Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Nierzetelny wykonawca – jak zerwać umowę?

Nierzetelny wykonawca – jak zerwać umowę?

Jak zerwać umowę z wykonawcą?

Działka wykupiona, wymarzony projekt domu już wybrany, ekipa budowlana rozpoczęła prace i… pojawiają się wówczas pierwsze problemy. Co zrobić, jeżeli zatrudniony przez nas wykonawca nie wywiązuje się z umowy i roboty budowlane w znacznym stopniu opóźniają się? Czy nierzetelny wykonawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za niedopełnienie obowiązków?

Niestety konflikty pomiędzy inwestorem, a wykonawcą zdarzają się bardzo często. Prostym sposobem w celu uniknięcia komplikacji jest odpowiedni wybór ekipy budowlanej. Jednak co zrobić, kiedy prace już się rozpoczęły, a materiały budowlane czekają na wykonanie? Istnieje kilka możliwości rozwiązania problemu w oparciu o podpisaną z wykonawcą umowę oraz na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Inwestor może odstąpić od umowy lub wykonania dalszych robót budowlanych w świetle przepisów. Sytuację w której następuje opóźnienie rozpoczęcia lub zakończenia prac budowlanych reguluje art. 635 kc. Udogodnieniem jest brak obowiązku wyznaczenia kolejnego terminu na wykonanie pracy. Jeżeli wykonawca realizuje prace w sposób wadliwy lub niezgodny z umową, wtedy inwestor jest zobligowany wezwać wykonawcę do poprawy jakości pracy. Wezwanie stanowi podstawę do ewentualnego odstąpienia od umowy. W przypadku realizacji projektu wadliwego, gdzie usterki nie są możliwe do naprawienia, inwestor może żądać stosownego obniżenia zapłaty za wykonaną pracę.

Odstąpienie od umowy z wykonawcą

Odstąpienie od umowy może nastąpić w przypadku opóźnienia rozpoczęcia prac budowlanych. Ponadto za spowodowane przez wykonawcę znaczne opóźnienia, inwestorowi przysługuje odszkodowanie. W trakcie nawiązywania kontraktu pomiędzy stronami, mogą one precyzyjnie określić warunki umożliwiające odstąpienie od umowy. Przykładowo można wskazać następujące powody: nagminne naruszanie przepisów BHP, niszczenie środowiska, zlecanie wykonania prac podwykonawcom mimo braku zgody, stosowanie innych (gorszych i tańszych) materiałów do realizacji projektu. Umowa zawarta na piśmie powinna być także rozwiązania pisemnie. Odstąpienie od umowy wedle art. 392 par. 2 kc. traktuje ją jako niezawartą. Aby skutecznie odstąpić od umowy strony muszę określić termin dotyczący możliwości skorzystania z zastrzeżonego prawa. Określenie tego terminu jest warunkiem decydującym o ważności zastrzeżonego prawa do odstąpienia.

Zobacz też:

Projekty domów szkieletowych

Projekty domów nowoczesnych

Projekty domów drewnianych

Zobacz Również

Projekt domu jednorodzinnego

Jakie elementy powinien zawierać projekt domu jednorodzinnego?

Wybór odpowiedniego projektu domu jest jednym z podstawowych elementów aby pomyślnie zakończyć proces inwestycyjny związany z budową domu jednorodzinnego. Projekt powinien być przygotowany z zachowaniem wszystkich wymogów określonych przez prawo budowlane – ale co tak naprawdę powinien zawierać projekt domu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *