Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Instalacje / Alarmy / Rolety zewnętrzne – na co zwrócić szczególną uwagę przy ich doborze i montażu?
House with a Modern Roof

Rolety zewnętrzne – na co zwrócić szczególną uwagę przy ich doborze i montażu?

Rolety zewnętrzne to nie tylko lepsza osłona przed zimnem czy upalnymi temperaturami, ale także dobra izolacja akustyczna i ochrona przed włamaniami. Mimo swojej wyższej ceny, w porównaniu z tradycyjnymi roletami wewnętrznymi, inwestorzy coraz częściej decydują się na takie rozwiązanie już na etapie projektowania domu, wybierając komfort, bezpieczeństwo i jakość na długie lata. Ponadto rolety zewnętrzne to praktyczny i designerski dodatek do elewacji, nadający budynkowi stylowego wyglądu.

Jakie są zalety rolet zewnętrznych, a jakie ich wady?

Największą zaletą rolet zewnętrznych jest przede wszystkim ich skuteczność w roli izolatorów termicznych. Zwłaszcza okna (ale również drzwi) to miejsca, gdzie najłatwiej o utratę ciepła, powstawanie niepożądanych mostków termicznych czy nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń podczas wysokich temperatur. Zimą to ocieplenie efektywniejsze nawet o 25 %. Dzięki dodatkowej warstwie pianki poliuretanowej tworzy się pewnego rodzaju zapora zabezpieczająca przed ulatnianiem się ciepła. Latem natomiast taka właśnie bariera pozwala zapobiec nadmiernemu wzrostowi temperatury (przyjemnie zacieniony pokój to doskonała oaza w upalne dni), a także przenikaniu szkodliwych promieni ultrafioletowych. Blokowanie promieni słonecznych chroni również nasze meble, tapety i farby przed utratą koloru i płowieniem.

Domownicy, przy pomocy mechanizmów sterujących, decydują jak bardzo nasłonecznione ma być pomieszczenie. To możliwość stworzenia kompletnie zaciemnionego pokoju, półmroku czy jasnego, pełnego promieni słonecznych wnętrza. Rolety sprawdzają się również podczas domowych seansów filmowych zapewniając niemalże kinowe warunki.

Rolety zewnętrzne ochraniają przeszklenia przed uszkodzeniem w czasie niekorzystnych warunków pogodowych. Porywisty wiatr, silne opady deszczu i śniegu lub nawet grad nie zniszczą okna, a podczas wietrzenia domu unikniemy nieprzyjemnych przeciągów. Ponadto działają one również jako izolacja przed uciążliwym hałasem, zmniejszająca skutecznie poziom decybeli.

Dzięki swojej wytrzymałości rolety zewnętrzne służą jako system antywłamaniowy. Sforsowanie pancerza osłaniającego okno jest trudne, a próba kończy się sporym hałasem, dlatego potencjalny złodziej czy wandal zostaje zwykle odstraszony.

Za wadę produktu wielu uznaje cenę – znacznie wyższą niż tę klasycznych rolet z tkanin czy bambusa, montowanych od wewnątrz. Jednak tradycyjne rolety nie sprzyjają oszczędzaniu energii, a ich skuteczność w ochronie przed słońcem jest dużo niższa. Dlatego warto rozważyć czy nieco większa inwestycja nie będzie krokiem na drodze do niższych rachunków za ogrzewanie. Ponadto nie każde okno czy drzwi są przystosowane do zamontowania rolety zewnętrznej. Czasem wymaga to planowania montażu rolet już na etapie projektowania lub nawet przekształcenia już istniejących wnęk okiennych, co może znacznie zwiększyć koszty.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów rolet zewnętrznych.

Klasyczne rolety naokienne (nazywane też nakładanymi) mogą zostać zamontowane w czasie budowy nowego domu, ale także podczas remontu i wymiany stolarki okiennej, dlatego decyzja o ich zakupie nie musi zostać podjęta już w fazie projektowania. We wnęce okiennej instalowane są skrzynie wykonane z polichlorku winylu (PCV), w których umiejscowiony jest pancerz rolety. Taki rodzaj rolety można zabudować.

Można również wyodrębnić kolejne dwa typy rolet – natynkowe (tak zwane elewacyjne) oraz podtynkowe. Pierwsze z nich nie nadają się do zabudowania, są za to niezwykle trwałe. Skrzynia z prowadnicami umiejscowiona na murze albo we wnęce okiennej może zostać zainstalowana w dowolnym momencie prac – czy to podczas projektowania, tworzenia budynku czy też jego modernizacji. Natomiast drugie z nich – podtynkowe – wyglądają bardzo estetycznie i wymagają specjalnej wnęki w nadprożu, w której są montowane. Następnie muszą one zostać odpowiednio zabudowanie. Minusem tego typu rolet jest zdecydowanie ich przeznaczenie tylko i wyłącznie dla nowych domów, ponieważ ich instalacja powinna zostać podjęta wcześnie – już na etapie projektowania.

Ostatni dostępny model to rolety nadprożowe, skrótowo nazywane roletami RKS. W tym przypadku decyzja o montażu musi zapaść w trakcie projektowania. Rolety RKS są kompletnie zabudowane i umiejscowione na nadprożu.

Koszty montażu rolet zewnętrznych. Czy to inwestycja, która się zwraca?

Roleta zewnętrzna składa się z kilku komponentów, które po zamontowaniu tworzą zintegrowaną całość. Podstawowymi elementami jest pancerz aluminiowy z pianą poliuretanowa dla lepszej izolacji, wykończony listwą z praktyczną uszczelką, której głównym zadaniem jest stabilizowanie rolety. Całość umieszczona jest w prowadnicach (zwykle z PCV lub aluminium) z piórami niwelującymi hałas podczas działania instalacji. W górnej części okna znajduje się skrzynka niezbędna do ukrycia w niej całego mechanizmu – wałów nawojowych oraz napędu (do wyboru elektryczny wyposażony w silnik lub tradycyjny, ręczny).

Koszt rolety przeliczany jest za metr kwadratowy, którego cena netto wynosi od około 120 do nawet 1500 złotych za nieco bardziej wyszukane i dobrze wyposażone modele. Kwota będzie się różniła w zależności od wielkości i grubości rolety, zaawansowania technologicznego, jakości, a także dodatkowych systemów (choćby antywłamaniowego) i kolorów materiałów. Należy doliczyć do tego opłatę za montaż oraz dodatkowe akcesoria. Opcjonalnie można też dokupić moskitierę, która wyniesie nas około 200 złotych. Ostateczny koszt zależy od indywidualnej wyceny – każdy klient ma inne wymagania i potrzeby, dlatego oferta zwykle jest dobierana po wcześniejszych konsultacjach.

Należy dodać, że zakup rolet wewnętrznych to inwestycja, która zwraca się w przeciągu kilku lat w postaci niższych rachunków za ogrzewanie czy klimatyzowanie mieszkania lub domu.

 

Na co zwrócić szczególną uwagę przy ocieplaniu domu? (mostki termiczne, ciepłe parapety, dobrej jakości styropian – nie zawsze lambda odpowiada za jakość styropianu, klejenie obwodowe – warunki bezpieczeństwa, obróbka przy oknach)

Zobacz też:

Projekty domów szkieletowych 

Projekty stajni

Projekty altan ogrodowych

Zobacz Również

blacha gontopodobna

Blacha gontopodobna jak gont drewniany – czym warto nią pokryć dom?

Tradycyjny gont drewniany jest elementem, który najczęściej możemy obserwować w podhalańskich miastach i wsiach. Ale ...

31 komentarzy

 1. Marekz

  Dzień dobry! Zastanawiamy się nad zamontowaniem rolet antywłamaniowych w naszym biurze. Zostało ono wybudowane 5 lat temu, więc budynek jest jeszcze nowy. Chcielibyśmy jednak nieco zmodyfikować jego strukturę i zainstalować rolety podtynkowe. Naszym zdaniem wyglądają dużo bardziej solidnie i są przyjemniejsze dla oka. Stąd moje pytanie, czy jest taka możliwość? Obawiamy się, że może to się wiązać z dużą ilością modyfikacji i zastanawiamy się, czy nie lepiej zainwestować w standardowe rolety bez zbędnego kucia ścian. Czy ma ktoś podobne doświadczenia i mógłby się nimi podzielić?

  • Tenor

   Z tego co wiem to rolety podtynkowe muszą mieć specjlanie do tego przystosowaną wnękę i nie mozna ich sobie ot tak zamontować w już istniejącym budynku. Raczej trzeba tego typu rolety uwzględnić jeszcze na etapie projektowania, żeby móc je bez problemów zamontować. Podtynkowe są dość specyficzne – właśnie przeznaczone do nowych budynków wyłącznie. Zwykle tez sa ok i są trwałe.

   • Miro

    Teraz nic nie jest do zrobienia. Kwestia tego, że potem trzeba kuć jeżeli się nie pomyślało wcześniej. Warto pomyśleć, bo potem takim obcinaniem kosztów można sobie jeszcze pogorszyć i wiele stracić. Tyle się mówi o tym, że 90 % kradzieży jest neutralizowanych po pierwszej przeszkodzie, jaką napotka złodziej. Dlaczego z tego nie korzystać?

 2. Tatiana

  drogawo wychodzi ale jak kto s chce mieć trochę cieplej w mieskznaiu a ma nieszczelne okna to chyba taniej dolozyc do nich rolety i lekko uszczelnić. Poza tym odkad mam rolety jakosczuje się ebzpieczniej. Na parterze w bloku zawsze się bałam ze łatwo si e włamać albo nawet ktoś może rzucić kamieniem i łatwo wybic okno. Teraz spie spokojnie. Zupełnie zmienia się samopoczucie.

  • gość

   A nie orientujesz się czy można robić ciepły montaż kiedy zakłada się rolety zewnętrzne czy to jedno drugie wyklucza? Bo nie wiem czy to coś da a wtedy to już koszty ocieplania bardzo by mi podskoczyły do góry…

   • Paulina

    spytaj dokałdnie w fimei, wktórej kupujesz sobie takie rolety oni Ci doradzą czy to się w ogóle opałca, bo może rolety dadza naprawdę dużą szczelność. To jest dobra opcja, żeby poprosić o indywidualny kosztorys, oni to z pewnością zrobią, a dodatkowo będziesz wiedzieć na cyzm stoisz, a może okaże się, ze jednak bardziej będzie opłacało się zainwetsową ci zrobić ciepły montaż. Skontaktuj się w tej sprawie z ekspermtami!

 3. Gość

  Takie rolety zewnętrzne sa super jak się chce trochę ocieplić dom, w sensie uszczelnić okna, ale nie chce się dokałdnie ocieplac np. styropianem cąłeog domu albo montować nowych, lepszych, bardziej szczelnych okien, u nas się to sprawdziło, zwłaszcza w duże mrozy, rolety wtedy zasłonięte i czuje, ze mniej wieje.

 4. gość

  super są rolety zewnętrzne, a docenia się je zwłaszcza jak sa takie strasznie upały, bo wtedy można zaciemnić pokój i nie ma takie skwaru w mieszkaniach, rlety wewnętrzne tkie na przykald bambusowe już aż tyle nie dają neistetyy, ale to już też cena inna…

  • gość

   nie tylko sa praktyczne, bo w upały przydają się, żeby nie świeciłosłońce po oczach, ale też zimą, żeby nie uciekało ciepło, ale fanie jak na przykład robi się seans kinowy w domu i można przyciemnić wnętrze roleta zewnętrza bardzo w tym pomaga i człowiek czuje się dosłownie jak w kinie!

 5. Ewa

  czy ktoś może mnie oścwicic czym się różnią rolety zewnętrzne natynkowe i podtynkowe tak bardziej???? Pozdrawiam i czekam na jakąś podpwoeidz. bedĘ wdzieczna za wskazówki od osób które rolety zewnętrzen u siebie w domu zakąłdały i mog się pdozielićn jakimiś doświadczeniami w tym zakresie.

  • Beata

   Masz o tym fragment w tekście o rodzajach rolet. Cytują z fragmentu – „Pierwsze z nich (natynkowe) …Skrzynia z prowadnicami umiejscowiona na murze albo we wnęce okiennej może zostać zainstalowana w dowolnym momencie prac – czy to podczas projektowania, tworzenia budynku czy też jego modernizacji. Natomiast drugie z nich – podtynkowe…wymagają specjalnej wnęki w nadprożu, w której są montowane. Następnie muszą one zostać odpowiednio zabudowanie. Minusem tego typu rolet jest zdecydowanie ich przeznaczenie tylko i wyłącznie dla nowych domów, ponieważ ich instalacja powinna zostać podjęta wcześnie – już na etapie projektowania.” Tyle było napisane w tekście. A wieć jak widzisz różnią się znacznei od siebie. Pozdrawiam i poelcam doczytać cały ten artykuł dokałdnie na Archido.

 6. Kamila

  teraz mamy porównanie, bo jeszcze do niedawna mielismy takie zwykłe rolety, takie dosłownie z marketu, były materiałowe, montoane od wewnątrz naparwde neiile dawały – przepuszczały swiatło, generalnie klęska nasza, ze kupiliśmy je w całym domu do zamontowania. Teraz chyba mija z poł roku odkad mamy te zwykłe rolety zewnętrze i nie mam porównania!!!dosłownie niebo a ziemia, wpadliśmy też na tekst na Archido o tym i stwerdzilismy ze może warto zainwetsowąc, sa zdecydowanie droższe ale chyba to dobra inwestycja. Pozdrawiam!!!

  • Ilona

   no właśnie tez mielsimsy takie rolety tzw. dzień-noc z takiej jakby materiałowej siateczki i one były całkiem okej ale jak załozylismy takie normalne rolety zewnętrzne to teraz tez widzimy roznicę. Chcoiaz tak jak tutaj na Archido tez pisza – zależy kto co lubi, nie każdy chcce mieć ciemno w pokoju tak zupełnie wiec półprzepuszczalna opcja rolet wenwetrznych dla niego będzie w sam raz

 7. kamil

  W sumie coraz częściej widać, że ludzie mają w oknach rolety zewnętrzne, więc ich popularność musi coś znaczyć. Jak dla mnie rolety faktycznie wyciszają szum samochodów i śpi się dzięki nim spokojniej. Oprocz tego stanowią docieplenie bryły budynku, jak znowu przyjdzie jakiś huragan ksawery czy inny to przy roletach w ogole się go nie odczuje. Takie jest moje zdanie.

  • Piotrek

   zagdzam się, chcoiaz aż tak wiele powiedzieć nie mogę, bo rolety mam dopiero od w sumie 4 miesięcy, wcześniej miałem wenwnetrze, małe i tańśze,te są zdeydowanie lepsze, chcoiaz mieszkay pod miastem, na wsi to szum samochodów nie jest tak uciążliwy, jednak w trakcie wichur czy ulew to nie tłucze już tak o te okna. W sumie właśnie dobrze, ze na Archido trafiliśmy na ten artykuł, bo wcześniej wydawało nam się że to tylko zbędny wydatek i to naprawdę niemały wydatek, ale zaskoczenie na plus.

 8. Bożenka

  Oj takie rolety zewnętrzne to się docenia zwłaszac latem. Dużo ludzi na Archido tutaj pod tym artykulem pisze o zaletach uszczelnianiających takich rolet, że zimą mniej ciepło ucieka. Ale latem jak na dworze jest koszmarny upał to wtedy opiszczenie takich rolet sprawia, ze zyskujemy przyjemny chłód w mieszknaiu, nie jest tak duszno bo wnętrza sa zacieniowne, super sprawa, serdecznie poelcam, ja jestem bardzo bardzo zadowlona!!!

 9. Marta

  Te proste rolety zewnętrzne to nie sa az takie drogie chyba ze się chce jakieś wyszukane z na przykład automatyzacją to wyedty można naprawdę zdrowo za to załplacic. Na Archido właśnie jest napisane że rozpietosc cenowa to jest nawet d 1500 zlotych za to wszystko. I chyba to jest dobra opcja, to taka izolacyjna wartsrwa dodatkowa. To jest cos dla nas chyba!

 10. Kara

  jak siepoczyta komentarze na Archido, zobaczy ocenę ekspertów i wogó,e trochę zdobedZie wiedzy na temat rolet zewnętrznych to się zobaczy, ze jest zdecydowanie wiecejzalet niż wad montowania czgos takiego!!! Uszczelnienie, ocieplenie, chłód latem, przyjemnie zaciemnienie, minusem jes tylko koszt ale jak się pomyśli jaka to inwestycja to i cena nie wydaje się duza za to wsztsko!!!

 11. Kalina

  my nasze rolety zewnentrzne zamntowalimy zeszłej zimy i teraz jeszcze nie wiemy jak to wyjdzie w kwestii oszczednośsci, ale się zobaczy za jakiś czas żeby łatwiej było obliczyć, ale na pewno mniej wieje to tak na oko już wiadomo, a co do rolet latem – nie mogę się doczekać zaciemnionego, przyjemnie chłodnego pokoju, jak słońce będzie wypalało, bo kurat u nas będą tropiki 40 sopni Celsjusza ;-)

  • kam

   no dokałdnie! Właśnie my doceniamy takie rolety zewnętrzne zwłaszcza latem i ten przyjemny chłodek jak jest na dworze skwar nie do wytrzymania, w kwestii oszczednosci też mamy za którko jeszcze ten wynalazek żeby okreslić czy to jest przydatne czy nie. Myślę ze tak z 5 lat i będzie widać jakie są oszczednosci, to znaczy wiadomo ze są ale jak duże.

 12. natalia

  a czy ktoś tak jak ja waha się jeszcze czy sobie na lato zafundować rolety zewnętrzne czy jednak pójść zdecydowanie po kosztac i założyć dużo tańsze wewnętrzne i chyba nie az tak skuteczne??? Dla mnie to łamigłówka, cały czas się zastanaiwma bo jednak zewnętrzne sa drogie, ale skutezne a zastanaiwma się ile daja takie wewnętrzne….ktoś z archido kto czyta stronkę może się podzielić doswiadzceniami?

 13. xxx

  dzisiaj siedząc w domu przed komputerem stwierdziłem, ze w taki upł jak teraz to przydałyby mi się takie rolety zewnętrzne, bo te materiałowe półprzepuszczane co teraz mamy zamontowane to naprawdę w sumie niewiele dają…na Archido teraz czytam że poza ceną to rolety zewnętrze mają same plusy.

  • Kalina

   powiem Ci, że ja mam wlasie na razie takie materiałowe rolety w kolorze zółtym, no może takim bardziej kremowym, na razie tak na przeczkeanie, bo będziemy montować rolety zewnętrzne prawdopodobnie w tym sezonie, ale jeszcze doczytujemy i z teg co tu widze po koemnatrzach waszych na Archido to chyba się opłaca, bo faktycznie wydatek jest spory, trzeba na akei rolety odlozyć sobie, ale jednak to idzie w parze z oszczędnościami, a nie tylko z tjm, że jest cień, także warto taką opcję sobie roważyć

 14. Zuza

  w jakim kolorze najepiej sobie sprawić takie rolety zewnętrzne? Czy któryś kolor jest bardziej skuteczny, mniej albo cbardziej przepuszcza ciepło czy to nie jest tak jak w przypadku role wewnętrznych materiałowych, ze ma znaczenie kolor? Bo tu na archido chyba nie ma o tym napisane, mam jasny dom i zastanaiwmay się jaką kolorytykę rolet dopasować czy raczej pójść w białe czy jednak brąz…

  • Pati

   myslę, ze kolor to już jest indywiudalna sprawa i najmniej problmetayczna. U nas jest jasny dom, ale np. brązowe, ciemne rolety i uważam, ze to cłakiem dobrze pasuje, ale widziałam tam na Archido ktoś pisął, ze ma cbiałe do jasnego domu i tez wyglądająok, trzeba dogadać się z firma może oni coś doradza, ale generalnie chyba warto brac jakiś uniwersalny kolor b to już cąłkiem spora inwestycja.

 15. nice

  tutaj na Archido też jest wspominane coś o moskitierach, można tez je montować bez rolet zewnętrznych, mt takie mamy i sobie cwalimy, odkąd mamy je na wszystkich oknach to skońcyzł się poblem latających owadów. I własnei swje oskitery na wymiar na okna kupowlaismy w sklepie Archido, a właściwie chyba BK Business.poelcam serdecznie!!!

  • gość

   tak u nas też moskitiery sa już zamontowane drugi rok, co prawda dowiedzieliśmy się o nich od naszych znajomych, którzy je szcezrze polecali, a nie z Archido, ale faktycznie, fajnie, ze o tym też wsominaja tutaj na stronie. U nas tez moskitiery załatwiły problem komarów i much w domu. A zawsze były tego chmary, latem nie można było sobie poradzić z insektami. A teraz mamy już zupełnie swięty spokój :-)

 16. Tosia

  a czy jeśli montujemy właśnie takie zewnętrzne rolety u siebie w dou to zachodzi potrzeba wyiany parapetowa n jakies specjalne, czy można todopasowac do takich zwykłych jakie cały czas są w domu? Bo jakiś zas wymienialiśmy okna i przy okazji wiadomo parapety bo przy demontażu okien one się psuja noi teraz nie chcielibyśmy jesczez raz w to inwestować, bo to trochę strata pieniędzy powona. Nic na Archido nie ma o tym wspomniane. Byłabym wdzięczna za jakies infoemacje na ten temat. Pozdrawiam!

 17. tymek

  Teraz przed zima stwiedzilismy ze wypada zając się uszczelnieniem okien i właśnie ktoś nam podpowiedział, ze rolety to dobry pomysł, a że i tak mielismy zakładac to idelanie, ale na archido raczej nie ejst napisane kiedy najlepiej je zakładac bo jak się domyślam w taką pogode raczej odpada? Pozdrawiam ;-)

 18. Paula

  ne wiem jak to działa w kwesti rolet a uszczelniana, z tego po pisza wszyscy na archido w komentarzach i w artykule to dobra izolacja. Jednak dla mnie priorytet to osłanianie od słońca. Rano nie świeci tak jak przez rolety półprzepuszczalne. Szczelne to jest bardzo

 19. gość

  help!!! Powiedzcie czy to się naprawdę oplaca z waszego doświadczenia? Na Archido jest napisane, ze to się zwróci w przeciągu kilku lat i etraz się zastanawiamy czy nas montować czy w ogóle to dobra decyzja! Pozdrawiam i czekam na podpowiedzi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *