Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Układ pomieszczeń w domu parterowym
Układ pomieszczeń w domu parterowym

Układ pomieszczeń w domu parterowym

Układ pomieszczeń w domu parterowym wymaga bardzo dobrego rozplanowania pomieszczeń z uwagi na ograniczoną powierzchnię.  Dom parterowy stawia się zwykle na większych działkach niż domy piętrowe o podobnej powierzchni użytkowej. Niekwestionowaną zaletą domu parterowego jest brak schodów. Wszystkie pomieszczenia ulokowane są w nim na jednym poziomie. Dom parterowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi jak i dla ludzi starszych i osób, które mają problemy z poruszaniem się.

Układ pomieszczeń w domu parterowym – funkcjonalność stref 

Kluczowym wyzwaniem w przypadku domów parterowych jest usystematyzowanie wnętrz według ich funkcji. Podział  na część dzienną, nocną i gospodarczą bądź biurową. Gotowy projekt domu parterowego powinien wyraźnie wskazywać  odrębność stref funkcjonalnych. Ważna jest też wygodna  komunikacja między poszczególnymi strefami.

projekt domu homeKoncept 31
Projekt domu parterowego homeKoncept 31

Podział na strefy:  dzienną, sypialnianą i gospodarczą wymusza niejako podzielenie funkcjonalne domu parterowego. Jakie pomieszczenia wchodzą w skład poszczególnych stref w domu parterowym? Jest to sprawa mocno indywidualna i zależna od oczekiwań przyszłych mieszkańców. Nie ma jednego złotego rozwiązania ani standardu.  Wpływ na to jak  ulokować  strefy w domu parterowym może mieć np. usytuowanie domu na konkretnej działce.

Najczęściej od strony  południowej i zachodniej lokalizuje się  salon i pokoje mieszkalne, a łazienki, kotłownię i pomieszczenia gospodarcze od strony północnej i północno-wschodniej. Kuchnia lub aneks kuchenny przylega najczęściej do salonu. Planowanie z uwzględnieniem stron słonecznych pozwala na optymalne wykorzystanie światła dziennego. Sprawia, że wnętrza są widne i wydają się przez to bardziej przestronne. Takie rozlokowanie pomieszczeń i stref jest najbardziej praktycznie. Nie jest to jednak jedyną właściwą regułą.

Integralność stref domu parterowego

Wnętrza należące do jednej części funkcjonalnej powinny być położone blisko siebie, a poszczególne strefy wyraźnie wyodrębnione. Dla przykładu wszystkie pomieszczenia strefy dziennej – salon, kuchnia lub aneks kuchenny i ewentualnie pokój lub gabinet – zwykle sąsiadują ze sobą i nie powinny być zbyt oddalone od głównego wejścia do budynku. W pobliżu tych pomieszczeń powinny znaleźć się w.c. lub niewielka łazienka.

Projekt domu Alan 3
Projekt domu Alan 3

Pokoje sypialne należą do części nocnej i wraz z łazienką, a coraz częściej z dwiema łazienkami, stanowią wyraźnie wyodrębnioną strefę sypialnianą.

Energooszczędność a projekt domu

Od usytuowania pomieszczeń zależy nie tylko funkcjonalność, lecz także energooszczędność naszego parterowego domu. Warto skorzystać z naturalnej pomocy słońca i zaplanować wnętrza, w których często przebywamy, np. salon, od strony południowej. Pokój zostanie dogrzany zimą przez promienie słoneczne, a my będziemy cieszyć się nie tylko nimi, lecz także darmową, ekologiczną energią. Dobre rozlokowanie pomieszczeń pozwala zaoszczędzić nawet do 10% energii, więc jest to aspekt nie do przecenienia.  Zwarta bryłą budynku wpływa korzystnie na jego energooszczędności. Będzie to również rozwiązanie tańsze w budowie.

Zobacz Również

nowoczesna podsiadlosc

Dom jak ze snu – Zobacz najlepsze projekty okazałych rezydencji!

Reprezentacyjny wygląd, okazałe wnętrze i maksimum możliwości – w tym przypadku może chodzić tylko o jedną kategorię projektów a są nią oczywiście rezydencje. Ten rodzaj budynków spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów, którzy chcą na co dzień otaczać się luksusem. Jakie propozycje domów powyżej 200 m2 oferują nam obecnie projektanci?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *