Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Dom Bliźniak – to się opłaca!
Gwarancja najniższej ceny pustaka ceramicznego
Razem z bliskimi stoicie przed dylematem, jaki projekt nowego domu wybrać? A może sam szukasz miejsca, w którym wygodnie się urządzisz? Jeśli tak, dom bliźniaczy to doskonała propozycja. Łączy w sobie komfort mieszkania w domu, prywatność, a także bliskie towarzystwo sąsiada! Zalet takiego rozwiązania jest jednak zdecydowanie więcej. Zebraliśmy je dla Ciebie w poniższym artykule!

Dom Bliźniak – to się opłaca!

Dom w zabudowie bliźniaczej – to warto wiedzieć

Domy bliźniacze coraz częściej padają wyborem inwestorów poszukujących dla siebie i swoich bliskich nowego lokum. W przeciwieństwie do szeregowców oferują znacznie większe podwórko i przestrzeń wokół domu, a także większą prywatność bowiem na takiej posesji mieszkają zwykle dobrze znani sobie ludzie. Takie rozwiązanie jest również idealne dla osób, które przyzwyczajone do częstego towarzystwa i dużych skupisk, nie chcą decydować się na oddzielną posesję. W domach bliźniaczych mamy swojego sąsiada zawsze pod ręką, co może być szczególnie atrakcyjne nie tylko ze względu na aspekty towarzyskie, ale również praktyczne czy bezpieczeństwa. Osoby starsze mogą być dzięki temu pod stałą opieką sąsiada. To również doskonała alternatywa dla osób, które wchodzą w dorosłość i pragną większej samodzielności.  W takim domu często jedną część zajmują rodzice, a drugą młode pokolenie z własnymi rodzinami.

Poza aspektami społecznymi, kolejnym atutem domów bliźniaczych jest ich konstrukcja. Zwykle spotkamy je w formie budynków dwukondygnacyjnych, piętrowych bądź takich z użytkowym poddaszem pełniącym funkcję dodatkowego pomieszczenia. Takie domy są zwykle węższe od tradycyjnych domów jednorodzinnych, dlatego zwykle odchodzi się od wariantu parterowego. Wiele projektów obejmuje również wspólny garaż dla obu rodzin, bądź osobnych wiat czy budynków gospodarczych do wspólnego wykorzystania przez lokatorów.

Ponadto ten rodzaj budynku może występować w dowolnej stylistyce oraz technologii. Domy bliźniacze spotkamy zarówno w wersji drewnianej o tradycyjnym wzornictwie, jak i w formie bardzo nowoczesnych, murowanych kondygnacji. Jedynym ograniczeniem jest w tym przypadku jeden, spójny gust obu rodzin. Budynek musi zostać wzniesiony w identycznej technologii, a dodatkowo z zewnątrz aby prezentować się dobrze powinien mieć jedną, wiodącą stylistykę.

dom bliźniaczy

Fot. Pracownia projektowa Archigraph, Archido.pl

Wygoda w cenie!

Domy w zabudowie bliźniaczej to również dobra inwestycja ze względu na podział kosztów. Decydując się na zakup części działki zwykle płacimy tylko za swoją część, co często determinuje wybór zwłaszcza wśród młodych inwestorów. Aspekt finansowy jest przy zakupie domu niezwykle ważny, a tutaj może prezentować się wyjątkowo atrakcyjnie. Możemy zaoszczędzić również na takich elementach jak wspólne ogrodzenie, organizacja wspólnej przestrzeni czy aranżacja podwórka! Wspólna ściana z kolei korzystnie przekłada się na niższe opłaty grzewcze. Większość budynków dodatkowo jest projektowana z uwzględnieniem energooszczędności. Duża liczba okien zapewnia lepsze doświetlenie, a możliwość zainstalowania paneli słonecznych eliminuje problem wysokich rachunków za prąd.

Dodatkowo w zależności od naszych osobistych preferencji możemy wybierać spośród niewielkich posesji, jak i bardzo okazałych rezydencji. Na jego zakup decydują się zarówno osoby prywatne, jak i inwestorzy z branży nieruchomości. Ci drudzy skupiają swoje poszukiwania jednak na większych kondygnacjach, które umożliwiałyby wprowadzenie się do budynku większej liczby rodzin. Jeśli z kolei jesteśmy posiadaczami węższej działki, takie rozwiązanie również może przypaść nam do gustu ze względów funkcjonalnych.

bliźniak

Fot. Pracownia projektowa HomeKoncept, Archido.pl

Zabudowa bliźniacza w rodzaj działki

Wydaje się, że każdy projekt domu bliźniaczego będzie idealnie pasował do warunków jakie oferuje nam nasza działka. Nie jest to jednak takie proste. Przed zakupem konkretnego projektu, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wymiary budynku. Na wąskich działkach również może stanąć bliźniak, ponieważ większość kondygnacji tego typu zawiera jedno bądź więcej pięter. Z planu budowy możemy wyczytać również takie informacje jaki dach sprawdzi się najlepiej, gdzie skierować kalenicę itp.

 

 

O autorze

Logo Autora

Archido.pl

Łask ul. Żeromskiego 22
telefon: (43) 43 675 67 67
e-mail: kontakt@archido.pl

www.archido.pl

Zobacz Również

nierdzewnybalkon.pl-1

Wypełnienia balustrad poziome i ze szkła – porównujemy

Balustrady to element wyposażenia technicznego balkonów, tarasów czy klatek schodowych. Pojawiają się także we wnętrzach ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Projekt domu za darmo