Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Budowa domu / Ile warstw ściany?

Ile warstw ściany?

Jaką liczbę warstw ściany wybrać?

Wprawdzie podstawą każdego budynku są fundamenty i to one wpływają na stabilność konstrukcyjną, to podobnie ważną rolę odgrywają mury. Ile warstw ściany wpływa korzystnie na solidność budynku? W momencie planowania budowy domu murowanego należy szczególną uwagę poświęcić na zaplanowanie ilości warstw ścian nośnych.

Wybór materiałów i grubości wpływa na koszt inwestycji oraz na późniejszą jakość użytkowania budynku. Do wyboru SA ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe i trójwarstwowe. W niniejszym artykule przeanalizujemy wartość każdej z nich.

Jednowarstwowe ściany

Ten rodzaj ścian wznosi się błyskawicznie, gdyż powstaje z jednego gatunku materiału i z wielkich elementów. Nakładane elementy stanowią całą grubość ściany i nie posiadają ocieplenia. Współczynnik przenikania ciepła (U) w przypadku jednowarstwowych ścian nie powinien przekraczać 0,5 W/m2K. Wytwarzane na rynku materiały murarskie umożliwiają osiąganie o wiele lepszych parametrów np. keramzytobeton zaopatrzony wkładką styropianową poniżej 0,2, a bloczki z komórkowego betonu o grubości 40 cm wykazują U równe 0,23. Jednowarstwowe ściany buduje się z elementów wielkogabarytowych, czyli pustaków i bloczków. Do wznoszenia ścian jednowarstwowych można używać zaprawy murarskiej z drobnymi granulkami styropianu albo perlitu w celu podwyższenia izolacji.

Dwuwarstwowe ściany

W przypadku ścian dwuwarstwowych na zewnętrznej stronie muru mocuje się warstwę ocieplenia. Jest ona drugą warstwą muru i może nią być warstwa styropianu, wełna mineralna lub izolacja termiczna. Warstwę osłania się cienką warstwą otynkowania, ale w roli wykończenia doskonale spisuje się także drewniana oblicówka lub estetyczny siding winylowy (np. produkowany przez Firmę Boryszew). Konstrukcyjny mur charakteryzuje się grubością 15-25 cm i pełni funkcję polegającą na przeniesieniu obciążania budynku na fundament. O izolacyjności termicznej ściany w dużej mierze decyduje grubość ocieplenia (12-20 cm). Maksymalny współczynnik U nie może przekraczać 0,3 W/m2K. Dobrym materiałem do budowania ścian dwuwarstwowych są materiały ceramiczne, silikaty, beton komórkowy albo keramzytobeton. Na wzniesiony mur mocuje się styropian na który następnie nakładana jest warstwa kleju i mocowana siatka zbrojąca. Ostatnim etapem jest nałożenie warstwy tynku i malowanie.

Trójwarstwowe ściany

Jest to konstrukcja najbardziej skomplikowana. Do warstwy pierwszej, czyli muru mocuje się warstwę drugą w postaci ocieplenia. Trzecia warstwa, tak jak pierwsze, również jest warstwą murowaną. Gotowe warstwy podlegają na koniec otynkowaniu. Ten rodzaj ścian jest nie tylko najdroższy, ale także pracochłonny. Współczynnik U w przypadku ściany trójwarstwowej nie może przekraczać 0,3 W/m2K. Ściana osłonowa może powstać z takiego samego materiału, z jakiego powstała ściana nośna.

Zobacz też:

Projekty domów szkieletowych

Projekty domów nowoczesnych

Projekty domów drewnianych

Zobacz Również

blacha gontopodobna

Blacha gontopodobna jak gont drewniany – czym warto nią pokryć dom?

Tradycyjny gont drewniany jest elementem, który najczęściej możemy obserwować w podhalańskich miastach i wsiach. Ale ...

Jeden komentarz

  1. Maja

    Czy opłac się robi takie trójwarstwowe ściany? To jest jednak potrójna ilość materiałów do wykorzystania wiec naprawdę sporo większe koszty, a zastanawiam się czy tak ociepleniowe to zdaje egzamin dobrze czy raczej trzeba szukac innych rozwiazań. Jest tu może na Archido jeszcze jakies artykuł o alternatywnych metodach ocieplenia ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *