Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Budowa domu / Jak skutecznie ogrzać przeszklony salon?
okna

Jak skutecznie ogrzać przeszklony salon?

Nowoczesne projekty architektoniczne zaskakują inwestorów swoją formą zewnętrzną i nieregularną bryłą, ale także rozwiązaniami zastosowanymi wewnątrz. Wciąż popularnym trendem jest wykorzystanie jak największej ilości przeszkleń, które otwierają dom na otoczenie, gwarantując jasne i przestronne wnętrza. Szczególnie efektownie prezentują się salony, w których szerokie drzwi tarasowe prowadzą do ogrodu i umożliwiają łatwe korzystanie z przestrzeni za domem. Reprezentacyjny pokój dzienny musi jednak być w pełni funkcjonalny – w tym celu warto sięgnąć po rozwiązania, które zapewnią wygodę o każdej porze roku. Optymalne wykorzystanie przestrzeni i zapewnienie komfortu cieplnego jest możliwe dzięki oknom typu HS w połączeniu z grzejnikami kanałowymi. Jeśli potrzebujesz dużo światła i jasnych przestrzeni przeszklony salon jest właśnie dla Ciebie!

Dom z widokiem na ogród

Jednoskrzydłowe okno balkonowe i tarasowe kiedyś były uznawane za klasyczne i najlepsze rozwiązanie, by umożliwić mieszkańcom wyjście z pokoju na zewnątrz. Dzisiaj zdecydowanie bardziej pożądane są szerokie przeszklenia, które oprócz praktycznej funkcji prezentują się niezwykle efektownie. Na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej rozwiązań, by zyskać możliwość szerokiego widoku na ogród, który będzie zachwycał o każdej porze roku.

Bardzo szerokie przeszklenie zapewniają okna typu harmonijkowego – najbardziej zaawansowane konstrukcje mogą obejmować aż siedem skrzydeł, co w praktyce przekłada się na znaczą część ściany salonu. Jest to jednak opcja, która będzie w praktyce dość kłopotliwa w użytkowaniu. Wiele osób wybiera więc okna przesuwne, gdzie jedno ze skrzydeł zachodzi na część stałą. Ta konstrukcja sprawdza się jednak, gdy mamy do dyspozycji dużą wolną przestrzeń ściany. W przeciwnym wypadku światło przejścia będzie zbyt małe i niekomfortowe.

Okna typu HS to najnowocześniejsze rozwiązanie wśród okien tarasowych idealnych do salonu. Masywność konstrukcji nie wpływa negatywnie na łatwość użytkowania – skrzydła przesuwa się bardzo łatwo i nawet dzieci nie będą miały z tym problemu. Kółka poruszają się po aluminiowych prowadnicach bardo płynnie, nie powodując hałasu. Dzięki wykorzystaniu okien tarasowych HS można zdecydować się mniejszą ilość bardzo szerokich skrzydeł, co zapewni większą powierzchnię przeszklenia i więcej światła w salonie. Niski próg oraz system ryglowania zapewnia bezpieczeństwo.

Zabezpieczenie przestrzeni termicznej w domu

Okna tarasowe typu HS prezentują się najlepiej, gdy są zamontowane na całej szerokiej ścianie salonu. Wiele nowoczesnych projektów domów daje taką możliwość, przybliżając domowników do natury. Jednak efektowny wygląd strefy dziennej w lecie budzi wątpliwości związane z ogrzewaniem w zimie. Duże okna generują większe straty ciepła, a dodatkowo przeszklona ściana utrudnia instalację w pomieszczeniu klasycznych grzejników. Wybór inwestorów pada wówczas na ogrzewanie podłogowe, które bardzo dobrze sprawdza się w przypadku otwartej strefy dziennej, ale może okazać się niewystarczające w bardzo zimne dni, jakich nie brakuje w naszym klimacie. Jego największe ograniczenie wiąże się z koniecznością utrzymania temperatury podłogi na określonym pułapie – nie powinna ona przekraczać 35 stopni Celsjusza w strefie brzegowej i 29 w pozostałej części. W sąsiedztwie dużych przeszklonych powierzchni może to nie wystarczać, dlatego idealnym uzupełnieniem będzie grzejnik kanałowy. Montuje się go przy zewnętrznej ścianie i ukrywa w kanale wewnątrz podłogi, dzięki czemu jest praktycznie niewidoczny i nie utrudnia dostępu do wyjścia na taras. Ogrzane wewnątrz instalacji powietrze przez kratkę przykrywającą kanał wydostaje się do pomieszczenia dzięki czemu uzyskujemy efekt ciepłej kurtyny powietrza z podłogi. Taki sposób dyfuzji ciepła zapewnia także ogrzanie zimnych szyb i zapobieganie ich zaparowaniu, dzięki czemu także w zimie możemy cieszyć się pięknym widokiem na zaśnieżony ogród.

Grzejniki kanałowe są łatwe w obsłudze i czyszczeniu. Dzięki zastosowaniu inteligentnych rozwiązań i automatyce mogą współdziałać z ogrzewaniem podłogowym w ramach jednej instalacji, co jest wygodne dla użytkowników. Utrzymanie odpowiedniej wydajności będzie jednak możliwe pod warunkiem właściwej konserwacji, bo zabrudzenia, na jakie są narażone okolice wejścia z tarasu do salonu, mogą utrudniać wymianę ciepła. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy oczyścić lamele wymiennika i kanał.

Zobacz Również

drewniana elewacja

Wykończenie domu drewnem – co warto wiedzieć o tym rodzaju elewacji.

Drewno jako materiał konstrukcyjny domów mieszkalnych znany jest do wieków. Obecnie większą popularnością cieszą się ...

4 komentarze

 1. :)

  Ktoś mi mówił, ze najlepiej w salonie dac duże okna i duzez drzwi balkonowe i umiejscowić go od południa. Czy to się zgdadza??? Podobno od tej strony najbardziej swieci słońce i pomieszczenie będzie się nagrzewało samo a dla nass oznacza to oszczędności w ogrzewaniu. Bo jak pokój jest dobrze nasłoneczniony to nie trzeb a odkrecac bardzo grzejników na przykład albo palić w kominku.

  • Natalka

   Zgadza się, pokoje od strony południowej sa najdłużej i najlepiej ogrzewane, zwykle w projektach jest to zaznaczone ze pokój powinien być od południa a kuchnia na przykład od północy.
   Wtedy będziesz mieć w saonie dużo światła, będzie się nagrzewało, zwykle w salonie dodaje się duże przeszklenia – okna idrzwibalkonowe, wiec z pewnością nie będzie tam ciemno i ponuro.
   Da się tez oszczędzić bo w nagrzanym pokoju, dobrze nasłonecznionym jest po prostu ciepło przez długi długi czas. Pozdrawiam :-)

 2. Paulina Z.

  Trzeba wziąć poprawkę, że akurat nasz klimat w Polsce az tak słoneczny nie jest i same przeszklone drzwi balkonowe do ogrzania nie starczą ;-) polecam osobiście ogrzewanie podłogowe. W innych pomieszczeniac mam grzejniki, ale podłogowe w pokoju dziennym nie szpeca grzejniki, latwo się nagzrewa bo wystarczy już 17 stopni żeby zrobiło się ciepło. Można nawet na tym oszczędzić.

 3. gość

  Czesc czytelnikom Archido! Kochani czy ktoś u siebie zakładał grzejniki kanałowe i może cos więcej o tym powiedzieć, bo zastanaiwma się jak z czyszczeniem, skutecznością takiego sprzętu i tak dalej? Możecie mi szepnąć słówko na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *