Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Budowanie / Projekt domu z miejscem na działalność gospodarczą
Projekt domu z miejscem na działalność gospodarczą

Projekt domu z miejscem na działalność gospodarczą

 

Prowadzenie działalności gospodarczej we własnym domu to dla niejednego przedsiębiorcy kusząca perspektywa. Jednak niekiedy okazuje się, że takie rozwiązanie staje się dla domowników kłopotliwym ciężarem. Wynika to z błędów popełnianych już na etapie projektowym lub w czasie adaptacji pomieszczeń prywatnych dla potrzeb firmy. Z tego powodu przed rozpoczęciem działalności w warunkach domowych powinno się zwrócić uwagę na właściwe rozplanowanie pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych. Już na etapie wyboru należy dobrać odpowiedni projekt domu jednorodzinnego z miejscem na działalność gospodarczą. Dobry projekt zapewni nam odpowiednie rozgraniczenie przestrzeni prywatnej i publicznej i tym samym zagwarantuje komfortowe użytkowanie obu części budynku.

Projekt domu z miejscem na działalność gospodarczą – na co zwrócić uwagę?

Kluczową kwestią zawsze pozostaje decyzja o połączeniu lub oddzieleniu przestrzeni usługowej od części prywatnej naszego domu. Jeśli planujemy przyjmować interesantów osobiście, to nie ulega wątpliwości, że wariant określenia wspólnej przestrzeni użytkowej nie powinien wchodzić tutaj w grę. Wyraźnie oddzielona część domu przeznaczona na działalność gospodarczą zapewni lepszy komfort naszej pracy, a poza tym okaże się bardziej przyjazna dla odwiedzających nas klientów. Pamiętajmy jednak, że zaplanowana przestrzeń publiczna nie powinna ograniczać części mieszkalnej. By uniknąć kolizji na tym polu możemy naszą część mieszkalną usytuować na wyższych kondygnacjach, a siedzibę firmy ustanowić na parterze.

Budynek usługowy z częścią mieszkalną UC09
Budynek usługowy z częścią mieszkalną UC09

W takim wariancie powinno się też zapewnić osobne wejście do budynku dla klientów firmy, a dla ułatwienia jego odnalezienia można pokusić się o zawieszenie odpowiedniej wielkości szyldu reklamowo-informacyjnego. Najlepiej aby takie wejście zostało usytuowane od frontu budynku. Dzięki osobnemu wejściu domownicy oraz interesanci zostaną od siebie trwale oddzieleni i unikną w ten sposób niespodziewanego kontaktu. Warto rozważyć w projekcie domu uwzględnienie części parkingowej na kilka aut. W takim wypadku zapewnimy klientom wygodny i bezpieczny dostęp do siedziby firmy, co z pewnością zwiększy komfort obsługi i skłoni potencjalnych kontrahentów do ponownego skorzystania z naszej oferty.

Zaplanowanie odrębnej strefy na działalność firmy

W trakcie projektowania przestrzeni na użytek prowadzonej przez siebie firmy, bardzo ważne jest zachowanie wszelkich wymogów określonych w odpowiednich przepisach bezpieczeństwa przeciwpożarowego, przestrzegania norm sanitarnych oraz norm co do wymaganej powierzchni użytkowej w danym lokalu. Oczywiście rozmaite rodzaje działalności mogą podlegać różnym, konkretnym przepisom i powinno się je stosować adekwatnie do wykonywanego przez nas zajęcia. Projekt domu z miejscem na działalność gospodarczą powinien odpowiadać oczekiwaniom prowadzonej działalności. W przeważającej ilości sytuacji w części firmowej powinno zleźć się również miejsce na ubikację dla klientów. Natomiast jeśli prowadzimy gabinet lekarski, musi zostać zapewniona przestrzeń na poczekalnię dla pacjentów. Zawsze musimy pamiętać o potrzebie posiadania zaplecza gospodarczego czy biurowego. Jeśli chodzi o regulacje określające przepisowe wymiary przestrzeni usługowej w domu, to zależy ona w głównej mierze od ilości pracowników.

Budynek usługowy z częścią mieszkalną (podpiwniczony) U09
Budynek usługowy z częścią mieszkalną (podpiwniczony) U09

Dostosowanie strefy dla pracowników

Projekt domu z miejscem na działalność gospodarczą musi spełniać konkretne kryteria – szczególnie jeśli planujemy mieć pracowników na miejscu. Jeżeli przebywają tam nie więcej niż cztery osoby, wówczas minimalna powierzchnia w przeliczeniu na jednego pracownika wynosi 15 m3, przy wysokości lokalu nie mniejszej niż 2,5 metra. Jeżeli pracowników jest więcej, wówczas pomieszczenie powinno być wyższe i mieć minimum 3 m wysokości. Osobno uregulowane są kwestie związane z odpowiednim oświetleniem, prawidłową wentylacją czy zapewnieniem bezpiecznego poziomu hałasu. Nie warto w projekcie domu planować skomplikowanych i oryginalnych rozwiązań konstrukcyjnych, bowiem w przyszłości może nam to zamknąć drogę do ewentualnej rozbudowy części wykorzystywanej na działalno9ść gospodarczą.

Jeżeli zdecydujemy się na prostą konstrukcję dachu, wówczas w razie potrzeby będzie można dość łatwo poszerzyć część firmową domu i w ten sposób uzyskać dodatkowe pomieszczenia lub przestrzeń magazynową. Warto również rozważyć montaż w prywatnej części domu okien i drzwi wykonanych w technologii wyciszającej tak, aby odgłosy z prywatnych pomieszczeń nie mogły docierać do izb stanowiących lokal firmowy. W ten sposób zapewnimy sobie odpowiedni poziom prywatności i intymności.

Zobacz Również

Premium garaż blaszany – najwyższa jakość

W dzisiejszych czasach, kiedy jakość i funkcjonalność stają się priorytetem w wyborze produktów budowlanych, garaże blaszane zyskały znaczącą popularność. W szczególności premium garaże blaszane wyróżniają się na rynku dzięki swojej niezrównanej jakości, estetyce oraz wszechstronności zastosowań. Dlaczego warto zainwestować w tego typu konstrukcje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *