Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Wokół domu / Ogród / Kosiarki elektryczne czy kosy – co wybrać do ogrodu?
kosiarki-elektryczne-czy-kosy-1

Kosiarki elektryczne czy kosy – co wybrać do ogrodu?

Artykuł partnera

Soczyście zielony trawnik to cel każdego ogrodnika. Oprócz wyboru odpowiednich gatunków traw i regularnego podlewania murawy, trzeba też dobrać do potrzeb właściwy sprzęt koszący. Musi być on dopasowany do wielkości działki, ukształtowania jej terenu, a także preferencji osób, które zajmują się koszeniem trawnika. Zobacz, co wybrać – kosy czy kosiarki elektryczne?

Kosiarka i wielkość działki

Na wybór sprzętu do koszenia największy wpływ ma wielkości działki. Na duże tereny zielone najwygodniejsze będą traktorki, do działek o średniej wielkości wybierz kosiarkę spalinową. Na mniejsze tereny zielone, takie jak działki wokół domu, będą odpowiednie kosiarki elektryczne. Mogą one być zasilane energią elektryczną z gniazdka elektrycznego i być wyposażone dodatkowo w akumulator.

Kosiarki elektryczne – wady i zalety

Jeśli kosiarka jest zasilana energią z przewodu, musisz posiadać dostęp do źródła zasilania w niedużej odległości od pracującego urządzenia. Gdy długość przewodu będzie niewystarczająca, możesz posiłkować się przedłużaczami – to rozwiązanie ma jednak sporo minusów, ponieważ może być niebezpieczne. Jeśli działka jest większa, wybierz kosiarkę akumulatorową, której nie ogranicza kabel. Należy jednak pamiętać, że większość akumulatorów potrzebuje długiego czasu ładowania, co może wydłużać koszenie większych terenów.

Posezonowy przegląd kosiarki obejmuje naostrzenie elementów ścinających i naoliwienie części. Zaleca się po każdym koszeniu dokładne oczyszczenie kosiarki z resztek trawy. Do czyszczenia po sezonie możesz użyć sprzężonego powietrza ze sprężarki. Jeśli chodzi o dokładność koszenia, nowoczesne kosiarki spalinowe są bardzo skuteczne i mogą przycinać dokładnie trawę wzdłuż krawężników. Średnica cięcia wynosi zwykle od 30 do 40 cm.

kosiarki-elektryczne-czy-kosy-3

Kosy i podkaszarki

Podkaszarka to urządzenie do ścinania trawy na mniejszych działkach. Elementem tnącym podkaszarki jest głowica z żyłką lub nożami. Jej wybór będzie trafiony na działkę, gdzie nachylenie terenu jest pod znacznym kątem – dostaniesz nią również w miejsca trudniej dostępne dla klasycznej kosiarki. Podkaszarki, które mają głowicę z regulowanym kątem nachylenia, pozwalają również skosić trawę nie tylko wokół krzewów i drzewek, ale także pod nimi.

kosiarki-elektryczne-czy-kosy-2

Kosa spalinowa ma odmienny system tnący. Zamiast głowiny z żyłką posiada tarczę tnącą. Umożliwia ona nie tylko ścinanie trawy, ale również łodyg innych roślin i zdrewniałych pędów. Moc takiego urządzenia wynosi przeciętnie 750-1800 W. Kosa spalinowa ma też często większy zakres cięcia niż podkaszarka. Wadą kos spalinowych jest to, że są dosyć ciężkie i ich sprawne obsługiwanie wymaga sporo wprawy. Kupując kosę spalinową, sprawdź, czy jest ona wyposażona w szelki, które ułatwiają czynność koszenia.

Podsumowanie

Do koszenia rozległych terenów przyda się kosiarka elektryczna. Do małych działek wystarczy model akumulatorowy lub elektryczny. Do ścinania trawy pod krzewami przyda się podkaszarka. Jeśli teren jest znacznie pochylony, występują na nim skarpy i miejsca trudno dostępne dla większej kosiarki, możesz rozważyć kupno kosy spalinowej.

Zobacz Również

ogrodnik-dba-o-roze-w-lecie

Jak dbać o rośliny w upalne dni? Nawadniając ogród!

Nastała pora roku, na którą wszyscy czekali. Z nieba leje się żar, dni są dłuższe, ...

8 komentarzy

 1. Konrad

  Mam nierówna działke, a trawnik skosić trzeba i tutaj pojawia się problem – czym to skosić? Podkszaraką raczej się nie nadaje, chyba, ze na podkaszanie pod kszewami i drzewkami i przy płocie, a co do reszty? Czy zwykla kosiaka mozę dać radę na takim terenie, czy muszę się zaopatrzyć w jakiś specjalistyczny sprzęt?

  • Artur

   Konrad, teraz są najróżniejsze kosiarki z każdą możliwą regulacją wysokości na jakiej ma być ostrze. Jest regulacja zarówno przy przednich kołach, jak i tylnych. Super sprawa ! Zwłaszcza jeżeli chodzi o kosiarki spalinowe. Można nimi dotrzeć bez mała wszędzie i ustawić pod jakim tylko kątem się chce. Dzięki temu nie zetną one trawy zupełnie, tylko lekko ją przytną i pozwolą jej oddychać. Jeżeli jednak masz mniejszą działkę to jednak polecałbym podkaszarkę. Tak jak jest tutaj napisane… można kosić pod każdym kątem, a dodatkowo możesz nią wykosić wszystkie przestrzenie przy obrzeżach ogrodowych i pod krzakami, czy też przy płocie. U mnie to zdaje egzamin na działce.

 2. Tomasz

  Przecież jakąś lepsza kosiarką tez się da skosić nierówny teren, problemw nie ma. Podkaszarka raczek jest do wykończenia koszenia, czyli na przykład obkoszeni tui albo jakiegoś pnia drzewa. A w przypadku zwykłej kosiarki możesz kosic wsztsko i na przykład podwyzszac albo obnizac ostrze przez to regulować długoc trawy

 3. Patryk

  wiosna już w suie za pasem ajasie zatsnawiam co wybrać w sensie jaką kosiarkę, bo na rynku jest ich strasznenduzo, ale jak przychodzi co do czego to ne wiadomo która jest najlepsza, teoretycznie mam równą działkę i zwykła mogłaby się nadac, ale nie wie czy teraz nie są lepsze inne metody. Ktoś cos poradzi?

  • Tymek

   to dużo zależy od tego jakiej wielkości masz działkę. Jak jakąs strasznie dużą to te traktorki są fajnym rozwiązaniem bo az tak się nei meczysz i nie musisz chodzic za kosiarką, tylkoże to już jest droga zabawa. Może doczytaj sobie ten artykul na Archido dokąłdnie. Tam są jakieś wskazówki czym się kierować kiedy się chce kupic kosiarkę.

 4. gość

  temat bardz teraz na czasie bo już sąsiedzi też zaceli sezon koszenia trawy jak widzę. U nas jest niewiele terenu, działka ma tam ledwie z 800 m kw, to minus poiwerzchnia domu to już niewiele da się poszaleć ;-P u nas dlatgo polecili kosiarkę elektryczną, zresztą wzesniej poczytaliśmy sporo na Archido na ten temat, nieiwleka działka wokół domu to tlko lektryczna, polecamy serdecznie, u nas tak już jeden sezon i jest ok i działa

 5. Marzenka

  ostatnio kupiliśmy sobie dodatkowo oprócz kosiarki takie malutkie nożyce do podcinania, są elektryczne, praca idzie szybciej, bo do tej pory trzeba było wszystkie chwasty koło plotu i przy ścianach budynku wyrywać własnoręczne, a jak dużo czasu na to traciłam!!! A tu proszę, wystarczyło zianwetsowac 100 zlotych około we wlasną wygode. Pzdrawiam czytelników Archido !!!

 6. michał

  temat akurat bardzo na czasie, teraz tematy trawników sa chyba najczęściej zadawanymi tematami na stronach. Polecam poczytać jeszcze to https://www.archido.pl/porady/w-jaki-sposob-prawidlowo-dbac-o-trawnik-wokol-domu/ dużo informacji o tym co i jak zrobić, żeby trawnik dobrze wyglądał. Pozdrawiam !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *