Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Budowa domu / Ocieplenie zewnętrzne i wewnętrzne wełną, styropianem i pianą poliuretanową. Która z tych opcji jest najkorzystniejsza dla inwestorów?
Gwarancja najniższej ceny pustaka ceramicznego
Dom eko

Ocieplenie zewnętrzne i wewnętrzne wełną, styropianem i pianą poliuretanową. Która z tych opcji jest najkorzystniejsza dla inwestorów?

Ocieplenie zewnętrzne lub wewnętrzne domu to bez wątpienia inwestycja, która się zwraca. Mają tego świadomość klienci, którzy przeznaczają niemałe sumy pieniędzy, by ich cztery kąty stały się ciepłe, przytulne i przede wszystkim tańsze w utrzymaniu.  Zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna izolacja ścian pozwala na oszczędności w naszym domowym budżecie i w przyszłości na obniżenie rachunków za energię o nawet 10 – 25 %. Niezwykle istotny jest tutaj współczynnik przenikania ciepła, który zgodnie z obowiązującymi aktualnie normami nie może przekraczać  0,3 W/(m2·K). Wraz ze zmniejszeniem tego parametru, spada również ilość ciepła ulatującego przez ściany zewnętrzne. Ostatecznie zredukowanie opłat za ogrzewanie zależne jest od wielu czynników takich jak między innymi powierzchnia ocieplanego budynku, rodzaj dachu czy też metoda ocieplenia domu, grubość izolacji i jakość wykonania prac.

Ocieplenie zewnętrzne i wewnętrzne – kiedy stosować daną metodę?

Ocieplenie ścian budynku może zostać wykonane na dwa sposoby, a mianowicie jako izolacja zewnętrza, jak i wewnętrza. Do obu metod mogą zostać wykorzystane materiały takie jak styropian, wełna mineralna lub piana poliuretanowa. Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy. Ważne, by dopasować odpowiedni rodzaj ocieplenia do swoich potrzeb.

Izolacja zewnętrzna jest bardzo powszechnie stosowana, jednak jej wykonanie jest uzależnione od panujących warunków atmosferycznych, które mają znaczący wpływ na trwałość wykonanego ocieplenia. Do prowadzenia prac polecana jest temperatura między 5 a 25 stopni Celsjusza na plusie. Upały, znaczne spadki temperatury czy deszcz mogą powodować przesuszanie materiałów i zapraw, uszkodzenia w postaci pęknięć lub odbarwienia.

Natomiast ocieplenie wewnętrzne to alternatywa dla metody zewnętrznej w przypadku budynków uznanych za problematyczne, a mianowicie między innymi bloków mieszkalnych i kamienic (gdzie wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia nie inwestują w izolację zewnętrzną) czy budowli zabytkowych lub o charakterystycznym, ciekawym wyglądzie i kształcie, gdzie fasada jest nie tylko trudna do ocieplenia, ale także powinna zostać zachowana w nienaruszonym stanie. W przypadku izolacji wewnętrznej pogoda nie odgrywa znaczącej roli – może być ona wykonywana w dowolnych warunkach atmosferycznych. Metoda ta jednak nie jest wolna od wad. Ocieplenia wewnętrzne sprzyjają powstawaniu tak zwanych mostków termicznych przez, które ciepło ucieka z pomieszczeń. Ponadto należy pamiętać, że wilgoć znacząco obniża skuteczność tego rodzaju izolacji, ponieważ para wodna, w niejako odseparowanym od zewnętrznego powietrza pomieszczeniu, w procesie dyfuzji przenika między warstwę ocieplenia a ścianę. Dlatego przy wyborze tej metody niezwykle ważne są odpowiednie materiały dobrej jakości.

 

Styropian – czy warto stosować go przy ociepleniach?

Popularne płyty styropianowe, czyli tak naprawdę polistyren, to materiał sztuczny o porowatej strukturze, który dzięki swoim właściwościom jest bardzo popularny nie tylko w Polsce. Tworzywo o najczęściej frezowanych brzegach jest odporne na wilgoć, dlatego też doskonale nadaje się do wykorzystania jako szczelna izolacja. Współczynnik lambda, a więc wartość przewodności ciepła wynosi w przypadku styropianu około 0,032 – 0,039 W/(mK). Styropian jest uznawany za materiał palny, lecz samogasnący o stosunkowo wysokiej odporności na wszelkiego rodzaju obciążenia, za to o małej sprężystości i ograniczonej tolerancji na środki chemiczne. Ocieplenie za pomocą styropianu może zostać wykonane metodą lekką mokrą. Wówczas płyty są mocowane bezpośrednio do ściany za pomocą zaprawy, a następnie tynkowane. Stosowana jest także metoda lekka sucha (można ją wykonywać zarówno zimą, jak i latem, ponieważ nie są w tym przypadku używane kleje na bazie wody), w której to zaś styropian przytwierdza się kołkami, śrubami czy po prostu gwoździami. W przypadku izolacji od zewnątrz można pokusić się o grubszy styropian, jednak zwiększy to nieco koszt całej inwestycji.

 

Wełna mineralna. Co powinniśmy o niej wiedzieć?

Inwestorzy bardzo często sięgają też po wełnę mineralną. Materiał ten powstaje w wyniku topnienia takich materiałów jak na przykład kamień bazaltowy, brykiet mineralny czy kruszywo wapienne. Poddawanie ich wysokiej temperaturze (nawet ponad 1000 stopni Celsjusza) powoduje proces rozwłóknienia. Dzięki składnikom pochodzenia naturalnego wełna uznawana jest za tworzywo mineralne. Niewątpliwie do zalet tego materiału zaliczamy niepalność i dużą wytrzymałość. Jest on także odporny na różnego rodzaju chemikalia i wyjątkowo elastyczny, przez co doskonale dopasowuje się do powierzchni. Wadą jest za to higroskopijność, co oznacza, że tworzywo to wchłania wodę i ma dużą nasiąkliwość. Wełna mineralna ma współczynnik przewodzenia ciepła równy 0,35-0,42 W/(mK). Jest to materiał oceniany jako mniej skuteczny w izolacji termicznej, ale jednocześnie doskonale pochłaniający dźwięki i sprawdzający się jako izolacja akustyczna. Identycznie jak w przypadku styropianu, wełna mineralna może być wykorzystana do ocieplenia metodą lekką mokrą – przy użyciu zaprawy klejowej i tynku cienkowarstwowego jako wykończenia całości, lub lekką suchą, przy której materiał jest montowany bez użycia kleju i tynku, a wyłącznie mocowany kołkami, gwoździami czy śrubami.

 

Piana poliuretanowa – czym właściwie jest?

Pianka poliuretanowa, powstająca z izomerów, to materiał o współczynniku lambda mieszczącym się w przedziale 0,018 – 0,028 W/(m·K), zapewniający dużą skuteczność termoizolacji (większą niż styropian czy wełna mineralna). Aplikacja w innowacyjny sposób, a mianowicie metodą natryskową, pozwala wyeliminować niepożądane mostki cieplne i zapewnić dużą szczelność ze względu na brak połączeń międzymateriałowych. Piana poliuretanowa jest też odporna na wysokie temperatury i pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się ognia. Jest ona uznawana za tworzywo lekkie, paroprzepuszczalne, ale niestety nieodporne na nacisk.

Zobacz również:

Gotowe projekty stajni

Gotowe projekty hoteli 

Gotowe projekty domów szkieletowych

 

Ile będzie nas kosztowało ocieplenie domu?

Ocieplenie domu, zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne to dość kosztowne przedsięwzięcie. Jednak jak podkreślają specjaliści, jest to inwestycja opłacalna, która pomaga wiele zaoszczędzić w przyszłości, by rachunkami za ogrzewanie nie nadszarpnąć naszego domowego budżetu. Całkowity koszt jest trudny do konkretnego oszacowania, ponieważ zależy on od kilku aspektów. Wielkość budynku i powierzchnia ścian, wybrany materiał i jego jakość, metoda wybrana do wykonania prac. Wszystkie te czynniki bez wątpienia mają znaczenie w przypadku wyceny ocieplenia.

Można jednak orientacyjnie obliczyć wartość inwestycji. Opłata dla fachowców wykonujących pracę waha się między 30 a 60 złotych za 1 metr kwadratowy ocieplanej powierzchni. Styropian o standardowej grubości (10, 12 lub 15 centymetrów) oraz tradycyjna wełna mineralna to również wydatek rzędu 30 – 40 złotych. W przypadku grubszego styropianu (nawet o 10 centymetrów) cena za każdy 1 metr kwadratowy wzrasta do nawet 50 złotych. Należy doliczyć też dodatkowe koszty takie jak zaprawa klejowa lub kołki do montażu, siatki zbrojące, podkłady gruntujące, a także elementy niezbędne do wykończenia całości jak choćby parapety czy tynki i farby elewacyjne. Cena piany poliuretanowej potrzebnej do ocieplenia 1 metra kwadratowego to również koszt sięgający nawet 70 złotych. Na koszt wpływ ma jakość i grubość użytego materiału. Jedna standardowa paczka styropianu wystarczy do pokrycia około 3 metrów kwadratowych powierzchni. Wełna mineralna dostępna jest natomiast w rolkach lub paczkach o różnych wielkościach.

Decyzja musi zostać dokładnie przemyślane. Jednakże ocieplenie budynku to inwestycja, która ma nam służyć przez lata, pomagać oszczędzać, redukować rachunki, zapewniać ciepłe wnętrza i wygodę użytkownikom. Dlatego też warto sugerować się nie tylko i wyłącznie ceną, ale przede wszystkim jakością. Oferta musi zostać dopasowana indywidualnie do potrzeb inwestora.

Zobacz Również

drewniana elewacja

Wykończenie domu drewnem – co warto wiedzieć o tym rodzaju elewacji.

Drewno jako materiał konstrukcyjny domów mieszkalnych znany jest do wieków. Obecnie większą popularnością cieszą się ...

6 komentarzy

 1. Paweł

  Polecacie wełnę mineralna? Bo dużo słyszałem, zę to bardzo nasiąka, pochłania wode i po jakimś czasue już nic nie daje… bo piana poliuretanowa to już jest strasznie droga, widaomo, bo to trochę nowinka. W ogóle ocieplanie domu to droga „zabawa”. Ja jeszcze doliczy się do tego robociznę plus te wszystkie dodatkowe materiały do montażu to wychodzi spora suma

  • Szymek

   Jeśli będzie prawidłowo zrobiony montaż to powinna być skuteczna, trzeba się tylko wystrzegać podstawowych blędów podczas ocieplania. Jeśli szukasz czegoś co przy okazji będzie dobrym izolatorem akustycznym to wełna jest idealna do takich celów. Ale poelcam tak to styropian jeśli nie zależy Ci na wyciszeniu i ociepleniu budynku jednocześnie. Co do piany – to jest nowinka, więc nie jest az tak tania, ale to na pewno wygodna metoda do nakładania i szybko się to robi, tu już potrzebna za to profesjonalna ekpia ze sprzętem.

   • Paweł

    Piana poliuretanowa…jakos nie dokońca ufam ze porzadniemi to zrobia, chyba jednak wolę tradycyjne metody. Faktycznie wlaory akustycne są dość ważne wiec wełna chyba mnie przekonuje. Koszty wełny i styropianu są chyba przecież porównywalne. A co Pan ma u siebie jako ocieplenie jeśli mogę zapytać i czy jest Pan z tej inwestycj zadowolony ? dziękuję bardzo za wskazówki

    • Szymek

     U siebie mam styropian, czyli tradcycyjnie az do bólu. Kiedy my ocieplalismy dom to piana poliuretanowa nie była jeszcze tak popularna, a jeśli była to była dużo droższa niż zwykłe metody ocieplania. Styropian jest całkiemz adowalajacy – zresztą kazde ocieplenie w porównaniu z brakiem ocieplenia wypada dobrze. Gdybym teraz ocieplał to na pewno wziąłbym trochę grubszy. Trzeba trochę dołożyć wtedy do inwestycji, ale jednak to później się zwraca w niższych rachunkach.

     • Paweł

      To jeśli można zapytać jaki Pan ma styropian w sensie jakiej grubości, a jaką Pan poleca? I czy zastosował Pan u siebie ocieplenie zewnętrzne czy ocieplenie wewnętrzne? Myslę o wełnie i raczej ocieplenie zewnętrzne niż wewnętrzne u mnie by dało rade raczej, ale może ekipa, którą właśnie zatrudniam coś mi doradzi w tej sprawie. Pozdrawiam.

  • łuki

   Paweł, ja słyszałam, że jest bardzo dobra jeżeli dom znajduje się przy ulicy i chcesz go wyciszyć. Niby w domu rodzinnym mam tak ocieplony dom, ale nie mieszkamy przy ruchliwej ulicy więc ciężko mi stwierdzić i coś polecić. Jeżeli chodzi o pianę to naprawdę duży koszt bo tak naprawdę od niedawna jest taka możliwość ocieplania dostępna na rynku. Wszystko jest kwestią tego, czego potrzebujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Projekt domu za darmo