Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Wnętrza / Podłogi / Ochrona podłogi przed uszkodzeniem
Ochrona podłogi przed uszkodzeniem

Ochrona podłogi przed uszkodzeniem

Przesuwanie ciężkich mebli, uderzenie w podłogę twardym przedmiotem, ścieranie większych i mniejszych zabrudzeń – ochrona podłogi przed uszkodzeniem nie jest prosta– wszystko to może znacząco uszkodzić podłogę. Jednak zagrożenia te dotyczą nie tylko miękkich lub drewnianych podłóg, ale także dywanów. Jak zabezpieczyć podłogę przed zgnieceniem, zarysowaniem lub ścieraniem? Na rynku możesz natknąć się na przydatnych pomocników, którzy pomogą Ci rozwiązać ten problem.

Praktyczna ochrona podłogi przed uszkodzeniem czyli?

Pierwsza rysa pojawiająca się na nowej podłodze wywołuje u większości właścicieli szok i chęć wyrywania włosów z głowy. Jednak przetarcia nie ucieszą nas nawet przy starszych podłogach. Po pierwsze są brzydkie, a po drugie są wyraźną oznaką zniszczonej podłogi. W przypadku niektórych rodzajów podłóg te drobne uszkodzenia można łatwo usunąć, ale w przypadku innych może to oznaczać całkowitą wymianę całej wykładziny podłogowej. Co jest bardzo czasochłonne, energochłonne i pochłaniające pieniądze. W przypadku nowych podłóg można zapobiec zarysowaniom, dobierając odpowiedni materiał. W bardziej wymagającym pomieszczeniu, takim jak pokój dziecięcy czy kuchnia, gdzie istnieje większe ryzyko upuszczenia przedmiotu na podłogę, wybieramy trwalsze rodzaje wykładzin podłogowych. Dzięki nowoczesnym technologiom można znaleźć na rynku podłóg takie produkty, które są bardzo odporne na zarysowania i można powiedzieć, że są niemal bezpieczne.

Lepiej zapobiegać niż naprawiać

Ochrona podłogi przed uszkodzeniem może wydawać się czymś nieskomplikowanym. Wystarczy wybrać idealny rodzaj wykładziny do każdego pomieszczenia i zachować ostrożność. Niestety nie zawsze jest to takie proste, ponieważ często nawet nie zdajemy sobie sprawy, co może uszkodzić wierzchnią warstwę podłogi. Nieestetyczne rysy, których nie można naprawić, bardzo często powstają wskutek niewielkich zabrudzeń, takich jak małe kamyki, czy ziarenka piasku. Dostają się do mieszkania z zewnątrz, a ponieważ są niewidoczne dla ludzkiego oka, często nawet o nich nie wiemy. Jednak gdy te zanieczyszczenia rozprzestrzenią się w całym gospodarstwie domowym, mogą powodować coraz więcej szkód. Można temu zapobiec nie tylko regularnie sprzątając, ale przede wszystkim instalując matę wejściową. To proste, ale bardzo przydatne narzędzie pomoże chronić podłogę, a także może służyć jako piękny dodatek. Zaleca się używanie maty do czyszczenia obuwia przy każdym wejściu z zewnątrz.

Ochrona podłogi

Dywan pomoże również chronić podłogę

Jeśli posiadasz ciężkie meble, możesz również użyć dywanu, aby zapobiec zarysowaniu lub innym uszkodzeniom podłogi. To nie tylko świetny sposób na ochronę podłogi. Możesz wykorzystać dywan, aby uczynić pomieszczenie przytulnym i nadać mu swój charakterystyczny styl. To rozwiązanie idealnie sprawdza się zwłaszcza w salonie, gdzie dywan umieszczamy tylko pod sofą. Piękno Twojej podłogi będzie się wyróżniać, a dywan ociepli wnętrze i sprawi, że pomieszczenie stanie się przyjemniejsze. Nie zapomnij jednak regularnie odkurzać dywanu pod meblami. Osadzający się na dywanie brud może przetrzeć podłogę i zniszczyć jej wierzchnią warstwę. Wybierz rodzaj dywanu w zależności od mebli, pod którymi będziesz go używać. Na przykład, jeśli chcesz chronić podłogę pod krzesłem biurowym, mały dywanik może wyglądać bardzo ładnie, ale w przypadku dłuższych włosów krzesło nie będzie mogło przesuwać się tak, jak tego potrzebujesz.

Samoprzylepne podkładki pod meble

Podkładki pod meble to poręczne narzędzia, które pomagają chronić podłogę przed meblami na nóżkach, takimi jak stół, szafa czy kanapa. Można je znaleźć w sklepach meblowych czy AGD, gdzie oferowane są z różnych materiałów, najczęściej natkniesz się na gumę, plastik czy filc. Ich montaż jest bardzo prosty, ponieważ w większości są samoprzylepne. Jednak ważne jest, aby najpierw odtłuścić i wyczyścić podłoże. Nie zaleca się jednak przyklejania tych podkładek do mebli, które często się poruszają. Podkładki mogą łatwo ulec uszkodzeniu i byłyby dla Ciebie bezużyteczne. Warto też raz na jakiś czas sprawdzić ich stan. W szczególności podkładki filcowe mogą po pewnym czasie odpaść lub rozpaść się. W takim przypadku należy je ponownie założyć lub natychmiast wymienić na nowe. Również zdejmowanie podkładek pod meble jest bardzo łatwe. Usuń starą podkładkę lub jej resztki, użyj zmywacza do kleju na nóżkach mebla i ponownie je wyczyść i odtłuść. Jest to ważne dla prawidłowego dopasowania nowej podkładki. Ochrona podłogi przed uszkodzeniem dzięki podkładkom staje się realnie możliwa.
W przypadku samoprzylepnych podkładek pod meble należy zwrócić uwagę na jakość użytego kleju. Im lepszy klej, tym dłużej podkładki pozostaną na swoim miejscu i tym lepiej będą chronić podłogę.

Inne rodzaje podkładek pod meble

Oprócz wyżej wymienionych samoprzylepnych podkładek, na rynku znajdziesz również specjalne, które wwiercane są w nogi mebli. Mowa oczywiście o nogach drewnianych. Ich montaż jest nieco trudniejszy, ale wytrzymują znacznie dłużej niż typy samoprzylepne. Pod meblami można spotkać podkładki z kołkiem lub wkrętem, które umieszcza się w nogach mebla pod kątem 90°. Podkładki te różnią się również materiałem, którym najczęściej jest filc lub plastik. Materiał podkładek wpływa na to, jak bardzo możesz przesunąć mebel. Niektóre podkłady są nie tylko sposobem na zabezpieczenie podłogi przed uszkodzeniami, ale służą również ułatwieniu przemieszczania mebli, a także ochronie nóg mebli.

Zrób własne podkładki

Podkładki do mebli nie są drogie, ale jeśli nie chcesz w nie inwestować, możesz zrobić własne. I możesz użyć zwykłych rzeczy, które prawie na pewno znajdziesz w domu, takich jak kawałek dywanu, ręcznik lub stare ubrania. Możesz również użyć skarpet, które po prostu założysz na nogi mebla. Oczywiście takie rozwiązanie może nie wyglądać estetycznie, ale jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, nadasz meblom bardzo oryginalny wygląd. Możesz jednak również użyć tych podkładek podczas przenoszenia ciężkich mebli, których nie można podnieść i które trzeba ciągnąć po podłodze. I właśnie grubsze skarpety w tym przypadku mogą pomóc w ochronie podłogi – w dodatku zawsze masz je pod ręką, ich umieszczenie pod nogami mebli a także ich zdejmowanie jest bardzo łatwe,. Jeśli robisz maty z kawałka dywanu, wytnij raczej kanciasty niż okrągły wzór. Podkładka powinna być zawsze nieco większa niż stopa mebla.

Ułatw przenoszenie mebli za pomocą ślizgaczy

Uszkodzenie podłogi to nie jedyna niedogodność przy przenoszeniu lub przenoszeniu mebli w inny sposób ale ochrona podłogi przed uszkodzeniem może być łatwiejsza. Meble stojące na dywanie mogą czasami być prawie niemożliwe do przeniesienia, więc nie mamy wyboru, jak tylko je podnieść i przenieść w nowe miejsce, co jest szczególnie trudne w przypadku cięższych elementów, takich jak sofy itp. Na szczęście istnieje coś takiego jak ślizgacze do mebli. Istnieje wiele typów o różnych metodach montażu i z różnych materiałów, które są odpowiednie w różnych przypadkach. Ślizgacze wykonane z tworzywa sztucznego, często bardzo wytrzymałe i trwałe, zwykle są samoprzylepne i nadają się do mebli, które przestawiasz tylko okazjonalnie. Zastosowany klej jest zazwyczaj wysokiej jakości i bardzo mocno trzyma ślizgacze na nogach mebla. Przed ich zamontowaniem konieczne jest dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni nóżki. Ślizgacze przykręcane do stopy mebla są trwalsze i nadają się do mebli, które są często przesuwane.

Kilka wskazówek ułatwiających przenoszenie

Przenoszenie ciężkich mebli zawsze wymaga czegoś więcej niż tylko siła. Bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie podłogi przed ewentualnymi uszkodzeniami lub zarysowaniami. Dlatego mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak maksymalnie ułatwić przenoszenie, aby chronić swoje podłogi, przenoszone meble, ale także siebie. Najlepszym sposobem zabezpieczenia podłogi podczas przenoszenia ciężkich mebli jest podnoszenie mebli przed każdym przemieszczeniem. To właśnie przesuwanie mebli bezpośrednio po podłodze jest najczęstszą przyczyną ich uszkodzenia. Jeśli nie możesz podnieść mebla, wsuń pod niego coś miękkiego, np. ręcznik lub koc. Meble będą łatwiejsze w przenoszeniu i zabezpieczysz swoją podłogę. Ale do naprawdę ciężkich mebli lepiej jest użyć specjalnego wózka. Podczas transportu upewnij się, że meble są stabilnie osadzone na wózku i nie chwieją się.
Uwaga! Podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów zawsze wyprostuj plecy i wykorzystuj w szczególności siłę nóg. W przeciwnym razie ryzykujesz poważnymi obrażeniami kręgosłupa.

Zobacz Również

Drewniane podłogi wielowarstwowa na ogrzewane podłogi

Drewniana podłoga jest wizytówką każdego pomieszczenia, a ogrzewanie podłogowe gwarancją komfortu i wygody. Wystarczy wybrać odpowiednie drewno i skorzystać z rad specjalistów, aby móc cieszyć się eleganckim wnętrzem i ciepłą, miłą w dotyku naturalną, podłogą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *