Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Brak dziennika budowy. Czym to skutkuje?

Brak dziennika budowy. Czym to skutkuje?

Jeśli mamy pozwolenie na budowę, powinniśmy mieć także dziennik budowy. Brak dziennika budowy jest karalny. Dopilnowanie formalności to podstawa przed rozpoczęciem budowy domu. Pomoże nam to uchronić się przed poważnymi konsekwencjami, w tym przypadku rozpatrywanymi jako łamanie prawa.

W myśl art. 93 pkt 4 Prawa budowlanego postanowiono, że

„ten, kto przystąpi do prowadzenia robót budowlanych bez wymaganego dziennika budowy, może zostać ukarany karą grzywny (mandat karny w wysokości od 50 do 500 zł) przez organ nadzoru budowlanego. Ponadto wykonywanie robót budowlanych bez dziennika albo prowadzenie dziennika w sposób nieprawidłowy czy też niedbały naraża kierownika budowy na odpowiedzialność zawodową w budownictwie przed właściwą izbą samorządu zawodowego.”

Zobacz Również

Projekt domu Biała

Adaptacja poddasza – formalności

Poddasze jest miejscem, znakomicie można wykorzystać na potrzeby mieszkalne lub użytkowe. Potrzebna jest do tego adaptacja poddasza.

7 komentarzy

 1. Abelard

  Kompletnie się na tym nie znam, ale słyszałem , ze nieźle możnana tym oszczędzić. Czy ktoś jest w stanie mi wyjaśnić co i jak ?

  • Gość

   Właściwie to po co jest ten dziennik budowy i dlacego za jego rak można dostać mandat (co prawda nieduzy, ale jednak mandat). I jeśli okazuje się, ze dziennik jest xle zrobiony,xle prowadzony i sa jakies błędy to kto ma za to wtedy odpowiadać – osoba którra jest włacicielem działki i przyszłym mieskzańcem budowanego domu czy kierownik budowy, który zajmuje się nadzorowaniem wszystkich prac?

   • Bartek

    wtedy pewnie i kierownik budowy ponosi odpowiedzialność i jeszcze włascicicel trochę tez bo to się jednak wszytsko odbywa na jego parceli, wieć on bierze odpowiedzialność za ekipę która wynajmuje do stawiania domu, czy się mylę????

 2. Antek

  Dziennik budowy trzeba prowadzić po to, zęby byłow wadomo dokładnie jakie prc są wykonywane, co się dzieje w trakcie budowy, żeby można mieć do tego wgląd. Potem jeśli coś się dzieje z budynkiem, cos jest źle zrobione, sa jakieś uchybienia to można wszystko dokąłdnie przeanalizować, sprawdzić kto zawinił. A odpowiedzialność pewnie ponosi zarówno inwestor, jak i kierownik budowy. W przypadku jakiś oszust w trakcie prowadzenie dziennika pewnie raczej odpowie za to kierownik.

  • Yuri

   Antek, inwestor może ponieść minimalne konsekwencje w tej kwestii. Jeżeli zleca pracę kierownikowi budowy, to w jego obowiązku jest prowadzenie dziennika budowy. Kierownik powinien pilnować placu budowy i zrobić wszystko, co w jego mocy żeby uniknąć uchybień ze strony ekipy budowlanej. Powinien również dokładnie przeanalizować projekt, żeby móc podwójnie sprawdzić pracę architekta. Im więcej środków ostrożności zachowamy podczas budowy domu, tym mniej usterek i niedociągnięć. No i przede wszystkim zależy nam przecież na bezpieczeństwie naszym i rodziny, prawda?

 3. Regan

  A ja jako inwestor dziennik budowy traktuję jak święty Gral. Nie widziałam go na oczy ,tym bardziej nie mogłam nic wpisać itd
  A miałam kierownika budowy i inspektora nadzoru budowlanego.I jestem w czarnej dziurze.Domu się nie da odebrać.Tylko prawnik ma korzyści
  Firma która budowała dom to Bud system kierownik to Maciej Cymbor a inspektor to Walenty Wróbel.Podaję te informacje aby już nikt u tych ludzi nic nie budował

 4. tadeusz ston

  A co, gdy po 20 latach ktoś chce sprzedać dom, a nie ma dziennika budowy, zaginał?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *