Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Budowa domu / Dom w cenie mieszkania. Jak tanio zbudować dom?
Dom

Dom w cenie mieszkania. Jak tanio zbudować dom?

Artykuł partnera

Kto nie marzy o własnym małym domku z kawałkiem podwórka? Chyba każdy. Może więc warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem zamiast mieszkania w bloku. Tylko czy finanse na to pozwolą? Jest kilka możliwości taniej budowy.

Jaki projekt będzie tani w budowie?

Przede wszystkim trzeba się dobrze zastanowić nad projektem. Wiadomo, że przy ograniczonym budżecie, nie poszalejemy z metrażem. Najlepiej nie oglądać projektów powyżej 120 m2. Wielkie przeszklenia, wykusze, balkony – to też nie dla nas. Warto pomyśleć czy aby na pewno niezbędny jest garaż w bryle. Odpadają także domy piętrowe (strop żelbetonowy, schody, beton, stal generują koszty). Podobnie wygląda kwestia okien dachowych. Są droższe od zwykłych. Idealna będzie funkcjonalna parterówka z prostym dachem. Za 200 tysięcy złotych* zamieszkamy w słoneczku albo w chatce dla wielbicieli poddaszy.

sloneczko-i

chatka-2

Tradycyjnie murowany.

Jeśli bierzemy pod uwagę tylko technologię tradycyjną, kluczowy będzie dobór materiałów. Można wybrać pustaki ceramiczne Cerpol Kozłowice czy Poroterm za niespełna 4 zł. za sztukę, ale do wyboru mamy także pustaki ZCB Owczary za 2,74 zł za sztukę (http://www.bk.biz.pl/termoton-pw-25/). W końcowym efekcie, zaoszczędzimy kilka tysięcy złotych.

Lekka konstrukcja – lekkie pieniądze.

Dobrym rozwiązaniem dla inwestorów poszukujących domów tanich w budowie, są konstrukcje szkieletowe. Koszty postawienia budynku w tej technologii wahają się średnio od 2000 zł do 2600 zł za metr kwadratowy, więc praktycznie nie różnią się od cen mieszkań w bloku.

*Cena orientacyjna netto. Nieuwzględnione koszty działki.

Zobacz Również

Układ pomieszczeń w domu parterowym

Układ pomieszczeń w domu parterowym

Układ pomieszczeń w domu parterowym wymaga bardzo dobrego rozplanowania pomieszczeń z uwagi na ograniczoną powierzchnię.  ...

49 komentarzy

 1. Wit

  Nie wiem czy to prawda, ale słyszałame, ze jestmozlwie zudowanie domu, którego koszty nie przzekroczą kupienia mieszkania. Jakies porady jak to zrobić ? pewnie bryla musi być jak najprostsza, bez udziwnień, uskoków wyuszy, pewnie nawet bez garażu i poddaszu, balkony raczej tez trzeba sobie odpuścić. Jakies porady ? jakich materiałów uzyć? Jak można ciąc koszty budowy?

  • Tomasz

   Oczywiście im dom mniej skomplikowany tym będzie tańszy. Wszelkie uskoki, wykusze i duże przeszklenia, tak jak mówisz, podniosą znacząco cenę budowy. To samo z balkonami . Warto zrezygnować z garażu w bryle, jeśli nie jest nam potrzebny, ponieważ przez to projekt również robi się nieco droższy. Dodatki w postaci okien dachowych czy wyszukanych kształtów też nie są wtedy dla nas. Podstawowy cel – prostota ;)

  • Maciek

   Da się pobudować domek z poddaszem za pieniądze, któe pozwoliłyby nam na zakup mieszkania. Przynajmniej tak jest napisane w artykule na stronie. Konstrukcje szkieletowe sa sporo tańsze, wiec jak coś można taką rozwazyc, a nie rezygnować ze stropu i balkonu, można to zrobić małym kosztem, ale żeby dom nie wyglądał jak klatka dla chomika ;-) chociaż moim zdaniem na materiałach nie ma co oszczędzać, tu chodzi o wygode i bezpieczeństwo. Dom musi być wytrzymały, na solidnych fundamentach i z mocnymi murami!

  • X

   Nie zapominajcie, że jesczez trzeba kupic działkę a to tez nie jest takie proste, bo działki wcale tanie nie są żeby jakaś wybrać w dobrym miejscu i nie na kocu swiata. Niby wszycy teraz zmotoryzowani, ale jednak mimo wszytsko ciężko się czasem dostać na jakiś dalekie osiedle jeśli jeździ tam na przykąłd jeden autobu, a zima jest tak zasnieozne ze bez lopaty w bagażniku ani rusz

 2. Beata

  Moim zdaniem można rozważyć budowę domu z drewna – dobrze zakonserwowane drewno z powadzeniem może zastąpić konstrukcję murowaną, która zawsze będzie dużo droższa.

  • Gość

   ale wiesz tez jest tak, ze takie domy murowane sa całoroczne a drewniane raczej ludzie biora pod uwagę zdeycdowanie cześciej jeśli wchodzi w grę budowanie domu letniskowego, takiego bardziej rekreacyjnego. Ale fakt dom w cenie mieszkania jest wykonalny nawte jeśli chce się dom murowany tylko trzeba konkretnei zagadać w jakims zorientowanym architektem, który pomoze na „pójść po kosztach” ;) Pozdrawiam

 3. Piotrek

  Tez mielismy odłożone pieniądzez na mieskzanie, ale postanowilisy podubodwac dom i w sumie udało nam się to wykonać porównywalnym kosztem. Zrezygnowalismy ze wszystkich bajerów, dom jest prosty, ale ładny. Parterowy bo stropy podrożają konstrukcję. Garaz też w przysżłossci psoatwimy, nie mamy go w bryle. Generalnie jest to wykonalne, tylko trzeba dobrac dobrą ekipe – na tym akurat nie ma co oszczędzac – i rozgladac się porówynywac ceny materiałów. Pozdrowienia dla wszystkich budujących :-)

 4. XYZ

  Rozumiem, że ktoś chce budowac dom w cenie mieszkania. Oszczędności. Również nie mam funduszy odpwoiednich na wybudowanie dużej przestonnej rezydencji, ale trochęszkoda rezygnować ze wszytskeigo i pobudować małą klatkę, w której nie będzie przyejmności mieszkac. Jak się ma już własną działkę to taras to swietna sprawa, a koszty az tak nie wzrastają. Dom to inwestycja na lata. Czasem warto trochę doinwestować, żeby potem cieszyć się komfortem przez długie lata. Takie jest moje zdanie…

  • Filip

   XYZ, rozumiem Twój tok myslenia. Oczywiśce dom jest inwestycją na dziesiątki lat, czeso przekazywnay z pokolenia na pokolenia. Ważne żeby był solidny, dobrze i wygdnie się w nim mieskzało i żeby się podobał domownikom – jednak przyejmniej mieszka się w ładnym zakątku.jednak niektórzy marza o własnym domu, własnym pdwórku, a nie mają dużych oszczędności i szans na duzy kredyt, dlatego uciekają się do takich metod. Mają dość życia w bloku, kamiennicy i na małym metrażu w blokowisku, dlatego wolą malutki domek, który nie wymaga ogornej inwestycji i po prostu ich na niego stać. Też często ktoś nie chce mieć kredytu na 30 lat na karku. Zrozum też to stanowisko. pozdrawiam

   • XYZ

    Nie no oczywiście. Dlatego fajnie, ze jest taka opcja dla osób, którego takiego rozwiązania potrzebują. Po porstu stwierdzam, ze ja sobie nie wyobrażam az tak lecieć po kosztach, zwłaszcza ze dom buduje się na lata. Ale artykuł przydatny, dobrze napisany. Zanim to przeczytałem to nie sądziłem, ze tak się da i wlasnie takie małe domki sa bardzo ładne i wcale nie neguję ze mogą tez być funkcjonalne i pomieścić nawet 3 a nawet 4 osobowa rodzinę.

 5. Timmy

  Jak się chce zaoszczędzić i faktycznie mieć dom który wyniesie nas nie więcej niż mieszkanko w bloku to rzeba pomyslec o metodzie gospodarczej – może wtedy mamyw szytsko na głowie, ale zaoszczędzamy przynajmniej na części fachowców. Zwłaszcza ze czesc robót naprawdę można zrobić samemu to nic trudnego pod warunkiem ze trochę poczytamy i trochę się przyłożymy. Do tego jeszcze zawsze można znalexc tanszą hutrownie z amteriałami, gdzie ich jakość wcale nie odbiega od drogich odpowiednikow. Wystarczy poszukać ;-)

  • Basia

   ok wiele rzeczy faktycznie można zrobić, nawet jakeiś zakładanie płytek czy malowanie mieskzania, ale jednak instalacje elekrytczne, konstrukcje domu czy dachu to sa kosztowneprzedsięwziecia, a arczej trudno ejst to zrobić bez facjowej wiedzy, dlatego nie wsyztsko się da zrobić po kosztach. Często potrzebni sąspecjaliści. Nawet tutaj hyba był artykuł na Archido o budowaniu domu metodą gospodarczą. Tam ejst dużo o ty. A tak abstrahując od tego, mniejsze domy też sa ok i można naprawdę ładny i wygodny znaleźć. Polecam przeszukać Archido!!! ;-)

 6. Paula

  Gdzieś tu trafił mi się właśnie taki mały projekt. Miał bodajże lekko ponad 40 metrów kwadratowych, a na pewno niej niż 50, a w środku znalazło się miejsce na wsyztskie potrzebne pomieszczenia. Sypialnia, salon, kuchnia, łazienka, anwet jakiespomieszczenie gospodarcze. Naprawdę kiedy trzebasię gnieździć w mieszkaniu w bloku to tki domek dlaludzi którzy lubia poddychac swiezym powietrzem jest dobre dopasowane

  • Bartuś

   Wtedy dom jest nie tylko w cenie mieszkania, ale również jego wielkości. Oczywiście, jeśli ktośnie porzebuje czegoś większego. ale z drugiej strony, jednak jak już się buduje dom to warto chyba nieco dolozyć, żeby mieć ten swój dom marzeń. To jest jednak iwnestycja na lata. Może sięokazac, ze będą tam meiszkąły następne pokolenia – nasze dzieci, wnuki, a może kto wie i nawet prawnuki.

   • Iwonka

    Pewnie, bo dom to już jest serio inwestycja na lata. To nie jest coś co potem można puścić w wynajem. Społeczeństwo polskie raczej inwestuje w domy z myślą o tym, że na starość potem będzie fajnie jednak mieszkać gdzieś, gdzie wszystko w 100% jest Twoje. Gdzie nie masz miliona ludzi dookoła siebie. Wychodzisz – ludzie, wracasz do domu – słyszysz o czym rozmawiają sąsiedzi zza ściany. Nie każdemu to pasuje i daltego coraz więcej osób decyduje się na własny domek. Chociażby nawet był najmniejszy – ciasny, ale własny jak to się mówi.

 7. paweeł

  Zastanawiam się czy te konstrukcje szkleietowe sa wytrzymałe. Teraz po tych ostatnich naprawdę mocnych burzach na Polska to w ogóle uważam ze powinno się budowac naprawdę solidne domy. Ale taka konstrukcja jest naprawdę bardzo tania i pewnie może zostać czymś wzmocniona. Ma ktoś jakies doswiadzcenia z takim właśnie budowaniem?

  • gość

   W Ameryce teraz inncn nie budują wiesz, wsyztsko może paśc przy silnych ulewach i wiatrach, ale gdyby takie cos było niewytrzymałe to nikt raczej by z tego nie budował domow, w których się mieszka, a co najwyżej garaże i składziki. Zobacz sobie na archido artykuł o budowaniu bio. Biobudownictwo wydawało mi się niewytrzymałe, a daje radę, więc pewnie szkieletowe też dużo może wytrzymać.

   • paweeł

    Podoba mi się ten pomysł właśnie z konstrukcją szkieletowa, jeśli okaże się ze jest bardzo wytrzymały to nawet nie będę się zastanawiać i od razu taki zbuduje. Cena takiego dom to jest porównywalna za metr kwadratowy z ceną jaką trzeba zapłacić za metr kwadratowy mieszkania, wiec mega opłacalnie z tego cco tu na Archido piszą.

 8. Ten

  Jak ktoś chce szybko i w korzystnej cenie to polecam domki drewniane, to jest taka konstrukcja z drewna z bali, naprawdę domek powstaje piorunem. Nawet na archido sa chyba ze 3 artykuły na ten temat. Warto doczytać i zastanowić się nad taką opcją, nawet jako domek całoroczny.

  • gość

   o suoer, też szyłszałem o domkach drewnianych i kontrukjach szkieletowych, taki domek to epwnie za 100 tysięcy albo nieco ponad masz cały wykończony i gotowy do azamieszkania. Na działke się nada chyba że ktoś porrzebuje całorocznego, to już bardziej trzeba pokombinować. Bardzo ładne zresztą są projekty do wyboru na archido.pl w konstrukcji szkieletowej.

 9. Ola

  A nie wiesz czy na Archido.pl też sa już gotowe projekty właśnie domków drewnianych letniskowych z bali? I czy najważniejsze – są do nich mniej więcej orientacyjne kosztorysy, bo chcieliśmy zdazyć z takim domkiem przed zimą skoro tak szybko się go robi tylko chcemy dowiedzieć się o cenę dokładniej żeby zaplanować przszłe wydatki związane z budową.

 10. Pumba

  U nas garaż poszedł osobno tak z rok po budowie, jak się chce tani dom w cenie mieszkania najlepiej to jednak garaż w bryle sporo to może podrozyć, a zamiast garażu tak to moża zrobić na przykład jeden pokój na który wcześniej nie było miejsa.

  • Amanda123

   To jest wyjście, żeby jednak z garażu czasowo zrezygnowac, bryła musi być faktycznie takprosta jak się da. Ale garaz nie tylk musi być wolnostojący, można tez pzreciez zrobić dobudówkę do domu w wybranym rzez siebie czasie i na przykład wykuć drzwi, zeby było połączenie garazu z domem, to akurat prosta sprawa chyba do załatwienia.

   • Pumba

    No dokładnie, akurat wykłucie jakiś drzwi w ścianie bocznej i zrobienie dobudówki na garaz nie jest problemem, chcoiaz niektórzy wolą mieć już wszystko kompleksowo od podstaw pobudowane od A do Z i takie coś tez rozumiem. Jak ktoś chce tanio i dom w cenie mieszkania to trzeba leciec po kosztuach i upraszczać bryłe jak tylko się da.

 11. Gość

  Największy problem to chyab zacząć od działki w fajnym punkcie i w dodatku niedrogiej. Jak ktoś już ma działkę to naprawdę odchodzą mu gigantyczne koszty, bo tak naprawdę mały domek jest niedrogi, prawie tyle wyniesie co lepsze mieszkanie w bloku, a przestrzeń do zcyia jest zdecydowanie więskza. Projekt gotowy można niedrogo kupić. Na Archido już chyba za 2 tysiące coś się znajdzie naprawdę ładnego. Polecam sprawdzić :) P.S. kosztorysy tez można dostać

 12. Agata

  To wiadomo, ze jest wykonalne, tylko przeraża mnie, ze coś kosztem czegoś. Jednak jak chce się mieć dom w cenie mieszkania to trzeba zrezygnować z wielu rzeczy a dom to inwestycja na lata, więc nie wyobrażam sobie na przykład nie mieć poddasza, garażu czy tarasu z wyjściem na podwórku tylko po to, żey meć jak najtaniej. Jeszcze z poddasza można zrezygnować, da się na jednej kndygnacji to rozplanować, ale serio taras?!bez tego nie wyobrażam sobie mojego przyszłego domu. Sa tutaj na Archido budynki, które wcale nie sa drogie jeśli chodzi o projekt gotowy, a sama budowa tez jakos nie odstrasza kosztorysem, wystarczy spojzec w zakładce z danymi technicznymi.

  • gość

   no fakt, cos kosztem czegos jeśli się chce dom w cenie mieszkania, dokładnie tak jam mówisz, ale teraz jest mozliwośc zawsze dobudowania czegokolwiek, postawienia dodatkowego wolnostojącego garażu itp. jeśli czegoś nie zrobi,y i nie pobudujeny od razu, to zawsze można dokupić proejkt czy dostawc dobudówke. Sprawa nie ejst nigdy przekreslona wraz z zakupem projektu tak mi się wydaje….

 13. Kamila

  polecam się trochę rozejrzeć za materiałami poza sezonem, jeśli chce się dom w cenie mieszkania to sporo można ugrac kiedy nie ma sezonu na budowanie, wisna i lato to droższe materiały, pustaki, cegły i cała reszta, a zima nikt az tego tylke nie kupuje, jeśli ma się to gdzie składować to dlaczego by nie.

 14. XXX

  odsyłam do artykułu o domach pasywnych. Może taki dom nie jest tani, ale w pespektywie sa to duże oszczędności. Wiec w gruncie rzeczy doplaca się na początku, jeszcze dostaje się dodatkwoe dopłaty w formie jakiś dotacji podobno bo to jest budownictwo ekologiczne przyjazne środowisku, a potem cieszyc się można dużymi oszczędnościami, zwłaszcza jeśli jeszcze pobuduje się neiduzy domek toz pewnoscia będzie to dobra inwestycja. Artykuł o dmach pasynych tutaj pod linkiem https://www.archido.pl/porady/dom-pasywny-innowacja-we-wspolczesnych-budownictwie/ Zachęcam!

 15. Magda&Karol

  a jaki dach polecacie budowac w przypadku domu jeśli ma być tani w budowie? Bo tutaj w artykule Archido chyba nie ma nic wspomniane na temat dachu. A zastanawiam się czy taki dwuspadowy będzie ok, bo raczej nie chcielibyśmy takiego płaskiego, po prostu nam się nie podoba…

  • Tola

   Dach jest chyba najmniejszym problemem, byleby nie był jakiś strasznie fikuśny i z usokakami, lukarnami itp. wtedy na pewno cena jest wyższa, alezwykły, tardycyjny, dwuspadowy dach to raczej będzie ekonomiczny w budowie, zresztą pewie nie bedz przyczyny więszosć znacza projektów ma właśnie taki. Chyba wazny ejst też kat nachylenia i to mozewpływac na cenę, więc proponuję dopytać w tej kwestii jakiegoś specjaliste. Porade kogoś kto się na tym zna oprócz czytania artykułów z archidona pewno będzie dobrym roziwązaniem.

 16. Wiktor

  takie małe chatki z bali, nawet z poddaszem do zamieszkania nie są jakieś kosmicznie drogie i wydaje mi się, ze taką spokojnie można w cenie mieszkania pobudować, nie wiem co na to eksperci…a czy ktoż z was czytających archido może budował taki nierogi w utzymaniu i niedrogi w budowie domek?

 17. gość

  wiesz, ale też chodzi o t, ze chatki z bali to sa raczej mieszkania tylko letniskwoe, a jak ktoś poszukuje domku całorocznego, żeby się dąłow nim zamieszkać za cenę takiego mieszkania w bloku to się da podobno, właśnie dobrze jest w artykule Archido to opisane na co zwróic uwagę, zeby zmniejszyć koszty. Ale teraz można dołozyc trszke więcej za dom, ale zaoszczędzić na póxniejszej eksploatacji, bo jest wiele energoooszcednych systemów jak sytstemy solarne czy wentylacja mechaniczna.

  • xyz

   już tutaj dzieś się o tym pijwiło,ze jak się chce dmy energooszczędne to trzbe szukać projektów gotowych z nazwą ENERGO PLUS w nazwie na Archido i te będą eko, ale trzeba być swiadomym, ze montowanie takich systemów czy soanych czy wentylacji czy pomp ciepla to jest drogie i od rego ie da się zrobić domu w cenie mieszkania, co prawda póxniejsza eksploatacja pewnie będzie tańsza, ale budowa to sa dodatkowe koszty, wiem jak zajomi zakładali panele słoneczne, co prawda sa spore dopłaty,ale jednak to iwnestycja

 18. igor

  ja chyba nigdy bym się nie przezwyczaił do mieszkania w bloku, wiec taki dom w cenie mieszkania to jest jakies wyjście z tej sytuacji. I wiem, ze dużo osób jest takich jak ja, kore od dzieciństwa mieszkają w domku i nagle przenisienie się do mieszkania jest problemem. Nie sadziłem, zę cos takiego jest możliwe, że mieszkanie i dom mogą być w tej samej cenie, dopiero artykuł na Archido, a nktóry trafiłem faktycznie mi to objaśnił, ze się da.

  • korni

   masz rację, ja tez własnei całe swoje zycie od kiedy pamiętam to mieszkam w domu jednorodzinnym, przeniesienie się dobloku byłoby dla mnie strasznym problemem, na szczęście poczytalismy wcześniej, potem znaleźliśmy na Archido niewielki projekt gotowy domku jednorodzinnego, udało się odbuwoać taki okol 90 kw i teraz nie musimy się ciskać do 2pokojowego mieszkania w bloku :)

  • Kamil

   no właśnie też teraz doczytuje artykuł na Archido bo wydawalo się to niemożliwe żeby w cenie mieszkania pobudować domek większy niż szopka na narzędzia ;-) ale teraz to jest tak logicznie tu rozpisane ze zaczyna mi się wydawac ze takie przedsiwezwiecie jest możowie. Tez całe zycie mieszkam we własnym domu i nei wyobrażam sobie nagla zacząć gnieździć się w blokach, ciężko byłoby mi się do etgo przeczyczaić…

 19. Zuza

  budowanie budowaniem ale jak tak nasłucham się od znajomych którzy właśnie się etraz udują to pstawienie domu to wcale nie jest aż tak zatrważająca kwota w porównaniu z jego pełnym wykończeniem i wyposażeniem, to sa dopiero koszty!!! Nawet tutaj jets napsiane na Archido ze pustak ceramiczny kostzuje 4 zł za sztuke, a cegla pewnie jeszcze mniej, wiec postawienie domu to pikus, to zależy od etgo co sę chce mieć w środku.

  • Ala

   no właśnie moi znajomi mówia to samo, że wykańczanie domu jest najdroższe, a udowa nie az tak. Ale to też wiadomo co się kupuje, jaki się ma gust, jakich materiałówsię używa i w jakich sklepach w te materiay zaopatruje także sami chyba mamy największy wpływ na to ile wydamy na nasz om chociaż w nętrze to gładzie tynki, panee, jakies listwy, oświetlenia meble, dużo tego i jestem zdania że lepiej upowac stopniowo ae lepsze bo wtedy to jest tak naprawdę oszczednośc, bo kupuje się na lata i nie treba wymieniac co roku.

 20. xyz

  no taki domek jak ze zdjęcia z Archido jest malutki wiec na pewno da się go tanio pobudować, teraz teżzalezy sporo cena od źródła ogrzewania, chyba instalacje pompy ciepła czy jakiegoś ogrzewania gazowego to już same w sobie dużo kosztują wiec raczej to na bank podbija cenę.

 21. Tamara

  zawsze mi się wydawało, ze za cenę mieszkania to nie można zbudować domu, nawet i letniskowego, ale teraz jak widze jakie są ceny mieszkan to w ogóle spokojnie można, a już na pzykald taki maly jak jest na zdjęciu startowym na Archido to spokojnie można za cenę mieszkania pobudować, może będzie malutki, ale za tonowoczesny i energooszczędny, suepr sprawa!

 22. :)

  ok, rozumiem to, ze niektórzy nie mja pieniędzy na budowę domu, ale wydaje mi się, ze tera z waro zainwestować trochę więcej, żeby dom był solidny i tani w utrzymaniu, założenie pompy ciepła, czy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła może jest kosztowne we wsepnej fazie, ale potem mamy oszczędności i niedrogi dom. Jak się poczyta na Archido to projekty, które sa energooszzedne wcale nie sa takie drogie do wybudowania. Z czasem docenimy, ze mamy energooszcedny dom, chociaż dołożyliśmy do niego trochę więcej w zcasie budowy.

 23. Kasia

  kupiliśmy niedawno działke i chcemy na tym zarobić, planujemy podbudować domek i jeśli ansze dzieci nie będą chciały w nim zamieszkac o go sprzedamy. I mamy w planach nieduży, nawet taki 60 m kw, żeby był tani w budowie i szybko można byłogo postawić. Poelcacie jakies konkretne projekty gotowe na Archido? Bo niektóre wyglądają na tanie w budowie a taie w budowie nie są…

 24. marcela

  jak tutaj na Archido jest napisane, zę koszt takiego domku w konstrukcj szkieletowej to jest około 2 tysięcy to prznzam szczezre to nawet w wielu przypadkach dużo taniej niż zwykle mieszkanie, bo na przykład jeśli szuka się w Warszawie czy w e Wrocławiue to tak tanio się chyba mieszkania nie nznajdzie! Swietna opcja i jednocześnie ma się swoj domek i kawałek podwórka :-)

 25. Paulina

  Takie mam pytanko…jednak tani dom tanim domem, ale cześc rzeczy lepiej doinwestować, żeby potem nie tracić czasu na naprawy, nie marnować pieniędzy i nie szargać nerwów. Jak rozwiązujecie problem ogrzewania w takim domu, bo na Archido nic nei napsiali… chociaż w sumie piece są chyba tansze to podobno bardziej opłaca się pome ciepła???? Ktoś coś wie na ten temat????

 26. bartolomeo

  taki projekt to może fajna sprawa bo zamiast mieszkania ma się swoja przetsrzen i jeszcze kawałek pod1)órka, ale z drugiej strny nie wiem…może i domek da się pobdowac tanio, ale kewstia na przykład zakupienia działki. Ziemia wcale tania nie jest tak mi się wydaje etraz. Zresztą jak an Archido pisza – w przypadku domu w cenie mieszkania raczej trzeba się pożegnać z domami większymi niż 100 m kw. także wybórnalezy do iwnestorów

 27. gość

  A wiecie jaki może być koszt tych systemów dodatkowych sprzyjających energoooszczedności, któ®e się montuje na przykąłd w domach pasywnych? Czy to jest jakaś stała cena czyz alezy od powierzchni domu, ilości pięter i w ogóle? Bo na Archido nie napisali,a zastanawiamy się ile nas wyniesie budowa małego domku i czy nie bardzije opłacalnie dla nas będzie kupic jednak meiszkanie bo będzie taniej.

 28. xxx

  a jak sądzicie – zwracam się tu do czytelników Archido, którzy mają już jakieś doświadczenie w tej materii – polecacie raczje budowę domu czy odkupienie od dewelopera? Bo wiem ze to oczywiście będzie drożej niż cena mieszkania ale jednak zaoszczędzanie czasu. Przebrnięcie dla mnie przez budowę to jest jakiś koszmar! Ile cena nawet malutkiego domku czy mieszkania będzie wyzsza w przypadku projektu d dewelopera?

  • Patryk

   nie no jesliz alezy ci żeby pobudować mieszknaie jak najniższy kosztem to raczej wybij sobie budowanie deweloperskie! Jak się chce po kosztahc to metoda gospdarcza, samemu i z fachowcami każdy inny od każdego elementu, bo jednak cała ekipa, która postawi dom w całości tez będzie droga. Jednak jak się chce po kosztach to trzeba się swoje namachać, ja już w tej materii tez sporo przezyłem ;-) poczytaj na Archido o bmetodzie gospodarczej budowy domu, jestem pewny, ze gdzieś widziałem o tym artykuł już na Archido!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *