Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Instalacje / Centralne ogrzewanie / Ogrzewanie podłogowe, grzejniki czy nadmuch?
Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe, grzejniki czy nadmuch?

Decydując się na budowę domu trzeba rozważyć kilka aspektów niezwiązanych bezpośrednio z konstrukcją wznoszonego obiektu. Jednym z najważniejszych zagadnień jest podjęcie właściwej decyzji w kwestii wyboru instalacji centralnego ogrzewania. Dwoma najpopularniejszymi rozwiązaniami jest tzw. ogrzewanie podłogowe lub wykorzystanie tradycyjnego układu grzejników ściennych. Innowacją jest możliwość zastosowania ogrzewania nadmuchowego, które zyskuje obecnie coraz większą rzeszę zwolenników.

 

Do nowego domu „podłogówka”

Jeśli rozważania odnośnie instalacji dotyczą nowego domu sprawa jest prostsza. W takiej sytuacji można zastosować każdy typ nanosząc odpowiednie zmiany w projekcie architektonicznym.
Wybór ogrzewania podłogowego wiąże się z uwzględnieniem przez projektanta dodatkowych warstw podłogi co może mieć wpływ na wysokość pomieszczeń. Już na etapie konstrukcji trzeba rozważyć rozkład funkcjonalny poszczególnych pokoi. Ze względu na charakterystykę nie ma sensu aby układać pętle grzewcze pod regałami lub łóżkiem.  Należy także pamiętać, że decydując się na „podłogówkę” ograniczamy zakres materiałów podłogowych. W zasadzie trzeba zrezygnować z podłóg drewnianych nie tylko ze względu na ich właściwości izolacyjne, ale także na możliwość ogrzewanie podłogowepaczenia się podczas dużych zmian temperatury. Oczywiście nie jest to całkowicie niemożliwe. Są na rynku producenci oferujący drewniane materiały wykończeniowe przystosowane do ogrzewania podłogowego. Technologia pozwala na przygotowanie specjalnie sezonowanych desek z drewna klejonego odpornych na warunki ogrzewania podłogowego. Tańszą alternatywą jest na przykład terakota imitująca drewno. Pozostaje jeszcze kwestia zdrowotna. Ogrzewania podłogowe nie jest wskazane dla osób cierpiących na alergię. Kurz zebrany na podłodze jest unoszony poprzez ciepłe powietrze powodując reakcje alergiczne i szybsze brudzenie się ścian i sufitów.

Mieszany system ogrzewania też się sprawdza

Ogrzewanie podłogowe ma największy sens w dużych domach posiadających otwarte przestrzenie salonów i halli. W mniejszych należy rozważyć możliwość zastosowania normalnej instalacji wyposażonej w grzejniki.
grzejnikiW wielu przypadkach zastosowanie znajduje system mieszany wykorzystujący jedną i druga technologię ogrzewania pomieszczeń. Ponieważ koszty obu instalacji są zbliżone w wielu przypadkach jest to najlepszy wybór aby zapewnić pełny komfort termiczny w całym domu. Problematyczne może okazać się równomierne doprowadzenie energii do dwu rodzajów instalacji. W takim przypadku należy pamiętać, że do instalacji podpodłogowej należy nieco obniżyć temperaturę wyjściową – tak do 40°C. To oczywiście wymaga zainstalowania odpowiedniego urządzenia schładzającego. W przeciwnym razie, instalacja podłogowa mogłaby zostać uszkodzona w przypadku zbyt wysokiej temperatury, natomiast gdyby temperatura była zbyt niska, wielkość paneli grzewczych mogłaby nie wystarczyć do właściwego ogrzania pomieszczeń.

Zalety ogrzewania nadmuchowego

Nowością od kilku lat podbijającą rynek instalacji grzewczych jest ogrzewanie nadmuchowe. Eliminuje ono wszelkie negatywne skutki metod tradycyjnych. Zasysając świeże powietrze sprawia, że następuje stała jego cyrkulacja. Filtr węglowy oczyszcza je ze wszelkich zanieczyszczeń, a ultrafiolet zabija niechciane drobnoustroje. Dodatkowo nadmuch jest nasycany kropelkami pary wodnej co eliminuje efekt suchego powietrza. W takim domu ogrzewanym nadmuchowo mieszkańcy czują się komfortowo poprzez zapewnienie do świeżego ciepłego powietrza o odpowiedniej wilgotności.

Zobacz Również

Odkurzanie centralne – nowoczesny sposób na utrzymanie czystości w domu

Budowa domu jednorodzinnego staje się dla wielu priorytetem – zapewnia on wystarczająco dużo miejsca dla ...

Jeden komentarz

  1. Eryk

    Zastanawiam się właśnie nad zastosowaniem ogrzewania nadmuchowego w moim domu. Przyznam się jednak, że mam mnóstwo obaw jeżeli o to chodzi. Po pierwsze, czy takie rozwiązanie nie pobiera zbyt dużo energii? Co za tym idzie, czy w ten sposób nie wzrosną drastycznie rachunki za prąd? Kto może zaprojektować taką instalację. Czy można doliczyć koszt wykonania takiego projektu do zakupionego gotowego projektu domu na Archido.pl?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *