Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Remont generalny starego domu

Remont generalny starego domu

 Wieloletnia eksploatacja domu generuje uszkodzenia i zabrudzenia, natomiast starzejące się elementy wymagają regularnej renowacji. Nawet najmniejsza z pozoru naprawa wymaga nakładów finansowych. Jeżeli wieloletni dom został odziedziczony, prawdopodobnie kosztowny remont generalny jest nieunikniony. Od czego zacząć remont generalny starego domu i ile to będzie kosztowało?

Wszystko zależy od stopnia zniszczeń, jakie zaistniały. Mniejsze defekty można naprawiać na bieżąco, jednak gruntowny remont podniszczonego budynku wymaga odpowiedniego przygotowania. Pierwszym krokiem jest oszacowanie, czy inwestycja będzie opłacalna ze względu na zaawansowane uszkodzenia ścian nośnych, czy konstrukcji dachu. Na początek ustala się harmonogram prac w celu wykonania kosztorysu. Zakres prac ustalany jest na podstawie skali zniszczeń obiektu. Zanim rozpoczną się prace remontowe należy sprawdzić konstrukcje nośne, pęknięcia, stan techniczny ścian, konstrukcja dachu. Powszechnym obszarem działań renowacyjnych starego budownictwa jest wymiana dachu, renowacja ścian i podłóg, wymiana okien, instalacja centralnego ogrzewania i remont łazienki. Począwszy od dachu konieczna będzie całkowita rozbiórka (koszt 15-20 zł/m2) oraz wywóz pozostałości (ok. 900 zł). Starą więźbę zastępuje nowa konstrukcja (ok. 10 tys. zł przy 180m2 powierzchni) do której trzeba dokupić folię dachową (ok. 500 zł) oraz dachówkę (najtańsza blacho dachówka kosztuje ok. 80 zł/m2). Prace nad remontem dachu kończy budowa komina (średnio 2 tys. zł. Większość starych budynków ogrzewanych było piecami kaflowymi, zatem kolejnym etapem remontu generalnego jest instalacja centralnego ogrzewania. Na typ etapie rozprowadzane są rury doprowadzające wodę, podłączany piec (3-6 tys. zł) oraz grzejniki (200-600 zł za 10-20m2). Koszt rozprowadzenia ogrzewania podłogowego lub za pomocą grzejników zależy od możliwości logistycznego rozprowadzenia rur. Przykładowo koszt kucia ścian pod rury wynosi ok. 120 zł/m2. Instalacja i materiały do ogrzewania podłogowego szacuje się w przedziale 50-120 zł/m2. Ostatnim koniecznym etapem remontu jest odnowienie ścian i podłóg. Prace na tym etapie można wykonać samodzielnie, należy zerwać starą powłokę, wyrównać i przygotować powierzchnię do malowania. Gruntowanie ścian przy pomocy fachowca wynosi ok. 10 zł/m2. Gotową do pomalowania powierzchnię ścian można pomalować samodzielnie i tym samym zaoszczędzić znaczną kwotę.

Decyzję o przeprowadzeniu remontu warto podjąć w przypadku, gdy ściany domu są w niezłym stanie. Zwykle inwestycja się opłaca, jeżeli konieczna jest jedynie wymiana dachu, okien i podłóg, co i tak wymaga znacznych nakładów finansowych. W przypadku konieczności odrestaurowania pękniętych murów i uszkodzonych fundamentów poza wymianą dachu, inwestycja najzwyczajniej się nie opłaca.

Zobacz Również

Jak wybrać idealny dom dla siebie?

Budowa nowego domu to zawsze ogromne przedsięwzięcie dla jego przyszłych lokatorów. Wiąże się ona z wieloma etapami, do których trzeba się odpowiednio przygotować. Najważniejszym z nich jest wybór odpowiedniego projektu, który spełni nie tylko nasze wymagania, ale również będzie idealnie dopasowany do warunków naszej działki. Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem prac budowlanych? Podpowiadamy!

7 komentarzy

 1. Misza

  Niby fajnie jaksię dostanie od koghoś gotowy dom, ale czasem można trafić na niezłe problemy w środku… zależy jak stary jest ten dom, ale zwykle trzeba sprawwdzic wszystkie instalacje – musi być przede wsyztskim bezpiecznie! A do tego często podłoga jest do wymiany,dach do generalnego remontu, starego okna trzeba wymienić, bo zwykle w rakim starym budynku sa nieszczelne. Czasem remont takiego starego domu wychodzi drożej niż wybudowanie nowego i w dodtaku nie mamy szanss za dużo zmienić…nie wiem czy się opłaca

  • Kimi

   Niby tak, ale pomysl,z e często stare domy mają naprawdę solidne mury, solidne instalacje, mocny dach, a podłoga z drewna jest nie do podrobienia, to są często mieszkania z tzw. „dusza”, wiec az czasem szkoda w nie nie zainwestować, az się prosi, żeby lekko odrestaurować i się wprowadzać, cozywiscei zdarzają się przypadki ruder, ale chyba trzeba mieć strszanego pecha żeby trafić na cos w az tak złym stanie. Zresztą przy takim domu masz już wsyztsko działkę, fundamenty, mury…

   • Misza

    Nibt masz rację, ale czasem mury i fundamnety są w takim stanie, ze cala konstrukcja nadaje sę raczej bardziej do wyburzenia a nie do budowania dalej i tylko drobnych przeróbek. Ale to fakt, sama działka jest już dużym udogodnieniem i przywilejem, bo koszt działki i w ogole znalezienie jakiejkolwiek w dobrej okolicy to już jest spory problem. Pozdrowienia!

 2. Krzych

  Przy remoncie domu warto pomyśleć o jego ociepleniu. Nawet w starym domu można zaoszczędzić na ogrzewaniu jeśli ociepli się izolatorem porządnej firmy, np. termoorganika i zainwestuje w dobre szczelne okna. Nie zapominajmy o dachu, tędy ucieka większość ciepła bo jak wiadomo „ciepło idzie do góry”.

 3. Wykonawca

  Ocieplenie domu, nie tylko tego nowo wybudowanego ale też takiego wiekowego, jeśli jest dobrze wykonane rzeczywiście się opłaca, pod warunkiem że wykorzystamy do tego dobry izolator czyli taki, który posiada certyfikat ITB. W innym wypadku nie mamy pewności opłacalności inwestycji

 4. Sting

  Ocieplenie starego domu jest bardzo dobrą decyzją, pod warunkiem że użyte zostaną do tego materiały wysokiej jakości a tu niestety w tej branży trzeba szczególne uważać, od jakiegoś czasu głośno jest o tym jak wielu producentów styropianów zawyża jakości swoich produktów podając nieprawdziwe informacje na opakowaniach. GUNB podaje do wiadomości publicznej coraz to nowe firmy oszukujęce klientów http://www.gunb.gov.pl/

 5. Ernest

  Bardzo fajny temat, nie każdy ma nowy dom do remontu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *