Nasza Å›wiadomość ekologiczna roÅ›nie, a technologie pozwalajÄ…ce wybudować dom energooszczÄ™dny wciąż siÄ™ rozwijajÄ…. Nic dziwnego, że coraz bardziej zaczynamy interesować siÄ™ budownictwem ekologicznym. Dla nikogo nie jest też tajemnicÄ…, że jesteÅ›my do tego poniekÄ…d przymuszani, bo zaostrzajÄ… siÄ™ przepisy dotyczÄ…ce nowo budowanych domów, a dodatkowo rosnÄ… ceny energii… Ten ostatni argument dociera do nas chyba najlepiej. Dom energooszczÄ™dny, czyli jaki W Polsce dominujÄ… tradycyjne technologie budowlane. To takie domy, które zużywajÄ… 70 do aż 120 kWh na metr kwadratowy rocznie. Zastosowanie odpowiednich rozwiÄ…zaÅ„ pozwala na obniżenie tego zużycia o dwie trzecie. W tym przypadku możemy już mówić o technologii energooszczÄ™dnej. Taki dom nie tylko jest oszczÄ™dny, ale też bezpieczny, bo może funkcjonować także wtedy, gdy nastÄ™pujÄ… przerwy w dostawach energii. To nie jedyna zaleta. To także dom zdrowy, bo dziÄ™ki zastosowaniu odpowiedniej wentylacji możemy w nim stworzyć wrÄ™cz sterylne, wolne od zanieczyszczeÅ„ i alergenów Å›rodowisko. Wreszcie kolejna zaleta to po prostu nasze myÅ›lenie perspektywiczne, bo taki dom praktycznie nie obciąża ...
Czytaj dalej »Archiwum Tagów: ekologia
Ocieplenie domu to istotna sprawa. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas ocieplania?
Ocieplenie domu to nie tylko inwestycja w jego estetyczny wygląd i wykończenie. To przede wszystkim gwarancja ciepłego wnętrza, a także oszczędności związanych z ogrzewaniem w przyszłości. Wiedzą o tym dobrze wszyscy budujący i remontujący, dlatego decydują się na termoizolację. Dobrze wykonane ocieplenie pozwala uzyskać oszczędności sięgające nawet 30%. Ma na to wpływ współczynnik przenikania ciepła, który według wymogów budowlanych nie może być wyższy niż 0,3 W/(m2·K).
Czytaj dalej »Dom pasywny a dom energooszczÄ™dny, czyli kilka słów o tym jak stworzyć cztery kÄ…ty ekonomiczne w utrzymaniu
Budowa domu to bez wątpienia duża inwestycja, dlatego każdy z klientów szuka rozsądnych rozwiązań, by wymarzone cztery kąty były niedrogie w utrzymaniu, a także w eksploatacji. Który z nich bowiem nie marzy o niskich rachunkach za ogrzewanie czy prąd? Dlatego też firmy budowlane i specjaliści wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom tworząc coraz to nowsze i jeszcze bardziej ekonomiczne rozwiązania dla inwestorów. Takim jest właśnie zarówno dom energooszczędny, jak i dom pasywny, które w Polsce zdobywają coraz większą popularność i rzeszę zwolenników. Warto bliżej przyjrzeć się obu sposobom budowania. Czym się od siebie różnią? Jakie mają wady i zalety? Czy jest to inwestycja warta rozważenia?
Czytaj dalej »Pompy ciepÅ‚a czy kolektory sÅ‚oneczne – w jaki sposób efektywnie ogrzewać wodÄ™ użytkowÄ…?
Oprócz podjęcia decyzji o sposobie ogrzewania domu jego przyszli właściciele muszą wziąć pod uwagę także kwestię grzania wody użytkowej. Staje się to szczególnie istotne latem, kiedy rezygnujemy z centralnego ogrzewania paliwem stałym, wciąż będącym najpopularniejszym rozwiązaniem na sezon grzewczy. W takich sytuacjach korzystne jest wykorzystanie energii odnawialnej pozwalającej nie tylko na bardziej ekologiczne ogrzewanie wody, ale także ograniczenie kosztów eksploatacji domu. Inwestorzy mają do wyboru kolektory słoneczne lub pompy ciepła. Ważnym kryterium podczas podejmowania ostatecznej decyzji będą z pewnością koszty założenia instalacji. Nie mniej ważny jest komfort codziennego użytkowania, wiążący się z odpowiednią temperaturą wody oraz jej ilością wystarczającą na pokrycie potrzeb rodziny. Pierwszym krokiem powinno być określenie potrzeb i oszacowanie, ile ciepłej wody użytkowej zużywają domownicy w ciągu doby. Zwykle jest to ilość z przedziału 40-60 litrów na jedną osobę, a przy założeniu, że temperatura wody powinna wynosić 40-50 °C, możliwe jest obliczenie potrzebnej mocy urządzenia.
Czytaj dalej »Ekologiczne ogrzewanie i przepÅ‚yw powietrza w domu – jak ogrzewać i klimatyzować budynek
Przepływ powietrza w domu to ważny aspekt rzutujący na codzienny komfort mieszkańców. Na tym założeniu opierają się twórcy domów pasywnych, w których korzystny mikroklimat jest zapewniony dzięki instalacji umożliwiającej wykorzystanie energii odnawialnej. W tego rodzaju budownictwie zapotrzebowanie na energię z zewnątrz w skali roku może wynieść nawet 15 kWh/m2. Jest to wartość nieporównywalnie niższa niż w przypadku tradycyjnych domów powstających zgodnie z obowiązującymi obecnie normami, gdzie potrzeba około 120 kWh/m2 . Tak korzystna różnica sprawia, że koszty eksploatacji budynku są niskie, co w długiej perspektywie czasu czyni inwestycję opłacalną nie tylko dla środowiska, ale także dla kieszeni. Ekologiczne ogrzewanie to technologiczny krok naprzód.
Czytaj dalej »Ocieplenie budynku od wewnÄ…trz – czy to dobry wybór? Kiedy warto zainteresować siÄ™ takim rozwiÄ…zaniem?
Wszystkim inwestorom zależy na tym, by ich dom byÅ‚ nie tylko estetyczny, przykuwajÄ…cy uwagÄ™ i funkcjonalny, ale także ekonomiczny w użytkowaniu, dlatego inwestujÄ… oni w odpowiedniÄ… izolacjÄ™ budynku, żeby zmniejszyć koszty zwiÄ…zane z jego ogrzewaniem. Niestety, w niektórych przypadkach ocieplenie budynku od strony zewnÄ™trznej nie jest możliwe do wykonania. Takie sytuacje czÄ™sto zdarzajÄ… siÄ™ miÄ™dzy innymi w budynkach, w których potrzebne jest szybkie, lecz nie permanentne nagrzewanie powierzchni (jak na przykÅ‚ad koÅ›cioÅ‚y czy hale) czy też w blokach, gdy spółdzielnia mieszkaniowa nie zadbaÅ‚a o odpowiedniÄ… izolacjÄ™. Nie tylko gotowe projekty – Również w budynkach zabytkowych tego typu ocieplenie mogÅ‚oby zniszczyć charakterystyczny wyglÄ…d zewnÄ™trzny czy ciekawy ksztaÅ‚t (ocieplenie wewnÄ™trze pozwala wówczas zachować fasadÄ™ w nienaruszonym stanie). We wszystkich tych przypadkach alternatywÄ… dla tradycyjnego sposobu ocieplania budynku od zewnÄ…trz staÅ‚a siÄ™ wewnÄ™trza izolacja.
Czytaj dalej »OpÅ‚acalna inwestycja w ekologiÄ™ – powietrzne i gruntowe pompy ciepÅ‚a
Decyzja o sposobie ogrzewania domu to jedna z najważniejszych kwestii, które muszą rozważyć właściciele, przygotowując się do rozpoczęcia budowy. Tania eksploatacja i wygodna obsługa są pierwszymi wymaganiami, jakie stawia się urządzeniom grzewczym. Coraz więcej inwestorów zwraca jednak uwagę na kwestie związane z ekologią – decydując się na stworzenie domu energooszczędnego, chcą oni w pełni wykorzystać możliwości, jakie płyną z eksploatacji odnawialnych źródeł energii. Klienci sięgają po nowe rozwiązania takie jak gruntowe pompy ciepła.
Czytaj dalej »Ekologia w budowaniu domu
Życie w zgodzie z naturą Po czasach budowania bloków z wielkiej płyty i nieograniczonej eksploatacji środowiska nadszedł czas, kiedy ekologia w budowaniu i życie w zgodzie z naturą nabrały szczególnego znaczenia. Ludzie zrozumieli wreszcie, że są integralną częścią ekosystemu i muszą dbać o własne otoczenie naturalne. Trendy ekologiczne widoczne są również w budownictwie. Coraz większą rolę przywiązujemy do materiałów, z których budujemy i funkcjonowania domostwa w zgodzie z naturą. Oto kilka sprawdzonych sposobów na stworzenie domu integralnego ze środowiskiem naturalnym. Jeśli chcemy zamieszać w ekologicznym domu, musimy o tym pomyśleć już na etapie budowania domu. Ekologiczne podejście uwidacznia się praktycznie w każdym elemencie domu. Po pierwsze zastosujmy najkorzystniejszą, czyli najwydajniejszą izolację podłogi na gruncie. Utrata ciepła zmniejszy się w ten sposób o ok. 30 %. Jest to nie tylko duża oszczędność, ale także olbrzymia pomoc dla przyrody. Ogrzewając dom emitujemy bowiem szereg produktów ubocznych, które zanieczyszczają powietrze. Chcąc stworzyć domostwo zgodne z zasadami ekologii, warto także pomyśleć o zamontowaniu kolektorów ...
Czytaj dalej »Przydomowa oczyszczalnia Å›cieków czy szambo?
Trudny wybór – szambo a przydomowa oczyszczalnia Å›cieków. Należy w tym przypadku przeanalizować wiele aspektów.
Czytaj dalej »Proekologiczne żarówki
 W okresie zimowym domownicy zużywają więcej światła z powodu wcześnie zachodzącego słońca. To z kolei przekłada się na dłuższą pracę żarówek i większe rachunki za prąd. Wielkie koncerny lata temu wprowadziły na rynek nowość – proekologiczne żarówki, które są wydajniejsze, świecą jaśniej i zużywają znacznie mniej prądu, niż stare żarówki (ok. 80% mniej). Prostym sposobem, aby zobaczyć korzyści płynące z wymiany starych żarówek na żarówki oszczędnościowe jest fakt, że żywotność tradycyjnej żarówki 100 W wynosi tylko 1 tys. godzin pracy, natomiast żarówka energooszczędna 20 W aż 10 tys. godzin. Zatem korzyść jest podwójna, gdyż oszczędność dotyczy zarówno mniejszych rachunków za prąd, jak i mniejszej częstotliwości zakupu zużytych żarówek. Jakie proekologiczne żarówki wybrać, aby uzyskać moc tradycyjnej? Stuwatową tradycyjną żarówkę zastępuje 20-watowa energooszczędna, a 60-watową, 11-watowa energooszczędna. Minusem żarówek energooszczędnych jest długi czas nagrzewania, ale fakt ten rekompensuje to, że przykładowo w miejsce tradycyjnej żarówki o mocy 40 W można z powodzeniem wkręcić energooszczędną o mocy 20 W. Jest kilka modeli żarówek energooszczędnych, ...
Czytaj dalej »