Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Instalacje / Centralne Ogrzewanie

Centralne Ogrzewanie

 Istnieje mnóstwo technologii w jakiej powstaje instalacja centralnego ogrzewania w budynkach jednorodzinnych. W celu dokonania dobrego wyboru należy przeanalizować usytuowanie domu, czy będzie znajdował się w obrębie miasta, czy też na terenach wiejskich narażonych na częste przerwy w dostawie wody, prądu lub gazu.

Nadal wiele osób wybiera ogrzewanie centralne z piecem węglowym lub na drewno, gdyż są to instalacje stosunkowo tanie. Powszechnie stosowane są kolektory słoneczne w celu wspomagania instalacji centralnego ogrzewania. Plusem jest wyraźne obniżenie kosztów ogrzewania wody użytkowej.
Instalacja paneli słonecznych powinna być wykonana bardzo dokładnie, aby uniknąć przegrzania w okresie letnim, gdy energia nie jest wykorzystywana do ogrzewania budynku. W klimacie Polskim dom ogrzewany jest średnio przez pół roku, od października, aż do marca. Istnieją 4 popularne schematy rozwiązań instalacji ogrzewania centralnego: z ogrzewaniem podłogowym, z panelami solarnymi, z kotłem jednofunkcyjnym lub kotłem dwufunkcyjnym. Wariant z ogrzewaniem podłogowym sprawdza się bez względu na źródło generowanego ciepła. W przypadku istniejącego już domu konieczny będzie generalny remont podłóg i zrywanie nawierzchni np. paneli. Panele słoneczne podgrzewają wodę użytkową w zasobniku, który współpracuje z każdego rodzaju źródłem ciepła. Kotły jednofunkcyjne z pompą obiegową to powszechnie instalowany system do wprowadzenia w przypadku każdego źródła ciepła. Ostatni wariant to kocioł dwufunkcyjny będący tanim rozwiązaniem, a paliwem może być gaz płynny lub ziemny. Instalacje grzewcze w domu zasilane są wodą ogrzewaną przez kocioł. Woda krąży rurami do grzejników, gdzie oddaje ciepło, a następnie powraca do pieca w celu ponownego nagrzania. Temperatura w instalacjach niskotemperaturowych wynosi 45-55oC, natomiast w wysokotemperaturowych aż 85-95oC. W przypadku wyboru grzejników na rynku dostępne są różne modele, wymiary i kształty. Popularne są stalowe grzejniki płytowe, które można z łatwością ukształtować np. w miejscach wypukłych lub wklęsłych np. w oranżeriach. Moc grzejników uzależniona jest od jego wymiarów i grubości. Przewagą grzejników płytowych nad standardowymi żeliwnymi jest mniejsza ilość mieszczącej się w nich wody oraz znacznie większa oszczędność zużywanej energii. Sprytnym rozwiązaniem jest ukrywanie przewodów centralnego ogrzewania w przypodłogowych listwach, dzięki czemu rury są mniej widoczne i nadal pełnią swoją funkcję.

Zobacz Również

Odkurzanie centralne – nowoczesny sposób na utrzymanie czystości w domu

Budowa domu jednorodzinnego staje się dla wielu priorytetem – zapewnia on wystarczająco dużo miejsca dla ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *