Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Budowa domu / Kwestia fundamentalna czyli odpowiedni fundament dla domu
fundamenty

Kwestia fundamentalna czyli odpowiedni fundament dla domu

Dobry fundament zapewnia trwałość domu, jego niezależność od zmian pogodowych,  ciężaru. Co o fundamentach powinniśmy wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Budynek musi stanąć na dobrej podstawie, czyli solidnych fundamentach. Jeśli będzie wykonany źle lub z materiałów niespełniających określonych kryteriów, dom stanie się skarbonką. Jeśli ciężar całego budynku będzie przenoszony nierównomiernie, inwestor może szykować się na niemałe kłopoty.

Fundamenty są nieustannie narażane na kolejne wyzwania. To przede wszystkim wilgoć w różnej postaci. Chodzi nie tylko o deszcz wsiąkający w okoliczne podłoże gruntowe. Fundamenty mają też kontakt z glebą, pod którą mogą być wody gruntowe. Dlatego wybierając odpowiedni trzeba kierować się nie tylko tempem pracy i kosztorysem, ale przede wszystkim dopasowaniem do warunków.

Jak głęboko powinien być fundament?

To uzależnione jest od analiz geotechnicznych, które należy przeprowadzić przed rozpoczęciem prac ziemnych. One pomogą określić precyzyjnie na jakim poziomie zalegają wody gruntowe oraz gdzie przebiegają poszczególne warstwy. Tego typu badania pomogą też określić, czy fundament stawiany jest np. na gruntach pęczniejących lub mających skłonność do wysadzania. Można też fundamenty domuprzewidzieć, jak gleba zachowywać się będzie w poszczególnych porach roku czy też w razie ekstremalnych warunków pogodowych.

Istotna jest również kwestia głębokości zamarzania gruntu. Przyjmuje się, iż dom bez podpiwniczenia powinien być osadzany poniżej tego poziomu. On określany jest w zależności od położenia geograficznego – zazwyczaj to ok. 1-1,5 m poniżej ziemi.

Najlepszy fundament pod dom

Lista cech, które muszą spełnić dobre fundamenty jest długa. To nie tylko kwestia ich wytrzymałości na ciężar i jak najmniejszego przyjmowania wody. Dobry fundament powinien być też odporny na mróz czy też środki chemiczne w glebie. Istotna jest nie tylko specyfikacja techniczna materiałów i sposób posadowienia, a także kwestia detali – chociażby sposób wylania betonu. Ten musi być starannie przygotowany, wypełniać określone normy – stąd idealnym rozwiązaniem jest zamówienie go wprost u producenta.

Beton nie powinien po wylaniu zostawiony bez kontroli. Należy zadbać o jego formę: nie może być spękany, zbyt szybko suchy. Z drugiej strony – negatywnie na jego stan wpłynie także nadmierna wilgotność.
Fundamenty można je rozdzielić na dwa typy. Pierwszy to te posadowione bezpośrednio. Do nich zaliczamy np. ławy, stopy czy też płyty. Drugi to fundamenty posadowione pośrednio: słupy, pale oraz studnie.

Ławy fundamentowe

fundamenty domuNajłatwiejsze rozwiązanie jeśli za kryterium uznać kwestię konstrukcji. To na nie decyduje się zdecydowana większość osób stawiających domy jednorodzinne – niezależnie od tego, czy to budynki podpiwniczone czy też nie. Ława fundamentowa znajduje się między ścianami a gruntem. Odpowiednie zabezpieczenie ławy fundamentowej ma istotny wpływ na żywotność całości fundamentów, gdyż należy pamiętać o tym, że grunt na którym posadowiony jest budynek może być niejednorodny i posiadać różne poziomy wilgotności.

Ten wariant wiąże się z dużymi możliwościami dostosowania do warunków – wymiary ławy nie są stałe, a zależą od nośności gruntu i ciężaru domu. Na ławach tworzy się wielowarstwowe ściany, które należy podnieść na wysokość kilkudziesięciu centymetrów ponad poziom gruntu.

To rozwiązanie bardzo skuteczne, jednak wymaga szczegółowości – grubość oraz szerokość ław, a także forma ich zbrojenia musi być dostosowana do warunków działki i zaplanowanych obciążeń. Ściany w tym przypadku posadowienia powinny być stworzone z betonu klasy C16/20 oraz C20/25 – tak, by optymalnie zabezpieczyć ławę przed nie tylko wilgocią, ale i mrozem lub kwasami organicznymi. W razie dużych obciążeń fundamentu i słabszej jakości gruntu, należy zastosować ponad standardową szerokość ławy wraz z dodatkowym zbrojeniem poprzecznym.

Stopy fundamentowe

Stosowane są tam, gdzie konstrukcja domu przenosi ciężar nie ścianami, a poprzez słupy – o ile są ustawione w niewielkiej odległości od siebie. Stopy – betonowe lub żelbetowe – to zazwyczaj kwadrat, którego rozmiary uzależnione są od warunków gruntowych i obciążeń. Stosuje się je głównie do dłuższych elementów konstrukcyjnych – np. kominów. Należy pamiętać aby osadzić je również odpowiednio głęboko w gruncie.

Płyty fundamentowe

Rzadziej stosowane rozwiązanie używane głównie w przypadku domów na gruntach o słabej nośności i wysokim poziomie wody. Płyta żelbetowa stanowi tu całościowe podłoże dla budynku i ma fundamenty domurównomiernie osadzić go w glebie. Usytuowanie jej wprost na gruncie znacznie skraca czas budowy – nie wymaga wykopów, a jedynie usunięcia wierzchniej warstwy. Płyta może zostać pogrubiona tam, gdzie zaplanowane są ściany.

Charakteryzują się one przede wszystkim dużą stabilizacją, niezależnością wobec obciążeń mogąc równocześnie stanowić formę posadzki dla najniższego poziomu domu. Warunkiem jest jednak zastosowanie betonu klasy – to wariant minimum – C20/25.

Pale fundamentowe

Rozwiązanie stosowane sporadycznie na mało stabilnych gruntach. Podstawą są pale wbijane w ziemie – w nich instalowane zostaje zbrojenie zalewane później betonem. To wariant mało korzystny głównie ze względu na wyższe koszty niż w przypadku powszechniejszych rozwiązań.

Studnie fundamentowe

Kolejny wariant stosowany głównie w przypadku bardziej wymagających gruntów. Fundament tworzony jest na bazie studni z betonu lub warstwy żelbetowej. Również w tym przypadku wątpliwości budzą stosunkowo wysokie koszty inwestycji uzależnione od wielu czynników.

Fundament dla domu z piwnicą

Najczęściej stosowanym wariantem są zaizolowane pod względem wilgoci i wody ławy betonowe, na których tworzone są ściany piwniczne. W przypadku, gdy według planów piwnica będzie nieogrzewana, dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie jeszcze jednej formy izolacji – termicznej. Za niezbyt korzystne uznaje się rozwiązania, w których podpiwniczone jest tylko część budynku – taki układ może stopniowo doprowadzić do tego, iż ściany będą się osadzały nierównomiernie.

Zobacz gotowe projekty:

Projekty stajni

Projekty hoteli

Projekty domów drewnianych

Zobacz Również

dom z poddaszem

Pokój na poddaszu – projekty domów, które Cię zachwycą

Poddasze użytkowe to miejsce, które w zależności od wizji inwestorów może pełnić szereg zastosowań. Projekty ...

4 komentarze

  1. Miłosz

    Mam pytanie: kiedy najlepiej zabrać się za fundamenty? Różne opinie już słyszałam i teraz dokładnie nie wiem co zrobić. Co może wpłynąć na fundament, że robi się nietrwały ? Czy inaczej robi się fundamenty np. dla wyższych domów czy dla domów z piwnicami ?

    • on

      W sumie to trudno powiedzieć. Chyba trzeba pilnowąc dobrej pogody po prostu, wszytsko zależy tez od gleby itp. fundamenty trzeba przecież kopac na około 1,5 metra. Trzeba pilnować żeby beton po wylaniu nie był za suchy (jak są takie duże słońca to może przecież popękać), z drugiej storny kiedy jest zbyt mokro to wtedy tez może okazac się nietrwały. Niepolecana jest chyba szczególnie zima, bo wtedy może popekac od mrozu. Najlepiej poradź się eksperta. Będzie najbezpieczniej

      • Miłosz

        Dzięki wielkie za odpwoiedź, faktycznie to jest w teksce wszytsko, tlyko jakoś to przeoczyłem… a jeśli chciałbym pobudować dom z piwnicą to czy fundamenty będą się różniły??? Czy musze je jeszcze jakoś dodatkowo zabezpieczać przed wilgocią? Jakoś dodtakowo izolować?

        • Tadeusz

          Miłosz, możesz jak najbardziej je ocieplić. Najlepiej z tego co słyszałem styrodurem. Zwłaszcza jeżeli budujesz dom w miejscu podatnym na działanie wilgoci. Styrodur jest lepszy od styropianu między innymi dlatego, że po prostu jest twardszy. Dodatkowo ma mniejszy współczynnik przewodzenia ciepła. Dzięki temu jest lepszym termoizolatorem i pozwoli na zachowanie ciepła w domku. Można nim także ocieplać dachy, ale to jako ciekawostka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *