Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Jak przygotować ogród do zimy?
Beautiful spring garden design

Jak przygotować ogród do zimy?

Koniec października to ostatni dzwonek na zrobienie ostatnich porządków w ogrodzie i przygotowanie go do nadejścia zimy. Zabezpieczenie ogrodu przed mrozem i śniegiem znacznie ułatwi pierwsze wiosenne prace, a także ochroni mniej odporne rośliny przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Od czego zacząć i jak przygotować ogród na nadejście chłodnych dni?

Prace jakie należy zacząć jesienią zależą w dużej mierze od rodzaju roślin jakie uprawiamy oraz od planu zagospodarowania ogrodu. Dla fanów roślin cebulkowych, jest to idealny czas na zasadzenie swoich ulubionych kwiatów oraz sprawdzenie nowych okazów! Natomiast jeżeli ktoś woli rośliny jednoroczne, jesień jest czasem zbierania nasion (należy pamiętać, że po zebraniu nasion trzeba je najpierw wysuszyć, a dopiero potem schować do pojemnika lub koperty). W ogrodzie jednorocznym jesieniom czeka nas również porządkowanie grządek, z których trzeba wykopać wszystkie rośliny i przekopać ziemię.

Z pewnością mniej pracy w jesiennym ogrodzie będą mieli zwolennicy bylin i roślin wieloletnich, jednak i oni mogą mieć okazję do przekopania swojego ogrodu. Jesień jest najlepszym momentem, aby podzielić byliny, a dzięki temu rozbudować ogród. Należy jednak pamiętać o przykryciu bylin tuż po pierwszych przymrozkach, zwłaszcza tych posadzonych jesienią.

Przed pierwszymi oznakami zimy nie można zapominać również o drzewach i krzewach z odkrytymi korzeniami. Nasady pni należy dokładnie okryć ziemią, a bardziej wrażliwe rośliny okryć specjalną matą.

Jeżeli w ogrodzie są drzewa, należy również dokładnie zgrabić liście i skosić trawę. Wilgotne liście pozostawione na trawie sprzyjają postawaniu pleśni śniegowej, która wyniszcza rośliny.

Oczyszczenia z liści wymaga również oczko wodne. Suche liście przez kilka dni unoszą się na wodzie, jednak później opadają na dno, a ich rozkład może powodować powstawanie szkodliwych dla ryb i wody gazów.

Ostatnim elementem jesiennego porządkowania ogrodu są meble! Jeżeli nie można ich schować do pomieszczenia gospodarczego lub garażu, należy pamiętać o zaimpregnowaniu ich jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Idealnie sprawdzą się również specjalne maty lub plandeki, które okryją meble i ochronią je przed mrozem i wilgocią.

Zrezygnowanie z jesiennych porządków nie sprawi, że ogród popadnie w ruinę, jednak może przyczynić się do utraty niektórych okazów oraz zniszczenie wcześniejszej pracy.

Zobacz Również

Jak wybrać idealny dom dla siebie?

Budowa nowego domu to zawsze ogromne przedsięwzięcie dla jego przyszłych lokatorów. Wiąże się ona z wieloma etapami, do których trzeba się odpowiednio przygotować. Najważniejszym z nich jest wybór odpowiedniego projektu, który spełni nie tylko nasze wymagania, ale również będzie idealnie dopasowany do warunków naszej działki. Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem prac budowlanych? Podpowiadamy!

8 komentarzy

  1. Tamara

    Zawsze się z tego smialismy a teraz jesienia zaczynamy prace, żeby przygotować ogród na zimę bo wtedy łatwiej jest na wiosne ogarnąć ogród do stanu uzywalnosci, nie jest on taki zniszczony. W ogóle sporo tu poczytaliśmy artykułów na Archido i okazuje się ze wszytsko ma znaczenie. Trzeba dbac o ogród caly rok a nie tylko wiosna i latem jak to się utarło od wielu lat w wielu domach!

  2. gość

    Prawda jest taka, ze dbac to trzeba cały rok. Zimą może trochę mniej, bo nie podlewasz. Ale na przykład wiosna czasem zdarzają się rano takie przymrozki(w tym roku to takie dość mocne przymrozki były chyba nawet w maju nad ranem), ze rosliny mogą od razu paśc. Trzeba okrywac, trzeba dbac, bo samo podlewanie latem nic kompletnie nie da. Znam takich co sobie hodują kwiaty w doniczkach a latem czy wiosna przesadzają je do ogródka. To tez jest jakiś pomysł. Ogród do zimy trzeba przygotować wcześniej i nasze rosliny też.

    • Beta

      No fakt, część roślin wypadaloby czyms okryc tylko czy,m? U nas w domu robiło się tez kiedyś tak, że tata hodował sobie rosliny w doniczkach w garażu na przykład, pielęgnował je cały czas, a jakjuz wiosna nadeszła pora to przesadzał je noralnie w ziemie do ogrodka, nie zmarzły, a po wsadzeniu były już dsyć dorodne.

      • Margaret

        Temat bardzo na czasie teraz aktualny w połowie września się robi. Powiem Wam, ze chyba ta opcja z przetrzymaniem niektórych roślinek i hodowaniem części sadzonek w garażu i wsadzenie ch na wiosnę jak podrosną to jest dobra opcja. Podoba mi się taki pomysł. Chyba w tym roku zatsosuję go tez u siebie. A co do okrywania, w sklepach ogrodniczych kupisz takie specjalne materaly do okrycia, zresztą w ogrodniczym tez poradzą Ci jak przygotować ogród do zimy.

  3. Magda

    Przekopanie ogródka to jest podstawa, uzyżnia się ziemię, nie tylko wiosna trzeba takie rzeczy robić, ale jesień to tez jest odpowiednia pora. Co jeszcze czytelnicy Archido.pl radzicie?

    • Dorota

      Zrób to co zywkle zrobisz na zimę ze swoją szafą – generalne porządki, trzeba to wszytsko posprzątać, bo potem można zastać istny Sajgon na otwarcie nowego sezonu. Nie wolno zosawiac jakiś starych liście, posgrabiac, pzekopac ogródek, poobkładac roślinki, żeby nie zamarzły, doniczkowe polecam schować w jakies cieplejszemiejsce na przykład garaz jeśli ma się tam trochę przestrzeni na to.

      • Małgorzata

        nie to nie jest tak, zę jak sie jesienią nie zrobi porządków w ogrodzie to na wisnę zastanaiemy tak po prostu istną ruinę i pobojowisko, ale jednak warto cos z tym zrobić i lekko porządkować ogród i przygotować ogród do zimy bo wtedy będziemy mieli o prostu mniej pracy na wiosnę i zastaniemy to wsytsko w względnym porządku. Dobrze, ze się można wymienić doświadczeniami na Archido ;-)

  4. gość

    szczerze to zawsze wydawało mi się przesadą, żeby jakoś specjalnie przygotowywać ogród do zimy, ale w zeszłym rokupoczytalismy trochę o tym, nie tylko artykułówna Archido, ale też na innych stronach i pogadaliśmy z profesjoalnymi ogrodnikami i specami od rosli i stwerdzili, ze faktcyznei takie zadabnie o rosliny zimą pomaga. No i faktycznie na wiosnę jest zdecydowanie mniej pracy, łatwej to wszytsk ogarnać, jakoś doprowadzić do porządku po zimie, roślinki sa w lepszym stanie, lepiej rosną i trawa jakas też bardziej odzywiona. Także szcezrze polecam się zając roslnikami i ogrodem na zimę. To się opłaca!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *