Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Budowa domu / Wykończenie domu drewnem – co warto wiedzieć o tym rodzaju elewacji.
drewniana elewacja

Wykończenie domu drewnem – co warto wiedzieć o tym rodzaju elewacji.

Drewno jako materiał konstrukcyjny domów mieszkalnych znany jest do wieków. Obecnie większą popularnością cieszą się budynki murowane, jednak nie każdy inwestor poszukujący projektu domu jednorodzinnego całkowicie rezygnuje z wykorzystania drewna. Najczęściej wykonuje się z niego elementy wykończeniowe, stolarkę okienną i drzwiową oraz elewację – w całości lub jedynie w ozdobnych fragmentach, podkreślających charakter domu. Coraz popularniejsze stają się również budynki w stylu skandynawskim – w całości wykonane z bali. Dla kogo polecana jest drewniana elewacja?

Drewniana elewacja – wykończenie domu

Wśród gatunków najczęściej wykorzystywanych na elewacjach domów dominują polskie odmiany drewna, takie jak dąb i modrzew, które są cenione przede wszystkim za swoją trwałość. Mniej kosztowną alternatywę stanowi również sosna. Z kolei inwestorzy niebojący się większych wydatków oraz oczekujący oryginalnego i ekskluzywnego wyglądu mogą zdecydować się na drewno egzotyczne. Niezależnie od dokonanego wyboru kluczem do uzyskania najlepszych i najtrwalszych efektów na ścianie domu jest odpowiednia impregnacja drewna. Będzie ono narażone na nieustanne działanie czynników atmosferycznych, takich jak słońce, deszcz, wiatr czy ścieg. Aby optymalnie zabezpieczyć materiał, wykonuje się impregnację ciśnieniową. Surowe drewno można również samodzielnie pokryć dostępnymi na rynku preparatami ochronnymi, jednak nigdy nie będzie to gwarantowało tak trwałego efektu.

Zanim inwestorzy pochylą się nad kwestiami związanymi z wyborem konkretnego rodzaju drewna oraz sposobu jego zabezpieczenia, muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, czy taki sposób wykończenia domu będzie zgodny z ich oczekiwaniami. Drewniana elewacja ma swoje wady i zalety, których analiza pozwoli zdecydować o ostatecznym wyglądzie budynku.

 

Zalety – drewniana elewacja

Najczęstszym mitem związanym z elewacją wykonaną z drewna jest jej niska trwałość w porównaniu z innymi rodzajami wykończenia. Obawy budzi niszcząca siła czynników atmosferycznych, które mogą zmienić właściwości i wygląd drewna. Ocenia się jednak, że odpowiednio zabezpieczone i pielęgnowane deski mają trwałość nawet stu lat.

Najistotniejsze zalety wynikające z drewnianej elewacji związane są z izolacją cieplną i korzystnym mikroklimatem, który tworzy naturalny surowiec. W lecie łatwiej będzie utrzymać komfortową, niższą temperaturę, za to w ziemie obniżyć koszty ogrzewania. W porównaniu z innymi materiałami budowlanymi drewno wolniej przewodzi ciepło oraz bardzo dobrze je akumuluje.

Inwestorzy, którzy decydują się na projekt bardziej regionalny, w całości oparty na drewnianej konstrukcji, mogą dodatkowo zaoszczędzić czas podczas budowy. Dotyczy to nie tylko niewielkich domków letniskowych, ale także w pełni funkcjonalnych budynków jednorodzinnych. Wybór domu drewnianego to także rozwiązanie ekologiczne, co staje się istotne dla coraz większej liczby osób.

Względy estetyczne równie często jak inne zalety wpływają na wybór drewnianej elewacji. Takie wykończenie daje możliwość uzyskania ciekawych efektów w zależności od wybranego sposobu montażu. Jednym z najczęściej stosowanych jest oblicówka: drewniane deski mocowane są do przytwierdzonego do budynku rusztu z łat montażowych. Alternatywą może być elewacja z gontów, czyli drewnianych płytek zachodzących na siebie i dających efekt łuski. W domach o bardziej nowoczesnej bryle architekci rezygnują zazwyczaj z całościowej drewnianej elewacji, a zamiast tego proponują elementy drewna efektownie łączone z innymi materiałami wykończeniowymi – cegłą czy kamieniem. Wiele wariantów oraz rożnych gatunków i odcieni drewna powoduje, że nawet wybredni znajdą opcję trafiającą w ich gust.

 

Wady – drewniana elewacja

Przeciwnicy wykorzystania drewna na elewacji podnoszą kwestie związane przede wszystkim z jego odpowiednim przygotowaniem i pielęgnacją. Klasyczny tynk jest pod tym względem o wiele mniej wymagający i zmiany w jego kolorze nie będą tak dostrzegalne jak w przypadku zaniedbanej elewacji drewnianej. Pod wpływem nieregularnego nasłonecznienia może płowieć w niektórych miejscach, a spływająca woda deszczowa może tworzyć zacieki. Pozbycie się nieestetycznych przebarwień będzie wymagało użycia myjki ciśnieniowej lub nawet zeszlifowania powierzchni.

Z drewna zrezygnują raczej osoby o ograniczonym budżecie – ten rodzaj wykończenia elewacji może być nawet trzydzieści procent droższy niż położenie tynku. Cena zależy także od rodzaju wykorzystanego drewna – najdroższe będą wszystkie egzotyczne gatunki. Kolejne koszty generuje zakup preparatów pielęgnacyjnych oraz opłacenie ekipy, która zajmie się profesjonalnym zabezpieczeniem drewna. Średnio co pięć lat warto całościowo odnowić powłokę lakieru.

 

Alternatywa dla naturalnego drewna?

Inwestorzy, którzy z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na wybór naturalnego drewna, chętnie szukają alternatywy. Z pomocą coraz chętniej przychodzą producenci różnego rodzaju paneli oraz profili drewnopodobnych. Jest to rozwiązanie dla osób, którym zależy przede wszystkim na uzyskaniu efektu wizualnego, mniej cenią właściwości izolacyjne naturalnego drewna. Wśród największych zalet takiego rozwiązania należy wymienić brak konieczności konserwacji – wygląd elewacji pozostaje bez zmian nawet przez długie lata. Szczególnie korzystne wydają się deski wykonane ze styropianu, które przykleja się bezpośrednio do elewacji budynku. Jest to metoda łatwiejsza i mniej czasochłonna niż w przypadku paneli elewacyjnych kompozytowych lub wykonanych z PCV, wymagające przygotowania konstrukcji nośnej, do której zostaną przymocowane.

Wiele odcieni i odwzorowanie naturalnej struktury drewna sprawia, że rośnie grono zwolenników materiałów drewnopodobnych. Mogą one być swobodne łączone z klasycznym tynkiem lub różnymi rodzajami okładzin – m.in. kamieniem elewacyjnym, cegłą czy okładziną klinkierową. Dzięki temu można uzyskać efekt dostosowany do stylu domu – od nowoczesnego do rustykalnego designu.

Zobacz też:

Projekty domów szkieletowych 

Projekty stajni

Projekty altan ogrodowych

Zobacz Również

drzwi-wejsciowe-aluminiowe-2

Zalety drzwi aluminiowych

Drzwi wejściowe są jednym z podstawowych elementów tworzących dom czy mieszkanie. To one chronią wnętrze ...

22 komentarze

 1. gość

  do tej pory drewno na elewacji kojarzyło mi się tak naprawdę tylko z takim letniskowymi domkami, tóre ktoś buduje, żeby na przykład z miasta rzyjezdzac na wypoczybek latem. Ale teraz coraz częściej widze, naet i wśród projektów gotowych na Archido, ze udzie decydują się na drewniane wykończenia elewacji – taka okąłdzinę, która wygląda super estetycznie, to jakieś urozmaicenie dla tynku. Naprawdę dobry pmysł.

 2. Timmy

  drewno na elewacji jest trwałe i ładne ale trche odstraszająca jest cena no i oczywiście pielęgnacja, bo wydaje mi się, ze impregnacja i zachowanie drewna w dobrej kndycji wymaga od nas pracy, zresztą tu nawet na Archido jest o tym napisane.

  • dorotka

   ale myslę, ze cena jest adekwatna co do jakości i trwałości, naturlane materiały są mocne i wytrzymałe, wiec cena jest raczej rozsadna. A co do pielęgnacji drewna to chyba trzeba dbać o to tak jak o inne materiłay, raczej tym bym się nie przestraszyla, sciany tez trzeba co jakiś czas odświeżyć, malować bo blakną i się brudza, tynk tak samo. Poczytaj sobie o innych rodzajach elewacji. Na Archido na pewno jest o tym jakiś artykuł.

 3. John

  teraz przecież nie trzeb asię przejmować, ze trudno drewno pielęgnować, bo po pierwsze jest dobrej jakości, po drugie – po drugie sa też chyba teraz jak zauważyłem epszej jakości preparaty do pielęgnowania takiego drewna, a po trzecie to co tutaj pisza na Archido – nie trzeba decydować się na naturalne drewno ale sa takie panele i inne drewnopodobne wyroby, dzięki którym można zastapic naturalne drewno i uzysakc ładny efekt. Pozdrawiam!

 4. tim

  ciekawa porada z ta alternatywa dla drewna, yslała,ze albo drewno albo już nic się nie da przypomocwac do elewacji, ale okazuje się, ze jednak na Archido jest nawet napisane o jakiejś opcji z pcv co prada wymaga ona jeskis spcejlanych mocować, ale mimo wszytsko jest alternatywa dla drewna, dzięki za informacje i cenne porady! Jest się czym tutaj inspirować!

  • ela

   zawsze jest jakaś alternatywa ;-) wystarczy dobrze poszukać, to prawda na archido często pisza o jakiś innych opcjach też tańszych, żeby nie na przykład od razu rzucac się na nadroszę rozwiązania i tojest fajnie

 5. x

  marzyl mi się własnei taki nowoczesny dom, który łączy ze sobą tak naprawdę szarości i drewno. Takie elewacje w projektach Archido tez widuję tutaj na stronie. Wygląda to z klasa, bo ile można ogladac tylko tynkowane domy na jeden kolor. Jednak tardycyjne połączenie ,zóltych czy białych scian z czerwonym dachem powoli chyba zaczyna odchodzić do lamusa moim zdaniem. Teraz ludzie stawiają na nowoczesność, oryginalność i raczej minimalizm i stonowane kolory to się ceni!

 6. x

  drewno jest bardzo ładne, ale jednak kojarzy mi się troszkę z takim domkiem z bali, które bardziej się andają na letniska niż takie całoroczne domy. Jednak dla nas dobrym pomysłem tak jak tu pisz ana Archido są wykończenia z płytki klinkierowej – jest estetycnza, ąłdnei się prezentuje jako wykończenia no i łatwiej się o nia dba i czysci nz na przykład o takie naturalne drewno.

 7. tyrka

  jeśli ktoś chce sbie dom trochę urozmaicić pod wzgledm wyglądu elewacji to powinien zastanowić się nad klinkieyrtem, bo drewno tak jak tu jest na Archido napsiane, może być kłopotliwe w pielęgnacji a do tego zdecydowanie droższe, sam tynk na ścianach jest nudny, ale jak się doda cos inngo do niego to zwykly biały otynkowany dom zmienia się w ciekawa wille ;-)

  • Dominika

   klinkier znowu wydaje mi się, ze jest bardzo drogi, droższy niż drewno, a jednak chyba drewno zdecydowanie bardziej pasuje do nowoczesnych budynków, więc raczej zależy od tego w jakim stylu dom mają dane osoby. A jeśli chodzi o klinkier to tez trzeba o niego dbać i czyścic, co prawa mniej kłopotliwie chyba ale jednak też. Chyba tak coś kiedyś na Archido czytałam, ze myjką ciśnieniową można czyścić.

 8. gość

  teraz nie brakuje rznorodnych elewacji – kameń, drewno, wsyztsko, nawet jak się popatrzy na Archido po gotowych projektach domów to zupełnie inne stylowo są etraz niż były jeszcze nawet z 10 lat temu. Ale jednak to ciekawe polączenia, takie same tynki teraz już wychodzą z mody.

 9. Karol

  podejrzeam, ze za jakiś czas takie połączenia o których piszesz tez mogą stać się już passe i niemodne, kwestia czasu jak ze wszystkim. A co do drenwa to bardzo mi się pdooba, ale zastanawiam się czy na przykład można je po prostu doczyścić myjką ciśnieniową? Właśnie ne widze na Archido nic, żeby było o tym napisane…

 10. liza

  drewno jest ponadczasowe, drewno jest eleganckie to ciekawy pomysł. Chociaż łatwiej niż sobie to wyobrazić wystarczy przejrzeć proejkty domów na Archido nie tylko tych nowoczesnych ale też tradycyjnych, bo one też maja etraz często dodawane drewno. Prezentuje się to naprawdę uroczo!

 11. zosiasamosia

  Drewniana elewacja fajnie wygląda w przypadku takich domków w stylu regionalnym czy góralskim jak t się bardziej popularnie mówi. Taki letniskowy domek cłay pokryty drewnem chyab tez dosatkowo całkiem niexle trzyma ciepło, wiec dla dobrych parametrów drewno to dobra iwnestycja i w dodatku ładnie to wygląda. Wystarczy przejrzeć na archido te wszystkie projekty gotowe, które sa pokazywane. Super!

 12. Matylda

  drewno wyląda na elewacji super, zreszta coraz częściej widuje się domki, kore chociaż częściowo jako urozmaicenie mają drewniana okładzinę. Nawet na Archido wiele takich domków jest zwłaszcza w stylu nowoczesnym. Dla nie z takim drewnem na elewacji nie przejdzie, bo jednak mamy ograniczony budżet, a taka drewnaian elewacja jak na Archido pisza, nawet 30% droższa może być.

 13. gość

  no właśnie taki cały domek z drewna to mi się kojarzy, ze to góralski domek i z emoże yć troszkę kiczowaty, ale takie elementy dreniane to zdecydowanie nwooczesnie wygląda, a jednocześnie nawiazuje do tradycyjnego stylu fajna opcja jak ktoś się nie może zdecydować. Co do takich projektów gotowych częściowo uzupełnionych z drewnem to polecam poprzeglądać Archido. Tam jest cąła masa takich i przyznaję, ze można sobie coś wybrać. Sami się nad tym wahamy ostatnio

 14. Milena

  sieszy mnie jak słysze, ze drewno się szybko niszczy. Prawda taka jest, ze jednakto mocny materiał tylko należy o nieo dabc. Teraz drewno jest cpar powszechniejsze więc to raczej nrmalne, ze będzie go coraz więcej nawet i w projektach gotowych z Archido. Z własznego doświadczenia mogę powiedzieć, ze się sprawdza, mywa tylkoodrobine opieni takie drewnoa na elewacji.

 15. milka

  w sumie tak jak na archido piszą – to jes w sumie dość wytrzyały mateiął, nie ma co demonizować, zę trzeba az tak ciagle to konserwować, z drugiej strony tynku tez się brudzi i co jakiś czas trzeba calosć malować

 16. Marta

  naturalne drewno pewnie ejst bardzo bardzo drogie i zobienie w taki sposób całej elewacji jest niemożliwe dla przecietneg Kowalskiego, ale mysle czy an rpzykąłd wykończenie drewnem niewielkiego kawałka domu da coś w kwestii izolacji termicznej? Czy raczej zupełnie nie ma wykładanie kawałka ściany drewnem na to zadnego wpływu, bo na Archido tylko ogólnei jest napsiane ze drewno to jako surowiec dobry izolator.

  • Karolina

   wydaje mi się, ze zdecydowanie nie. Nawet tak na logikę, to ma raczej tylko walor estetyczny, w sensie ładnie wygąda, ale co da Ci malutki kawałek drewna na ścianie – no raczej nic. Na Archido jest masa takich projektów gotowych z drewnianymi wykończeniami a mimo wszystko nie są one podane na przykąłd jako energooszczędne. Pozdrawiam i wesołych świat dla wsyztskich cztelników i klientów Archido!

   • xxx

    potwerdzam to co tutaj piszesz – walor etsteyycnzy owszem,ale ciepla mały skrawek Ci nie da raczej. Drewno na przykąłd w domu z bali to będzie izolowało, albo wyłożone drewnem, ale tutaj raczej to nei ma szans pomóc. Więc raczej nie nastawiajcie ię na to tylko ocieplicie sobie dom to będzie lepiej to działaó i oszczednejie, o ocieplaniu domu równymi metdami znajdziecie coś na Archido. Pozdrawiam ;-)

 17. Tymek

  drewno jest drogie ale jakies drewnopodobne wyroby, chyba tez najgorsze nie są prawda? Na Archido widziałem zachwyt w komentarzach nad na przykład blacha gontopodobną. Z ejest wytrzymała chyba neidroga i jeszcze łądna i lekka wiec nie obciaza konstrukcji, pewnie podobnie jest z takimi drewnopodobnymi płytami, naturalne drewno chyba jest ciężkie wiec może jakiś inny wyrób dałby rade.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *