Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Charakterystyka energetyczna
Gwarancja najniższej ceny pustaka ceramicznego
147-single-default

Charakterystyka energetyczna

Charakterystyka energetyczna – zaczynamy

Charakterystyka energetyczna to podstawowa cześć, która powinna się znaleźć w każdym projekcie budowlanym. Nowo powstała konstrukcja musi posiadać odpowiednie parametry energooszczędne, uwzględniające całą izolacyjność budynku. Ważne jest przedstawienie energii pierwotnych. Charakterystyka składa się z precyzyjnych obliczeń.

Zabierając się na tworzenie charakterystyki energetycznej, musimy przeliczyć stratę cieplną, przechodzącą przez przegrodę budowlaną czy wentylacyjną. Należy podać konkretny zysk cieplarniany. Przybliżmy prawidłowe wykonanie projektu.

Przygotowując świadectwo charakterystyki energetycznej, powinniśmy podać dokładne dane konstrukcji. Musimy określić jego rodzaj – najczęściej jest to budynek mieszkalny jednorodzinny. Następnie podajemy rok zakończenia prac budowlanych i rok budowy instalacji. Ważnym elementem jest podanie konkretnej powierzchni użytkowej a także cel wykonania świadectwa, w którym określamy czy posiadamy budynek nowy, pod najem bądź sprzedaż, rozbudowę czy ingerencję w konstrukcję już istniejącą.

Charakterystyka energetyczna danej konstrukcji

147-single-default

Charakterystyka energetyczna danej konstrukcji wyznaczana jest poprzez porównanie jednostkowych wartości energii pierwotnych i nieodnawialnych EP a także energii końcowej EK. Ilość ta jest konieczna do zaspokojenia zapotrzebowania energetycznego danego domu na ogrzewanie, chłodzenie, wentylację a także ciepłą wodę do codziennego użytku z uwzględnieniem danych referencyjnych. Wartości znajdujące się w charakterystyce energetycznej są prezentowane w kWh/m2 w zestawieniu rocznym.

 

Świadectwo charakterystyki energetycznej domu, może wypełnić osoba, posiadająca całkowite zdolności prawne, wykształcenie wyższe magisterskie bądź inżynierskie, ukierunkowane w zawodzie architektonicznym, budowlanym, inżynierii środowiska czy energetyki. Nie może być karana sądownie a także ma obowiązek posiadania specjalnych uprawnień budowlanych w dziedzinie architektury lub budowlanki.

Certyfikat energetyczny?

Certyfikat energetyczny muszą posiadać budynki użytkowo – mieszkalne, użyteczności publicznej o wartości ponad 1000 m2 – np. lotnisko bądź szkoła, konstrukcja zmodernizowana, mieszkania a także powierzchnie o charakterze technicznym i użytkowym.

O autorze

Logo Autora

Archido.pl

Łask ul. Żeromskiego 22
telefon: (43) 43 675 67 67
e-mail: kontakt@archido.pl

www.archido.pl

Zobacz Również

nierdzewnybalkon.pl-1

Wypełnienia balustrad poziome i ze szkła – porównujemy

Balustrady to element wyposażenia technicznego balkonów, tarasów czy klatek schodowych. Pojawiają się także we wnętrzach ...

4 komentarze

 1. Adela

  O co dokładnie z tą charakterystyką energetyczną chodzi?! Czy to się jakoś odnosi do tego współczynnika przenikania ciepła czyli tego lambda, które jest podawane w przypadku ścian. To oznacza, ze ucieka dana ilość ciepła przez mury czy coś takiego?

  • Bartek

   Chodzi o to, ze masz specjalny opis załączony do projektu budowlanego, w sensie obliczenia które pokazuja chyba parametry, które odnoszą się do izolacji i do energooszczędności budynku, bo jest specjalna okreslona norma ze w poslce domy nie mogę mieć tego współczynnika lambda, czyli przenikania ciepła (tak jak tutaj piszesz) większego niż 0,03 kWh na metr kwadratowy czy jakoś tak. Ta liczba akurat doz weryfikowania bo nie mam pewności do końca.

   • Adela

    Ok, ale i tak bardzo dziękuję za podpwoiedź, bardziej szczegółowo będę się dowiadywać jak już kupię sobie konkretny gotowy projekt. pozdrawiam serdecznie

 2. ceb.com.pl

  Warto dodać że od 09.03.2015 nowa ustawa o charakterystyce energetycznej budynków znosi obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla wszystkich budynków oddawanych do użytkowania. Obowiązek dotyczy tylko sprzedawanych/wynajmowanych budynków/lokali oraz dla budynków, w których całkowita powierzchnia użytkowa wynosi powyżej 250 m2 i jest zajmowana przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej i w których dokonywana jest obsługa interesantów. Wszystkie odstępstwa od wykonywania obecnie świadectwa charakterystyki energetycznej zawarłem na stronie http://www.ceb.com.pl/swiadectwo-charakterystyki-energetycznej/#odstepstwa_od_wykonywania_certyfikatow_energetycznych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Projekt domu za darmo