Strona główna / Poradniki / Brak dziennika budowy. Czym to skutkuje?
Gwarancja najniższej ceny pustaka ceramicznego
dyiennik-budowy

Brak dziennika budowy. Czym to skutkuje?

Jeśli mamy pozwolenie na budowę, powinniśmy mieć także dziennik budowy. Brak dziennika budowy jest karalny. Dopilnowanie formalności to podstawa przed rozpoczęciem budowy domu. Pomoże nam to uchronić się przed poważnymi konsekwencjami, w tym przypadku rozpatrywanymi jako łamanie prawa.

W myśl art. 93 pkt 4 Prawa budowlanego postanowiono, że

„ten, kto przystąpi do prowadzenia robót budowlanych bez wymaganego dziennika budowy, może zostać ukarany karą grzywny (mandat karny w wysokości od 50 do 500 zł) przez organ nadzoru budowlanego. Ponadto wykonywanie robót budowlanych bez dziennika albo prowadzenie dziennika w sposób nieprawidłowy czy też niedbały naraża kierownika budowy na odpowiedzialność zawodową w budownictwie przed właściwą izbą samorządu zawodowego.”

O autorze

Logo Autora

Archido.pl

Łask ul. Żeromskiego 22
telefon: (43) 43 675 67 67
e-mail: kontakt@archido.pl

www.archido.pl

Zobacz Również

living-room-3733139_1280

Tynki strukturalne – pomysł na elewację i oryginalne wnętrze

Zanim właściciele rozpoczną etap urządzania domu, zwykle mają już pomysł na kolorystykę poszczególnych wnętrz oraz ...

5 komentarzy

 1. Abelard

  Kompletnie się na tym nie znam, ale słyszałem , ze nieźle możnana tym oszczędzić. Czy ktoś jest w stanie mi wyjaśnić co i jak ?

  • Gość

   Właściwie to po co jest ten dziennik budowy i dlacego za jego rak można dostać mandat (co prawda nieduzy, ale jednak mandat). I jeśli okazuje się, ze dziennik jest xle zrobiony,xle prowadzony i sa jakies błędy to kto ma za to wtedy odpowiadać – osoba którra jest włacicielem działki i przyszłym mieskzańcem budowanego domu czy kierownik budowy, który zajmuje się nadzorowaniem wszystkich prac?

   • Bartek

    wtedy pewnie i kierownik budowy ponosi odpowiedzialność i jeszcze włascicicel trochę tez bo to się jednak wszytsko odbywa na jego parceli, wieć on bierze odpowiedzialność za ekipę która wynajmuje do stawiania domu, czy się mylę????

 2. Antek

  Dziennik budowy trzeba prowadzić po to, zęby byłow wadomo dokładnie jakie prc są wykonywane, co się dzieje w trakcie budowy, żeby można mieć do tego wgląd. Potem jeśli coś się dzieje z budynkiem, cos jest źle zrobione, sa jakieś uchybienia to można wszystko dokąłdnie przeanalizować, sprawdzić kto zawinił. A odpowiedzialność pewnie ponosi zarówno inwestor, jak i kierownik budowy. W przypadku jakiś oszust w trakcie prowadzenie dziennika pewnie raczej odpowie za to kierownik.

  • Yuri

   Antek, inwestor może ponieść minimalne konsekwencje w tej kwestii. Jeżeli zleca pracę kierownikowi budowy, to w jego obowiązku jest prowadzenie dziennika budowy. Kierownik powinien pilnować placu budowy i zrobić wszystko, co w jego mocy żeby uniknąć uchybień ze strony ekipy budowlanej. Powinien również dokładnie przeanalizować projekt, żeby móc podwójnie sprawdzić pracę architekta. Im więcej środków ostrożności zachowamy podczas budowy domu, tym mniej usterek i niedociągnięć. No i przede wszystkim zależy nam przecież na bezpieczeństwie naszym i rodziny, prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Projekt domu za darmo