Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Instalacje / Odkurzacz centralny. Jak działa, z czego składa się instalacja i czy warto w niego inwestować?
29-single-default

Odkurzacz centralny. Jak działa, z czego składa się instalacja i czy warto w niego inwestować?

Wprowadzane na rynek coraz to nowsze technologie mają na celu ułatwienie naszego życia. Jedną z takich nowinek jest właśnie odkurzacz centralny, dzięki któremu można cieszyć się czystym, zadbanym domem przy mniejszym nakładzie pracy w porównaniu z tradycyjnymi odkurzaczami. To przede wszystkim wygoda użytkowania, prosta obsługa, a także coraz większa konkurencja dla tradycyjnych modeli. Instalacja centralnego odkurzania nie pojawia się już tylko i wyłącznie w ekskluzywnych hotelach czy biurowcach. Takie rozwiązanie od dwóch dekad zaczyna być coraz powszechniejsze również w polskich domach. Warto bliżej przyjrzeć się jego działaniu.

Jak działa odkurzacz centralny i czym różni się od tradycyjnych urządzeń odkurzających obecnych od lat w naszych domach?

System centralnego odkurzania to dużo większa skuteczność w porównaniu ze zwykłymi odkurzaczami. To nie tylko cichsza praca (tradycyjne odkurzacze pracują dość głośno), ale przede wszystkim efektywne sprzątanie – zebrany brud, dzięki rozbudowanej instalacji, jest niemalże kompletnie usuwany poza budynek, a mimo drobinek i większych zanieczyszczeń zgromadzonych w filtrach i pojemnikach, urządzenie działa ze stałą siłą ssącą, na co pozwala ciągła filtracja. Konwencjonalne odkurzacze często nie utrzymują wewnątrz wszystkich zebranych nieczystości, a ich moc słabnie im bardziej zanieczyszczony jest filtr.

Zobacz też:

Projekty domów szkieletowych 

Projekty stajni

Projekty altan ogrodowych

Ponadto system centralnego odkurzania nie wymaga ciągłego czyszczenia tak jak w przypadku tradycyjnego sprzętu, w którym regularna wymiana worków jest niezbędna do wydajnej pracy. Zwykłe odkurzacze trzeba też przenosić. Niestety często ich waga i rozmiar nie sprzyjają wygodnemu przemieszczaniu się pomiędzy pokojami czy kondygnacjami – wysokie schody, jak i wystające listwy podłogowe mogą sprawiać wiele problemów podczas sprzątania. Te niedogodności nie dotyczą systemu centralnego odkurzania. Możemy oczyścić każdą powierzchnię za pomocą rury ssącej oraz rozlokowanych w domu gniazd, bez potrzeby przenoszenia ze sobą jednostki centralnej.

Z czego składa się system centralnego odkurzania?

System centralnego odkurzenia to przede wszystkim główne urządzenie – odkurzacz, będący jednostką centralną instalacji, umiejscowioną w wybranym przez inwestora miejscu (najlepiej ulokować sprzęt w jednym z pomieszczeń gospodarczych takich jak piwnica czy kotłownia, by oddzielić go od pomieszczeń mieszkalnych i zredukować do minimum poziom hałasu). Wytwarzane w silniku podciśnienie umożliwia zebranie nieczystości.

Gniazda rozsądnie rozlokowane w budynku (tak, by można sprzątnąć każdy, nawet trudno dostępny kąt) umożliwiają podłączenie specjalnego węża ssącego, którego elastyczność pozwala na dotarcie do wszystkich zakamarków w całym domu. Zwykle jedno gniazdo może obsłużyć jedną kondygnację. Otwór wylotowy pozwala na usunięcia powietrza, drobnoustrojów oraz nieprzyjemnego zapachu z jednostki centralnej, a więc i także z pomieszczeń.

Za pomocą rur i kształtek wykonanych z PCV łączone są ze sobą wspomniane już wcześniej gniazda z odkurzaczem. Taki system jest zazwyczaj rozmieszczany w podłodze lub ścianach. Kuchnia dodatkowo wyposażona jest w szufelkę automatyczną, która pomaga pozbyć się drobinek i pyłów zasysając je bezpośrednio do pojemnika przeznaczonego na odpadki i kurz.

Całość uzupełnia ponadto niezwykle ważny element, a mianowicie separator umożliwiający ochronę głównego urządzenia między innymi przed wodą lub innymi substancjami niekorzystnie działającymi na instalację.

Dodatkowo na rynku dostępna jest bogata oferta akcesoriów w postaci specjalnych szczotek, ssawek oraz innych wyspecjalizowanych końcówek potrzebnych do różnorodnych powierzchni (czy to podłóg, czy dywanów i wykładzin), które jeszcze bardziej ułatwią nam codzienną pracę.

Cena systemu centralnego odkurzania. Czy każdy może pozwolić sobie na taką inwestycję?

Centralny odkurzacz to niestety dość wysoki koszt zakupu, a także wymagający montaż. Systemy gniazd i rur muszą zostać ukryte w ścianach i podłogach, dlatego z jego zakupem warto wstrzymać się na przykład do planowanego remontu lub budowy nowego domu. Cena takiej instalacji zależy oczywiście od powierzchni użytkowej budynku. Drożej wyniesie nas również odkurzacz wyróżniający się większą mocą. Taki jest niezbędny w przypadku bardzo rozgałęzionych instalacji, by stworzone opory nie przeszkadzały w odpływie powietrza i drobinek.  Przewidywany wydatek może więc zaczynać się od około 1500 złotych netto za instalację oraz od 3000 tysięcy złotych netto za jednostkę centralną. Wszystko zależne jest od jakości sprzętu, stopnia skomplikowania systemu rur oraz metrażu domu. Jednak dużym udogodnieniem jest możliwość podzielenia inwestycji na raty. W pierwszej kolejności warto zakupić rury odprowadzające oraz akcesoria potrzebne do zamontowania urządzenia, a następnie dopełnić całość jednostką centralną, rurami ssącymi i gniazdami. Rozłożenie inwestycji na etapy pozwala zdecydowanie większej liczbie klientów zaopatrzyć się w ułatwiający życie system sprzątający. Poza tym analizując ofertę tradycyjnych odkurzaczy przenośnych o wyższej jakości można dostrzec, że ich koszt bywa czasem porównywalny z systemem centralnego odkurzania. Dlatego w trosce o swój komfort warto czasem rozważyć zakup nieco droższej instalacji.

Zobacz Również

parter czy piętro

Dom pasywny a dom energooszczędny, czyli kilka słów o tym jak stworzyć cztery kąty ekonomiczne w utrzymaniu

Budowa domu to bez wątpienia duża inwestycja, dlatego każdy z klientów szuka rozsądnych rozwiązań, by ...

10 komentarzy

 1. Maciej

  Warto zainwestować i pomyśleć z wyprzedzeniem o takiej inwestycji. Co prawda montaż jest trochę skomplikowany, ale czego się spodziewać jeśli ingerujemy w struktury ścian. Warto faktycznie pomyśleć o tym już na etapie budowania domu i tworzenia projektów. Unikniemy wtedy niepotrzebnego generalnego remontu w późniejszych latach. Taki centralny odkurzacz moim zdaniem idealnie sprawdza się też na większych powierzchniach. Bardzo ważne jest również kupno jednostki o dużej mocy. Dzięki temu odkurzacz bez problemu poradzi sobie z kurzem i zanieczyszczeniami.

 2. Edward

  Cały ten montaż brzmi w bardzo skomplikowany sposób…chyba niestety trzeba wtedy rozkuwać wsyztskie ściany, prawda? Chcieliśmy zakładac to teraz, ale chyba z takimi decyzjami trzeba wstrzymać się do remontu. To jest chyba najlepsze jak się dopiero buduje dom, wtedy możn od razu zaplaowac rozkąłd rur i gniazd. Niestety jak my się budowaliśmy to takich rozwiazan na rynku nie było, a jak były to taki centralny odkurzacz pewnie kosztował majątek. Nie tak ja teraz, można sobie na takie rozwiązania uławiajace zycie pozowlic…

  • Gregory

   Edward, zawsze można pomyśleć o tym przy jakimś większym remoncie. Każdy z nas planuje coś takiego po min. 10 latach. To jest takie ułatwienie dla sprzątania, zwłaszcza po dzieciakach, że naprawdę warto się przemęczyć te parę tygodni z rozkutymi ścianami. Potem masz to na długie, długie lata i będzie Ci służyć i od razu będzie się przyjemniej sprzątać :)

 3. Sylwia

  Widziałam taki odkurzać w… Książu w Wałbrzychu koło Wrocławia:) Już wtedy ludzie doceniali możliwość sprzątania i tego że taki odkurzacz to duże udogodnienie :)

 4. ma_nia

  Świetna sprawa z tym centralnym odkurzaczem, no i na pewno ułatwienie, zwłaszcza dla alergików, którym ciężko znieść kurz. Ciekawa technologia, ja z pewnością poprzeglądam i poczytam o tym więcej, bo całkiem rewolucyjne to rozwiązanie.

  • Gość

   Pewnie już nie az tak rewolucyjne, tylko chyba do nas takie nowinki docierają z opóźnieniem. Ale jak się przeanalizuje cenę takie odkurzacza centralnego i fakt, ze można to rozlozyc na etapy kupowania to nie wydajesię dużo, zwłaszcza ze jeśli chce się kupić narawdę porządny, zwykły odkurzacz t wcale też tanio nas nie wyniesie a trzeba go jeszcze po schodach nosic i nie namęczyć strasznie…

   • Kamila

    Właśnie sąsiad opowiadal, ze ma taki odkurzacz centralny ostatnio zakładany i że jest bardzo zadowolony, podczas budowy domu rozłożyli sobie przewody i kabelki, a te elementy kupował stopniowo, ze inwestycja rozłożyła mu się troszkę i nie odczuł tych kosztów az tak bardzo. A gdyby kupował drogi dobry odkurzacz zwykły to musiałby wyłożyć całe pieniądze od razu

 5. Kaja

  Warto sobie dokąłdnie przeczytać oprócz tego artykułu, jeszcze ten konkretny dokładnie https://www.archido.pl/porady/odkurzanie-centralne-nowoczesny-sposob-na-utrzymanie-czystosci-w-domu/ rozjasnia to trochę niektóre informacje o centralnym odkurzaniu, warto zainwestować w taki system a nie zawsze męczyć się z tym ciężkim zwykłym odkurzaczem…

 6. alicja

  szkoda tego całego burzenia i ronienia dziur w scianach. Jedak taki sytestem centralnego odkurzania jest super pomysłem na instalację dla wygody wszystkich, tylko, że jak się ma nowy dom, tak jak tu na archdo piszą – warto wtedy dokładne jeszcze w trakcie budowy zaplanować co gdzie będzie rozlokowane – gniazda, jednostka centralna itp…ale to duża wygoda podejrzewam, lepiej niż dzwigac taki zwykły odkurzacz po schodach.

 7. Basia

  teraz jak cżłwiek posłucha o tych wszystkich udogodnieniach to az nie wierzy że takie sa możliwości !!! przecież jeszcze jakiś czas temu aki artykuł na archido o odkurzaczu cenrtralnym, jakies ukrytej w scianie instalacji i wymiennymi rurami byłby kosmicnzy, a teraz takie rzcezy sa na porządku dziennym, technologia idzie bardzo szybko do przodu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *