Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Archiwum Tagów: eko

Archiwum Tagów: eko

Pompy ciepła czy kolektory słoneczne – w jaki sposób efektywnie ogrzewać wodę użytkową?

Oprócz podjęcia decyzji o sposobie ogrzewania domu jego przyszli właściciele muszą wziąć pod uwagę także kwestię grzania wody użytkowej. Staje się to szczególnie istotne latem, kiedy rezygnujemy z centralnego ogrzewania paliwem stałym, wciąż będącym najpopularniejszym rozwiązaniem na sezon grzewczy. W takich sytuacjach korzystne jest wykorzystanie energii odnawialnej pozwalającej nie tylko na bardziej ekologiczne ogrzewanie wody, ale także ograniczenie kosztów eksploatacji domu. Inwestorzy mają do wyboru kolektory słoneczne lub pompy ciepła. Ważnym kryterium podczas podejmowania ostatecznej decyzji będą z pewnością koszty założenia instalacji. Nie mniej ważny jest komfort codziennego użytkowania, wiążący się z odpowiednią temperaturą wody oraz jej ilością wystarczającą na pokrycie potrzeb rodziny. Pierwszym krokiem powinno być określenie potrzeb i oszacowanie, ile ciepłej wody użytkowej zużywają domownicy w ciągu doby. Zwykle jest to ilość z przedziału 40-60 litrów na jedną osobę, a przy założeniu, że temperatura wody powinna wynosić 40-50 °C, możliwe jest obliczenie potrzebnej mocy urządzenia.

Czytaj dalej »

Opłacalna inwestycja w ekologię – powietrzne i gruntowe pompy ciepła

Decyzja o sposobie ogrzewania domu to jedna z najważniejszych kwestii, które muszą rozważyć właściciele, przygotowując się do rozpoczęcia budowy. Tania eksploatacja i wygodna obsługa są pierwszymi wymaganiami, jakie stawia się urządzeniom grzewczym. Coraz więcej inwestorów zwraca jednak uwagę na kwestie związane z ekologią – decydując się na stworzenie domu energooszczędnego, chcą oni w pełni wykorzystać możliwości, jakie płyną z eksploatacji odnawialnych źródeł energii. Klienci sięgają po nowe rozwiązania takie jak gruntowe pompy ciepła.

Czytaj dalej »

Wiosenne porządki w ogrodzie – reorganizacja przestrzeni

Po długich, zimowych miesiącach każde podwórko potrzebuje odświeżenia. Nadchodzi czas na wiosenne porządki w ogrodzie. Prawidłowo przeprowadzone wiosenne porządki pozwolą nam na nowo cieszyć się estetyczną przestrzenią wokół domu. Planując prace w ogrodzie, warto podzielić cały jego teren na kilka najważniejszych obszarów roboczych, takich jak: trawnik, rośliny, nawierzchnia. Poznajmy niezawodne sposoby na wiosenne odświeżenie każdego z nich.

Czytaj dalej »

Dachy pod lupą Google – Project Sunroof

Project Sunroof

W dzisiejszych czasach, gdy używanie alternatywnych źródeł energii jest nie tylko modne, ale i niezwykle ekonomiczne, trudno nie dostrzec potencjału energii słonecznej, która zaczyna zdobywać coraz to większą rzeszę zwolenników. Project Sunroof to najnowszy pomysł stworzony przez Google, za pomocą którego będzie można obserwować dachy budynków i określić zasadność ich pokrycia panelami fotowoltaicznymi w przełożeniu na ilość energii elektrycznej, jaką w ten sposób można wyprodukować. Czy wszystkie dachy nadają się do tego typu inwestycji?

Czytaj dalej »

Ekologia w budowaniu domu

Życie w zgodzie z naturą Po czasach budowania bloków z wielkiej płyty i nieograniczonej eksploatacji środowiska nadszedł czas, kiedy ekologia w budowaniu i życie w zgodzie z naturą nabrały szczególnego znaczenia. Ludzie zrozumieli wreszcie, że są integralną częścią ekosystemu i muszą dbać o własne otoczenie naturalne. Trendy ekologiczne widoczne są również w budownictwie. Coraz większą rolę przywiązujemy do materiałów, z których budujemy i funkcjonowania domostwa w zgodzie z naturą. Oto kilka sprawdzonych sposobów na stworzenie domu integralnego ze środowiskiem naturalnym. Jeśli chcemy zamieszać w ekologicznym domu, musimy o tym pomyśleć już na etapie budowania domu. Ekologiczne podejście uwidacznia się praktycznie w każdym elemencie domu. Po pierwsze zastosujmy najkorzystniejszą, czyli najwydajniejszą izolację podłogi na gruncie. Utrata ciepła zmniejszy się w ten sposób o ok. 30 %. Jest to nie tylko duża oszczędność, ale także olbrzymia pomoc dla przyrody. Ogrzewając dom emitujemy bowiem szereg produktów ubocznych, które zanieczyszczają powietrze.   Chcąc stworzyć domostwo zgodne z zasadami ekologii, warto także pomyśleć o zamontowaniu kolektorów ...

Czytaj dalej »

Proekologiczne żarówki

 W okresie zimowym domownicy zużywają więcej światła z powodu wcześnie zachodzącego słońca. To z kolei przekłada się na dłuższą pracę żarówek i większe rachunki za prąd. Wielkie koncerny lata temu wprowadziły na rynek nowość – proekologiczne żarówki, które są wydajniejsze, świecą jaśniej i zużywają znacznie mniej prądu, niż stare żarówki (ok. 80% mniej). Prostym sposobem, aby zobaczyć korzyści płynące z wymiany starych żarówek na żarówki oszczędnościowe jest fakt, że żywotność tradycyjnej żarówki 100 W wynosi tylko 1 tys. godzin pracy, natomiast żarówka energooszczędna 20 W aż 10 tys. godzin. Zatem korzyść jest podwójna, gdyż oszczędność dotyczy zarówno mniejszych rachunków za prąd, jak i mniejszej częstotliwości zakupu zużytych żarówek. Jakie proekologiczne żarówki wybrać, aby uzyskać moc tradycyjnej? Stuwatową tradycyjną żarówkę zastępuje 20-watowa energooszczędna, a 60-watową, 11-watowa energooszczędna. Minusem żarówek energooszczędnych jest długi czas nagrzewania, ale fakt ten rekompensuje to, że przykładowo w miejsce tradycyjnej żarówki o mocy 40 W można z powodzeniem wkręcić energooszczędną o mocy 20 W. Jest kilka modeli żarówek energooszczędnych, ...

Czytaj dalej »

Zalety domków pasywnych

Domki pasywne to innowacyjne konstrukcje zmniejszające koszty grzewcze domu do minimum. Jakie są najbardziej dostrzegalne zalety domków pasywnych? Bez wątpienia fakt, iż zużywają zaledwie 15 kWh energii w bilansie rocznym. Nie wymagają też ogrzewania sezonowego.

Czytaj dalej »

Energooszczędne budowanie. Jak budować energooszczędnie?

 Zima to okres całkowitego wyziębienia domu. Jeśli nie zadbamy o szczelność w trakcie mrozów, do naszych wnętrz przedostanie się chłód, przyczyniając się do wielu chorób i schorzeń. Elementami podatnymi na przepuszczanie zimna są bezsprzecznie okna i drzwi. Warto więc zadbać o bliskich, środowisko naturalne a także zmniejszyć koszty ogrzewania, stosując się do kilku ważnych zasad. W tym przypadku energooszczędne budowanie to klucz do sukcesu.

Czytaj dalej »

Cechy domu energooszczędnego (pasywnego)

 Istnieje wiele przepisów na tani w utrzymaniu i łatwy w ogrzaniu dom. Energooszczędność jest obecnie modnym pojęciem, dlatego warto przeanalizować rzeczywiste korzyści z użytkowania konkretnych rozwiązań Eko domu. Należy dokonać analizy techniczno-ekonomicznej i obliczyć wartości współczynnika U (przenikania ciepła) miejsc tracących ciepło. Dom energooszczędny budowany jest w formie zwartej bryły, zwykle w formie sześcianu lub prostopadłościanu z możliwością adaptacji poddasza. Projekty domów w kształcie litery H, L i inne nie są wskazane w przypadku domów pasywnych. Jednak przy spełnieniu kilku zasad, każdy budynek można przekształcić w budynek energooszczędny. Dach wskazany jest płaski albo dwuspadowy o małym kącie nachylenia, jednak przy Polskim klimacie o wysokim natężeniu opadów śniegu wybierane są projekty z dachem o dużym kącie spadu, co dodaje budynkom również uroku. Ważny jest nie kąt opadania dachu, lecz jakość ocieplenia i izolacji poddasza. Nie ma zatem przeciwwskazań, aby nawet piętrowy dom przekształcić w dom pasywny poprzez odpowiednią izolację powierzchni ogrzewanej od środowiska np. poprzez izolację cieplną na stropie górnej kondygnacji ...

Czytaj dalej »