Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Archiwum Tagów: ekologia

Archiwum Tagów: ekologia

Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz budować energooszczędny dom

Dom energooszczędny

Nasza świadomość ekologiczna rośnie, a technologie pozwalające wybudować dom energooszczędny wciąż się rozwijają. Nic dziwnego, że coraz bardziej zaczynamy interesować się budownictwem ekologicznym. Dla nikogo nie jest też tajemnicą, że jesteśmy do tego poniekąd przymuszani, bo zaostrzają się przepisy dotyczące nowo budowanych domów, a dodatkowo rosną ceny energii… Ten ostatni argument dociera do nas chyba najlepiej. Dom energooszczędny, czyli jaki W Polsce dominują tradycyjne technologie budowlane. To takie domy, które zużywają 70 do aż 120 kWh na metr kwadratowy rocznie. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań pozwala na obniżenie tego zużycia o dwie trzecie. W tym przypadku możemy już mówić o technologii energooszczędnej. Taki dom nie tylko jest oszczędny, ale też bezpieczny, bo może funkcjonować także wtedy, gdy następują przerwy w dostawach energii. To nie jedyna zaleta. To także dom zdrowy, bo dzięki zastosowaniu odpowiedniej wentylacji możemy w nim stworzyć wręcz sterylne, wolne od zanieczyszczeń i alergenów środowisko. Wreszcie kolejna zaleta to po prostu nasze myślenie perspektywiczne, bo taki dom praktycznie nie obciąża ...

Czytaj dalej »

Ocieplenie domu to istotna sprawa. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas ocieplania?

Ocieplenie domu to nie tylko inwestycja w jego estetyczny wygląd i wykończenie. To przede wszystkim gwarancja ciepłego wnętrza, a także oszczędności związanych z ogrzewaniem w przyszłości. Wiedzą o tym dobrze wszyscy budujący i remontujący, dlatego decydują się na termoizolację. Dobrze wykonane ocieplenie pozwala uzyskać oszczędności sięgające nawet 30%. Ma na to wpływ współczynnik przenikania ciepła, który według wymogów budowlanych nie może być wyższy niż 0,3 W/(m2·K).

Czytaj dalej »

Dom pasywny a dom energooszczędny, czyli kilka słów o tym jak stworzyć cztery kąty ekonomiczne w utrzymaniu

parter czy piętro

Budowa domu to bez wątpienia duża inwestycja, dlatego każdy z klientów szuka rozsądnych rozwiązań, by wymarzone cztery kąty były niedrogie w utrzymaniu, a także w eksploatacji. Który z nich bowiem nie marzy o niskich rachunkach za ogrzewanie czy prąd? Dlatego też firmy budowlane i specjaliści wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom tworząc coraz to nowsze i jeszcze bardziej ekonomiczne rozwiązania dla inwestorów. Takim jest właśnie zarówno dom energooszczędny, jak i dom pasywny, które w Polsce zdobywają coraz większą popularność i rzeszę zwolenników. Warto bliżej przyjrzeć się obu sposobom budowania. Czym się od siebie różnią? Jakie mają wady i zalety? Czy jest to inwestycja warta rozważenia?

Czytaj dalej »

Pompy ciepła czy kolektory słoneczne – w jaki sposób efektywnie ogrzewać wodę użytkową?

Oprócz podjęcia decyzji o sposobie ogrzewania domu jego przyszli właściciele muszą wziąć pod uwagę także kwestię grzania wody użytkowej. Staje się to szczególnie istotne latem, kiedy rezygnujemy z centralnego ogrzewania paliwem stałym, wciąż będącym najpopularniejszym rozwiązaniem na sezon grzewczy. W takich sytuacjach korzystne jest wykorzystanie energii odnawialnej pozwalającej nie tylko na bardziej ekologiczne ogrzewanie wody, ale także ograniczenie kosztów eksploatacji domu. Inwestorzy mają do wyboru kolektory słoneczne lub pompy ciepła. Ważnym kryterium podczas podejmowania ostatecznej decyzji będą z pewnością koszty założenia instalacji. Nie mniej ważny jest komfort codziennego użytkowania, wiążący się z odpowiednią temperaturą wody oraz jej ilością wystarczającą na pokrycie potrzeb rodziny. Pierwszym krokiem powinno być określenie potrzeb i oszacowanie, ile ciepłej wody użytkowej zużywają domownicy w ciągu doby. Zwykle jest to ilość z przedziału 40-60 litrów na jedną osobę, a przy założeniu, że temperatura wody powinna wynosić 40-50 °C, możliwe jest obliczenie potrzebnej mocy urządzenia.

Czytaj dalej »

Ekologiczne ogrzewanie i przepływ powietrza w domu – jak ogrzewać i klimatyzować budynek

Dom energooszczędny

Przepływ powietrza w domu to ważny aspekt rzutujący na codzienny komfort mieszkańców. Na tym założeniu opierają się twórcy domów pasywnych, w których korzystny mikroklimat jest zapewniony dzięki instalacji umożliwiającej wykorzystanie energii odnawialnej. W tego rodzaju budownictwie zapotrzebowanie na energię z zewnątrz w skali roku może wynieść nawet 15 kWh/m2. Jest to wartość nieporównywalnie niższa niż w przypadku tradycyjnych domów powstających zgodnie z obowiązującymi obecnie normami, gdzie potrzeba około 120 kWh/m2 . Tak korzystna różnica sprawia, że koszty eksploatacji budynku są niskie, co w długiej perspektywie czasu czyni inwestycję opłacalną nie tylko dla środowiska, ale także dla kieszeni. Ekologiczne ogrzewanie to technologiczny krok naprzód.

Czytaj dalej »

Ocieplenie budynku od wewnątrz – czy to dobry wybór? Kiedy warto zainteresować się takim rozwiązaniem?

tynkowanie

Wszystkim inwestorom zależy na tym, by ich dom był nie tylko estetyczny, przykuwający uwagę i funkcjonalny, ale także ekonomiczny w użytkowaniu, dlatego inwestują oni w odpowiednią izolację budynku, żeby zmniejszyć koszty związane z jego ogrzewaniem. Niestety, w niektórych przypadkach ocieplenie budynku od strony zewnętrznej nie jest możliwe do wykonania. Takie sytuacje często zdarzają się między innymi w budynkach, w których potrzebne jest szybkie, lecz nie permanentne nagrzewanie powierzchni (jak na przykład kościoły czy hale) czy też w blokach, gdy spółdzielnia mieszkaniowa nie zadbała o odpowiednią izolację. Nie tylko gotowe projekty – Również w budynkach zabytkowych tego typu ocieplenie mogłoby zniszczyć charakterystyczny wygląd zewnętrzny czy ciekawy kształt (ocieplenie wewnętrze pozwala wówczas zachować fasadę w nienaruszonym stanie). We wszystkich tych przypadkach alternatywą dla tradycyjnego sposobu ocieplania budynku od zewnątrz stała się wewnętrza izolacja.

Czytaj dalej »

Opłacalna inwestycja w ekologię – powietrzne i gruntowe pompy ciepła

Decyzja o sposobie ogrzewania domu to jedna z najważniejszych kwestii, które muszą rozważyć właściciele, przygotowując się do rozpoczęcia budowy. Tania eksploatacja i wygodna obsługa są pierwszymi wymaganiami, jakie stawia się urządzeniom grzewczym. Coraz więcej inwestorów zwraca jednak uwagę na kwestie związane z ekologią – decydując się na stworzenie domu energooszczędnego, chcą oni w pełni wykorzystać możliwości, jakie płyną z eksploatacji odnawialnych źródeł energii. Klienci sięgają po nowe rozwiązania takie jak gruntowe pompy ciepła.

Czytaj dalej »

Ekologia w budowaniu domu

Życie w zgodzie z naturą Po czasach budowania bloków z wielkiej płyty i nieograniczonej eksploatacji środowiska nadszedł czas, kiedy ekologia w budowaniu i życie w zgodzie z naturą nabrały szczególnego znaczenia. Ludzie zrozumieli wreszcie, że są integralną częścią ekosystemu i muszą dbać o własne otoczenie naturalne. Trendy ekologiczne widoczne są również w budownictwie. Coraz większą rolę przywiązujemy do materiałów, z których budujemy i funkcjonowania domostwa w zgodzie z naturą. Oto kilka sprawdzonych sposobów na stworzenie domu integralnego ze środowiskiem naturalnym. Jeśli chcemy zamieszać w ekologicznym domu, musimy o tym pomyśleć już na etapie budowania domu. Ekologiczne podejście uwidacznia się praktycznie w każdym elemencie domu. Po pierwsze zastosujmy najkorzystniejszą, czyli najwydajniejszą izolację podłogi na gruncie. Utrata ciepła zmniejszy się w ten sposób o ok. 30 %. Jest to nie tylko duża oszczędność, ale także olbrzymia pomoc dla przyrody. Ogrzewając dom emitujemy bowiem szereg produktów ubocznych, które zanieczyszczają powietrze.   Chcąc stworzyć domostwo zgodne z zasadami ekologii, warto także pomyśleć o zamontowaniu kolektorów ...

Czytaj dalej »

Proekologiczne żarówki

 W okresie zimowym domownicy zużywają więcej światła z powodu wcześnie zachodzącego słońca. To z kolei przekłada się na dłuższą pracę żarówek i większe rachunki za prąd. Wielkie koncerny lata temu wprowadziły na rynek nowość – proekologiczne żarówki, które są wydajniejsze, świecą jaśniej i zużywają znacznie mniej prądu, niż stare żarówki (ok. 80% mniej). Prostym sposobem, aby zobaczyć korzyści płynące z wymiany starych żarówek na żarówki oszczędnościowe jest fakt, że żywotność tradycyjnej żarówki 100 W wynosi tylko 1 tys. godzin pracy, natomiast żarówka energooszczędna 20 W aż 10 tys. godzin. Zatem korzyść jest podwójna, gdyż oszczędność dotyczy zarówno mniejszych rachunków za prąd, jak i mniejszej częstotliwości zakupu zużytych żarówek. Jakie proekologiczne żarówki wybrać, aby uzyskać moc tradycyjnej? Stuwatową tradycyjną żarówkę zastępuje 20-watowa energooszczędna, a 60-watową, 11-watowa energooszczędna. Minusem żarówek energooszczędnych jest długi czas nagrzewania, ale fakt ten rekompensuje to, że przykładowo w miejsce tradycyjnej żarówki o mocy 40 W można z powodzeniem wkręcić energooszczędną o mocy 20 W. Jest kilka modeli żarówek energooszczędnych, ...

Czytaj dalej »