Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Wnętrza / Salony / Urządzamy mały, ale funkcjonalny salon
urzadzamymalyalefunkcjonalnysalon1

Urządzamy mały, ale funkcjonalny salon

Urządzanie małego salonu – niewielkiej przestrzeni tak, by była jak najbardziej funkcjonalna, jest wyzwaniem. Mamy jednak kilka przydatnych pomysłów, które realnie wpłyną na komfort życia w niewielkim mieszkaniu. Jeśli chcesz je poznać, zapraszamy do lektury.

Mały salon też może być funkcjonalny

Często bywa tak, że marzenia o pięknym, wielkim mieszkaniu przegrywają konfrontację z rzeczywistością, w konsekwencji czego stajemy się mieszkańcami niewielkiego lokum. Nie oznacza to jednak, że nie możemy nic zrobić, by poprawić swoją jakość życia w takim mieszkaniu, i że od razu musimy porzucić marzenia o wstawieniu do salonu telewizora z wielkim ekranem. Może faktycznie nie kupimy takiego z największą przekątną (dla komfortu widza), ale miejsce na kącik telewizyjny na pewno się znajdzie. Zatem do dzieła.

Lekko i z pomysłem

Kanapa – to mebel, którego na pewno nie może zabraknąć w małym salonie. W małym mieszkaniu będzie pełniła prawdopodobnie, oprócz miejsca do popołudniowego relaksu, także funkcję miejsca do spania. Na kanapie będziesz siadywać po pracy, poczytasz na niej książkę i obejrzysz film, zasiądą na niej też rodzina i goście. Będzie to więc centralne miejsce w salonie. Warto kupić mebel, który nie będzie zbyt ciężki, i nie chodzi tu wcale o jego realny ciężar, ale o wizualne wrażenie, jakie sprawia. Warto rozważyć zamówienie kanapy na wymiar, tak, by idealnie dopasować ją do gabarytów salonu. Wszystkie meble w małych pomieszczeniach powinny być lekkie i proste. Zbyt wielkie kanapowe poduchy albo zakup wszystkich mebli z jednego kompletu, mogą wywoływać wrażenie, że przestrzeń jest mniejsza niż w rzeczywistości. Nie szalejmy też za bardzo z różnorodnością kolorów mebli i akcesoriów, by nie powstał chaos.

urzadzamymalyalefunkcjonalnysalon2

Domowa przestrzeń do relaksu

Przed kanapą stanąć powinien stolik. Jeśli wybierzesz okrągły lub owalny stolik zaoszczędzisz trochę miejsca (będzie bardziej ustawny), jednocześnie zachowując pełną funkcjonalność. W większości domów, naprzeciwko kanapy stanie lub zawiśnie telewizor. Mając obecnie na rynku tak wielki wybór modeli telewizorów, można traktować je już nie tylko jako sprzęt RTV, ale także jako element dekoracyjny. Bardzo ciekawym rozwiązaniem technologicznym, jak i designerskim, są np. telewizory z zakrzywionym ekranem (curved). Ciekawie prezentują się też telewizory, które wyświetlają na ścianie za telewizorem kolorową poświatę (system Ambilight), dając piękny wizualny efekt.

urzadzamymalyalefunkcjonalnysalon3

Więcej światła – niebagatelna rola oświetlenia

Im więcej światła wpuścimy do salonu, tym będzie się on wydawał większy. Chodzi oczywiście o światło słoneczne, ale także sztuczne. Skoro kanapa jest głównym punktem salonu, warto postawić obok niej lampę, która pozwoli domownikom wieczorami oddawać się lekturze. Używajmy żarówek o ciepłej barwie światła, czyli takiej, która sprzyja relaksowi. Lampy powinny współgrać pod względem stylu z innymi elementami wyposażenia. Bardzo ważne, by lampa sufitowa generowała światło, które swoim zasięgiem obejmować będzie cały salon. Jeśli uda się wygospodarować miejsce – warto w salonie powiesić duże lustro. Zasługi srebrnej tafli dla wizualnego powiększania pomieszczeń są nieocenione.

Zobacz też:

Projekty domów szkieletowych 

Projekty stajni

Projekty altan ogrodowych

Zobacz Również

66_nadia_13

Kominek powietrzny – jak to działa?

Kominek może służyć nie tylko ogrzewaniu jednego pomieszczenia. Istnieją rozwiązania pozwalające w ten sposób zapewnić ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *