Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Budowa domu / Dom pasywny a dom energooszczędny, czyli kilka słów o tym jak stworzyć cztery kąty ekonomiczne w utrzymaniu
parter czy piętro

Dom pasywny a dom energooszczędny, czyli kilka słów o tym jak stworzyć cztery kąty ekonomiczne w utrzymaniu

Budowa domu to bez wątpienia duża inwestycja, dlatego każdy z klientów szuka rozsądnych rozwiązań, by wymarzone cztery kąty były niedrogie w utrzymaniu, a także w eksploatacji. Który z nich bowiem nie marzy o niskich rachunkach za ogrzewanie czy prąd? Dlatego też firmy budowlane i specjaliści wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom tworząc coraz to nowsze i jeszcze bardziej ekonomiczne rozwiązania dla inwestorów. Takim jest właśnie zarówno dom energooszczędny, jak i dom pasywny, które w Polsce zdobywają coraz większą popularność i rzeszę zwolenników. Warto bliżej przyjrzeć się obu sposobom budowania. Czym się od siebie różnią? Jakie mają wady i zalety? Czy jest to inwestycja warta rozważenia?

Dom energooszczędny a dom pasywny – czym się od siebie różnią, a co je łączy?

Pojęcie projektu domu energooszczędnego utożsamiane jest często z domem pasywnym i stosowane jako jego synonim. Nic bardziej mylnego. Chociaż założeniem obu tych konstrukcji jest stworzenie przyjaznego środowisku i ekonomicznego budynku, to oba rozwiązania jednak częściowo się od siebie różnią.

Dom energooszczędny, jak wskazuje na to sama jego nazwa, wyróżnia się mniejszym zużyciem energii, średnio o 3 razy w porównaniu z domem wzniesionym w technologii tradycyjnej (około 30 do 70 kWh na metr kwadratowy w ciągu roku, podczas gdy w zwykłych domach zapotrzebowanie sięga rocznie na metr kwadratowy nawet 150kWh lub więcej). Natomiast dom pasywny to odmiana domu energooszczędnego, który z założenia ma być energetycznie samowystarczalny, gromadzić jak najwięcej ciepła i wykorzystywać energię z odnawialnych źródeł takich jak słońce czy powietrze, a więc w sposób bierny. Takie rozwiązania prowadzą do naprawdę dużych oszczędności, utrzymując roczne zużycie energii na poziomie nie przekraczającym 15 kWh na metr kwadratowy.

Oba typy domów wymagają wysokiej jakości materiałów, minimalizujących utratę ciepła, a także odpowiedniego rozlokowania. Za najważniejszy czynnik wpływający na oszczędność takiego budynku jest uznawana dobra izolacja zarówno okien, drzwi, jak i ścian. Niezwykle istotną rolę odgrywają w tym przypadku także przeszklenia. Strona południowa domu (gdzie najczęściej umiejscawia się pomieszczenia takie jak na przykład salon), która jest znacznie lepiej nasłoneczniona, powinna zawierać więcej okien, by jak najlepiej dogrzać wnętrze, zaś znacznie chłodniejsza strona północna (z garażem czy dodatkowymi pomieszczeniami gospodarczymi) może z powodzeniem posiadać jak najmniej przeszkleń i stanowi swego rodzaju strefę zabezpieczającą przed utratą ciepła.

Główną różnicą pomiędzy dwoma omawianymi typami domów są wyznaczone standardy ich budowania – zdecydowanie surowsze dla domów pasywnych. Wymagają one montażu systemów rekuperacyjnych, pomp ciepła oraz instalacji niezbędnych do pobierania energii z otoczenia (między innymi baterii słonecznych), ale również dobrej izolacji termicznej grubszej o 10 cm w porównaniu z domem energooszczędnym (40 cm dla dachu oraz po 30 cm dla ścian i podłóg) pozwalającej na zredukowanie współczynnika przenikania ciepła do 0,1  W/(m²•K). Dom pasywny musi mieć regularny, prosty kształt bryły, zwykle na rzucie kwadratu oraz być ponadto kompletnie pozbawiony mostków termicznych (czyli miejsc, gdzie ciepło przenika na zewnątrz). Najlepiej też zainwestować w dach jedno- lub dwuspadowy – prosty, bez zbędnych załamań, uskoków i lukarn. Dom energooszczędny również powinien posiadać wszystkie te atuty, jednakże wymagania w tym przypadku nie są aż tak restrykcyjne i pozostawiają dużą dowolność w działaniu. W obu typach domów polecane jest za to zastosowanie systemów wentylacji mechanicznej.

Podsumowując, podejmując dzisiaj decyzję budowlaną należy zdecydowanie skoncentrować się na energooszczędności, która w przyszłości przyniesie nieocenione korzyści w postaci oszczędności w eksploatowaniu budynku. Budowa domu energooszczędnego przy dobrym zaplanowaniu budowy będzię niewiele droższa od standardowej budowy.  W przypadku kiedy budżet na to pozwala należy rozważyć opcję budowanictwa pasywnego, czy też inaczej nazywając domów samowystarczalnych czy też zero-energetycznych i/lub autonomicznych.

 

Czym jest pompa ciepła? Czy warto inwestować w taką instalację?

Pompą ciepła nazywamy urządzenie stosowane w domach pasywnych i energooszczędny, działające na zasadzie analogii do tradycyjnej, znanej z polskich domów pompy wodnej. Dzięki niej, za pomocą energii mechanicznej lub cieplnej, ciepło ze strefy niskich temperatur jest transportowane do tej o wyższej temperaturze, co pozwala na ogrzanie budynku i zaopatrzenie domowników w ciepłą wodę użytkową. Jest to instalacja ekonomiczna w swoim działaniu, ponieważ zużywa nawet dwa razy mnie energii elektrycznej w porównaniu z ilością ciepła, które produkuje do użytku. Dlatego też jest ona powszechnie stosowana właśnie w domach energooszczędnych i pasywnych.

 

WADY i ZALETY domów pasywnych i energooszczędnych

Dom pasywny czy energooszczędny? To pytanie zadaje sobie wielu klientów, mających problem z podjęciem decyzji. Warto rozważyć wówczas wszelkie za i przeciw, a także dobrze dopasować dom do swoich potrzeb. Należy pamiętać, że domy pasywne to zdecydowanie większy wydatek biorąc pod uwagę jakość potrzebnych materiałów (muszą spełniać one najwyższe standardy) i systemów jakie należy zamontować, na przykład pompy ciepła, kolektory słoneczne, instalacje wywiewno-nawiewne (koszty mogą wzrosnąć nawet o 30%). Dom energooszczędny wymaga mniejszego nakładu finansowego w porównaniu z jego pasywnym odpowiednikiem. Ponadto budowanie domów pasywnym to w Polsce ciągle dość nowa branża, co może powodować problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych fachowców. Ważne, by dokładnie przeanalizować wszystkie parametry i sprawdzić w jakim czasie dana inwestycja ma szansę się zwrócić.

 

Ciepły montaż – innowacja w budownictwie

Ważną cechą wyróżniającą budownictwo energooszczędne i pasywne jest bez wątpienia ciepły montaż okien, który pozwala jeszcze efektywniej chronić wnętrze przed utratą ciepła. Miejsca, w którym okna są osadzone w specjalnie do tego przystosowanych profilach i stykają się z murem domu, zabezpieczone zostają dodatkowo masą uszczelniającą i pianą poliuretanową, eliminując niechciane mostki termiczne, wilgoć oraz szkodliwe grzyby i pleśni.

 

Dofinansowanie budowy domów pasywnych i energooszczędnych

Tworzenie domów przyjaznych środowisku i energooszczędnych nie jest tanie, dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje dotacje, by wspierać i zachęcać do ekologicznych rozwiązań. Dopłata dla inwestora jest możliwa do uzyskania w formie spłaty części kredytu zaciągniętego na budowę, ale też i kupno wymarzonych czterech kątów, ale dopiero po skończonej budowie lub sfinalizowanej transakcji zakupu. W zależności od standardu w jakim budujemy (NF15 czy NF40) możemy otrzymać 30 tysięcy złotych wsparcia finansowego na dom energooszczędny oraz aż 50 tysięcy złotych na dom pasywny. Na zakup mieszkania w takiego rodzaju budynkach można otrzymać między 11 a 16 tysięcy złotych. Podane kwoty są wartościami brutto. O dofinansowanie mogą ubiegać się inwestorzy posiadający pozwolenie na budowę i prawo użytkowania nieruchomości. Dotacja jest wypłacana, gdy czas budowy nie przekroczył 3 lat od momentu zaciągnięcia kredytu, a dom lub mieszkanie spełnia warunki budownictwa energooszczędnego.

Wielu inwestorów sceptycznie podchodzi do nowości jakim jest budownictwo ekologiczne. Szczególnie odstraszająca jest w tym przypadku cena oraz problemy ze znalezieniem odpowiednich specjalistów. Jednak system dopłat oraz obietnica oszczędności jakie są możliwe w przyszłości z każdym rokiem przysparzają domom energooszczędnym i pasywnym coraz więcej zwolenników.

Zobacz Również

nowoczesna podsiadlosc

Dom jak ze snu – Zobacz najlepsze projekty okazałych rezydencji!

Reprezentacyjny wygląd, okazałe wnętrze i maksimum możliwości – w tym przypadku może chodzić tylko o jedną kategorię projektów a są nią oczywiście rezydencje. Ten rodzaj budynków spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów, którzy chcą na co dzień otaczać się luksusem. Jakie propozycje domów powyżej 200 m2 oferują nam obecnie projektanci?

18 komentarzy

 1. Antek

  Fajna zachetą sa całkiem spore dopłaty do takich domów i mieszkań. Jednak to trochę pomaga – wiadomo kropla w morzu potrzeb bo na tego typu dom trzeba wydac więcej pieniędzy podczas budowy, ale jednak to zawsze jakies ułatwienie, aw przysżlosci calkiem spore oszczednosći na ogrzewaniu. Same baterie słoneczne do domu pasywnego kosztują chyba z 50tysiecy ale jednak potem nie płacimy tyle ile wcześniej. Warte rozwazenia

  • Tere Fere

   Racja, dopłaty sa duże ale kryteria do spełnienia również. Wymaganie odnośnie parametrów takiego domu pasywnego czy energooszczędnego to czasem kosmos, oczywiście wsyztsko jest do zrobienia, ale trzeba się pilnować dwa razy bardziej niż podczas budowy zwykłego, tradcycyjnego domu. Za to oszczednosci tez są ogromne i zużycieenergii w takim domu jest minimalne, w sensie nie potrzebne jest tyle zasilania z zewnątrz skoro dom jest szczelny i sa produkuje ciepłą wode i ciepłe powietrze

   • Antek

    Właśnie! Jak słusznie tu zauważasz – koszty budowy duże, ale oszczędności jeszcze większe. To jest rozwiązanie dla tych co chcą zrobić coś dla środowiska zdecydowanie. Wiadomo, ze pompy ciepła i solary, które się w domach pasywnych i domach energooszczędnych używa to nie lada wydatek, ale czasem lepiej dołożyć parę złotych i potem nie żałować, ze płacimy za duże rachunki…

    • Emilia

     tak tak oczywiście zgadzam się w 100% – racja, ale tez nei każdy ma na tyle pieniędzy na początku budowy, ze dołożyć te 10% czy nie wiem ile droższe jest budowanie domu pasywnego, opłaty z tego co wiem są niemałe, ale jednak, więcej trzeba wpakować w budowę, trzeba dokąłdnie to przekalkulować przed budową. Dobrze że na archido sa takie artykuły na tentemat, bo pewnie jeszcze do neidawna ludzie nawet nie wiedzili co to domy pasywne i energooszczędne :-)

 2. Kruki

  Nie powiem, oj kuszą te oszcędności, kuszą, ale boję się że nie znajde porządnej ekipy, która mi taki dom zbuduje. Mysle, ze dobrych fachowców w tej branży jest jak na lekarstwo. Jak Wasz to wyszlo jeśli chodzi o całkowite koszty. Czy ekipa która się zajmuje domem pasywnym albo energooszczędnym automatycznie bierze więcej za wykonane prace?

 3. Patryk

  Takie rozwiązania są teraz coraz bardziej potrzebne. Jednak wydaje mi się, że wciąż mało osób wie o możliwościach jakie dają domy pasywne. Nie tylko oszczędzamy energię i ciepło, ograniczając wysokość rachunków, ale też sami je wytwarzamy dzięki kolektorom itp. Tyle korzyści dla środowiska i dla nas samych jednocześnie! Ponadto mamy coraz większe możliwości dofinansowania, co może przekładać się na jeszcze większe zainteresowanie w przyszłości. Wszystko idzie w dobrą stronę!

  • Adamx

   Zdecydowanie! I będzie szło w jeszcze lepszą jeżeli więcej osób będzie decydowało się na takie rozwiązania. Przyszłość jest w naszych rękach, a z doświadczenia wiem, że satysfakcja z tego, że robimy coś dobrego dla naszego środowiska jest bezcenna!

 4. Konrad

  Chciałbym tylko zapytać czy do takich domów energooszczędnych o takich wysokich wymogach są potrzebnejakieś lepse okna o wysokich parametrach , które będą dobrze chroniły przed utrarta ciepła czy raczej po prostu wystarczy w tym przypadk porządny ciepły montaż?

  • lukasz

   W przypadku domów paswynwych czy energooszczedncyh w ogóle masz wysze wymagania co do jakości materiałów. Przyczym doenergooszcednych wymagania sa trochę mniejsze jeśli chodzi o domy paswyneto ciepły montaż musisz mieć na bank, ale nie wiem jak to jest z oknami, musza być na pewno dużo bardziej szczelne wiec raczej jakies zwykłe pcv najtańsze nie zdadzą egzaminu, jak coś topewnei trzeba inwestować od razu w takie solidne drewniane, ale sa z tegoco wiem sporo droższe bo już się keidys tym inetersowałem

   • Konrad

    OK, wielkie dzięki! właśnie zastanawiałem się jak to wygląda przy energooszcednych bo przy pasywnych to wiedziałem ze ceny znacznie rosna i wraz z nimi wymagania. ciepły montaż i tak miałem w planie robic, a właściwie fachowcy, których do tego zatrudnię. właśnie okna rozważałem zwykłe pcv. a to jest az taka różnica miezy zwykłymi a drewnianymi?

    • lukasz

     Przeczytaj sobie może jeszcze ten artykuł. https://www.archido.pl/porady/zalety-okien-aluminiowych/ ostatnio wpadł mi jakos w oko jak przerzucałem tutaj strony. Zaczynam się zastanawiać nad wymianą u siebie na aluminiowe. Chyba z tego wiem to aluminiowe maja dużą skurecznosc i sa sporo tansze, teraz sa takie technologie, ze wszytsko da się zrobić.

 5. Adi

  My sami z żoną co prawda mamy już swój domek od dobrych pięciu lat, ale staramy się cały czas wprowadzać energooszczędne rozwiązania. Niby początkowo spory wydatek, ale zawsze potem widzimy różnicę w rachunkach. Działa to zwłaszcza podczas porównywania cen za cały kwartał. W takim momencie bardzo cieszymy się zazwyczaj, że się zdecydowaliśmy na przykład na wymianę żarówek. Cały czas jednak pracujemy nad utratą ciepła w naszym domu. Może jakiś artykuł tutaj by trochę przybliżył jakie są rozwiązania dla już istniejących domów?

  • Zora

   Może to https://www.archido.pl/porady/na-co-zwrocic-szczegolna-uwage-podczas-ocieplania-domu/ ? nie wiem czy macie już ocieplony dom, bo jeśli tak, to trzeba sprawdzić czy na przykład przy oknach przez złe wykonanie nie powstały mostki termiczne. Można zamontoeać rolety, one tez hronią przed utrata ciepła. Jak poszperasz trochę na Archido, to w działe BUDOWA DOMU znajdziesz dużo cennych artykułów na ten temat. Jest o materiałach do ocieplania, o sposobach,jak budowac energooszczędnie i tym podobne. Polecam !

 6. Witek

  Kiedyś myślałem ze dom pasywny i dom energooszczedy to sa synonimy. Co prawda oba domy maja na celu małe zużycie energii, mniejsze rachunki i przyjazne srodowisku, eko budownictwo, ale jednak wymagania co dojednego i drugiego sa trochę inne. Pasywny ma zdecydowanie wyższe wymagania jakościowe i tez drożej będzie kosztował, ale za to zużycie jest po prostu minimalne. Dzięki za artykuł Archido!

  • Pablos

   Tez myślałem że energooszczędny i pasywny to te same typy domów. Ja tez dpiero pottm jak wpadęłm na archido na taki artykuł o tej tematyce to okazało się, ze cały czas byłem w błędzie… ba, w ten błąd wprowadzali mnie też budowlacy z którymi gadałąem, przynajmniej ci pierwsi, na szczęście oprócz artykułu z archido trafiła się konkretna i bardzo kompetentna ekipa, która wykona dom pasywny tak jak należy…mam oczywiście taką nadzieje :)

 7. iksi

  Teraz pod projektami można wyczytać czy projekt ma dobre parametry cieplne, przy niektórych można zobaczyć ze jesy napisane że to dom energooszczędny. Nawet po kształcie domu można to rozpoznać, zwykle proste, zwarte bryły są pasywne/energooszczędne. Naczytać się Archido wystarczy i już wiadomo.

  • Paweł90

   no właśnie, teraz na archido są podpowiedzi, ze dom jest na przykąłd energooszczędny, zresztą często to widać na elewacji, jak się poczyta artykuły na ten temat to można zaobesrwowac, zę domy pasywne i energoszczedne mają raczej proste kształty, sa zwartymi bryłami i na przykład widać baterie słoneczne na dachu. Trzeba się przyjrzeć projektowi dokąłdnie i wszystko wtedy wiadomo.

   • Karolina27

    ale nie tylkodomy apsywne i energooszczędne maja etraz akie kształy jak piszesz, energooszczędny kształt mają też zwykłe domy i w sumie to jest dobra moda, bo faktcznie to wpływa nei tylko na nizsze rachunki i tanse ogrzaewanie an przykąłd ale tez na koszty budowy. Wiadomo przecież że im dom prostszy bez balkonów, uskoków, to wtedy będzie zupełnie tanszy w budowie. Zreszta można doczytać jeszcze bo na Archido jest kilka artykułów na ten temat w sumie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *