Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Energia odnawialna

Energia odnawialna

Domy ekologiczne to domy pasywne. Nowoczesne budownictwo wprowadziło modę na oszczędzanie i dzięki temu coraz więcej osób przekonuje się, że mieszkanie w domku jednorodzinnym nie musi być drogie. Energia odnawialna to klucz do sukcesu.

Co prawda koszt budowy domu ekologicznego jest o 25% większy, niż dom budowany w sposób tradycyjny. Jednak wstępna kalkulacja kosztów utrzymania domu pasywnego wyraźnie wskazuje na to, że jest to inwestycja opłacalna. Doskonałym przykładem domu pasywnego jest certyfikowany budynek zbudowany w 2007 r. w Smolcu pod Wrocławiem, który oszczędza do 80% energii. Niestety w Polsce jest niewiele takich budynków, a dla porównania w całej Unii Europejskiej jest ich ok. 20 tysięcy. W Polsce ekologia stanowi niestety często wyłącznie chwyt marketingowy, który w rzeczywistości nie przynosi wysokich zysków. Ekologiczny dom to budynek energooszczędny o minimalnych wymaganiach energetycznych. Energia potrzebna do podgrzewania wody lub oświetlenia domu wytwarzana jest przez kolektory słoneczne, wiatraki lub pompy wodne. Coraz więcej Polaków decyduje się na instalowanie kolektorów słonecznych i pomp ze względu na różne dofinansowania (Unijne lub Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dom ekologiczny powinien w minimalnym stopniu oddziaływać na środowisko, zatem ogrzewanie węglowe w tym przypadku jest wykluczone. Dom pasywny czerpie energię ze słońca, wody i wiatru.

  • Kolektory

Minusem inwestycji jest wysoki koszt instalacji oraz wydłużony okres jej zwrotu, jednak istnieje możliwość sprzedaży nadmiaru energii, którą chętnie kupują duże elektrownie. W przypadku paneli słonecznych eksperci wyliczyli, że w ciągu roku każdy metr kwadratowy kolektora może wyprodukować do 100 kWh energii. Z tego wynika, że 25% baterii wystarczyć może do zaopatrzenia domku w prąd przez cały rok. Nie wliczając ogrzewania wody i domu. Wady: Wysoki koszt i ograniczona trwałość

  • Energia wiatrowa

Niegdyś ogromne, obecnie dostępne są już małe przydomowe elektrownie wiatrowe. Aby zainstalować turbinę wystarczy postawienie masztu o wysokości 15 metrów ponad gruntem. Można także postawić maszt na dachu, lecz nie zawsze takie rozwiązanie jest możliwe do wdrożenia. Elektrownia wiatrowa produkuje 3-5 KW i to pokrywa zapotrzebowanie w energię całego domku. Wady: Optymalna lokalizacja, turbiny są hałaśliwe

  • Energia wodna

Zaletą przydomowego młyna jest trwałość. Nie jest to oczywiście inwestycja możliwa do zrealizowania w istniejących budynkach, lecz dla osób mających w planach kupno nieruchomości w pobliżu cieku wodnego np. rzeki. Dobrze zbudowana elektrownia w formie młyna służy latami. Woda gwarantuje stałą produkcję energii, w przeciwieństwie do kapryśnego słońca i nieprzewidywanego wiatru. Wady: bardzo duży koszt inwestycji, konieczność uzyskania wielu zezwoleń.

Zobacz Również

Jak wybrać idealny dom dla siebie?

Budowa nowego domu to zawsze ogromne przedsięwzięcie dla jego przyszłych lokatorów. Wiąże się ona z wieloma etapami, do których trzeba się odpowiednio przygotować. Najważniejszym z nich jest wybór odpowiedniego projektu, który spełni nie tylko nasze wymagania, ale również będzie idealnie dopasowany do warunków naszej działki. Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem prac budowlanych? Podpowiadamy!

7 komentarzy

  1. Patryk

    Chyba właśnie domy energooszczedne to nie sa te same co domy pasywne ?! chyba do pasywnych sa bardziej restrykcyjne wymogi do spełnienia odnościenie ocieplenia, odnawialnych żródeł energii i takich podobnych. Coraz czesciejsię widzi teraz kolektory słoneczne w domach jednorodzinnych, fajne, ze spoleczęństwo zaczyna myslec o tym, żeby nie niszczyć środowiska doszczętnie i coś uratowc dla przyszłych pokoleń. U nas tez baterie słoneczne w trakcie montażu :)

    • Gosia

      A możesz zdradzić mniej więcej jak dużo te kolektory was wyniosły? Ja zastanawiałam się wykorzystaniem energii wiatrowej w nasyzm gospodarstwie domowym, ale z tym może być problem bo własna mala elektownia wiatrowa wiaze się z całkiem sporym hałasem, musi powstać w jakiejś odlełosci od domu przez to, a na to trzeba mieć już wieksza działkę. Same turbinki nie są też małe, wiec inwestycja wydaje się już nieco zbyt duzą jak na jeden domek jednorodzinny

  2. gość

    Swietna to sprawa nie tylko w energooszczędnych domach!!! U nas są założone solary, a widze że w okolicy sa już wiatraki, także sąsiedzi korzystają tez z energii odnawialnej. Baterie słoneczne wcale nie sa takie drogie jeśli człowiek przeanalizuje ile zaoszczędzi dzięki nim w przyszłości i to całkiem bliskiej

    • Żaneta

      A z ciekawości czy dostaliście dopłaty czy nie? Bo to jednak ksuząe. Kiedyś warto było inwestować w ekologie, bo wszyscy byli dontego zachęcani. Taka dopłata dużo daje, można spokojnie zainwestować w odnawialne źródllaenergi, bo tak od razu samemu wyrzucić z 50 tysięcy to trochę jednak boli kieszeń jakby nie patrzeć…

  3. Kamea

    Dokładnie! To bardzo się opłaca mimo, ze na początku inwestycja w energię odnawialną wydaje się duża. T się szybko zwraca. Proponuje poczytać sobie informacje na stronie archido o kolektorach słonecznych iw ogóle o energooszczędnych domach. Tam są statystyki. Oszczędności sa naprawdę niewyobrażalnie duże.

  4. capatcga

    Kolektory słoneczne i wiatraki to często słyszę, ale jeśli chodzi o wykorzystanie energii wodnej to raczej w domach jednorodzinnych się nie spotkałam z takim rodzajem energii odnawialnej. Czy ktorś u siebie costakiego zamontowyał czy jednak polecacie tradycjne kolektory soneczne bo chyba jeśli chodzi o energie odnawialną to w baterie słoneczne najłatwiej się zaopatrzyć. Czy ktoś z czytających archido spotkał się z energia wodną poza elektrowniami? Z góry dziekiza odpowiedź.

  5. x

    Nie wiecie może czy trzeba dużo formalności i wniosków pozałatwiać jeśli chodzi o energię odnawialną w postaci energii wodnej? Tak się zastanawiamy, wszyscy inwestują w solary, a chcieliśmy coś innego zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *