Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Budowa domu / Ściana jedno i dwuwarstwowa

Ściana jedno i dwuwarstwowa

 Solidność naszej elewacji zależy od jakości materiałów z jakich została zrobiona. Nieprzemyślane decyzje mogą być początkiem wielu problemów, które będą ciągnąć się długimi latami. Początkowym etapem każdej budowy jest postawienie ścian –najczęściej jedno bądź dwuwarstwowych. Która z tych dwóch opcji jest najbardziej korzystna?

Dom to ostoja spokoju, intymności, ale i bezpieczeństwa. Przede wszystkim musi nas ochraniać przed zimnem. Na barierę ochronną przez złymi warunkami atmosferycznymi ,składa się kilka elementów, tj.: rodzaj ściany, wykonanie fundamentowe, pokrycie dachowe, wentylacja domu czy instalacja grzewcza.

Podstawowym rodzajem ściany zewnętrznej, dostępnej w światowym budownictwie, jest element jednowarstwowy. Najważniejszą funkcją jaką spełnia taka ściana, to doskonała izolacja całej elewacji. Do jej budowy poleca się stosowanie betonu komórkowego, bowiem to jeden z najcieplejszych materiałów. Nakładając dodatkowo warstwę styropianu bądź wełny mineralnej uzyskamy pożądany efekt cieplarniany. Ściana jednowarstwowa powinna być zbudowana z elementów porowatych, ponieważ znajdujące się tam powietrze blokuje przedostawanie się zimna do wewnętrznej części budynku. Cechą charakterystyczną takich ścian, jest ich szybka budowa. Nie jest wymagane dodawanie powłoki tynkowej czy dokładania innych elementów ocieplających nasz dom. Zaletą ściany jednowarstwowej jest także jej niska cena.

Kolejną możliwością są ściany dwuwarstwowe. Złożone są one z murowanych elementów nośnych, pokryć izolacyjnych a także tynku o charakterze cienkowarstwowym. Ich montaż nie jest skomplikowany, jednak pochłania dużo czasu. Ocieplanie uzyskuje się za pomocą metody lekkiej -mokrej, w której przykleja się płyty styropianowe i wełnę mineralną, na zaprawę klejową. Na tak przygotowany materiał, nakłada się dodatkową warstwę zabezpieczającą. Ważną częścią jest dobór prawidłowej grubości ociepleniowej. Ścianę dwuwarstwową można wzbogacić styropianem – to tani element, zużywający małą ilość kleju, ale i niezwykle przydatny w ociepleniu ścian zewnętrznych.

Wybór odpowiedniego materiału jest niezwykle istotny. Musimy pamiętać, by grubość elementów, odpowiadała 12-15 cm. Poprawne ułożenie ściany nośnej, zagwarantuje nam należyty komfort i ciepło. Zadbajmy o dobrą energooszczędność naszej elewacji – dzięki temu zmniejszą się koszty grzewcze!

Zobacz Również

blacha gontopodobna

Blacha gontopodobna jak gont drewniany – czym warto nią pokryć dom?

Tradycyjny gont drewniany jest elementem, który najczęściej możemy obserwować w podhalańskich miastach i wsiach. Ale ...

3 komentarze

  1. Gekon

    Wiadomo, to logiczne raczej, ze ściany dwuwarstwowe trzeba budowac dłużej, bo czynności robi się podwójnie, ale czy bardziej się to oplaca, tzn. czy podówjna ściana jest dużo lepszym izolatorem, czy lepiej zainwestwoac w dobre ocieplenie? Np. włęnę mienralną czy poliuretanową pianę na ściany ? chodzi tu głownie o czas i koszty. Jakie rozwiązanie jest lepsze w przypadku domu jednorodzinnego? Help!

  2. Rafał

    Ale jednak ściana dwuwarstowa też raczej powinna zostać ocieplona wiec nie ma tak ze budując dwu- zamiast jednowarstwowej unikniesz procesu ocieplania budynku. I tak Cię to czeka. Raczej rzadko słysze o dwuwartsowych, pewnie korzysta się z tego w przypadku jakiś domów energooszczędnych gdzie wymagania cieplne i energetyczne sa zupełnie inne, zdecydowanie bardziej surowe. Zaryzykowałbym jednak jednowarstowa z ociepleniem jeśli zależy Ci na czasie. Pozdrawiam.

  3. Kasia

    super, że takie artykuly z takiej branzy tez się pojawiają na Archido – nie ylko wykańczanie i dekoracje w domu, ale tez coś o budowaniu, bo warto trche poczytać zanim zaczie się wybierać projekty gotowe. Suer, zę podjęliście teżtaki temat, bo nawet nie miałam pojęcia że takie dwuwarstwowe ściany istnieją. Pozdrawiam serdecznie państwa!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *