Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Budowanie / Jak bezpiecznie kupić dom od dewelopera?
dom

Jak bezpiecznie kupić dom od dewelopera?

Artykuł sponsorowany

Szukanie działki, projektu, a później ekipy budowlanej, zbieranie dokumentów, pozwoleń itp. zajmuje mnóstwo czasu, a efekt i tak nie zawsze jest taki, jak oczekiwaliśmy – możliwe jest ułatwienie sobie tego zadanie poprzez zakup domu od dewelopera.

Z tego właśnie względu coraz więcej osób decyduje się na zakup domu od dewelopera, np. Home Broker. Jak bezpiecznie kupić dom na rynku pierwotnym? Oto kilka wskazówek.

Jakie obowiązki ma deweloper?

Kupując dom od dewelopera należy zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii. Obecnie obowiązki dewelopera są ściśle określone ustawą deweloperską, która zawiera rozwiązania korzystne dla konsumentów. Można już bez ryzyka kupić dom, który jest dopiero w fazie realizacji, ponieważ pieniądze wpłacane są na rachunek powierniczy, a umowa przedwstępna ma formę dokumentu notarialnego. Deweloper jest zobowiązany do przedstawienia prospektu informacyjnego, w którym muszą znaleźć się wszystkie informacje określone w ustawie. Ponadto konsument ma prawo wglądu do dokumentacji, w tym zwłaszcza do projektu budowlanego oraz wykonawczego. W przypadku, gdy deweloper odmówi wglądu do tych dokumentów, jakość budowy może budzić wątpliwości.

Bezpieczny zakup domu – na co zwrócić uwagę?

Planując zakup domu, zawsze warto osobiście sprawdzić teren, na którym będzie stawiany budynek. Najistotniejsze kwestie, to przede wszystkim możliwość dojazdu lub dojścia do posesji, a także bliskość komunikacji publicznej. Ponadto duże znaczenie ma okolica domu – najlepiej, jeśli w pobliżu jest las, park, ścieżki spacerowe czy pola. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy w okolicy nie ma uciążliwych miejsc i obiektów, takich jak wysypisko śmieci, zakłady przemysłowe czy podmokłe tereny będące siedliskiem komarów.

Oczywiście, aby mieć pewność, że niedaleko domu nie powstanie jakiś uciążliwy budynek warto sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Oba te dokumenty znaleźć można w Internecie, po wejściu na stronę urzędy wojewody lub gminy.  Nie zaszkodzi też zapytać w urzędzie gminy o planowane w okolicy inwestycje.

Kolejną dość istotną kwestią jest zapoznanie się z planem osiedla. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na takie kwestie jak:

 • infrastruktura osiedlowa – warto sprawdzić, czy przy naszym wymarzonym domu nie będzie ulokowana przepompownia ścieków, zbiorcze szambo czy linie wysokiego napięcia,
 • dojazdy – najlepiej, jeśli dom nie będzie leżał przy głównej trasie przejazdowej,
 • sklep, przystanek autobusowy – jeśli do przystanku lub sklepu trzeba dojść km lub więcej może to być uciążliwe, zwłaszcza zimą,
 • podłączenie do kanalizacji – własne szambo to dość drogie i mało efektywne rozwiązanie,
 • płot, kostka brukowa – choć nie jest to najważniejsze, to może okazać się dość istotne, gdyż koszt położenia kostki i zamontowania płotu jest dość wysoki.

Zobacz Również

nierdzewnybalkon.pl-1

Wypełnienia balustrad poziome i ze szkła – porównujemy

Balustrady to element wyposażenia technicznego balkonów, tarasów czy klatek schodowych. Pojawiają się także we wnętrzach ...

6 komentarzy

 1. Marek

  Teraz chyba jest dużo bezpieczniej w tej kwestii, bo działanie deweloperów sa jakoś regulowane prawem. Mimo wszytsko przydałoby się kilka wskażówek na co zwrócić uwagę, kiedy chce się kupic dom od jakiejś firmy a ktoś nam propnuje jakąs ofertę. Na co trzeba być wyczulonym przy zakupie takiego domu od dewelopera?

  • Justyna

   Wiesz, zawsze waro zwrócić uwagę na parę kwestii, które ułatwią Ci życie. Sprawdź jakie są drogi dojazdowe, czy w poblizu są przystanki i czy łatwo się dociera to Twojego domu/mieszkania. Warto zbadac lokalizację, zeby obok zaraz nie mieć jakieś oczyszczalni ścieków. Oczywiście kanalizacja i inne przyłącza, to tez jest bardzo istotne. Moze też przydałby się w okolicy jakiś sklep. Nie wiem, ja bym na to akurat spojrzała. chociaż teraz deweloper zwykle zwraca uwagę na takie sprawy, bo takie domy czy mieszkania lepiej się sprzedają, jest większy popyt, a ludzie chcą kupić dom gdzieś blisko cywilizacji

   • Marek

    Wielkie dzięki Justyna!!!
    Faktycznie pewnie parę spraw bym przeoczył a tak to wiem na co patrzeć. Teraz analizuje przyącza na osiedlach i drogi dojazdowe. Ja jeszcze szukam czegos blisko parków albo jakiś zieleni. jednak przed zakupem od dewelopera najpierw trzeba przeanalizować co się dzieje w okolicy, żeby potem nie wylądować na lodzie i nie jechać na przykład 20 km do najbliższego sklepu ;-)

 2. Karol

  Wprowadzenie tej ustawy deweloperskiej było bardzo dobrym posunięciem, teraz kiedy umowa wymaga aktu notarialnego a deweloper musi sporzadzić prospekt informacyjny kupowanie mieszkań jest dużo bezpieczniejsze. My kupiliśmy mieszkanie od dewelopera pod Łodzią i wszystko przebiegło bez problemów i bez nerwów.

  • Marek

   Dzieki, to jest faktycznie trochę uspokajające, że jednak da się takie sprawy załatwić bez problemów i mało inwazyjnie bez nerwow. Sam fakt, ze ktoś nad tym czuwa, jest ustawa i to musi być potwierdzone prawnie to jest jednak duże zabezpieczenie dla inwestorów przed zakupieniem mieszkania czy też domu od dewelopera.

 3. Jarosławo

  Zawsze ma się zabezpieczenie. Po wielu skandalach związanych z zakupami u dewelopera wprowadzono wiele poprawek mających na celu ochronę konsumentów. Najważniejsze to zapoznać się na spokojnie ze wszystkimi prawami, jakie mamy jako konsumenci i bez nerwów wybierać wymarzony dom. My akurat sami budujemy z projektu wybranego właśnie na tej stronce, ale mamy kilku znajomych, którzy zdecydowali się na zakup od dewelopera i nie widzę żeby żałowali tej decyzji. Wszystko jest kwestią rozsądku. Pozdrawiam serdecznie i życzę udanych poszukiwań wszystkim!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *