Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Budowanie / Stan surowy zamknięty budynku – co to jest?

Stan surowy zamknięty budynku – co to jest?

Wielu ludzi przed rozpoczęciem budowy domu nie ma pojęcia o podstawowej terminologii związanej z budownictwem. Czym jest stan surowy zamknięty? O stanie surowym zamkniętym mówimy, kiedy zakończone są prace murarskie (fundamenty, ściany, ścianki działowe) i dekarskie.

Budynek na tym etapie ma zamontowane okna, drzwi zewnętrzne, bramę garażową (o ile projekt przewiduje garaż). Do zrobienia zostają instalacje i prace wykończeniowe.

Koszt stanu surowego zamkniętego stanowi najczęściej ponad połowę wartości całej inwestycji. Oczywiście całkowita wartość doprowadzenia domu do stanu surowego zamkniętego będzie zależała od budynku, przede wszystkim od powierzchni użytkowej, stopnia skomplikowania bryły, liczby pięter, dodatkowych garaży, balkonów i tarasów, a także od rozmieszczenia i liczby okien oraz zagospodarowania wnętrza.

Zobacz Również

Układ pomieszczeń w domu parterowym

Układ pomieszczeń w domu parterowym

Układ pomieszczeń w domu parterowym wymaga bardzo dobrego rozplanowania pomieszczeń z uwagi na ograniczoną powierzchnię.  ...

7 komentarzy

 1. Kratka

  A co stanowi drugą połowę kosztów? Instalacje plus wykończenie? Myślałam że mury plus okna, brama i drzwi to już z górki:)

 2. Alicja

  Witam, bardzo ciekawa i przydatna tematyka bloga. Piszę pracę magisterską dotyczącą samowoli budowlanej, czy można byłoby napisać coś w tym temacie? Ponadto mam pytanie o nowelizację ustawy Prawo budowlane, czy jest bardzo rozległa i dużo zmian wprowadza? (Dopiero co wybrałam ten temat pracy i chcę się zorientować w temacie) :)

 3. Iwona

  Tak naprawdę postawienie tego co widać na zdjęciu to dopiero początek lawiny wydatków.. wbrew pozorom mam wrażenie, że najwięcej pochłania wykończenie.

 4. Sara===

  Czy to prawda, że stan surowy to dopiero połowa inwestycji, a wykończenia pochłaniają az tyle pieniędzy? Nie wiem czy dobrze zrozumiałam, ale stan surowy to jest już wymurowany, przykryty dom z oknami i drzwiami? W środku też gotowe scianki działowe itp.? trzeba zrobić wykończenia, ściany, instalacje itp.? Zgadza się?

  • Gość

   tak zgadza się, stan surowy zamknięty jest wtedy kiedy fundamenty, mury, ścianki działowe i dach są już gotowe, a okna i drzwi i tez drzwi garażowe są już wstawione. Sciany nie są otynkowane dlatego mówi się, ze są surowe.

   • Sara===

    Aaaa, wielkie dzięki to ma sens ;) bo często podawane sa na przykład tutaj na stronie Archido.pl koszty budowy danego gotowego projektu i jestm tam suma na przykład pobudowania do stanu surowego zamkniętego i zastanawiałam się czy to jest już z oknami i wszytskimi wstawionymi drzwiami czy jeszcze bez. Dzieki za pomoc jeszcze raz.

 5. Leszek55

  Sara, budowa domu pochłania tyle pieniędzy, że lepiej tego nie wiedzieć przed budową gwarantuję :) Ale przyrzekam, że jak już staniesz w progu swojego domu i czeka na Ciebie Twoja własna, dumna z Ciebie rodzina – to naprawdę wynagradza cały ten wysiłek i zapominasz o tym ile Cię to kosztowało. Będzie dobrze i życzę powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *