Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Budowa domu / Instalacja sieci kanalizacyjnej i wodociągowej

Instalacja sieci kanalizacyjnej i wodociągowej

 Konieczność wdrożenia sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w domu mieszkalnym to „oczywista oczywistość”. Instalacja doprowadza wodę do budynku i odprowadza nieczystości poza jego obszar.

Wykonanie instalacji warto zlecić fachowcom, gdyż nawet najmniejsze błędy w łączności rur mogą spowodować kłopoty w późniejszej eksploatacji. Specjalista precyzyjnie oznaczy właściwy układ rur , pionów, poziomów oraz podejść kanalizacyjnych. Ponadto właściwie skompletuje materiały wykończeniowe. Standardowo sieć składa się z przewodów rurowych i łączników, zaworów, przewodów spustowych i wodomierzy. Dodatkowymi elementami systemu są także syfony, rewizje, wywiewy wentylacyjne i wpusty podłogowe, piwniczne oraz podwórkowe.

Instalacja wodna – Pierwszym krokiem jest doprowadzenie wody do budynku mieszkalnego. Są dwa źródła czerpania wody, pierwszym jest wykopanie własnej studni, drugim jest podłączenie instalacji do sieci wodociągowej. Woda z sieci doprowadzana jest pod ciśnieniem, dzięki czemu zagwarantowany jest stały dostęp do bieżącej wody. W przypadku studni wykonanie odwiertu należy pozostawić w rękach firm specjalistycznych. Najbezpieczniejsza jest woda z najniższych warstw studni, czerpana za pomocą pomp samozasysających. Instalacja wodna może być skonstruowana na bazie rur miedzianych (bakteriostatycznych i bakteriobójczych) lub rur z tworzyw sztucznych (odporne na korozje). Wadą rur miedzianych jest to, że „pracują”, czyli wydłużają się pod wpływem wyższych temperatur płynącej w nich wody. W celu zmniejszenia tego zjawiska zwykle stosuje się rury osłonowe. Rury ocynkowane dawno odeszły w zapomnienie i nie są obecnie stosowane. Warto pamiętać o trzech ważnych zasadach instalacji przewodów wodnych: Przewód wody ciepłej musi znajdować się nad zimnym, przewody zimnej i ciepłej wody muszą być izolowane otulinami, natomiast przewody te kategorycznie nie mogą być wolno prowadzone nad elektrycznymi i gazowymi, lecz pod nimi.

Instalacja kanalizacyjna – Składa się z podejścia kanalizacyjnego, pionów kanalizacyjnych i poziomów kanalizacyjnych. Podejścia to rury łączące przybory sanitarne z pionami, piony kanalizacyjne nazywane są przewodami spustowymi i są to fragmenty rur pełniących rolę łączników podejść kanalizacyjnych znajdujących się na kondygnacjach z poziomymi przewodami kanalizacyjnymi. Dobrze zamontowana instalacja kanalizacyjna powinna spełniać kilka zasad:

  • Podejścia kanalizacyjne należy łączyć z pionem pod kątem maksymalnie 45 st.

  • Rury należy kłaść kielichem w kierunku spływu ścieków

  • Przewody narażone na wahania temperatury należy termicznie izolować

  • Przewody należy prowadzić najkrótszą drogą przy zachowaniu identycznego spadu na całej długości (to wspomaga samooczyszczanie się przewodów)

Zobacz Również

blacha gontopodobna

Blacha gontopodobna jak gont drewniany – czym warto nią pokryć dom?

Tradycyjny gont drewniany jest elementem, który najczęściej możemy obserwować w podhalańskich miastach i wsiach. Ale ...

Jeden komentarz

  1. Michał

    Czy instalacja wody ze studni teraz jest bezpeczna i czy warto taka robic czy jednak lepiej połączyć się z wodociągami? O zastanawiam się czy kzda woda jest zdatna do picia czy najpierw trzeba wykonać jakies badania, sanepid te sprawy, żeby sprawdzili jakość wody…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *