Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Prawo budowlane / Budowa bez pozwolenia na budowę. Nowe przepisy w prawie budowlanym
wymarzony dom

Budowa bez pozwolenia na budowę. Nowe przepisy w prawie budowlanym

28 czerwca 2015 r wejdzie w życie nowelizacja prawa budowlanego, która ułatwi życie wszystkim planującym budowę domu oraz zminimalizuje formalności. Dzięki temu, zaoszczędzimy sporo czasu i nerwów. Najistotniejsza zmiana dotyczy pozwolenia na budowę, a raczej braku konieczności jego posiadania. Budowa bez pozwolenia na budowę? Teraz to możliwe!

Co się zmieni dla budujących domy? Budowa bez pozwolenia na budowę będzie możliwa.

Do tej pory trzeba było zebrać komplet dokumentów i czekać zwykle od 3 tygodni do nawet 3 miesięcy na ten ważny dokument. Po wejściu w życie nowelizacji , możemy budować bez pozwolenia. domTeraz wystarczy, że starosta nie wniesie sprzeciwu w ciągu 30 dni od zgłoszenia zamiaru budowy i możemy ruszać z inwestycją.

Żeby jednak tak było, trzeba spełnić dwa zasadnicze warunki:

  • budować w obrębie własnej działki, a nie w granicy sąsiada
  • stosować się do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego

Od czego zacząć budowę domu po nowemu?

Najlepiej pierwsze kroki związane z planowaną inwestycją, skierować do właściwego urzędu miasta lub gminy. To ułatwi wybór projektu. W innym przypadku może się okazać, że wydane pieniądze pójdą na marne. W niektórych gminach na przykład nie można postawić domu wyższego niż 8 metrów, w innych odpadają budynki z płaskim dachem, a w jeszcze innych nie można odbiegać od stylu zabudowy na określonym obszarze. Dopiero po zapoznaniu się z MPZP, możemy przystąpić do wyboru projektu, który spełnia wymogi miasta lub gminy oraz nasze osobiste preferencje. Nawet jeśli wiemy czego szukamy, warto skorzystać z rad specjalistów. Być może są aspekty, o których nie myślimy na etapie wyboru projektu.

Projekt i co dalej?

projekt domuJeśli znajdziemy już wymarzony projekt domu, warto rozejrzeć się za architektem i geodetą. Pierwszy fachowiec zajmie się adaptacją projektu i kierownictwem budowy (najczęściej architekci mają takie uprawnienia), a jeśli dobrze trafimy, pomoże przebrnąć przez gąszcz formalności i doradzi. Geodeta natomiast sporządzi mapki do celów projektowych. To istotne, bo okres oczekiwania na nie to minimum 1,5 miesiąca, a bez mapek nie ruszymy z miejsca. Można zacząć działać jeszcze przed zakupem projektu – skróci się wtedy czas oczekiwania.
Teraz już można składać w starostwie zgłoszenie zamiaru budowy.

Jakie jeszcze istotne zmiany przynosi nowelizacja prawa budowlanego?

Możliwość budowania bez pozwolenia, niesie za sobą także inne korzystne dla nas zmiany. Nie trzeba już zgłaszać Nadzorowi Budowlanemu terminu rozpoczęcia prac budowlanych. Do tej pory , inwestor miał taki obowiązek na 7 dni przed rozpoczęciem prac. Nie musimy już, dołączać do zgłoszenia zamiaru budowy oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii elektrycznej, wody, gazu, odbioru ścieków i odpadów stałych. Na każde warunki techniczne do tej pory trzeba było czekać. Nowelizacja sprzyja także inwestorom, którzy dopuścili się samowoli budowlanej. Będą mieli możliwość złożenia wniosku o umorzenie bądź rozłożenie na raty opłaty legalizacyjnej.

Nowelizacja, która wejdzie w życie 28 czerwca 2015 r, z pewnością jest krokiem w stronę rozwoju budownictwa jednorodzinnego w Polsce. Wielu inwestorów zachęci do podjęcia decyzji o budowie własnego domu, bo nic w naszym kraju nie odstrasza tak skutecznie, jak przeciągające się formalności.

Wybierz swój wymarzony projekt już dziś

wyszukiwarka projektów

Zobacz Również

Jak założyć księgę wieczystą, kupując mieszkanie od dewelopera? Poradnik krok po kroku

Kupujesz mieszkanie od dewelopera? Jeśli tak, musisz pamiętać o dopełnieniu kilku formalności. Jedną z nich ...

3 komentarze

  1. Romek

    Mógłby mi ktoś objaśnić co się tak naprawdę zmieniło w porównaniu z poprzednimi wymogami???!!! Mamy w planie budowę domu i już danwo zaa to się zabieraliśmy, dziąłka już kupiona i rzerzucilismy tony dokumentów, żeby wdrożyć się w temat, a tu się okazuje że trzeba wszytsko w sumie zaczynać od nowa, bo zmieniły się przepisy…Ktoś jest w tym zorientowany ?

  2. Dorota

    Ale to już weszło dawno, w 2015 roku, wiec pewnie znasz już te nowe przepisy. Chodzi o to, ze kiedyś trzeba było czekac 3 miesiace na pozowlenie, a etraz jeśli starosta nie ma zastrzeżeń prze zmiesiac to możesz spokojnie budowac. Trzeba pilnowąc tylko,żeby budować w obdrebie własnej parceli i dopasować projekt do ogólnegoplanu zagospodarowania. Wsyztsko masz w tym artykule

  3. Gambler

    Ja nie wiem jak niektórzy naprawdę mają nerwy żeby budować bez pozwolenia. Ja tam jednak uważam, że nie powinno się pobłażać takim osobom. Niektórzy tygodniami kompletują wszystkie dokumenty i kilka razy chodzą dopytywać czy na pewno wszystko żeby było zgodnie z prawem. A jeżeli komuś się to nie podoba to jak widzę od 2015 roku jest taryfa ulgowa dla takich osób. No nie jest to do końca fajne, ale w sumie nic się już nie zrobi. Ja tam jednak wolę żeby wszystko było zalegalizowane w urzędzie i dopiero można wtedy zacząć prace.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *