Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Budowa domu / Budowa domu. Na początek – roboty ziemne

Budowa domu. Na początek – roboty ziemne

Roboty ziemne przy budowie domu na pierwszy rzut oka wydają się nie być sprawą kluczową, ale to właśnie od nich zależy fundament nieruchomości. Ławy, ściany, płyty fundamentowe – bez odpowiedniego ich zaprojektowania oraz osadzenia na gruncie nie można liczyć na spokój. Dobre przygotowanie ziemi pod budowę to kilka punktów obowiązkowych dla każdego inwestora.

Formalności: analiza gruntu i nadzór budowlany

Przed startem prac, ważna jest analiza gruntu i jego stabilizacji. Tereny podmokłe, torfowiska, obszary po rekultywacji wymagają badań, które wykażą, czy budowa jest możliwa. Kolejny krok to formalności: zawiadomienie złożone w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego oraz oświadczenie kierownika budowy.

Ile kosztuje koparka do prac ziemnych

Przed startem prac fundamentowych konieczne jest wytyczenie obrysu budynku – tak, by jego ulokowanie na działce było zgodne z zatwierdzonym projektem. Po wyznaczeniu zewnętrznych prace ziemnekrawędzi ścian można rozpocząć wykopy. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, by w odległości ok. pół metra od tego miejsca nie stało nic, co mogłoby naruszyć strukturę gruntu i doprowadzić do osunięcia.
Do prac ziemnych najlepiej wynająć profesjonalistów. Koszt dnia pracy małej koparki z operatorem nie jest wysoki – to ok. 300 zł. Wynajem większego sprzętu będzie droższy. Wykopy pod ławy najlepiej wykonać bez użycia sprzętu – wystarczy łopata. Nie chodzi w tym przypadku o koszty, ale precyzję. Maszyny nie będą w stanie zrobić tego tak dokładnie, jak człowiek.
Przy rozpoczęciu prac warto zwrócić uwagę na to, by pozostawić na działce darń i humus – pierwszą, sięgającą 40 cm, warstwę gleby, która będzie idealna np. wykonania wzniesień. Budowanie domu na miękkim gruncie spowoduje narażenie go na osiadanie – a więc, w kolejnym kroku, na pękanie ścian. Jeśli humus nie będzie potrzebny, łatwo znaleźć chętnych na tę warstwę.

Suszenie wykopu po deszczu

Wykop pod fundamenty wykonany powinien być wg rozmiarów domu przy dodaniu z każdej ze stron po metrze zapasowej przestrzeni. Kiedy wykop jest gotowy, kluczowe jest wykonanie ław fundamentowych. Te prace uzależnione są od pogody. W razie deszczu, wykop trzeba osuszyć. Wykop powinien być również wyrównany – tam, gdzie planowane są ławy fundamentowe, utwardzenie należy przeprowadzić zagęszczarką.

Zobacz gotowe projekty:

Projekty domów szkieletowych

Projekty domów drewnianych

Zobacz Również

blacha gontopodobna

Blacha gontopodobna jak gont drewniany – czym warto nią pokryć dom?

Tradycyjny gont drewniany jest elementem, który najczęściej możemy obserwować w podhalańskich miastach i wsiach. Ale ...

Jeden komentarz

  1. KrzysiekW

    Hej, czyli rozumiem, że jeżeli teren jest lekko podmokły to wtedy muszę mieć wykonane badania gruntu, potem złożyć zawiadomienie w inspektoracie i dopiero potem zatrudnić kierownika budowy, który będzie to wszystko kontrolował, tak? Nie mam jeszcze doświadczenia w budownictwie i dopiero po ślubie zamierzamy budować z narzeczoną dom, ale już teraz się zastanawiamy nad zakupem działki i spisujemy sobie na liście, jakich formalności trzeba dopełnić żeby ten wymarzony dom powstał. Jest tego mnóstwo dlatego na każdym kroku dopytuję kogo mogę, jak to ma wyglądać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *