Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Archiwum Tagów: budowa domu

Archiwum Tagów: budowa domu

Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz budować energooszczędny dom

Dom energooszczędny

Nasza świadomość ekologiczna rośnie, a technologie pozwalające wybudować dom energooszczędny wciąż się rozwijają. Nic dziwnego, że coraz bardziej zaczynamy interesować się budownictwem ekologicznym. Dla nikogo nie jest też tajemnicą, że jesteśmy do tego poniekąd przymuszani, bo zaostrzają się przepisy dotyczące nowo budowanych domów, a dodatkowo rosną ceny energii… Ten ostatni argument dociera do nas chyba najlepiej. Dom energooszczędny, czyli jaki W Polsce dominują tradycyjne technologie budowlane. To takie domy, które zużywają 70 do aż 120 kWh na metr kwadratowy rocznie. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań pozwala na obniżenie tego zużycia o dwie trzecie. W tym przypadku możemy już mówić o technologii energooszczędnej. Taki dom nie tylko jest oszczędny, ale też bezpieczny, bo może funkcjonować także wtedy, gdy następują przerwy w dostawach energii. To nie jedyna zaleta. To także dom zdrowy, bo dzięki zastosowaniu odpowiedniej wentylacji możemy w nim stworzyć wręcz sterylne, wolne od zanieczyszczeń i alergenów środowisko. Wreszcie kolejna zaleta to po prostu nasze myślenie perspektywiczne, bo taki dom praktycznie nie obciąża ...

Czytaj dalej »

Projekt domu z miejscem na działalność gospodarczą

Projekt domu z miejscem na działalność gospodarczą

  Prowadzenie działalności gospodarczej we własnym domu to dla niejednego przedsiębiorcy kusząca perspektywa. Jednak niekiedy okazuje się, że takie rozwiązanie staje się dla domowników kłopotliwym ciężarem. Wynika to z błędów popełnianych już na etapie projektowym lub w czasie adaptacji pomieszczeń prywatnych dla potrzeb firmy. Z tego powodu przed rozpoczęciem działalności w warunkach domowych powinno się zwrócić uwagę na właściwe rozplanowanie pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych. Już na etapie wyboru należy dobrać odpowiedni projekt domu jednorodzinnego z miejscem na działalność gospodarczą. Dobry projekt zapewni nam odpowiednie rozgraniczenie przestrzeni prywatnej i publicznej i tym samym zagwarantuje komfortowe użytkowanie obu części budynku. Projekt domu z miejscem na działalność gospodarczą – na co zwrócić uwagę? Kluczową kwestią zawsze pozostaje decyzja o połączeniu lub oddzieleniu przestrzeni usługowej od części prywatnej naszego domu. Jeśli planujemy przyjmować interesantów osobiście, to nie ulega wątpliwości, że wariant określenia wspólnej przestrzeni użytkowej nie powinien wchodzić tutaj w grę. Wyraźnie oddzielona część domu przeznaczona na działalność gospodarczą zapewni lepszy komfort naszej pracy, ...

Czytaj dalej »

Konstrukcja dachu mansardowego

konstrukcja dachu mansardowego

Konkretny typ zadaszenia decyduje nie tylko o ogólnym wyglądzie budynku, ale przede wszystkim wpływa na architekturę obiektu, umożliwiając konkretną organizację przestrzeni zwłaszcza w przypadku domu z poddaszem użytkowym. W takim wypadku warto zastanowić się nad projektem domu, w którym uwzględniono pełne wykorzystanie przestrzeni znajdującej się pod dachem budynku. Oznacza to wybór konstrukcji dachu mansardowego, który z racji swojego kształtu i właściwości daje najlepszą możliwość zaaranżowania wygodnej i efektywnej przestrzeni poddasza. Konstrukcja dachu mansardowego – jak powstała? Historia dachu mansardowego jest stosunkowo krótka. Tego typu konstrukcja wywodzi się bezpośrednio z XVII-wiecznej Francji, a swoją nazwę wzięła od nazwiska francuskiego architekta, François Mansart’a, który jako pierwszy wykonał tego rodzaju zadaszenie. Jest typowym przykładem zadaszenia umożliwiającego lepsze wykorzystanie strefy poddaszowej domu. Dach mansardowy to jeden z charakterystycznych typów zadaszenia  o konstrukcji łamanej, w którym wyróżnia się dwie dwupłaszczyznowe połacie o odmiennym nachyleniu. Czym wyróżnia się dach mansardowy? Newralgicznym miejscem w całej konstrukcji dachu mansardowego jest załamanie, w którym, przy nieodpowiednim zabezpieczeniu i mniej starannym wykonaniu, z czasem mogą pojawiać się drobne nieszczelności. Stąd potrzeba dokładnego ułożenia warstwy izolacyjnej, która powinna skutecznie powstrzymywać oddziaływanie wilgoci w ...

Czytaj dalej »

Rolety zewnętrzne – na co zwrócić szczególną uwagę przy ich doborze i montażu?

Rolety zewnętrzne to nie tylko lepsza osłona przed zimnem czy upalnymi temperaturami, ale także dobra izolacja akustyczna i ochrona przed włamaniami. Mimo swojej wyższej ceny, w porównaniu z tradycyjnymi roletami wewnętrznymi, inwestorzy coraz częściej decydują się na takie rozwiązanie już na etapie projektowania domu, wybierając komfort, bezpieczeństwo i jakość na długie lata. Ponadto rolety zewnętrzne to praktyczny i designerski dodatek do elewacji, nadający budynkowi stylowego wyglądu.

Czytaj dalej »

Ciepły montaż okien – dlaczego polecają go specjaliści?

Wysoka jakość produktów to nie wszystko. Okna energooszczędne wymagają dodatkowo odpowiedniego montażu, by jak najlepiej spełniały swoją funkcję. Dla zwolenników energooszczędnych rozwiązań powstała nowa metoda obsadzania, a mianowicie ciepły montaż okien. To rozwiązanie, które pomoże efektywnie chronić wnętrze przed wilgocią, grzybami i pleśnią, ale przede wszystkim przed utratą ciepła zwłaszcza poprzez eliminację mostków termicznych, które powstają najczęściej w punkcie styku muru oraz okna.

Czytaj dalej »

Dom pasywny a dom energooszczędny, czyli kilka słów o tym jak stworzyć cztery kąty ekonomiczne w utrzymaniu

parter czy piętro

Budowa domu to bez wątpienia duża inwestycja, dlatego każdy z klientów szuka rozsądnych rozwiązań, by wymarzone cztery kąty były niedrogie w utrzymaniu, a także w eksploatacji. Który z nich bowiem nie marzy o niskich rachunkach za ogrzewanie czy prąd? Dlatego też firmy budowlane i specjaliści wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom tworząc coraz to nowsze i jeszcze bardziej ekonomiczne rozwiązania dla inwestorów. Takim jest właśnie zarówno dom energooszczędny, jak i dom pasywny, które w Polsce zdobywają coraz większą popularność i rzeszę zwolenników. Warto bliżej przyjrzeć się obu sposobom budowania. Czym się od siebie różnią? Jakie mają wady i zalety? Czy jest to inwestycja warta rozważenia?

Czytaj dalej »

Budowa murów – bloczek z betonu komórkowego kontra pustak ceramiczny. Który z tych popularnych materiałów jest lepszy?

Ekipa budowlana

  Dom wymaga solidnych murów, dlatego tak ważny w tym przypadku jest wybór mocnego materiału, który sprawi, ze nasz dom będzie trwały i bezpieczny. Pojawia się wówczas dylemat jakie tworzywo spośród bogatej oferty proponowane przez różne firmy sprawdzi się najlepiej. Obecnie najpopularniejszymi budulcami najczęściej wybieranymi przez klientów jest bloczek z betonu komórkowego oraz pustak ceramiczne. Pomocne w zdecydowaniu się na odpowiedni dla nas materiał będzie przeanalizowanie parametrów, wad i zalet obu wyżej wymienionych.

Czytaj dalej »

Ocieplenie zewnętrzne i wewnętrzne wełną, styropianem i pianą poliuretanową. Która z tych opcji jest najkorzystniejsza dla inwestorów?

Ocieplenie zewnętrzne lub wewnętrzne domu to bez wątpienia inwestycja, która się zwraca. Mają tego świadomość klienci, którzy przeznaczają niemałe sumy pieniędzy, by ich cztery kąty stały się ciepłe, przytulne i przede wszystkim tańsze w utrzymaniu.  Zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna izolacja ścian pozwala na oszczędności w naszym domowym budżecie i w przyszłości na obniżenie rachunków za energię o nawet 10 – 25 %. Niezwykle istotny jest tutaj współczynnik przenikania ciepła, który zgodnie z obowiązującymi aktualnie normami nie może przekraczać  0,3 W/(m2·K). Wraz ze zmniejszeniem tego parametru, spada również ilość ciepła ulatującego przez ściany zewnętrzne. Ostatecznie zredukowanie opłat za ogrzewanie zależne jest od wielu czynników takich jak między innymi powierzchnia ocieplanego budynku, rodzaj dachu czy też metoda ocieplenia domu, grubość izolacji i jakość wykonania prac.

Czytaj dalej »

Ocieplenie budynku od wewnątrz – czy to dobry wybór? Kiedy warto zainteresować się takim rozwiązaniem?

tynkowanie

Wszystkim inwestorom zależy na tym, by ich dom był nie tylko estetyczny, przykuwający uwagę i funkcjonalny, ale także ekonomiczny w użytkowaniu, dlatego inwestują oni w odpowiednią izolację budynku, żeby zmniejszyć koszty związane z jego ogrzewaniem. Niestety, w niektórych przypadkach ocieplenie budynku od strony zewnętrznej nie jest możliwe do wykonania. Takie sytuacje często zdarzają się między innymi w budynkach, w których potrzebne jest szybkie, lecz nie permanentne nagrzewanie powierzchni (jak na przykład kościoły czy hale) czy też w blokach, gdy spółdzielnia mieszkaniowa nie zadbała o odpowiednią izolację. Nie tylko gotowe projekty – Również w budynkach zabytkowych tego typu ocieplenie mogłoby zniszczyć charakterystyczny wygląd zewnętrzny czy ciekawy kształt (ocieplenie wewnętrze pozwala wówczas zachować fasadę w nienaruszonym stanie). We wszystkich tych przypadkach alternatywą dla tradycyjnego sposobu ocieplania budynku od zewnątrz stała się wewnętrza izolacja.

Czytaj dalej »

Płyta czy ława fundamentowa – wady i zalety

Budowa domu wymaga podjęcia decyzji o zastosowanych technologiach. Sposób posadowienia budynku jeszcze do niedawna nie budził wątpliwości i jeśli tylko się dało wykorzystywana była ława fundamentowa. Jednak fachowcy coraz częściej sugerują wybór alternatywnego rozwiązania, czyli płyty. Na ostateczną decyzję właścicieli domu wpływa szereg czynników, wśród których znajdują się przede wszystkim koszty fundamentów oraz czas realizacji. Niebagatelne znaczenie mają warunki na działce oraz rodzaj podłoża – suchy lub mokry. Zarówno płyty, jak i ławy fundamentowe mają swoje zalety i wady, które należy znać i rozważyć przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Czytaj dalej »