Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Zaciszna oranżeria

Zaciszna oranżeria

 Nic nie cieszy o poranku jak kawa sączona we własnym ogrodzie przy dźwiękach porannej filharmonii ćwierkania. Warto więc posiadać zarośnięty zakątek, w którym można nabrać sił przed kolejnym dniem pracy lub odpocząć po powrocie do domu. Własna zaciszna oranżeria pomoże spełnić takie marzenie.

Nieopisaną zaletą przydomowej oranżerii jest to, że na niewielkiej przestrzeni można hodować ogródek przez cały rok. Nawet kiedy za oknem śniegu po kostki, domownicy mogą wypoczywać w towarzystwie ulubionych roślin w temperaturze powyżej 20 st. Celsjusza. Aby utrzymać zielony zakątek dumania w doskonałym stanie należy systematycznie pielęgnować znajdującą się w nim roślinność. W okresie zimowym konieczne będzie ogrzewanie oszklonego pomieszczenia i warto przemyśleć inwestycję tak, aby system grzewczy był wygodny, praktyczny i niedrogi w utrzymaniu. Zważając na fakt, że roślinność ciepłolubna potrzebuje dogodnych warunków do przeżycia, temperatura w pomieszczeniu nie powinna spadać poniżej 20 st. Warto pamiętać o zlokalizowaniu oranżerii od właściwej strony, najlepiej od wschodniej lub zachodniej części domu. W patio zlokalizowanym przy północnej ścianie domu uprawianie roślin jest w przypadku większości roślin niemożliwa ze względu na wysokie temperatury nagrzewania. Małe pomieszczenia nagrzewają się błyskawicznie, zatem pomieszczenie od strony południowej nagrzewać się może do ponad 60 st. Celsjusza, jednak zimą równie szybko tracą temperaturę.

Oranżeria od strony technicznej. W świetle przepisów konstrukcja nie wymaga urzędowego pozwolenia na budowę, jeżeli powierzchnia nie przekracza 25m2. Jako elewacja aluminiowo szklana wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy przygotować stabilne podłoże i wylać fundamenty. Żelbetowe podłoże musi być odporne na termiczne ruchy ziemi i być odpowiednio izolowana termicznie. Na przygotowanej powierzchni montowane są oszklenia, które można wykonać samemu lub zlecić montaż fachowej ekipie. Gdy konstrukcja powstanie, nadchodzi czas na wylewki i montaż paneli lub płytek. W przypadku ogrzewania można także pomyśleć o ogrzewaniu podłogowym. Ostatnim i najprzyjemniejszym etapem realizacji własnej oranżerii jest wystrój. Wedle uznania umieścić w nim można meble, hamak, rośliny, sprzęt muzyczny, aby w wolnej chwili w pełni zrelaksować się w blasku promieni słonecznych leniwie przenikających przez szyby.

Zobacz Również

nowoczesna podsiadlosc

Dom jak ze snu – Zobacz najlepsze projekty okazałych rezydencji!

Reprezentacyjny wygląd, okazałe wnętrze i maksimum możliwości – w tym przypadku może chodzić tylko o jedną kategorię projektów a są nią oczywiście rezydencje. Ten rodzaj budynków spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów, którzy chcą na co dzień otaczać się luksusem. Jakie propozycje domów powyżej 200 m2 oferują nam obecnie projektanci?

8 komentarzy

  1. An

    Przeciez oranzeria jest cała przeszklona, jak to zrobić żeby latem się tam nie nagrzewało do 100 stopni, żeby się tam nie ugotować, a zimą żeby temepratura nie spadłą poniżej 0 i wszytsko zamroziła….czy ma to znaczenie gdzie to zlokalizujemy, w sensie z której strony swiata będzie ta oranżeria umiejscowiona

    • Emilia

      Spokojnie, do 100 stopni temperatura tam nie wzrośnie. Najlepiej nie dobudowywać oranżerii od północy, bo od tej strony wyjątkowo szybko wszystko się nagrzewa. Najbardziej polecane są wschodnie lub zachodnie skrzydła domu. Tam najłatwiej utrzymać i pielęgnować rośliny. Wiadomo, że temperatura w takiej oranżerii nie może raczej spaść poniżej 2o stopni Celsjusza, więc w ogrzewanie i tak zainwestować trzeba. To jest małe pomieszczenie zazwyczaj dlatego dość szybko będzie się nagrzewało moim zdaniem.

      • An

        Wielkie dzięki za odpowiedź, bo już długo zwlekamy z ta oranżerią, bo nawet nie wiedzieliśmy jak sie do tego zabrać , z której strony to pobudować, super teraz jest już jakiś punkt zaczepienia. Wiadomo od czego zaczać. Tak, to fakt, najtrudniejsze jest pilnowanie tam odpowiedniej temperatury żeby nie spadła za bardzo i żeby nie była zbyt wysoka, bo kwiatki i inne roślinki mogą takich skoków ne wytrzymać. Jeszcze raz wielkie dzięki !

        • Emilia

          Spokojnie, fachowcy Wam na pewno coś doradza, to robią ludzie, którzy się na tym znają. Ja nie do końca. Tylko mogłam obserwować takie prace przy oranżerii, ale naprawdę jest zaciszna i to super miejsce do spędzania czasu po pracy, nawet zimą. Nie ma ograniczeń, człowiek czuje się trochę jakby przebywał na własnym tarasie

    • Daria

      Taka oranżeria to super miejsce do siedzenia, u nas zamiast masy kwiatków jest po prostu wstawiony stół i krzesła. Kiedy wpadają do nas znajomi albo rodzina, wtedy jest gdzie w spokoju porozmawiać i posiedzieć. Ma się taką iluzję, ze jest się już jednak bliżej ogrodu, prawie jak na powietrzu, bo okna są duże, wnętrze doświetlone. Naprawde przyjemnie spędza się tam czas. Szczerze polecam. Pozdrawiam.

      • ja

        Dobre to rozwiazaniezwlaszcza jeśli się nie ma tarsu a potrzebuje się miejsca żeby posiedzieć odpocząć, czasem zrobić jakaś imprezke z bliskimi. I co najlepsze – takie rozwiązanie sprawdzi się nawet zima, bo przecież będzie tam ciepło, jest to oszklone i nie trzeba siedzieć na powietzu, a mimo wsyztsko jest taka jakaś iluzja bycia na dworze i blisko natury, i na powietrzu. pozdrowienia

        • xxx

          Bardzo fajna jest własna oranżeria. Sam zaczałem doceniać odkad taką mamy w nowym domu, kupiliśmy projekt na archido.pl właśnie z takim przeszklonym wykuszem ,w ktrym urzadzilismy takie pomieszczenie i naprawdę zdało to u nas egzamin, leżaczek, dużo słońca, zieleń w okół, przyjemnie się tam sędza czas.

  2. gość

    Zamiast takiego czegoś jak zaciszna oranżeria można sobie może sprawdzić taki całkowicie przeskzlony, niecow iekszy wykusz, pewnie na jedno by wyszło, a taki dodatkowy kacik wypczynkowy, dla domowników i dla gości byłby ze sobą w pewnym sensie połączony i nie nagrzewałby się pewnie i nie oziebial tak jak to jest w zwyczajnej oranżerii. Czyz nie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *