Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Archiwum Tagów: ogrzewanie

Archiwum Tagów: ogrzewanie

Dlaczego warto rozważyć pompę ciepła?

Pompy ciepła to ciągle rozwiązanie stosunkowo mało popularne w Polsce w porównaniu do rozmiarów jego zastosowania za granicami. Rozwój tej technologii rozpoczął się w latach 90. Jednak inwestorzy zaczynają ostrzegać potencjał takiego rozwiązania i coraz więcej z nich montuje pompę ciepła również w swoim domu.

Czytaj dalej »

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? – dwa źródła komfortu termicznego w domu

ogrzewanie podłogowe

Niezależnie od tego, czy inwestorzy decydują się na zastosowania do ogrzewania domu pompy ciepła, kotła czy kominka z płaszczem wodnym, czeka ich jeszcze jedna istotna decyzja – wybór pomiędzy ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikowym. Podgrzana woda będzie oddawać ciepło przez tradycyjne grzejniki lub dzięki instalacji umieszczonej w podłodze. Obie te opcje mają swoich zagorzałych zwolenników. Ogrzewanie podłogowe kojarzy się z nowoczesnym rozwiązaniem gwarantującym przyjemne doznania związane z ciepłem płynącym od nóg; grzejniki uważane są z kolei za bardziej efektywne. Decyzję należy podjąć jak najwcześniej – na etapie projektowania domu. Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku instalacji ogrzewania podłogowego, które o kilka centymetrów poznosi poziom podłogi. Aby wybór był w pełni świadomy, warto wcześniej przyjrzeć się zaletom i wadom obu sposobów ogrzewania pomieszczeń. Korzystnym rozwiązaniem może okazać się także instalacja mieszana, w której wykorzystujemy oba sposoby, dostosowując instalację do konkretnych potrzeb w pomieszczeniu.

Czytaj dalej »

Gazowe kotły kondensacyjne jedno- i dwufunkcyjne. Na który z nich warto się zdecydować?

Gazowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne są to te służące do produkcji ciepłej wody na potrzeby centralnego ogrzewania (z możliwością rozbudowania układu o pojemnościowy ogrzewacz wytwarzający ciepłą wodę użytkową). Kotły dwufunkcyjne natomiast nie tylko zasilają centralne ogrzewanie, ale również zaopatrują w ciepłą wodę użytkową, którą produkują na zasadzie przepływowej.

Czytaj dalej »

Ekologiczne ogrzewanie i przepływ powietrza w domu – jak ogrzewać i klimatyzować budynek

Dom energooszczędny

Przepływ powietrza w domu to ważny aspekt rzutujący na codzienny komfort mieszkańców. Na tym założeniu opierają się twórcy domów pasywnych, w których korzystny mikroklimat jest zapewniony dzięki instalacji umożliwiającej wykorzystanie energii odnawialnej. W tego rodzaju budownictwie zapotrzebowanie na energię z zewnątrz w skali roku może wynieść nawet 15 kWh/m2. Jest to wartość nieporównywalnie niższa niż w przypadku tradycyjnych domów powstających zgodnie z obowiązującymi obecnie normami, gdzie potrzeba około 120 kWh/m2 . Tak korzystna różnica sprawia, że koszty eksploatacji budynku są niskie, co w długiej perspektywie czasu czyni inwestycję opłacalną nie tylko dla środowiska, ale także dla kieszeni. Ekologiczne ogrzewanie to technologiczny krok naprzód.

Czytaj dalej »

Kominek z płaszczem wodnym

 Chłodne zimowe dni. Relaksujący wieczór spędzony w fotelu z książką przy trzaskających w kominku iskrach może być jeszcze bardziej relaksujący. Dlaczego? Gdyż ognisko kominkowe ma ogromny potencjał, który może zostać wykorzystany nie tylko do ogrzania niewielkiej przestrzeni w jednym pokoju, lecz do ogrzania całego piętra. Co więcej, dobrze wykonana instalacja i kominek z płaszczem wodnym może z powodzeniem pełnić funkcję ogrzewania całego domu.

Czytaj dalej »

Centralne Ogrzewanie

 Istnieje mnóstwo technologii w jakiej powstaje instalacja centralnego ogrzewania w budynkach jednorodzinnych. W celu dokonania dobrego wyboru należy przeanalizować usytuowanie domu, czy będzie znajdował się w obrębie miasta, czy też na terenach wiejskich narażonych na częste przerwy w dostawie wody, prądu lub gazu. Nadal wiele osób wybiera ogrzewanie centralne z piecem węglowym lub na drewno, gdyż są to instalacje stosunkowo tanie. Powszechnie stosowane są kolektory słoneczne w celu wspomagania instalacji centralnego ogrzewania. Plusem jest wyraźne obniżenie kosztów ogrzewania wody użytkowej. Instalacja paneli słonecznych powinna być wykonana bardzo dokładnie, aby uniknąć przegrzania w okresie letnim, gdy energia nie jest wykorzystywana do ogrzewania budynku. W klimacie Polskim dom ogrzewany jest średnio przez pół roku, od października, aż do marca. Istnieją 4 popularne schematy rozwiązań instalacji ogrzewania centralnego: z ogrzewaniem podłogowym, z panelami solarnymi, z kotłem jednofunkcyjnym lub kotłem dwufunkcyjnym. Wariant z ogrzewaniem podłogowym sprawdza się bez względu na źródło generowanego ciepła. W przypadku istniejącego już domu konieczny będzie generalny remont podłóg i ...

Czytaj dalej »

Jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Oszczędność na ogrzewaniu domu Energia cieplna oraz elektryczna drożeje z każdym rokiem. Według badań urzędu statystycznego cena energii wzrosła o ponad 50%. Najlepszym sposobem ograniczenia zużycia energii, a tym samym obniżenie opłat za media jest odpowiednie zabezpieczenie domu lub mieszkania. Jak zmniejszyć koszty i oszczędzić na ogrzewaniu? Osoby, które dopiero planują budowę domu mogę zastanowić się nad wybraniem domu energooszczędnego lub pasywnego, który dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, zużywa znacznie mniej energii i ma minimalne utraty ciepła. Mieszkańcy domów lub mieszkań, których rachunki są zbyt wysokie powinny zastanowić się nad remontem, który jest świetną okazją nie tylko do poprawienia warunków życia, ale i obniżeniu rachunków. Jakie działania podjąć żeby płacić mniej i zaoszczędzić na ogrzewaniu? Wdrażanie innowacji do własnego domu nie należy do prostych zadań. Dlatego najlepiej skorzystać z porad specjalisty, który doradzi w jakie materiały ociepleniowe inwestować czy które rozwiązania okażą się najlepsze. Niewątpliwie najlepszym miejscem do znalezienia eksperta będzie firma lub hurtownia budowlana, posiadająca odpowiednie certyfikaty. Jedną z takich firm ...

Czytaj dalej »