Domy drewniane jeszcze do niedawna kojarzyły się z obiektami rekreacyjnymi. Obecnie jednak coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę domów prefabrykowanych z drewna, które łączą w sobie ekologię, szybkość budowy i estetykę. Czy rzeczywiście warto zainwestować w taki dom i jak wygląda proces budowy? Zobacz, co sprawia, że dom z drewna to coś więcej niż alternatywa dla tradycyjnego budownictwa.
Dlaczego domy z drewna?
Drewno jako materiał budowlany towarzyszy człowiekowi od wieków. Jest naturalne, oddychające i przyjazne dla zdrowia, ponadto wprowadza do wnętrz wyjątkowy mikroklimat – drewno „żyje”, reguluje poziom wilgotności powietrza, a także zapewnia komfort termiczny. Nie bez znaczenia jest też aspekt psychologiczny – mieszkańcy drewnianych domów często mówią, że przebywając w naturalnym otoczeniu, czują się bardziej zrelaksowani i mają więcej energii do działania.
Rodzaje domów drewnianych – jaki wybrać?
Wybór domów z drewna jest większy, niż mogłoby się wydawać. Jakie konstrukcje są obecnie dostępne na rynku?
- Domy z bali – tradycyjne, masywne i niezwykle trwałe, ale też bardziej pracochłonne w budowie.
- Domy szkieletowe – lekkie i szybkie w realizacji, często budowane systemem kanadyjskim.
- Domy prefabrykowane – najbardziej innowacyjne rozwiązanie, które zdobywa popularność dzięki szybkości budowy i wysokiej precyzji wykonania.
Czym jest drewniany dom prefabrykowany?
Drewniany dom prefabrykowany to taki, którego większość konstrukcji powstaje w hali produkcyjnej. Tam elementy są dokładnie przygotowywane, wycinane, profilowane i oznaczane, aby następnie zostać zmontowane niczym klocki LEGO – szybko, sprawnie i bez względu na pogodę.
Dzięki temu rozwiązaniu czas budowy skraca się do absolutnego minimum – cały dom może stanąć w zaledwie dwa tygodnie! To możliwe, ponieważ na miejscu nie wykonuje się już większości prac budowlanych, a jedynie montaż przygotowanych wcześniej elementów.
8 etapów budowy domu prefabrykowanego
Proces powstawania drewnianego domu prefabrykowanego można podzielić na osiem podstawowych etapów:
- Przygotowanie fundamentów – zwykle są to płyty żelbetowe lub ławy o głębokości ok. 110 cm.
- Budowa szkieletu – z drewna iglastego, czterostronnie struganego, suszonego komorowo.
- Stan surowy otwarty – gotowa konstrukcja domu bez zamknięcia ścian.
- Roboty elewacyjne – zewnętrzna warstwa ochronna i estetyczna domu.
- Montaż instalacji cieplnej – głównie ogrzewanie oraz izolacje.
- Układanie płyt gipsowych – wewnętrzne wykończenie ścian.
- Roboty wykończeniowe – montaż stolarki, podłóg, armatury.
- Odbiór domu – gotowy do zamieszkania w rekordowo krótkim czasie.
Ekologiczne i nowoczesne materiały budowlane
Konstrukcja domów opiera się na drewnie najwyższej jakości, wolnym od życia biologicznego. Ściany, dachy i stropy są wykonane z płyt OSB-3, które cechuje odporność na wilgoć i ogień oraz wysoka sztywność.
Do izolacji używa się zazwyczaj:
- wełny mineralnej – sprawdzonej, dobrze izolującej i ognioodpornej;
- wełny drzewnej – nowoczesnego, ekologicznego materiału o właściwościach dźwiękochłonnych i regulujących mikroklimat.
Elewacja – więcej niż estetyka
Zewnętrzna warstwa domu drewnianego to nie tylko ozdoba, ale przede wszystkim ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. W przypadku domów drewnianych nie stosuje się styropianu jako izolacji zewnętrznej, ponieważ blokuje on oddychanie ścian, a zamiast tego wykorzystuje wełnę mineralną i systemy dedykowane konstrukcjom z drewna.
Drewniany dom prefabrykowany – szybki, zdrowy, zrównoważony
Czy budowa drewnianego domu prefabrykowanego jest prosta? Tak – i to bardzo. Dzięki prefabrykacji proces budowy przypomina bardziej montaż niż tradycyjną pracę budowlaną. Nie ma przestojów technicznych, pogoda nie wpływa na harmonogram, a inwestor może cieszyć się własnym domem nawet w ciągu kilku tygodni od rozpoczęcia prac.
Dodatkowo drewniane domy:
- są lekkie i nie obciążają gruntu tak jak murowane konstrukcje,
- cechują się wysoką efektywnością energetyczną,
- są przyjazne dla środowiska i zdrowia domowników,
- doskonale wpisują się w nowoczesne podejście do życia – slow life i zero waste.
Podsumowanie
Drewniane domy prefabrykowane to dziś nie tylko modna alternatywa, ale realna odpowiedź na potrzeby współczesnych rodzin. Jeśli marzysz o domu z duszą, który powstanie szybciej niż zdążysz wybrać kolory ścian – drewniany dom prefabrykowany może być właśnie dla Ciebie.
Jeśli chodzi o drewniane domy to poelcam sobie przeczytać dokałdnie taki artykuł: https://www.archido.pl/porady/jakie-sa-zalety-domkow-drewnianych/, a także dokładnie jeszcze ten: https://www.archido.pl/porady/domki-letniskowe-inwestycja-na-przyszlosc-czy-zbednie-wydane-pieniadze/ wszystko opisane z głową i dużo można wyczytać zwłaszcza jak się porówna te trzy. Jak dla mnie taki drewnainy dom jest swietna inwestycją na przyszłość – bo tani, szybki w budowie, eko, łatwo go udoskonalić i zmienić, a poza tym jest bardzo przytulny i miło się w nim mieszka. Polecam i pozdrawiam.
Faktycznie jak się przeczyta te wsyztskie artykuły, które tutaj rekomendujesz to rzeczywiście widać same zalety takich drewnianych domków. Może nie wyobrażam sobie takiego na cały rok, ale na działke gdzie zwykle czas spędzamy tylko latem i póżna jesienią to jest jak znalazł. Bardzo dziękuję za inspirację i podpowiedz pozdrawiam serdecznie wszystkich budujących :-)
Znam takich co mówili to samo co ty, ale drewniane domy mogą posłużyć do mieszkania na cały rok. Uwierz mi, mówię to z własnego doswidczaenia, zanim sam wybudowałe taki tez konsultowałem się wiele razy i przeczytałem mase artykułówna temat żeby przez [rzypadek nie wpakować się na jkąś minę…
Tak, takie drewniane domy sa super! Na Archido znaleźliśmy wile takich prpozycji ładnych drewnianych domów. Na pewno wiele z nich można by wykorzystać jako domki całoroczne. Dużo ciekawych projektów z Archido się do tego nadaje. Mają tak funkcjonalen układy pokojów, że bez problemów można tam sobie zyć cały rok.
Właśnie tez polecam ten artykuł i poczytanie sobie komenatrzy ludzi co oni sądzom o takim budownictwie. Często to sa opinie ludzi, którzy sami taki dom pobudowali, albo właśnie buduja. Każdy zachwala koszt budowy, czas realizacji projektu i oczywiście niepowtarzalny klimat w takim drewnianym domu i drewnianym wnętrzu. https://www.archido.pl/porady/domki-letniskowe-inwestycja-na-przyszlosc-czy-zbednie-wydane-pieniadze/