Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Budowa domu / Ciepły montaż okien – dlaczego polecają go specjaliści?

Ciepły montaż okien – dlaczego polecają go specjaliści?

Wysoka jakość produktów to nie wszystko. Okna energooszczędne wymagają dodatkowo odpowiedniego montażu, by jak najlepiej spełniały swoją funkcję. Dla zwolenników energooszczędnych rozwiązań powstała nowa metoda obsadzania, a mianowicie ciepły montaż okien. To rozwiązanie, które pomoże efektywnie chronić wnętrze przed wilgocią, grzybami i pleśnią, ale przede wszystkim przed utratą ciepła zwłaszcza poprzez eliminację mostków termicznych, które powstają najczęściej w punkcie styku muru oraz okna.

Jak jest wykonywany ciepły montaż okien i czym się wyróżnia?

Ciepłym montażem nazywamy ocieplenie warstwowe. Polega ono na umieszczeniu okna (nieco bardziej wysuniętego ze ściany niż w przypadku montażu tradycyjnego) w specjalnie do tego celu zbudowanym rusztowaniu i zabezpieczeniu całości szczelną izolacją. Wybór odpowiednich wsporników zależy od wielu aspektów – rodzaju okna (drewniane czy zrobione z PCV), jego ciężaru, wielkości jego wysunięcia czy też budulca, z którego wykonany jest dany mur – technologia pasuje idealnie do wykorzystania w przypadku projektów domów energooszczędnych.

Metalowy profil zostaje zabezpieczony i wzmocniony wkrętami. Standardowo do uszczelnienia potrzebna jest również pianka poliuretanowa. Jednak to nie wystarczy w przypadku ciepłego montażu. Dodatkowo niezwykle istotne jest zabezpieczenie okna folią paroprzepuszczalną oraz paroszczelną. Pierwsza z nich musi zostać użyta od zewnątrz, druga zaś – od strony wnętrza budynku. Fachowcy polecają lepiej uszczelnić okno od wewnątrz niż od zewnątrz, co jest związane ze zjawiskiem wyrównywania się ciśnień po obu stronach okna, skutkującego powstawaniem pary wodnej.

Na trwałość materiału ma też wpływ jego rozszerzalność. Podczas montażu należy uwzględnić, iż profile o kolorze ciemnym (na przykład czarnym) zdecydowanie szybciej pochłaniają ciepło niż te o białym odcieniu, co skutkuje nadmiernym nagrzewaniem i zwiększaniem się okna. Naprężanie i kurczenie się tworzywa może prowadzić do osłabienia ocieplenia z powodu niszczenia się materiału.

 

Jakie są zalety ciepłego montażu okien?

Dzięki prawidłowo wykonanemu ciepłemu montażowi okien możemy być pewni opłacalności inwestycji w przyszłości. Budownictwo z wykorzystaniem tej metody nie bez powodu jest nazywane energooszczędnym. Dobra izolacja równa się oszczędności. Odpowiednie zabezpieczenie domu przed odpływem ciepłego powietrza z wnętrza pozwoli nam zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i cieszyć się przytulnym, dogrzanym domem. Jednak nie tylko izolacja cieplna ma tutaj znaczenie. To także doskonała izolacja akustyczna – szczelne okna pozwalają na niwelowanie zgiełku, czyniąc nasz dom cichym i spokojnym. Ponadto pozbycie się zwilgoceń, a co za tym idzie – szkodliwych pleśni i grzybów – będzie miało pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Można dostrzec wiele korzyści z zastosowania ciepłego montażu okien. Wielu inwestorów obawia się kosztów związanych z taką inwestycją i nadal traktuje tę metodę ocieplenia jako pewnego rodzaju fanaberię i niepotrzebne zwiększanie kosztów budowy czy remontu. Należy jednak pamiętać, że nieco większa cena tej metody szybko się zwróci, dlatego warto dokładnie ją rozważyć i zadbać o środowisko, zdrowie oraz swój portfel.

Zobacz Również

blacha gontopodobna

Blacha gontopodobna jak gont drewniany – czym warto nią pokryć dom?

Tradycyjny gont drewniany jest elementem, który najczęściej możemy obserwować w podhalańskich miastach i wsiach. Ale ...

14 komentarzy

  1. Tymek

    Czy ktośsię orientuje czy ten cieply montaż okien naaprawd ecoś daje bo chyba jest trochę droższy niż normalne montowanie okine. Trzeba mieć dodatkowo jakies folie. ale okno potrzebne jest takie samo jak do zwyłego montażu? Możesz ktoś napisac jaka jest cena takiego montażu i jakdokąłdnie się to robi? Z góry dzięki za wszelkie informacje

    • Mariusz

      Folia nie jest droga, a koszt ciepłego monatżu nie wywinduje ci od razu ceny kilkukrotnie, spokonie, cena może być minimalnie wyzsza. Tak jak zauwazyłes potrzebne są dodatkowe ocieplenia, le wydaje mi się, ze się oplaca w to dołożyć trochę pieniędzy. U nas przy wymianie starych okien ktoś nam podpowiedział tę metodę i teraz faktycznie dużo mnie opału zużywamy nawet podczas dość mrożnej zimy, bo stolarka jest szczelna a to podstawa. pozdrawiam

      • kacper

        Nie bez powodu ciepły montaż wykorzystuje się tez w energooszczędnych domach. To pomaga dobrze ocieplić wnętrze i ciepło nie ucieka przez okna i nie robią się mostki termiczne, bo o to naprawdę łatwo przy złym ociepleniu. Ciepły montaż wcale nie jest taki drogi jakby się wydawało. na archido jest dużo artykułów na temat oszczędnego i ekologicznego budowania. polecam doczytać.

  2. Ten

    Ciepły montaż okien tak samo ważny jak ocieplenie, człowiek nie jest świadomy ile ciepła ucieka oknami nawet takimi które wydają nam się zupełnei szczelne. Akurat okno i drzwi to zawsze newralgiczny punkt w domu, trzeba uważać na straty ciepła. Dobrze że coś niecoś można poczytać na Archido. Potemłatwiej się za to wsyztsko zabrać. Dzięki!

    • Gość

      Te termowizyjne kamerki sa super. Strasznie drogi sprzet ale zawsze można pozyczyc od kogos. Od razu widać gdzie jest nieszczelnie, a nie da się ukryć najczęściej z reguły sa to niestety okna … dlatego nawet bez sprawdzania można zaryzykować i je ocieplić, a ciepły montaż okien to jest według mnie chyba najskuteczniejszy sposób na to. Pozdrawiam serdecznie :)

      • Michał

        alewłasnie te kamerki są przydatne jak się nie do koćńa wi gdzie ciepło ucieka, to ze okna warto uszczelnić to wiaodmowe,zwlaszcza przed zimą, a ciepły montaż okien chyba jest najskuteczniejszy pod tym względem, przynajmniej tak mówi moja ekipa budowlana. Trochę drożej, ale efekt jest zgodny z oczekiwaniami.

        • patryk

          no właśnie wiem, zę torchę drożej, koszty dodatkowe przy takim ciepłym montażu okien jednak dochodzą, ale skoro widzisz u siebie efekty i oszczędności to może warto zaryzykować i dołożyć te parę złtych. Już od kilku znajomych słyszałem że nieżła sprawa z tym, a tez się nie spodziewali takich dobrych efektów u siebie.

          • gość

            no tak tak, wiadomo, ze drożej, ale czasem jest lepiej dopłacić na początku niż potem dokąłdac an przykład dużo kasy do ogrzewania, ekipa budwlana twierdzi, ze taki ciepły montaż okien to w ogóle teraz podstawa, kiedyś ludzie nawet o tym nie do końca słyszeli.

  3. Marlena

    to jest super, że ciepły montaż okien to nie tylko energooszczędność przede wszystkim, ale też dobrze to wpływa na zawilgocenie w pomieszczeniu, a wiadomo jak wkrada się wilgoć to od razu robi się jeszcze pleś, bakterie, grzyby, to może być przecież szkdliwe, trzeba uważac na takie rzeczy!

    • Patrycja

      no właśnie o to tu chodzi, nie tylko ważne są oszczędności – oczywiście też. Istotne, żeby mieć energooszczędny dom, ale jednak rozwijające się szkodliwe bakterie i grzyby od wilgoci mogą mieć ejszcez gorsze skutki dla naszego zdrowia, więc tak szczerze to to jest chyba najważniejszy aspekt dlaczego specjaliści polecają ciepły montaż okien.

  4. marysia

    czy taki ciepły montaż bardzo rozwala elewację i ocieplenie zewnętrzne? Bo teraz przeczytaliśmy ostatnio na Archido właśnie artykuł o ciepłym montażu okien i jego skuteczności, a w zeszłym roku robiliśmy ogólne ocieplenie domu, tynkowanie i tak dalje i nie chcielibyśmy tego teraz rozwalać i niszzyc…da się to zamontować bez niszczenia elewacji?

    • Sara

      wiesz, specalisci zawsze napierw radza montowanie okien i dokąłdnaobróbkę, a dopieropotem tynkowanie, ocieplanie i malowanie, wiadomo, ze nawet zwykły montaż, a nie tylko ciepły montaż okien niszczy trochę wneki okienne. Poza tym masz tez jeszcze rozne kleje i inne mogą upaść na świeżo malowana elewację i ją zabrudzić. Raczek kolejnośc jest polecana – najpierw okna i montaż, potem malowanie i ocieplanie. pozdrawiam

  5. Marlena

    dbrze, ze ktoś tutaj na Archido pisze też o tym, żeby zwrócić uwagę na kolor profilu okiennego. Nawet nie prszyszło mi to do głowy, chociaż to logiczne, zę ciemny korlo pochłania energoę słoneczną i cały materiał się zwiększa, trzeba o tym pomyśleć w przypadku montażu, a ciepęłgo to już zwłaszcza bo jest już droższy niż zwykły montaż okien…

  6. gość

    dobrze, ze się trafiają tez konkretne artykuły na Archido i tez o tym co zrobić, zęby dom był bardziej energoooszczedny, ciepły i zdrowy dla domowników. Ciepły mntaz to wazan sprawa, jak to jest napsiane tu w artykule- niektórzy to traktują jako fanaberię, a zdecydowanie to fanaberia nie ejst. Ludzie, warto zasem trochę zainwestować, żeby cieszyć się spokojem długie lata!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *