Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Budowanie / Funkcjonalne pomieszczenie gospodarcze jako niezbędnik w każdym domu
Pomieszczenie gospodarcze

Funkcjonalne pomieszczenie gospodarcze jako niezbędnik w każdym domu

Zwłaszcza w małych domkach, o dość niedużej powierzchni użytkowej, inwestorzy chcą zaaranżować jak najfunkcjonalniej każdy metr kwadratowy, wygospodarować odpowiednią przestrzeń nie tylko do życia, ale także i na niezbędne w każdym projekcie schowki, szafki i dodatkowe pomieszczenia pomagające uporządkować potrzebne przedmioty. Dawniej głównym trendem w budownictwie było stworzenie strychu lub podpiwniczanie budynku (w rezultacie znacznie podwyższało to koszty budowy, a przy nieodpowiedniej konserwacji wkradała się wilgoć, drewniane wykończenia butwiały), dziś niezwykle popularnym wyborem i przydatnym dla domowników miejscem w domu jest pomieszczenie gospodarcze, które po rozplanowaniu w rozsądny sposób ułatwi codzienne funkcjonowanie, pozwoli zachować porządek i zapobiegać bałaganowi w całym wnętrzu. To strefa gospodarcza każdego projektu i niezwykle ważne pomieszczenie, dlatego przy jego planowaniu należy dokładnie przemyśleć każdy element. Jak powinno zostać zaaranżowane, by najlepiej pełniło swoją funkcję?   

Pomieszczenie gospodarcze – zapanuj nad przestrzenią

Pomieszczenie gospodarcze w budynku mieszkalnym to nasz „sprzymierzeniec” w walce z rozprzestrzeniającym się chaosem. Z czasem gromadzimy w swoim domu coraz więcej przedmiotów – rodzinne pamiątki, których przez wzgląd na wartość sentymentalną nie pozbędziemy się tak łatwo, nowe rowery, kolejne skrzynki z narzędziami, odkurzacz, szczotki, mopy, wiadra, sprzęt sportowy czy meble ogrodowe…Można wymieniać tak w nieskończoność. Czasem trudno zapanować nad taką ilością rzeczy. Odpowiednie półki rozwiążą ten problem! Możemy także wykonać regały na zamówienie, co pozwoli idealnie dopasować ich wielkość do wielkości wnętrza, ponieważ zwykle pomieszczenia tego typu mają dość niedużą powierzchnię do zaaranżowania. Każdy centymetr kwadratowy jest więc na wagę złota! Wszelkie konstrukcje muszą być solidne, by wytrzymały nawet te nieco większe ciężary. Ponadto składowanie drobiazgów w opisanych kartonach, koszyczkach czy pudełkach oszczędzi nasz czas podczas szukania tego, co w danej chwili potrzebne. Można pokusić się również o szafki z drzwiczkami chroniącymi przedmioty przed pyłami i brudem. Zadbajmy, by sprzęty najczęściej używane w naszym domu znajdowały się w pod ręką, w miejscu, do którego łatwo się dostać, niezastawionego na przykład stosem pudełek. 

Pomieszczenie gospodarcze – co wpływa na funkcjonalność?

Nie tylko posegregowanie przedmiotów będzie istotne przy urządzaniu takiego wnętrza. Liczą się również materiały do tego wykorzystane. Do wyłożenia podłoża polecane są zazwyczaj płytki ceramiczne jak najmniej uciążliwe w konserwacji i sprzątaniu, a także farby naścienne, z których łatwo zmyć wszelkie zabrudzenia. Jeśli pomieszczenie techniczne ma służyć jako kotłownia z piecem zadbajmy o ognioodporne tworzywa. Podstawą jest również odpowiednia wentylacja niezbędna tak naprawdę w każdym pomieszczeniu, zupełnie niezależnie od jego funkcji. Zgodnie z zasadami najkorzystniejszego usytuowania domu względem stron świata, pomieszczenie gospodarcze najlepiej ulokować od północy, gdyż ta przestrzeń w naszym domu, nie wymaga tak dużej ilości naturalnego światła i wyższej temperatury jak salon czy sypialnie (najczęściej umiejscawiane od południa). Takie zlokalizowanie pomieszczenia jest ważne zwłaszcza jeśli chodzi o tworzenie spiżarni – niższa temperatura jest wskazana w przypadku przechowywania żywności.

Stworzenie pralni w takim miejscu wymaga odpowiedniego zaplecza – oprócz rzecz jasna pralki warto pomyśleć o dodatkowych koszach na brudną bieliznę, półkach na czystą odzież, desce do prasowania czy sznurkach i metalowych suszarkach na świeżo wyprane ciuchy. Wieszaki, dodatkowe drążki pomogą zadbać o ubrania, utrzymać je w dobrym stanie, niepogniecione tuż po wyprasowaniu. W przypadku pralni odporność na wilgoć materiałów wykończeniowych będzie dużym atutem.

Pomieszczenie gospodarcze często jest miejscem, w którym majsterkujemy, naprawiamy popsute przedmioty, brudzimy się, dlatego dodatkowa umywalka zaoszczędzi nam wypraw do łazienki ulokowanej w części mieszkalnej i odrywania się od absorbującej pracy.

Zgodnie z regulacjami prawnymi pomieszczenie gospodarcze, w zależności od jego funkcji, powinno być dostosowane do wymaganych parametrów – kubatury zróżnicowanej dla konkretnych typów ogrzewania, minimalnej wysokości pomieszczenia wynoszącej około 2 m. Powinno także posiadać nieoszklone drzwi z wywietrznikami, otwierające się na zewnątrz, a nie do wewnątrz. Instalacje i urządzenia bezwzględnie muszą również spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa i mieć odpowiednie parametry techniczne. Dla każdego rodzaju pomieszczenia te wskaźniki się różnią, dlatego warto je sprawdzić przed rozpoczęciem zagospodarowywania wnętrza.

A może dodatkowy budynek gospodarczy?

Przy zakupie gotowego projektu sprawdź czy architekci przeznaczyli nieco miejsca na pomieszczenie gospodarcze czy techniczne. Jeśli go nie przewidziano, warto zastanowić się nad stworzeniem dodatkowego wolnostojącego budynku gospodarczego. Szeroki wachlarz produktów pozwoli wybrać odpowiedni, skrojony na miarę naszych potrzeb. Budynki z garażem, z jednym lub dwoma pomieszczeniami, z większymi lub mniejszymi oknami, z wejściem z wielu stron. Każdy klient znajdzie coś dla siebie! Według ogólnych zasad budynki do 35 m kw powierzchni oraz do 5 m wysokości nie wymagają pozwolenia na budowę. Jednak istnieją pewne wyjątki, dlatego należy dokładnie sprawdzić wymogi i specyfikacje przed rozpoczęciem prac oraz upewnić się, że nie dopuścimy się samowoli budowlanej i nie zrobimy czegoś bez wiedzy starostwa.

Inne pomieszczenia pomocnicze

Poręczna spiżarnia do przechowywania domowych weków czy garderoba, w której zmieszczą się ubrania całej rodziny. W trakcie użytkowania budynku docenimy pomysły projektantów na takie miejsca w naszym projekcie. Wówczas duże szafy suwane czy szafki z artykułami spożywczymi oraz kuchennym sprzętem nie będą zabierały codziennej przestrzeni do życia. Natomiast niewielki schowek (choćby ulokowany we wnęce pod schodami) pomoże w utrzymaniu porządku. Tam będziemy mogli trzymać wszelkie środki czystości i sprzęt do sprzątania, by były one łatwo dostępne.

Zaaranżowana w odpowiedni sposób przestrzeń pomocnicza to ułatwianie życia sobie i innym domownikom oraz pomoc w oszczędzaniu tak cennego czasu, który będziemy mogli wykorzystać w inny sposób – na przykład na odpoczynek czy wspólny obiad z rodziną.

Zobacz też:

Projekty domów szkieletowych 

Projekty stajni

Projekty altan ogrodowych

Zobacz Również

nowoczesna podsiadlosc

Dom jak ze snu – Zobacz najlepsze projekty okazałych rezydencji!

Reprezentacyjny wygląd, okazałe wnętrze i maksimum możliwości – w tym przypadku może chodzić tylko o jedną kategorię projektów a są nią oczywiście rezydencje. Ten rodzaj budynków spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów, którzy chcą na co dzień otaczać się luksusem. Jakie propozycje domów powyżej 200 m2 oferują nam obecnie projektanci?

5 komentarzy

  1. Tamara

    po jakimś czasie mieszkania w domu, jak już zaczyna się gromdzić coraz więcej rzeczy w pomieszczeniu, to człowiek docenia dodatkowe pomieszczenia. Takie pomieszczenie gsopdoarcze to podstawa na przykąłd żeby trzyac tam meble ogrodowe, które się wystawia na taras czy nawet jakies proste narzedzai do ogrodu i do srzatanai. Super sprawa! Na Archido przejrzyjcie propozycje domow, ale szukajcie takich z pomieszczeniami, polecam naprawdę!

  2. x

    pomieszczenie gospodarcze zwykle się wszystkim kojarzy z taką kalsyczną graciarnią, ale polecam jednak to dobrze zagospodarować, poczytać szczegóły na Archido o aranżowaniu takich miejsc i generalnie jakiś małych przestrzeni – półki na wyiar czy w ogóle jakies regały to nie ejst duzą kwota, a pomoze wprowadizc trochę ładu do mieszkania i nie będzie to wyglądało na kompletny chaos, a my na czas znajdziemy to co akurat szukamy

    • Kasia

      no wlasnie, anwet zdjęcie na Archido do tego artykułu trochę przedstawia graciarnię :) , ale generanie to nie jest źle i wydaje mi się że jaksię dobrze zagospodaruje cąłośc, tak jakpiszecie to da se nie zrobić tamjakieoś straszliwego l bałaganu w któtkim czasie, grunt to wlasnie zrobić dużeo miejsca do pzrechowywania najlepiej na widoku – jakieś półki zamiast zamkniętych szafek będą idelane

  3. Paula

    będę się chyba trzyamc tyc porad z Archido, bo w pomieszczniu gospodarczym to łatwo graciarnię jednak zrobić… u nas chyba właśnie ten moment nastąpił i teraz czas na zorganizowanie jakieś półeczek i szafek, żeby przechowywać te wszystkie mniej lub bardziej potrzebnegraty….

  4. Magda

    dodatkowy budynek gospodarczy się przydaje. Wydaje mi się, ze jeds nawet praktyczniejszy niż takie pomieszczenie gsopdoarcze w domu, jednak w domu tomamy opory, ze coś się brudzi,a dodatkowy budynek w ogrodzie może być warsztatem, możemy tam wprowadzić trochę bałaganu i trzyać tam po prostu wsyztsko. Takina przykład budynek gospodatczy wolnostojący z dwoma pomieszczeniami najlepiej z osobnym wejściem. Nie wiecie może czy na Archido takie są jeszcze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *