Poddasze użytkowe to miejsce, które w zależności od wizji inwestorów może pełnić szereg zastosowań. Projekty domów, które uwzględniają w jego bryle pomieszczenie o takim charakterze, to często poszukiwana alternatywa np. dla klasycznego podpiwniczenia. Sprawdźmy spośród jakich projektów możemy wybierać, oraz czy wśród nich znajdą się nowoczesne propozycje?
Projekty domów z poddaszem – Co oferują nam studia projektowe?
Poddasze użytkowe to często spotykanie rozwiązanie we współczesnej architekturze budowlanej. Wiele inwestorów poszukuje dodatkowej przestrzeni np. pod prywatny gabinet, pralnię bądź pokój zabaw dla dzieci. Usytuowanie jednego z takich pomieszczeń z dala od stref dziennych, gwarantuje nam spokój, oraz to, że dostęp do niego nie będą miały przypadkowe osoby. Na projekty domów z poddaszem decydują się również rodziny, które na co dzień mieszkają np. z osobami starszymi. W takim przypadku wejście może być poprowadzone nie tylko ze środka domu, ale również i od zewnątrz, tworząc w ten sposób osobną część mieszkalną. Dziadkowie w ten sposób mają swój własny kąt, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności dla pozostałych domowników. Taka przestrzeń jest również łatwa do powtórnej aranżacji, a nawet można ją zaprojektować w zupełnie innym stylu, co nie zaburzy spójności w wyglądzie całego domu. Rozwiązań jest naprawdę wiele, a decyzja o tym, co konkretnie znajdzie się w tym dodatkowym pomieszczeniu zależy od indywidualnego podejścia inwestora. Obecnie wiele studiów architektonicznych ma w swojej ofercie projekty domów z dodatkowym pomieszczeniem użytkowym na poddaszu. I to wykonane w rozmaitych stylach i technologiach.
Projekty domów z poddaszem – wersja na parterze!
Jeśli nie chcesz codziennie pokonywać dużej ilości schodów, wersja z poddaszem w domu parterowym powinna być strzałem w dziesiątkę. Jednak, aby brać pod uwagę ten rodzaj budynku musimy się liczyć z tym, że działka powinna być o nieco większej powierzchni ponieważ wszystkie pomieszczenia będą rozłożone na jednym poziomie. Projekty domów z poddaszem mają jednak szereg plusów, które z pewnością determinują tak częsty wybór tego rodzaju budynku. Pierwszym z nich jest wielkość poddasza. O ile w przypadku domów piętrowych mogą być one stosunkowo wąskie, tak w wersji parterowej prezentują się znacznie okazalej. Nie ma również problemu z doświetleniem takiej przestrzeni, bowiem może ona zawierać wiele okien. Wybierając dom z poddaszem mamy również pewność, że domowa przestrzeń została wykorzystana do maksimum. Jeśli stawiając dom, nie masz jeszcze konkretnego pomysłu na jego wystrój, aranżacja poddasza może spokojnie poczekać do momentu aż pojawią się konkretne pomysły. Nie trzeba jej urządzać na równi z pozostałymi strefami w domu, ponieważ nie jest ona widoczna.
Na piętrze
Domy piętrowe cieszą się dużą popularnością, głównie z tego względu że oprócz dużej liczby pokoi może się on pojawić na problematycznych i wąskich działkach. Projekty domów z poddaszem na piętrze to gwarancja kilku stref mieszkalnych zlokalizowanych w jednym budynku. W tym przypadku musimy nastawić się jednak na większe nakłady finansowe. Są one związane nie tylko z ilością pomieszczeń, ale również dodatkowymi możliwościami jakie oferuje nam ten rodzaj budynku. Wśród nich…balkon! Projekty domów z poddaszem na piętrze często uwzględniają w nim wyjście na niewielki taras, który wprowadzi więcej światła i przytulności do wnętrza. Z tego miejsca możemy mieć doskonały widok na całą posesję, a poranna kawa będzie tak samo przyjemna jak ta wypita w ogrodzie. A jeśli powierzchnia działki pozwala nam na dobudowę dodatkowych elementów, możemy również pokusić się o projekty garaży… również z poddaszem!
W jakim stylu możemy wybudować dom z poddaszem?
Projekty domów z poddaszem użytkowym to częsty wybór inwestorów, dlatego studia projektowe mają w większości i taką propozycje dla swoich klientów. Budynki o takim charakterze znajdziemy w niemal każdym stylu – od swojskich dworków, domków letniskowych po bardzo nowoczesne, proste bryły. W przypadku domów drewnianych dach może opierać się dodatkowo na masywnych belkach, które mogą być albo atutem albo utrudnieniem w aranżacji przestrzeni w środku. W przypadku domów murowanych nie występuje taka ewentualność, a dach może przybierać różnorodną formę. Mimo, że projekty domów z poddaszem zazwyczaj wiążą się z dużą liczbą pokoi, w bryle budynku możemy uwzględnić również miejsce dla naszego samochodu. Projekty garaży to kolejna grupa produktowa, która podobnie jak część mieszkalna może zawierać dodatkowe pomieszczenie np. na narzędzia bądź rzadko używane sprzęty ogrodowe.