Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Prawo budowlane / Rozbiórka ścianki działowej

Rozbiórka ścianki działowej

Rozbiórka ścianki działowej – kiedy można?

Konieczność wyburzenia budynku pojawia się w kilku przypadkach. Jednym z nich jest fatalny stan techniczny obiektu lub brak pozwolenia na budowę istniejącego już nowego budynku. Nakaz rozbiórki wydaje właściwy organ, a decyzję popiera ustawa art. 48 i 49b Prawa budowlanego.

Konieczne jest także wyburzenie obiektu dobudowanego do istniejącego. Brak odniesienia do nakazu lub jego zignorowanie niesie za sobą konsekwencje w dziedzinie zarówno prawa administracyjnego, jak i prawa karnego. Wątpliwości co do konieczności posiadania pozwolenia na rozbiórkę dotyczą likwidacji ścianki działowej. Zadaniem tej ściany jest podział pomieszczeń wewnątrz domu mieszkalnego i ewentualne jej przesunięcie nie narusza konstrukcji budynku. Wbrew pozorom ingerencja w rozmieszczenia ścianek działowych powinno być zgłoszone do organów nadzoru budowlanego. W ustawie Prawa budowlanego znajduje się twierdzenie dotyczące przebudowy, a ten rodzaj remontu jak najbardziej się do niej zalicza. W myśl Prawa budowlanego przebudowa oznacza prowadzenie robót budowlanych skutkujących zmianą parametrów technicznych i użytkowych obiektu istniejącego, z wyjątkiem parametrów charakteryzujących:

  • Kubaturę (objętość brutto)

  • Powierzchnię terenu zajmowanego przez budynek

  • Długość, szerokość i wysokość oraz ilość kondygnacji

Wniosek z tego jest taki, że wyburzenie ściany działowej nie zalicza się do robót podlegających konieczności posiadania pozwolenia. W żadnym w przypadków wymienionych w art. 30 Prawa budowlanego nie pojawia się informacja o ścianie działowej. NSA uznaje jednak przebudowę lub wyburzenie ścianki działowej w ramach prac konserwacyjnych pomieszczenia rozumianych jako wymiana starych elementów/obiektów na nowe bez koniecznego odtwarzania pierwotnego elementu. W praktyce bardzo często ma miejsca błąd popełniany przez organy administracji, który polega na kwalifikowaniu wyburzenia ścian działowych jako prace remontowe i wyburzeniowe wymagające zgłoszenia i posiadania pozwolenia na budowę. W przypadku wytoczenia postępowania przez organ administracji architektoniczno-budowlanej, należy odwołać się na podstawie argumentu popierającego kwalifikację wyburzenia ścianek jako prace konserwacyjne, nie remontowe.

Zobacz też:

Projekty domów szkieletowych

Projekty domów nowoczesnych

Projekty domów drewnianych

Zobacz Również

Budowa domu

Samowola budowlana – jakie są jej konsekwencje?

Samowola budowlana to jeden z tych terminów w prawodawstwie dotyczącym budownictwa, który ma bardzo szeroki ...

Jeden komentarz

  1. Adaś89

    Czy jeśli chce zniszczyć starą ściankę działową i połączyć ze sobą dwa pokoje, albo w ogóle postawić inną między innymi pokojami to czy musze mieć pozwolenie na to od kogos innego czy mogę to robić samemu ? wiadomo, ze nie można naruszyć kosntrukcji, ale przecież to zwykła działówka a nie sciana nośna…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *