Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Instalacje / Centralne ogrzewanie / Ogrzewanie domu pasywnego – najpopularniejsze rozwiązania
projekty domów pasywnych

Ogrzewanie domu pasywnego – najpopularniejsze rozwiązania

Artykuł sponsorowany

Dom pasywny z powodzeniem możemy przyrównać do naszego własnego organizmu. Podobnie jak w naszym ciele tak i tam wszystko jest doskonale zaplanowane, a poszczególne części komunikują się z sobą celem osiągnięcia jak najlepszych efektów działania całego systemu. Jest jednak coś, co zasadniczo nas różni. Projekty domów pasywnych przygotowywane są w taki sposób, by działały na minimalnych ilościach dostarczanej im energii. Jasnym jest więc, że niezbędne będą systemy oraz urządzenia bazujące w dużej mierze na odnawialnych, czyli darmowych źródłach energii a te wymagające prądu muszą pobierać go naprawdę niewiele. Tak naprawdę w tym przypadku każdy element domu oraz jego otoczenia ma znaczenie. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej temu, co wpływa na skuteczne ogrzanie domu tego typu i jakie rozwiązania warto wziąć pod uwagę, projektując taki budynek?

Kiedy dom jest pasywny?

Najprościej rzecz ujmując, dom uznajemy za pasywny, kiedy jego zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzania całej powierzchni jest możliwie najniższe. Przyjmuje się, że powinno ono wynosić około 15 kWh na m2 na cały rok. Co ciekawe jest to wartość ponad cztery razy niższa niż ta, którą przyjmuje się dla domów energooszczędnych. Tak więc mylenie tych dwóch rodzajów budownictwa jest daleko idącym błędem. Natomiast kiedy porównamy te wartości z ogrzewaniem budownictwa klasycznego, to różnica jest aż dziesięciokrotna.

Dla wszystkich, którym ciężko sobie to nawet wyobrazić mamy ciekawy przykład. Aby ogrzać przez rok jeden metr kwadratowy prawidłowo wykonanego domu pasywnego, będziemy potrzebować zależnie od wybranej formy ogrzewania 2,3 kilograma węgla, półtora litra oleju opałowego albo 1,7 metra sześciennego gazu ziemnego. Robi wrażenie prawda?

Odpowiednia działka oraz wygląd domu pasywnego

Wydawać by się mogło, że umiejscowienie budynku ma w zasadzie niewielki wpływ na jego ogrzewanie. Nic jednak bardziej mylnego. W przypadku budownictwa pasywnego ważne jest, by dom stał w miejscu niezadrzewionym. W okolicy nie może być także wysokich budynków. Po co to wszystko i czy aby nie jest to jakaś fanaberia? Ależ skąd. Odpowiednie usytuowanie działki, na której stanie dom pasywny może sprawić, że koszt jego ogrzania spadnie o dodatkowe 5 do 7 procent.

1

Dzienna część domu koniecznie musi się znaleźć po nieosłoniętej niczym stronie południowej, gdyż to przez zamontowane w niej duże okna będzie wpadać słońce ogrzewające pomieszczenia. Powinny być one odpowiednio zaizolowane oraz wyposażone w rolety. Zapobiegnie to nadmiernemu nagrzewaniu pomieszczeń w sezonach, gdy słońce przypieka najbardziej. Strona domu skierowana na północ powinna być pozbawiona okien, aby niepotrzebnie nie tracić ciepła z wnętrza budynku.

Jeśli chodzi o samą bryłę domu wykonanego w technologii pasywnej, to zasada jest prosta. Im bryła będzie prostsza tym energooszczędność większa. Najlepsze wyniki daje zastosowanie prostego dachu oraz ścian wewnętrznych bez mostków termicznych. Ważne jest także doskonałe docieplenie całej konstrukcji.

Skąd brać ciepło w domu pasywnym?

Światło słoneczne w naszej szerokości geograficznej jest niezwykle kapryśne, a zimy mroźne tak więc nie możemy oprzeć ogrzewania domu pasywnego tylko i wyłącznie na ogromnych oknach. Co prawda do wstępnego ogrzania wody użytkowej możemy wykorzystać kolektory słoneczne i jest to często praktykowana metoda, jednakże zawsze należy dobrać także dodatkowe źródło ciepła.

Nader często do tego celu wybierana jest gazowa pompa ciepła. Jest to rozwiązanie, które generuje niskie koszty bieżącej eksploatacji i działa praktycznie bez udziału właściciela. Ponadto wykorzystuje odnawialną energię płynącą wprost z natury, a z tych dobrodziejstw przynajmniej w tej chwili możemy nadal korzystać bezpłatnie. Korzystnie wpływa także na środowisko naturalne co w obliczu coraz większej świadomości ekologicznej i zagrożeń, przed jakimi stoimy, ma niewątpliwie duże znaczenie.

Nowoczesna pompa ciepła

Systemy wyposażone w gazową pompę ciepła jako paliwo do działania wykorzystują niewielkie ilości gazu. Jednak zjawisko absorpcji pozwala na pozyskanie ciepła z różnorodnych źródeł odnawialnych. Tak więc może to być jednakowo pompa ciepła grunt woda, pompa ciepła woda woda oraz pompa ciepła powietrze woda. Tego typu rozwiązanie może być oczywiście stosowane także w budynkach klasycznych zarówno nowych, jak i wybudowanych wcześniej. Jednakże w drugim przypadku należy najpierw dokonać jego odpowiedniej termomodernizacji, aby osiągane efekty były jak najlepsze. Zastosowanie pompy ciepła pozwala w takim przypadku oszczędzić na ogrzewaniu do 40%. Urządzenia tego typu znajdują się w ofercie wielu renomowanych firm zajmujących się produkcją urządzeń grzewczych. Za przykład może nam tutaj posłużyć, chociażby firma Gazuno, która oferuje zarówno gazowe pompy ciepła, jak i doskonale dopasowane do nich kotły kondensacyjne.

2

Właściwa wentylacja

Najczęściej w budynkach pasywnych stosuje się wentylację mechaniczną, która pozwala na wysoki odzysk ciepła. Najważniejszy w tym systemie jest wysokiej jakości wymiennik ciepła. To dzięki niemu w powietrzu nawiewanym otrzymujemy znaczną część ciepła, która została odzyskana z powietrza, które bez jego pomocy byłoby bezpowrotnie wywiane z budynku. Należy zadbać o to, aby kanały wentylacyjne były odpowiednio zaizolowane, ponieważ jeśli stanie się inaczej dom nie zostanie uznany za pasywny. Dodatkowo budynek tego typu musi być doskonale szczelny, ponieważ także to obniża koszt ogrzewania.

Domy pasywne to coraz popularniejsza alternatywa dla budownictwa klasycznego oraz energooszczędnego. Wiele osób wybiera je, dlatego że dają dużą niezależność. Dodatkowo są one dość proste i tanie zarówno w wykonaniu, jak i bieżącej eksploatacji i utrzymaniu co tylko zachęca potencjalnych właścicieli.

Zobacz Również

parter czy piętro

Dom pasywny a dom energooszczędny, czyli kilka słów o tym jak stworzyć cztery kąty ekonomiczne w utrzymaniu

Budowa domu to bez wątpienia duża inwestycja, dlatego każdy z klientów szuka rozsądnych rozwiązań, by ...

Jeden komentarz

  1. xyz

    ważne jest to co pisza tutaj na Archido – oczywiście ważne jestzórdło ciepla czyli na przykład pompa ciepła, jekaś wentylacja mechaniczna itp. ale zawsze powinnismy tez odpowiednio usytupwacdom względem stron świata, żeby z głowa nagrzewał się i tak nie wychałdzał. Dopasować do etgo okna w odpowiednich rozmarach, rozmiescic drzwi rolety i inne akcesoria które pomoga w zarzadzaniu cipłem. To ważne!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *