Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / FAQ / Mapka do projektu – komu należy zlecić jej wykonanie?
Gwarancja najniższej ceny pustaka ceramicznego

Mapka do projektu – komu należy zlecić jej wykonanie?

Budowa domu to nie tylko nasze plany i marzenia, zakup działki, zebranie pieniędzy oraz niemało energii do pracy. To przede wszystkim projekt – dostosowany do działki, potrzeb domowników, a także przemyślany pod względem wielu kryteriów. Dlatego tak ważna jest odpowiednio wykonana mapka do projektu.

Odpowiedź na wszystkie dylematy związane z projektem zna architekt – dobry, z doświadczeniem i odpowiednią wizją podpowie, jak stworzyć budynek funkcjonalny, ale też estetyczny i dobrze wkomponowany w otoczenie.

Skąd wziąć projekt domu?

Oferowane są gotowe projektu, w którym istnieje możliwość modyfikacji. Jeśli jednak celem jest budowa domu według własnej koncepcji – lub np. dostosowanego do nietypowego terenu lub układu działki – zamówić można projekt spersonalizowany, dopasowany do warunków na działce.
Projekt budowlany powinien być złożony z dwóch części – Projektu Zagospodarowania Terenu oraz Projektu Budowlanego Wielobranżowego. Pierwszy uwzględnia lokalizację budynku na mapie. Należy na nim uwzględnić detale – np. wjazd na działkę, wszelkie przyłącza czy też umiejscowienie ewentualnego zbiornika gazowego.

Mapa do celów projektowych

To efekt uaktualnienia – przez geodetę – mapy zasadniczej. Te są dostępne w starostwach powiatowych. Na podstawie tych danych geodeta aktualizuje mapę terenu działki. Jeśli mapy zasadniczej nie ma, musi dokonać pomiaru terenu pod podstaw i stworzyć ją od nowa. Bez mapy do celów projektowych niemożliwe jest uzyskanie pozwolenia na budowę, gdyż musi zostać ona dołączona do projektu architektoniczno-budowlanego. Ma też – o czym się zapomina – określoną ważność.
Mapę do celów projektowych wykonać może tylko uprawniony geodeta. Musi być aktualna z terenem pod względem wysokości, aktualnego stanu uzbrojenia czy danych pochodzących z ewidencji. Mapa powinna zawierać np. linie geodezyjne prezentujące tereny o różnym znaczeniu, osie dróg i tras dojazdowych, usytuowanie zieleni, kształt terenu.
Na jej podstawie architekt opracowuje plan zagospodarowania działki. Według prawa budowlanego, mapa do projektu konieczna jest nie tylko w razie stawiania nowego budynku, ale przy rozbudowie oraz modernizacji.

O autorze

Zobacz Również

parter czy piętro

Parterowy czy piętrowy czyli dylematy inwestorów z przymrużeniem oka

Parterowy czy piętrowy? – oto jest pytanie. Po podjęciu decyzji o budowie domu przychodzi czas ...

2 komentarze

  1. Kamil

    Czy taki projekt mapki wykonany przez geodetę jest wystarczający czy ktoś powinien mi to podsteplowac/potwierdzić/obejrzeć etc. ??? boje się niedopełnić jakichkolwiek formalności, żeby nie zostać posądzonym o samowole budowlaną. Jednak łatwo tutaj zapomnieć o jakiś dokumentach, nawet niecelowo, to jest jakieś zwykłe przeoczenie często niestety…

    • Davidex

      Wiesz co Kamil, najlepiej dopytaj o wszystko w starostwie. Żeby zosgtać geodetą też trzeba mieć wykształcenie i potwierdzenie kwalifikacji, więc naprawdę nie przejmuj się. Geodeta wie co robi! To jest człowiek, który przygotuje pomiar terenu. Mapa do celów projektowych jest konieczna do wykonania przez architekta projektu architektonicznego. Bez uaktualnionej mapy zasadniczej, żaden architekt nie podejmie się swojej pracy. On na pewno będzie polegał na tym w 100%, ale myślę, że jeżeli nie daj Boże byłby jakieś nieprawidłowości to też weźmie to pod uwagę. W końcu to on jest odpowiedzialny za efekt końcowy projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Projekt domu za darmo