Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Budowa domu / Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz budować energooszczędny dom
Dom energooszczędny

Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz budować energooszczędny dom

Nasza świadomość ekologiczna rośnie, a technologie pozwalające wybudować dom energooszczędny wciąż się rozwijają. Nic dziwnego, że coraz bardziej zaczynamy interesować się budownictwem ekologicznym. Dla nikogo nie jest też tajemnicą, że jesteśmy do tego poniekąd przymuszani, bo zaostrzają się przepisy dotyczące nowo budowanych domów, a dodatkowo rosną ceny energii… Ten ostatni argument dociera do nas chyba najlepiej.

Dom energooszczędny, czyli jaki

W Polsce dominują tradycyjne technologie budowlane. To takie domy, które zużywają 70 do aż 120 kWh na metr kwadratowy rocznie. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań pozwala na obniżenie tego zużycia o dwie trzecie. W tym przypadku możemy już mówić o technologii energooszczędnej. Taki dom nie tylko jest oszczędny, ale też bezpieczny, bo może funkcjonować także wtedy, gdy następują przerwy w dostawach energii. To nie jedyna zaleta. To także dom zdrowy, bo dzięki zastosowaniu odpowiedniej wentylacji możemy w nim stworzyć wręcz sterylne, wolne od zanieczyszczeń i alergenów środowisko. Wreszcie kolejna zaleta to po prostu nasze myślenie perspektywiczne, bo taki dom praktycznie nie obciąża planety.
Sztuka początkowych wyborów

Projekt domu Bolek II
Projekt domu Bolek II

Planowanie domu z zastosowaniem nowych rozwiązań trzeba rozpocząć na długo przed wbiciem pierwszej łopaty w ziemię. Już sam wybór działki ma ogromne znaczenie. Powinna być ona położona na lekkim wzniesieniu, odsłonięta od strony południowej, tak by do domu wpadało jak najwięcej słońca z dojazdem od południa. Byłoby dobrze, aby od północy i wschodu była osłonięta od wiatru, a więc by rosły po tej stronie drzewa lub stały inne budynki. Kolejny krok, po działce to wybór właściwego projektu, bo energooszczędny dom ma zwykle zwartą architekturę, prostą bryłę i jest pozbawiony załamań i zbędnych wykuszy. Elewacja południowa, bo to po tej stronie powinny być lokowane pokoje dzienne, w których przebywamy najczęściej, musi być przeszklona i otwarta na słońce.

Właściwa izolacja

W domu energooszczędnym chodzi o to, aby straty ciepła były jak najmniejsze. To z tego powodu istotne jest unikanie takich elementów, jak balkony, wykusze, w których mogą powstawać mostki termiczne. Podstawą jest dobra izolacja, która nie powinna wynosić mniej niż 20 cm, a w przypadku dachów sięgać nawet 40 cm. Producenci wytwarzają w tej chwili bardzo efektywny styropian grafitowy, który powinien być ułożony na całych ścianach, poczynając od poziomu fundamentów aż po sam kraniec dachu.

Projekt domu Igor III
Projekt domu Igor III

Niezależność

Obecne technologie pozwalają na samodzielne wyprodukowanie energii na potrzeby własnego domu. W tej chwili dominują na rynku pompy powietrzne, które wykorzystują do ogrzewania energię z powietrza, choć nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się pompy gruntowe, wykorzystujące ciepło z ziemi. Praktycznie nie ma już nowego domu, którego dach nie byłby pokryty instalacją fotowoltaiczną, choć nadal mało popularne, głównie ze względu na cenę są banki akumulatorów, pozwalające na przechowywanie wyprodukowanej przez nas energii.

Ceny

Nie da się zaprzeczyć, że budowa domu energooszczędnego jest droższa niż tego tradycyjnego. Na zwiększenie kosztu wpływa wyższa cena materiałów izolacyjnych, a przede wszystkim dodatkowych elementów instalacji: systemu rekuperacji oraz ogniw fotowoltaicznych i pomp. Szacuje się, że zwiększa to cenę inwestycji o około 20%. Tylko nie zapominajmy, że ten koszt przy obecnej tendencji rosnących cen energii może się coraz szybciej zwracać.

Zobacz Również

Wypełnienia balustrad poziome i ze szkła – porównujemy

Balustrady to element wyposażenia technicznego balkonów, tarasów czy klatek schodowych. Pojawiają się także we wnętrzach ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *