Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Instalacje / Centralne ogrzewanie / Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? – dwa źródła komfortu termicznego w domu
ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? – dwa źródła komfortu termicznego w domu

Niezależnie od tego, czy inwestorzy decydują się na zastosowania do ogrzewania domu pompy ciepła, kotła czy kominka z płaszczem wodnym, czeka ich jeszcze jedna istotna decyzja – wybór pomiędzy ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikowym. Podgrzana woda będzie oddawać ciepło przez tradycyjne grzejniki lub dzięki instalacji umieszczonej w podłodze. Obie te opcje mają swoich zagorzałych zwolenników. Ogrzewanie podłogowe kojarzy się z nowoczesnym rozwiązaniem gwarantującym przyjemne doznania związane z ciepłem płynącym od nóg; grzejniki uważane są z kolei za bardziej efektywne. Decyzję należy podjąć jak najwcześniej – na etapie projektowania domu. Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku instalacji ogrzewania podłogowego, które o kilka centymetrów poznosi poziom podłogi. Aby wybór był w pełni świadomy, warto wcześniej przyjrzeć się zaletom i wadom obu sposobów ogrzewania pomieszczeń. Korzystnym rozwiązaniem może okazać się także instalacja mieszana, w której wykorzystujemy oba sposoby, dostosowując instalację do konkretnych potrzeb w pomieszczeniu.

Ogrzewanie podłogowe

Jedną z największych zalet ogrzewania podłogowego jest oszczędność energii, a co za tym idzie zmniejszenie kosztów. Jest to możliwe dzięki ogrzewaniu domu niską temperaturą – już przy 17-18 stopniach Celsjusza mieszkańcy odczuwają komfort cieplny. W przypadku grzejników, żeby osiągnąć podobne odczucia, należy doprowadzić do temperatury powietrza około 20 stopni Celsjusza. Ciepła podłoga gwarantuje także równomierne ogrzewanie pomieszczenia, nie ma w tym przypadku mowy o powstawaniu stref przegrzania.

Względy ekonomiczne idą w parze z estetycznymi i dla wielu osób jest to argument decydujący. Ukryte ciepło jest szczególnie pożądane w reprezentacyjnym salonie – ogrzewanie podłogowe nie zaburza aranżacji, nie wymaga konserwacji i nie brudzi się, zachowując naturalną estetykę wnętrza. Nie bez znaczenia jest także większa dowolność w urządzeniu wnętrza. Gdy mamy do dyspozycji mniejszy metraż, cenna będzie wolna przestrzeń przy ścianach, która zostanie w pełni zagospodarowana.

Ogrzewanie podłogowe jest ponadto chętnie wykorzystywane w pomieszczeniach o praktycznym charakterze – w łazience zagwarantuje, że mokra podłoga szybciej wysycha, zapewni także suchy przedsionek w deszczowe dni.

Nie można nie wspomnieć o najczęstszych zarzutach wobec ogrzewania podłogowego, które sprawiają, że część osób rezygnuje z tego rozwiązania. Przede wszystkim instalacja generuje koszty o około 15-25% większe niż w przypadku montażu klasycznych grzejników. Dodatkowo nawet najmniejsze błędy ekipy budowlanej mogą całkowicie zepsuć efekt – największym problemem jest niewłaściwa dylatacja, która może skutkować pękaniem posadzki. Z ogrzewaniem podłogowym związana jest również duża bezwładność cieplna. Skutkuje to długim czasem nagrzewania pomieszczeń i aby nawet nieznacznie podnieść temperaturę we wnętrzu, potrzeba kilku godzin,  ale w drugą stronę wysoka bezwłądność zabezpieczy nam budynek przed nagłym spadkiem temperatury w chwili awarii układu grzewczego lub braku prądu.

Zobacz również:

Gotowe projekty stajni

Gotowe projekty hoteli 

Gotowe projekty domów szkieletowych

 

Klasyczne grzejniki

Klasyczne kaloryfery polecane są szczególnie w domach o słabszej izolacji termicznej. Gwarantują dużą wydajność cieplną, dzięki czemu łatwo zapewnić pożądaną temperaturę. Można także w prosty sposób ją regulować, a podniesienie temperatury lub jej obniżenie jest o wiele szybsze niż w przypadku ogrzewania podłogowego. Decydującym argumentem jest jednak dla wielu osób niższa cena instalacji oraz jej łatwiejszy montaż. Jeśli nie jesteśmy zdecydowani na konkretny rodzaj materiału wykończeniowego stosowanego na podłodze, grzejniki są bezpieczniejszym rozwiązaniem, bo czynnik ten nie jest tak istotny jak w przypadku innego rodzaju ogrzewania.

Przed założeniem grzejników powstrzymuje właścicieli nowych domów obawa o obniżenie estetyki wnętrza – jeśli jednak cenią sobie wyrazisty styl i awangardowe rozwiązania, bez problemu wybiorą grzejnik dla siebie. Producenci pod względem wzornictwa oferują coraz ciekawsze rozwiązania, które nie mają nic wspólnego z tradycyjnymi kaloryferami.

Trudniejszym do odparcia argumentem przeciwników grzejników jest nierównomierny rozkład ciepła w pomieszczeniu. Najchłodniej jest na dole, a o wiele cieplej pod sufitem. Ruch powietrza związany z przemieszczaniem się ciepła powoduje także unoszenie się kurzu. Skutkuje to ciemnymi smugami powstającymi nad grzejnikami, negatywnie wpływa także na zdrowie alergików.

 

Połączenie grzejników i ogrzewania podłogowego

Rozwiązaniem dla osób niezdecydowanych, w jaki sposób chcą ogrzewać swój dom, jest połączenie obydwu rodzajów instalacji. Ma to także swoje zalety, jeśli chodzi o funkcjonalność – łatwo uzyskać komfort cieplny, jednocześnie oszczędzając energię.

Zwykle ogrzewanie podłogowe wykorzystuje się na parterze – zwłaszcza jeśli zaplanowano tam przestronną strefę dzienną. Połączenie salonu, jadalni i kuchni to popularny trend w aranżacji domów jednorodzinnych, a zastosowanie ogrzewania podłogowego zapewnia estetyczny wygląd pomieszczeń i komfortowe warunki dla domowników. W sypialniach na poddaszu lub piętrze instalowane są natomiast grzejniki pozwalające łatwo regulować temperaturę, dostosowując ją do indywidualnych potrzeb oraz czasu korzystania z prywatnego pokoju.

Połączenie obu instalacji we wszystkich pomieszczeniach także ma swoje uzasadnienie – sprawdza się w domach o nietypowej architekturze, gdzie występują bardzo duże przeszklone powierzchnie. Przy takich stratach ciepła ogrzewanie podłogowe to zbyt mało, by zimą uzyskać pożądaną temperaturę, i wówczas grzejniki pozwolą utrzymać komfort termiczny.

 

O autorze

Logo Autora

selectstar

Zobacz Również

Odkurzacz centralny. Jak działa, z czego składa się instalacja i czy warto w niego inwestować?

Wprowadzane na rynek coraz to nowsze technologie mają na celu ułatwienie naszego życia. Jedną z ...

6 komentarzy

  1. Andrzej78

    Podobno z ogrzewaniem podłogowym jest taniej, ale chyba zamontowanie ego wszystkiego będzie sporo droższe. U nas są w całym domu grzejniki, ale w łazience i w salonie chcielismu zrobić ogrzewanie podłogowe. W ogole w istniejącym już domu da się to zainstalować czy to tylko w nowopowstających może być ? bo to chyba wymaga gruntownego remontu jeśli cos i kucia ścian?

    • Karol P.

      My mamy u siebie i koszty są porównywalne jeśli bierze się pod uwagę dalsze wydatki. Fakt, ogrzewanie podłogowe jest całkiem przyjemnym rozwiązaniem jeśli chodzi o te pomieszczenia. W łazience i salonie sprawdzi się najbardziej. W kuchni na przykład zazwyczaj jest cieplej ze względu na gotowanie. Co do ostatniego pytania…Jeżeli chodzi o starsze budownictwo, położenie ogrzewania podłogowego może być problematyczne. Najważniejsze to jednak znaleźć dobrych fachowców. W ostateczności wystarczy nowa wylewka i izolacja i wszystko się da. Pozdrawiam

  2. Robert

    Przy budowie naszego domu długo zastanawialiśmy się jakie ogrzewanie wybrać, w końcu padło na ogrzewanie podłogowe i nie żałujemy. Temperatura jest naprawdę umiarkowana, nie ma zaduchu w pomieszczeniach a do tego jest zawsze ciepło. No i oszczednie! w końcu cała podłoga oddaje ciepło, gdybym miał znowu wybierać to bez wahania ponownie zainwestowałbym w ogrzewanie podłogowe!

    • Michał

      Dokładnie, ogrzewanie podłogowe to tylko ulga dla naszych kieszeni. Koszty są zdecydowanie mniejsze i nie trzeba dużo roboty, zeby w całym domu zrobiło się ciepło w chwile!

      • Antek

        W dodatku w takich miejscach jak salon który jest dość duzy łatweij chyba nagrac podłogowym, a poza tym to ładniej wygląda. Ogrzewania podłogowego nie widać tak jak grzejników, które niby to sa teraz bardziej stylowe i ładne, ale mimo wsyztsko, ładniej jak ich wcale nie ma. W łazience na przykład polecam dodatkowo grzejnik do suszenia ręczników na przykład

        • remontujemy

          Właśnie bez przesady, teraz grzejniki sa takie aldne, ze nawet na pewno nie zabierają urody mieszkaniom. Można dobrac jakiś w kolorze ściany albo estetyczny biały lub ciemny, zawsze będzie pasował, nawet po zmianie aranżacji wnętrza i na przykład po malowaniu. Swietna sprawa, serdecznie polecam !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *