Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Instalacje / Odkurzanie centralne – nowoczesny sposób na utrzymanie czystości w domu

Odkurzanie centralne – nowoczesny sposób na utrzymanie czystości w domu

Budowa domu jednorodzinnego staje się dla wielu priorytetem – zapewnia on wystarczająco dużo miejsca dla powiększającej się rodziny, daje swobodę i możliwość korzystania z ogrodu. W porównaniu z mieszkaniem w bloku wymaga jednak więcej troski i poszukiwania rozwiązań, które uczynią codzienne obowiązki prostszymi. Duży metraż wymaga sporego wysiłku, by utrzymać wszystkie pomieszczenia w nienagannej czystości. Posługiwanie się tradycyjnym odkurzaczem, zwłaszcza jeśli jest duży i mało poręczny, z czasem może okazać się uciążliwe. Przenoszenie go między kondygnacjami dla części osób może stać się niemożliwe i wykluczyć je z prac domowych. W takich przypadkach warto rozważyć alternatywne rozwiązanie – odkurzanie centralne. Analizę wad i zalet tej technologii najlepiej połączyć z poznaniem oferty producentów.

Technologia centralnego odkurzania – na czym polega?

System centralnego odkurzania nie jest dedykowany jedynie właścicielom nowych domów, którzy są w trakcie prac budowlanych. Odpowiednią instalację można wykonać także w starszym budynku podczas remontu. Najważniejszym urządzeniem całego układu jest jednostka centralna. Zwykle umieszcza się ją w pomieszczeniach gospodarczych na parterze i jest to najlepsza lokalizacja – miejsce powinno być bowiem suche, wentylowane i oddalone od pomieszczeń mieszkalnych. Instalacja dodatkowego tłumika zapewni brak hałasu. Zachowanie co najmniej 30 centymetrów odległości od ścian, podług i sufitów umożliwi niezbędne chłodzenie urządzenia. Dzięki systemowi rur PCV umieszczonych w ścianach lub  posadzkach jednostka centralna jest połączona z ulokowanymi w różnych punktach domu gniazdami ssącymi. To do nich podpina się lekki wąż o wybranej przez klientów długości, za pomocą którego można swobodnie odkurzać pokoje na każdej kondygnacji domu. Kluczowe jest takie rozmieszczenie gniazd, by można było dotrzeć w każdy zakamarek – także do schodów i pomieszczeń sanitarnych oraz gospodarczych. Przy planowaniu warto pamiętać, że standardowy wąż ma długość 9 metrów, ale na rynku dostępne są także inne modele: 7-, 10- czy 12-metrowe. Uzupełnieniem sieci gniazd ssących mogą być podmiotki, inaczej nazywane szufelką automatyczną. Idealnie sprawdzają się w kuchni i przedpokoju, gdzie często jest więcej kurzu, piachu lub okruchów, które można łatwo zamieść w specjalną szczelinę.

 

Odkurzanie tradycyjne czy centralne?

Wiele elementów instalacji oraz wysoka cena odkurzania centralnego na pewno zniechęci osoby nieplanujące remontu lub chcące zaoszczędzić. Tradycyjny odkurzacz można kupić już za kilkaset złotych, odkurzanie centralne to wydatek co najmniej 1500 złotych. Jeśli jednak rozpatrywać komfort użytkowania i skuteczność, niewątpliwie lepszym rozwiązaniem okaże się druga opcja. Dzięki odkurzaczowi centralnemu w domu jest mniej kurzu, bo siła ssąca jest taka sama bez względu na zapełnienie pojemnika. Brudne powietrze usuwane zostaje poza dom, co na pewno wpłynie na komfort życia alergików. Ciche odkurzanie to kolejna istotna zaleta tego rozwiązania – gwarantuje to jednostka centralna ulokowana w pomieszczeniu gospodarczym i dodatkowo wyposażona w tłumik.

 

Dostępność technologii centralnego odkurzania

W związku z coraz większym zapotrzebowaniem na rozwiązania poprawiające komfort życia, centralne odkurzanie staje się coraz łatwiej dostępne. Przed wizytą w sklepie należy określić ilość potrzebnych gniazd ssących oraz szacowaną długość instalacji, jakiej będziemy potrzebować. Te dwie wartości są kluczowe przy wyborze jednostki centralnej. Inne istotne parametry to moc ssąca oraz wydajność – konkretny model warto dobrać w zależności od indywidualnych potrzeb. Silniejszy odkurzacz na pewno przyda się w domach, w których pojawią się wykładziny dywanowe, czyści się bowiem nieco trudniej niż gładką podłogę. Jeśli mieszkańcy posiadają zwierzęta, a zbieranie sierści bywa uciążliwe, również warto wybrać mocniejsze urządzenie.

Na rynku działa między innymi firma Topvac będąca importerem odkurzaczy centralnych marki Husky; zapewnia także ich serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Wybór kilku rodzajów jednostek oraz dodatkowych akcesoriów pozwoli na spersonalizowanie zakupów. Szczególnie warte uwagi są jednostki centralne z serii PRO, pozwalające sprzątać mokre powierzchnie bez konieczności użycia dodatkowego separatora.

Klienci powinni także rozważyć ofertę firmy Beam, która zapewnia wszystkie niezbędne elementy do montażu w domu systemu centralnego odkurzania. Wśród produktów wyróżnia się jednostka BEAM PLATINUM SC 398, odpowiednia nawet do bardzo dużych budynków, lub model  SC 385 z wyświetlaczem LCD, dzięki któremu można kontrolować pracę urządzenia.

Kolejną interesującą propozycję przygotował Termitech. Firma zapewnia trzyletnią gwarancję na jednostki centralne oraz kompletny osprzęt do instalacji.

Zobacz też:

Projekty domów szkieletowych 

Projekty stajni

Projekty altan ogrodowych

 

Zobacz Również

parter czy piętro

Dom pasywny a dom energooszczędny, czyli kilka słów o tym jak stworzyć cztery kąty ekonomiczne w utrzymaniu

Budowa domu to bez wątpienia duża inwestycja, dlatego każdy z klientów szuka rozsądnych rozwiązań, by ...

Jeden komentarz

  1. Majka

    Mamy w planach wybudowanie parterowego domku z podpiwniczeniem. Myślimy także o zamontowaniu odkurzania centralnego żeby ułatwić sobie chociaż trochę utrzymanie go w czystości. Czy taka forma sprawdzi się na tak małej powierzchni, czy lepiej zainwestować w zwykły odkurzacz? Słyszałam, że bardziej opłaca się na większych powierzchniach, ale w sumie nie wiem czy to prawda. Dodam też, że mamy dwójkę dzieci. Czy urządzenie będzie miało tyle mocy żeby wciągnąć wszystkie paprochy? Czy jednostka centralna musi być wtedy umieszczona na parterze, czy możemy umieścić ją w piwnicy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *