Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Materiały budowlane / Kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym

 Chłodne zimowe dni. Relaksujący wieczór spędzony w fotelu z książką przy trzaskających w kominku iskrach może być jeszcze bardziej relaksujący. Dlaczego? Gdyż ognisko kominkowe ma ogromny potencjał, który może zostać wykorzystany nie tylko do ogrzania niewielkiej przestrzeni w jednym pokoju, lecz do ogrzania całego piętra. Co więcej, dobrze wykonana instalacja i kominek z płaszczem wodnym może z powodzeniem pełnić funkcję ogrzewania całego domu.

Stylowa kotłownia w salonie

Jest to możliwe dzięki możliwości podłączenia kominka z instalacją ogrzewania centralnego w opcji kominka z płaszczem wodnym do ogrzania wody. Dobrze zamontowana instalacja równomiernie rozprowadza energię do pozostałych pomieszczeń i nie gromadzi jej w jednym miejscu, gdzie po prostu by się marnowała. W instalacji muszę pojawić się zabezpieczenia zapewniające bezawaryjne i bezpieczne użytkowanie kominka w formie pieca centralnego. Naczynie zbiorcze powinno być otwarte stale, aby ciśnienie wody nadmiernie nie wzrastało. Kiedy woda jest zimna jej objętość maleje, jednak w momencie podgrzewania objętość zwiększa się tak jak i intensywność parowania. Drugie urządzenie zabezpieczające odprowadza nadmiar ciepła, określane mianem wężownicy schładzającej, czyli wymiennikiem ciepła. Moc takiego urządzenia musi być większa niż moc urządzenia grzewczego. Trzecim urządzeniem zabezpieczającym jest urządzenie akumulujące ciepło w postaci zamkniętego zbiornika na wodę o odpowiedniej pojemności. Zasadą jest, aby na każdy 1kW mocy cieplnej przypadało 40 litrów wody i w ten sposób ogrzewana woda trafia do kominka, nie do grzejników.

Wymienione zabezpieczenia gwarantują ochronę instalacji przez znacznym wzrostem ciśnienia wody, akumulują ciepło i odprowadzają jego nadmiar z instalacji. W cenę instalacji kominka z płaszczem wodnym wchodzi:

  • Wkład kominkowy z płaszczem wodnym od 2000 zł

  • Obudowa wkładu kominkowego od 1500 zł

  • Wymiennik ciepła z włącznikiem aktywującym pracę kominka z instalacją kotła paliwowego ok.. 500 zł

  • Sterownik ok. 250 zł

  • Pomp obiegowa od 300 zł

  • Naczynie wybiórcze ok. 200 zł

Zobacz Również

Drewno na podłodze

Najczęstszy dylemat przy wyborze podłogi – parkiet czy panele?

Podłoga w pomieszczeniach traktowana jest zwykle jako tło dla innych, bardziej wyrazistych elementów aranżacji. Często ...

10 komentarzy

  1. Marek

    Co nam daje taki dodatkowy kominek z płaszczem wodnym ? czy chodzi o ogrzewanie wody/ i czy można to jakoś wtedy połączyć z ogrzewaniem całego mieskzania? Czy taka instalacja jest bardzo droga? Czy jest efektywna w ogrzewaniu. Dajcie znac!

    • Gośc

      To chyba pozwala na spore oszczędności prawda ? bo nie dość że jest klimatycznie i wnętrze salonu (bo zwykle tam się taki kominek z płaszczem wodnym wstawia)jest dobrze dogrzane to można skumulowane ciepło jeszcze dodatkowo wykorzystać do stałego podgrzewania wody. Ale pewnie latem nie da się tego zrobić, bo wtedy w mieszkaniach jest za gorąco…co wtedy z ogrzewaniem wody latem? Jak to obejść? Ktoś? coś?

      • Gość

        Oszczędności z tego sa, bo w sumie i tak ogrzewasz salon a przy okazji masz jeszcze w gratisie ciepłą wode. Co prawda w takąinstalacjętrzeba zainwetsowac, ale to się raczej opłaca. Nie wiem dokąłdnie jaki jest cennik za takie urządzenie. Ale latem tez można trochę podpalić w kominku przecież, chyba od razu nie zrobi się ukrop w całym mieszkaniu. Zresztą może jeśli cos to boiler? Można podgrzać trochę wody, jeśli nie chce się palić w kominku.

    • Kamil

      Marek taka instalacja zależy zapewne od wielkości domu, rodzaju kominka, materiału wyknania, jakości jaką sobie wybierasz, ale ceny za już cały komplet ze wszytskimi potrzebnymi dodatkami do inslatacji to pewnie co najmniej z 5 tysięcy złotych. To zależy pewnie też od firmy, trzeba się rozejrzeć , ale na bank znajdziesz jakaś ofertę. Ogłoszęń dotyczących tego akurat sporo znalazłm w internecie

  2. Ada

    Kominek z płaszczem wodnym pozwala zapewnić ogrzewaną, ciepłą wodę w całym domu. Oczywiście bez problemów da radę zrobić instalację, która połączy kominek z centralnym i wtedy zamiast palić w piecu będzie można po prostu rozpalić w kominku. Tylko trzeba sprawdzić dokładne koszty bo się akurat nie orientuję i znaleźć dobrych fachowców i dobrej jakości materiały, bo taka instalacja musi być dobrze zrobiona i bezpieczna.

  3. karol

    To jest ekstra opcja! U nas się bardzo sprawdziłą w domu :-) połączenie centralnego ogrzewania z kominkiem z płaszczem wodnym pomoże na jakieś oszczędności, wstarczy napalić w kominku (a uwierzcie że jak się taki ma tobardzo często się z niego korzytsa, bo po prostu przyjemnie jest przy nim posiedzieć), jest ciepło, a przy okazji ma się ciepłą wodę użytkową. Bardzo wygodne rozwiązanie.

    • Kalina

      Ale jak długo ta woda jest ciepła? Cały czas jak się pali w kominku czy ona się nagrzewa i jest ciepła dłużej, bo az trudn mi siobie wyobrazić ze na przykład latem przy 30 stopiniach upału, jak w nocy nie można oddychac i uchyla się okna, to trzeba wtedy napalić w kominku, żeby mieć ciepła wode. Nie do końca to sobie wyobrazam w tej chwili

  4. Jakub

    Polecacie taka instalacje tez latem? To w ogole można latem załączyćna przykład jak są upały. U nas od niedawna zamiast grzania wody z pieca jest dwupłaszczowy boiler z grzałką, podłącza się do prądu, woda się nagrzewa i nie trzba na przykład rozpalać w centralnym na wodę. Nie zużywa to dużo prądu a woda jest cały czas kiedy tylko potrzebujemy.

  5. Gość

    U nas nie dalo się ju tego raczej zamntowac, byłoby za dużo kucia i niszczenia bo jednak kominek z płaszczem wodnym wymaga odpowiednich instalacji, a zamontowanie ich w starym domu to już jest trochę wyzwaie. Żeby mmiec ciepła wode oprócz grzania wody przy okazji centralnego ogrzewania mamy też boiler do prądu, wtedy iedy chce się ciepłą wodę, wystarczy na chwilkę podłączyć do pradu i gotowe !

  6. gość

    jak zobaczyłam wycenę tego na Archido to się przeraziłam,a el potem zauważyłam, ze t jednak bardz opłacalna iwneztycja, ogrzewnaie wody kominkiem jak i taksię w jim pal to jest uper praktyczna oszczędność,dużo pieniędzy można też zapłacić za bojler, który ciągnie dużo prądu, nei wspomnę już os tałym ogrzewaniu ekogroszkiem albo w ogóle jakie teraz piece sa drogie, bo muszą mieć jakieś parametry odnoścnie emisji. Wiadomo to dobrze dla środowiska i super ze ktoś tego pilnuje, ale nie zmienia to faktu, ze to droga inwestcja…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *