Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Wnętrza / Dekoracje / Rolety wewnętrzne – jak wykorzystać je przy aranżacji wnętrz?

Rolety wewnętrzne – jak wykorzystać je przy aranżacji wnętrz?

Zasłony i firanki wciąż stanowią oprawę okien w wielu domach i mieszkaniach, jednak poważną konkurencją dla nich stają się różnego rodzaju rolety. Mogą pojawić się jako uzupełnienie tekstyliów, ale także całkowicie je zastąpić. Na pewno świetnie spełniają swoją rolę i zapewniają ochronę od rażącego słońca – pod tym względem mogą okazać się lepszym wyborem niż zasłony, bo łatwo dopasować stopień zaciemnienia do konkretnego wnętrza i potrzeb jego użytkowników. Kupujący będą również zadowoleni z estetycznych walorów rolet, na rynku pojawia się coraz więcej możliwości. Nie muszą one być wykonane z mało atrakcyjnego wizualnie aluminium ani jednobarwnego sztywnego materiału. Miękko układające się rolety rzymskie lub żaluzje wykonane z drewna będą idealne, gdy chcemy dodać wnętrzu przytulności.

Rodzaje rolet wewnętrznych

Trudno wymienić wszystkie możliwe odmiany dostępnych rolet. Producenci prześcigają się w pomysłach na poszerzenie dostępnej oferty i do tworzenia swoich produktów wykorzystują coraz to nowe materiały. Kilkanaście lat temu największą popularnością cieszyły się żaluzje wykonane z aluminiowych lameli, których zaletą była odporność na czynniki takie, jak woda czy promienie słoneczne. Nadal można je spotkać, najczęściej w biurach, gdzie sprawdzają się ze względu na wytrzymałość i klasyczny wygląd. W domach i mieszkaniach zaczęły jednak dominować inne materiały – przede wszystkim drewno i tkaniny. Z nich powstają najpopularniejsze obecnie rodzaje rolet oraz ich odmiany.

Zobacz też:

Projekty domów szkieletowych 

Projekty stajni

Projekty altan ogrodowych

Z drewna wykonuje się poziome lamele o szerokości 25 lub 50 mm w jasnym lub ciemnym odcieniu. Nieco inny efekt można osiągnąć, wybierając rolety bambusowe, które składają się z drobnych listewek mocowanych na systemie sznurków. Elementy nie przylegają ściśle do siebie więc pomiędzy nimi pojawiają się delikatne prześwity światła.

W ofercie rolet materiałowych można liczyć na największą różnorodność – wśród nich znajdują się lekkie rolety rzymskie oraz najbardziej klasyczne mini-rolety. W pierwszym przypadku osiągniemy efekt najbardziej zbliżony do wyglądu klasycznych firanek lub zasłon. Rolety rzymskie wykonane są z na wpół przepuszczalnych tkanin bądź cięższych materiałów, które zatrzymają promienie słońca. Podciąga się je za pomocą sznurka, a materiał, składając się, tworzy efektowne drapowanie – dzięki temu rolety rzymskie należą do najbardziej ozdobnych sposobów na ochronę przed światłem.

Mini-rolety i rolety wolnowiszące wykonuje się z nieco innego, bardziej sztywnego materiału o różnej możliwości pochłaniania promieni słonecznych. Kupujący chętnie wybierają je ze względu na niską cenę oraz możliwość szybkiego i bezinwazyjnego montażu. Roleta nawinięta jest na rolkę, którą mocuje się do ramy okiennej bez konieczności jej niszczenia. Aby uczynić mechanizm mniej widocznym, producenci oferują także opcję z kasetą, zabezpieczającą materiał przed płowieniem i zanieczyszczeniami. Nowością zdobywającą rynek są także rolety typu dzień-noc, w których pasek kolorowej tkaniny pojawia się na zmianę z materiałem przepuszczającym światło. Dzięki regulacji można dostosować ilość światła we wnętrzu do pory dnia.

Rolety dopasowane do wnętrza

Przychodzi moment, że spośród wielu możliwości trzeba wybrać rolety odpowiednie do wnętrza. Pogodzenie względów estetycznych i praktycznych jest bardzo ważne, bo żaluzje będą stanowiły nie tylko dopełnienie wystroju, ale także pozwolą uniknąć rażącego słońca i wścibskiego wzroku sąsiadów. W przeciwieństwie do rolet zewnętrznych nie trzeba decydować się na taki sam produkt we wszystkich pokojach.

Sypialnia to miejsce, gdzie chcemy przede wszystkim odpocząć i poczuć się swobodnie. Może w tym pomóc roleta wolnowisząca zapewniająca większe zaciemnienie – w tym celu tkanina zostaje podgumowana, co pozwala zatrzymać nawet 80% promieni słonecznych. Materiał staje się cięższy i grubszy, ale efekt z pewnością zadowoli osoby chcące rano dłużej pospać. Jest to również produkt, który sprawdzi się na poddaszu, gdzie słońce może być wyjątkowo uciążliwe. Wówczas należy jedynie wybrać wariant dedykowany do okien połaciowych. Dzięki specjalnym prowadnicom materiał nie będzie odstawał od szyby.

W salonie i kuchni zwykle nie potrzeba tak dużego zaciemnienia. O wiele ważniejszy staje się reprezentacyjny wygląd pomieszczeń – zwłaszcza jeśli są ze sobą połączone. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie jednolitych rolet w obu częściach strefy dziennej i dopasowanie ich do stylu dominującego we wnętrzach. W dużych pokojach pięknie będą wyglądały najbardziej charakterystyczne rolety rzymskie. Występują w dwóch wariantach – są wykonane z lekkich materiałów zbliżonych do struktury firan lub z cięższych tkanin przypominających zasłony. Dzięki temu łatwiej dopasować je do natężenia światła w pokoju oraz stylistyki części dziennej. Jasne kolory i  lekki materiał będą współgrały z modnym ostatnio stylem skandynawskim. Natomiast jeśli wybierzemy ozdobną tkaninę w kwiaty, roleta rzymska stanie się dopełnieniem pokoju w stylu prowansalskim. Urządzając wnętrza bardziej rustykalne, gdzie dominują naturalne materiały i barwy ziemi, inwestorzy często sięgają natomiast po rolety drewniane i bambusowe.

W niektórych przypadkach może okazać się, że efektowne żaluzje nie do końca spełnią swoją rolę – gdy okna salonu wychodzą na południe, oglądanie telewizji lub praca przy komputerze mogą wiązać się z dyskomfortem. Rolety zaciemniające warto wykorzystać wtedy również w pokoju dziennym i to bez obaw o gorszy efekt wizualny. W ofercie producentów rolet typu blackout znajduje się nie tylko cała paleta jednolitych barw, ale także coraz więcej ozdobnych wzorów.

Zobacz Również

Małe akcenty, duża zmiana: jak kinkiety mogą odmienić wygląd pokoju dziecka

Czy wiesz, że drobne zmiany w oświetleniu mogą zmienić pokój w przyjazne miejsce dla dziecka? Kinkiety do pokoju dziecka są ważne nie tylko dekoracyjnie, ale i funkcjonalnie. Dobre oświetlenie wprowadza kolor i zmienia atmosferę w małym pokoju. Różnorodność stylów kinkietów pomaga stworzyć przytulne miejsce. Sprzyja to kreatywności i komfortowi dzieci. W tym artykule dowiesz się, jak kinkiety dodają energii i czynią pokój wyjątkowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *