Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Budowanie / Uniwersalny projekt domu. Czy taki istnieje?

Uniwersalny projekt domu. Czy taki istnieje?

Artykuł sponsorowany

Z wielu decyzji, które podejmujemy na różnych etapach życia, wybór projektu domu jest jedną z najważniejszych. To od tego zależy, jak nasz dom będzie wyglądał, jak będzie nam się w nim żyło, czy zastosowanie rozwiązania rzeczywiście spełniają swoje najważniejsze funkcje. Warto to przemyśleć, aby się nie rozczarować. Jaki projekt domu będzie więc optymalnym rozwiązaniem?

Rozsądne planowanie

Wiadomo, że powierzchnia użytkowa, liczba kondygnacji, jak i rodzaj oraz wielkość zaprojektowanych pomieszczeń decydują o tym, jakie będą ostateczne koszty budowy. Mają też wpływ na to, jak droga będzie eksploatacja domu. To najważniejsze, dlatego też wybierając projekt domu, zawsze bierzmy pod uwagę to, jak liczna jest nasza rodzina. Za mały dom może nam nie wystarczyć, więc może być mało komfortowy. Z drugiej strony za duży będzie generował tylko koszty – już podczas samego procesu budowy, jak i późniejszej eksploatacji. Z rozwagą więc zaplanujmy powierzchnię użytkową budynku, ilość sypialni, wielkość poszczególnych pomieszczeń, a wszystko to połączone bezkolizyjną przestrzenią komunikacyjną.

Ważne pytania

I tu ważna uwaga: nie skupiajmy się tylko na czasie teraźniejszym. Jest co prawda najistotniejszy, bo żyjemy “tu i teraz” i nie chcemy myśleć o przyszłości, lecz równie ważne jest to, co będzie za kilka lat. Wielu specjalistów doradzających w zakresie wyboru projektu domu, jak na przykład z domoweklimaty.pl jest zdania, że odpowiednia perspektywa wynosi 20 lat. Tyle lat musi patrzeć do przodu, by przewidzieć niejako różne wydarzenia, które zmienią naszą rodzinę. Najbardziej chodzi tu o dorastanie dzieci, bo czy jesteśmy pewni, czy za kilkanaście lat będą chciały z nami mieszkać? Albo czy my sami nie myślimy o powiększeniu rodziny?

Optymalna opcja każdego!

Biorąc pod uwagę te czynniki, jakie rozwiązanie będzie więc optymalne dla naszej rodziny? Jak odpowiemy na pytanie zadane we wstępie tekstu? Jaki projekt spełni pokładane w nim nadzieje komfortowego, taniego w eksploatacji domu? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, bo każda rodzina jest inna, ma odmienne potrzeby, styl życia. Jednak jest rozwiązanie pośrednie, które z pewnością będzie czymś najbardziej adekwatnym dla wielu rodzin. To projekt domu parterowego z poddaszem użytkowym o powierzchni około 120 m2. Rekomendowana jest prosta, bez żadnych udziwnień, bryła, dach dwuspadowy i garaż dwustanowiskowy wbudowany w bryłę budynku. To najczęściej wybierana opcja!

Wnętrze takiego domu – jak je zaplanować?

Na parterze stwórzmy część gościnną, gdzie centralnie usytuowany salon z kominkiem będzie sąsiadował z otwartą kuchnią. To nie wszystkie elementy, które powinny znaleźć się w tej części domu, bo można także umieścić tu gabinet do pracy (bardzo przydatny, gdy część obowiązków zawodowych wykonujemy z domu) lub pokój sypialny dla gości. Może się bowiem zdarzyć, że przyjadą do nas goście, których będziemy chcieli przenocować. W tych okolicznościach sypialnia na dole sprawdzi się idealnie.

Poddasz zaś to miejsce prywatności, przeznaczone tylko dla rodziny. Tam zlokalizowane są sypialnie domowników. Niekiedy wybierane jest takie rozwiązanie, że sypialnia rodziców połączona jest z łazienką i garderobą. Jeśli się na to zdecydujemy, pamiętajmy, że trzeba będzie zainwestować w drugą dla pozostałych domowników.

Wybranie projektu domu, który będzie odpowiadał na wszystkie potrzeby rodziny, to niełatwe zadanie. Niemniej, jest to możliwe, co pokazuje powyższy przykład, którym warto się inspirować. Jest on uniwersalny i bardzo często wybierany, a granica błędu – że coś będzie nie tak – jest tu bardzo mała. To na pewno doskonała wiadomość dla każdej rodziny planującej budowę domu.

Zobacz też:

Projekty domów szkieletowych 

Projekty stajni

Projekty altan ogrodowych

Zobacz Również

Premium garaż blaszany – najwyższa jakość

W dzisiejszych czasach, kiedy jakość i funkcjonalność stają się priorytetem w wyborze produktów budowlanych, garaże blaszane zyskały znaczącą popularność. W szczególności premium garaże blaszane wyróżniają się na rynku dzięki swojej niezrównanej jakości, estetyce oraz wszechstronności zastosowań. Dlaczego warto zainwestować w tego typu konstrukcje?

38 komentarzy

  1. Zosia

    Chyba nie ma czegos takiego jak dla mnie. Uniwerslany projekt domu nie istnieje, nie będzie na pewno taki, żeby pasował wtedy wszystkim…projekt musi być dopasowany do potrzeb indywiudalnego klienta. Chcoiaz na przykąłd projekt jest gotowy taki jak te tutaj na archido yo mimo wszytsko jest tak duża pula i na tyle się od siebie różnią, ze zawsze można coś konkretnego dl siebie znaleźć. Tak mi się wydaje…

    • angela

      zwłaszcza, ze teraz projekty w tej puli dużej na Archido tak ja mówisz maja takie cechy wspólne, typu otwarte przestrzenie czy kuchnia z wyspa, teraz raczej większość projektantow stawia na otwarte pokoje, bo jednak można zyskać przestzreń dzięki temu i nawet na małej powierzchni użytkowej czlzowike nie czuje się jak w klatce dla chomika :) pozdrawiam serdecznie

  2. SzimiSzimi

    Jak dla mnie uniwersalny projekt domu zdecydowanie istnieje. Wstarczy dobrac odpowiednią optymalną dla większości rodzin wielkośc to znaczy metraz około 120 metrów kwadratowych, który jest dopowiedni dla 3, a nawet 4 osobowej rodziny. Polecam tez zainwtesowac w spiżarnię i garderobę, to ejst dla mnie uniwersalny projekt, w którym każdy jakos by się odnalazł. Moim zdaniem oczywiście.

    • Aga

      No fakycznie masz rację, że tu zwykle jeśli chodzi o kewste funkcjonalności to największa rolę gra metraż izeby dom był uniwersalny musi być też oszczędny i dopasowany dobrze do liczby człnków rodziny. Chociaż na pzykłąad na archido w dziale z projektami gotowymi widziałam masę takich naprawdę dzych domów, grub powyżej 200 m kwadratwych, ciekawe to buduje az takie duże domy?!?!

      • Barbara

        oj zdziwiłabys się zapewniam Cię, u mnie na osiedlu ruszyły chyba ze 3 budowy zeszłej jesieni i te domy zdecydowanie do małyc nie nalzeą, wydaje mi się że dwa z nich oga mieć anwet grupo powyżej 200 m kwadrwatoych,to zależy kto czego porrzebuje, może duzą rodzina cce dużej przestrzeni. skoro kogoś stać na utrzymanie takiego wielkiego domu to dlaczego nie, nie widze prbolemów. gdyby nie było zapotrzebowania to na archido nie byłoby tylu taich dużych proejktów

        • anka

          no właśnie unas jest to samo, tez coraz więcej widze yakich napawde dużych budowanych domów i sia zastanawiam czy to taka moda wróciła? Bo kiedyś tez się budowało takieogromne. Chociaż jak patrze na Archido na projekty gotowe to stwierdzam, ze sporo jest takich naparwde dużych domów, takich około 170 metrów i większych, wiec skoro sa takie proejkty to znaczy, zę też ejst na takei zapotrebowanie chyba

  3. gość

    Warto tez sobie przemyśleć jaki metraz będzie nam potrzebny w przyszłości, bo w sumie tu i teraz może być potrzebne coś innego a w przyszłości coś zupełnie innego. Może nam się powiększyć rodzina albo w ogóle część się będzie wyprowadzać po czasie. Uniwerslany projekt domu powinien to uwzględnić.

    • Zuza

      Słusznie, teraz potrzebny jest nam duzy czteroosobowy dom na przykąłd, bo mamy małe dzieci i kazde ma osobny pokój, ale za jakiś czas dzieci się wyniosą a my zostaniey z dużym domem. Fakt, projekt domu uniwersalny istnieje jak się wszytsko dobrze przemysli, pokój dziceka kiedyś może stać sienaszym gabinetem na przykąłd.

  4. Michalina

    Myslicie że ten projekt na przykład Margo Luna jest uniwersalny i ma dobrze wszytsko rozplanowane? Linka do tego projektu też wrzucam https://www.archido.pl/projekty-domow/9163-margo-luna.html. Podoba mi się dokładnie taki, ma wszytsko idealnie wizualnie tylko zastanawiam się czy taki ukąłd pomieszczeń dobrze zadziała. Budował ktoś cos podobnego z Archido może? Z góry dzięki za odpowiedź.

    • Gość

      Tak szczezre to wygląda na uniwersalny. Wszytsko weryfikuje czas kiedy się tam mieszka. Czy funkcjonalny – pojecie względne – dla jednych nie, dla drugich owszem. Trzeba przetestować po prostu ;-)

  5. Gość

    projekty domów z Archido w większości to mają, ale ja popieram bardzo, zeby robić podział na strefę dzienna, gościnna i nocną, sypialną. Wtedy na przykład jeśli domek jest z poddaszem to parter jest czeciowa aktywna, która tetni zyciem, a na pietrze się odpoczywa. To na poewnod dobze wpływa na funkcjonalnośc, potwierdzi to kazdy kto coś takiego ma u siebie w mieszkaniu.

    • Sebastian

      Własnie trzeba uwąznie czytac opisy domów i przegladac dane techniczne i oglądac tez rzuty projektów gotowych, ale faktycznie tak jak mówisz na Archido większość właśnie ma taki podział i dzięki temu naprawdę domy proponowane tutaj na stronie sa naprawdę bardzo funkcjonalne iwygodne do mieszkania. Pozdrawiam ;-)

      • Karri

        Teraz już mało która pracownia nie robi takich podziałów bo jednak ludzie stawiają przede wszystkim na funkcjonalnośća jeśli nie ma podziału na strefe dzienną i nocną to jednak ciężko jest w takim domu zorganizować zycie – jedni hałasują, inni chcą spać to nie jest uniwersalny projekt domu. Trzeba na to patrzeć obowiązkowo!

        • Agata1

          Karri, no dlatego w większości domów jest taki podział. W parterowych jest o to ciężej no bo wszystko masz na jednej powierzchni, ale projekty Archido są raczej otwarte na potrzeby każdej rodziny. Zatem jeżeli chodzi o wybór projektu to wtedy najczęściej wybierasz już tylko taki pod względem funkcjonalności bo jednak każda rodzina ma inne potrzeby. Wiesz…rodziny z małymi dzieciaczkami mają inne potrzeby niż te z nastolatkami, a domy buduje się jednak nawet mając już prawie dorosłe dzieci. Inna jest też sytuacja jeżeli mieszkamy we dwójkę. No podsumowując…dla każdego coś innego. Uniwersalność może być zachowana tylko jeżeli chodzi o rozkład pomieszczeń, a nie np. rozmiarów działki i dostosowania do potrzeb domowników.

          • xxx

            Właśnie dlatego tutaj jak zauwzyałś na Archido jest taka różnorodność – różne metraże, garaże, piwnice, poddasza użytkowe, albo takie tylko do póxniejszej adptacji, da się wybrać coś dla siebie,bo ejst w czym szukac, tysiące projektów po prostu, wystarczy uwąznie przeglądac a na pewno coś się znajdzie!

    • Kari

      u nas bardzo dobrze to zdało egzamin taki właśnie podział na dzienna i nocną chociaż keidys nie zwrcaalismy na takie coś uwagi, ale traz potwierdzam, dobrze zorganizowany, uniwerslany projekt domu powinien mieć cos takiego. Mamy małe dzieci, wiec możemy spokojnie polozyc je spac, a sami oglądamy teelwizje, gotujemy albo pracjemy, nie ma hałasowania i nie trzeba isę jakos strasznie cichoz achowywac. Świetna opcja, dużo takich projektów na Archido, polecam takie z poddaszem użytkowym jako strefą nocna!

      • x

        Ok, dzięki wielkie za informacje. Właśnie w opisach na archido często trafia się podpis ze dom ma podział na strefe dzienna i nocna i dmyslalimsy się o co chodzi, tylko zastanawialismysie czy to zdaje egzamin. Faktycznie dom się robi uniwersalny jak ma taki podział, chyba łatwie zorganizować wtedy zycie w takim domu.

      • Emilia

        czyli dobrzerozumiem że Ty masz taki projekt z poddaszem użytkowym? Tez się na dtaim zastanawiamy, zresztą takich na Archido – niedużych, parter + poddaze użytkowe lub do adaptacji jest chyba najwięcej. Ludzie takich szukają, żeby niezbyt drogie były w budowie i dość taie w utrzymaniu. Teraz się na to zwraca uwagę. Jednak ekonomia ponad wsztsko w dzisiejszych czasach. Pozdrawiam serdecznie ;-)

  6. Wiktor

    Jak dobrze, że dałem się przekonać żonie do garderoby, myslalam wcześniej, że to tylko jej wymysł po ty jak naoglądała się projektów na Archido i na innych stronach, ale teraz już wiem, że to jest swietny pomysł, bo przynajmnienw szystkie ubrania mamy w jednym miejscu, jak garderba jest wieskza to nawet tam taka mała prasowalnia się zmieści, wszytsko na swoim miejscu.

    • Hanka

      no dokąłdie garderoba to jest super sprawa, nie wiem jak tyle czasu mogliśmy funkcjonować bez, akurat kupiliśmy gootwy projekt z Archido z garderobą właśnie tak jakos nie upieraliśmy się żeby jej nie było a teraz jesteśmy pprostu hiper zadowoleni, że jest bo tak łatwiej sobie zorganizować przestrzeń i uporzadwac ciuchy.

  7. Artur

    polecam podzielić sobie dom an dwie części – na poddaszu nocna z sypialniami, że nawet jak są goście to można spokojnie połozyc dzieci spac, nikt nie hałasuje az tak bardzo i da rade wypocząć, a jeśli chodzio partr to zwykle część dzienna goscinna, z pokojem duzy, salonem i jakimiś na przykład dodatkowyi sypialniami dla gości jeśli na przykład mieliby przenocować. Dokałdnie to jest opisane na Archido, warto pocyztac jak to rozplanować.

    • Paweł

      Własie tez tak robimy w nowym domu, którego projekt kuilismy jakiś czas temu i go budujemy właśnie. Doradził nam architekt, żeby gako zrobić, bo wtedy nawet cąłkiem nieduzy domekmożna naprawdę fajnie i funkcjonalnie zagospodarować, nikt nie wchodzisobie na głowę i każdy a trochę oddechu i przestrzezni do zycia dla siebie, trochę spokoju, na co jednak każdy domownik liczy jeśli musi pracować, relaksować siępo pracy czy po nauce i chociaż trochę odpocząć i się wyspać.

  8. Konrad

    Prostota, prostota i jeszcze raz prostota bryły, żeby dom był unierswalny – nie może być przede wszystkim przekombinowany, musi być ponadczasowy i o rozsądnej wielkości, tak nam powiedział nasz architekt, który projektował bo nie zdecydowaliśmy si na projekt gotowy tylko już taki konkretnt pod wymiar.

    • Anka

      W sumie teraz dość ciężko przestrzelić jeśli chodzi o projekty, bo n przykłd tak jak patrze na Archido.pl sa tutaj proejkty z róznyych pracowni i wszystkie s ak zaplanowane że jest ten standardowy podział na strefę dzienną i nocna, jest zwykle spory salon, często kuchnia otwrata e spiąznią, sporo miejsce eby upchnc jakieś dodatkowe schowki, generalnie wszyscystawiają na uniwersalność teraz.

  9. Asia

    jak dowszytskiego – do budowania i projektowania domu tez trzeba podejść z głowa, ale nie ma co liczyć że jakiś uniwersalny rpoejkt istnieje, trzeba się keirowac rozsądkiem i wybrać takie eleenty na których nam najbardziej zależy, bo wszystkiego nie da się mieśc jeśli się decyduje na gotowy projekt. na szczęście tutaj na stronie Archido jest naprawdę mega wybrów więc zawsze se coś znajdzie dopasowanego do naszego gustu i potrzeb. Pozdrowienia!

    • misz

      zgadzam się zupełnie z Tobą pod tym zwgledem!!!! Tak to jest jak się chce uniwerslany projekt domu. Pozdrawiam czytelników stronki Archido.pl!!!!

  10. xyz

    Nasz projekt tez jest malutki, jesczez nie wiem jak się w nim będzie mieszkało, bo dopiero go upatrzylismyi mamy w planie kupować, ale wydaje mi się ze ma fany ukąłd pokojów – na piętrze standardowo sypialnie z drugą ąłzienką, na parterze duzy salon z kuchnią i mala jadalnia. Otwrata przestrzeń na dole. Coś dla nas! Pozdrawiam serdeczniewszytskich!

  11. safari

    myslenie przyszlosciowe bardzo pomaga w uniknięciu generowania dodatkowych kosztów. Jeslisie później okaże że teraz chcieliśmy ogorny dom, ale za jakiś czas nasze dzieci wyjada i sami zostaniemy na 200 m kw o trochę bez sensu i tak naprawdę można by wtedy po latach kupować nowy projekt gotowy i budować następny dom, niestety, trzeba dokałdnie przemyslec takie aspekty.

    • Kamila

      U nas jest dokąłdnie ten problem, bo nie przemyśleliśmy tego dobrze i wtedy jak my budowaliśmy jakies prawie 20 lat temu to jednak chcieliśmy budowac zgodne z modą a nie myśleliśmy o tym, ze dzieci się wyprowadza. Jakbyśmy trfili n taki artykuł na archido wcześniej to teraz byśmy byli mądrzejsi…

  12. alicja

    Moje zdanie – uniwersalny projekt domu nie istnieje. Uważam, zę żeby w domu się wywgodnei mieszkało to jednak trzeba mieć dokałdnie wymerzone wszytsko, dopasowaną ilość sypialni, umiejscowienie pokojów, jakies dodtakowe pomieszczenia – każdy mainny gust i potrzeby, dlatego chociaż jest tutaj na archido cała masa różnych projektów naprawdę pięknych i praktycznych to jednak chyba zdeycudjemy się na projekt na zamówienie, chociaż pewnie będzie trochę droższy, ale chcemy mieć wszytsko od początku do końca zaprojektowane tak jak to chcemy. Na pewno niektóre projekty z archido nas jednak zainspirowały ;-)

  13. Kasia2776

    Uniwersalny? Że co? Jest tyle projektów domów. Gdyby były uniwersalne to pracownia nie wydawałaby pierdyliarda wersji jednego domu no i kilkudziesięciu projektów.
    My zdecydowaliśmy się na coś orygianleo. Bardzo. Znaczy prawie się zdecydowaliśmy :D Ale chodzi nam po głowie coś w tym stylu http://www.dom.pl/nowoczesne-stodoly-modne-projekty-domow-jednorodzinnych.html

    • mirella

      tez się zgadzam z taką opinią, że uniwersalny projekt domu nie istneieje, bo wtedy wszystkie pracownie nie robiłyby nawet tylu wariantów jednego domu. Dlatego jest tyle opcji – z piętrami, różnymi metrażami, poddaszami, tarasami i bez, z otwarta przestrzenia albo pzamykane, żeby każdy mogl dobrac sobie coś odpowiedniego dla siebie. Pozdrawiam!!!

    • gość

      dobrze mówicie!!! ;-) rez m się wydawało, zę sa jakies zlote zasady i można wybrać uniwersalny projekt domu, ale faktycznie jakby taki istniał to nikt nie przescigałby się w produkowania nowszych i nowszych różniących się detalami czasem tylko projektów gotowych. Oczywiście przede wszystkim trzeba kierowac się rozsądkiem, ale jednak projekt powinie być dopasowany do indywidualnych potrzeb i gustu klienta, na pewno coś się takiego da znalźc bo ejdnak na Archido jest tego cała masa. Polecam serdecznie i pozdrawiam!

      • gość

        nie no złota uniwersalną zasada jest zawsze umair, chcoiaz powiem wam, ze etraz coraz więcej widać takich naprawdę ogromnych domów, pewnie nawet do 300 m2 mogą nwet mieć tak mi się wydaje. Tylko zastanaiwma się daczego az takie duże domy???to w sumie nieenergoooszczedne jak n te czasy, na Archido tez mi się rzuciło kilka takich dużych projektów w oczy i widać po komentarzach, zę są na takie projekty gotowego zainetresowani chętni!

  14. leo

    to jest ważne co tutaj ktoś w tym tekście na Archido napisał – trzeba myslec perspektywicznie, patrzeć nie tylkona to co jest nam potrzebne tu i teraz ale tez na to co będzie nam potrzebne za np. 10, 20, 30 lta… jednak dom to jest na tyle duza inwestycja, ze nie budujemy jej narok, dwa ani nawet na pięć, żeby jej dobrze przyszlosciowo nie zaplanować. Za kilka lat dzieci mogą się wynieść z domujeslije mamy, albo teściowie będą potrzebowali opieki wiec trzeba zrobić fuknkcjonalna przetsrzeń, na przykład jakiś dodatkowy pokój na dole???? To jestjakas opcja, dla mniej w moim domu najwązniejszyjest salon z dużymi drzwiami tarasowymi i do tego balkon ;)

    • karina

      no właśnie, wązne żeby przemyslec i wybrać umierkowana opcję, bo można czasem przesadzic z wielkością domu, uniwersalny jednka jest umiarkowany i nieco mniejszy niż nam się wydaje że powinnismy iec, warto tez iwnestowac we wszelkie schowki i miejsca na szafy, bo wtedy wszytsko pomieścimy nawet i na mniejszej przestrzeni da isę to zrobić. Fajnie, zę na Archido trafiają się też artykuły dotyczące praktycznych aspektów budowania, swietny pomysł!!! Pozdrawiam!!!

  15. kmixxx

    ludzie nawet sobie nie zdaja sprawy ja wąznyjest wybór projektu, nie można podjąć decyzji tak na łapu capu, tylko trzeba dkałdnie wsyztskoe przemyslec, skonsultować z domownikau, przeanalizować jaki rozkałd pokojów i metarż będzie dla nas dobry, ale jednak wszystkiego się nie da przewidzieć, tak jak ktoś tu madrze na Archido pisze – tylko jakies racjonalne podejście do tematu może nas uratować w tym przypadku, ale dopiero mieszaknei w danycm domu poakze za jakiś czas czy jest on funkcjonalny czy jednak nie. Pzrawiam srdecznie.

    • Marlena

      taki wybór projektu to cięzka przeprawa, żeby dopasować odpowiedni dla sibie. Zgadzam się dokąłdnie ze wszytskimi, którzy tutaj na Archido pisza, ze ciężko o coś takiego jak uniwerslany projekt, awłaściwie nawet i czegos taiego nie ma w gruncie rzeczy, zwłaszcza ze uniwersalny nie bedze pasował każdej rodzinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *