Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Budowanie / Najlepszy czas na budowę domu

Najlepszy czas na budowę domu

 Kupujemy działkę budowlaną

Kiedy jest dobry moment na zakup działki budowlanej i najlepszy czas na budowę domu? Czy taki w ogóle istnieje? Otóż, nie. Idealny moment jest zawsze wtedy, gdy mamy pieniądze. Teoretycznie nie ma żadnego znaczenia czy działkę kupimy wiosną, zimą, jesienią czy latem, jednak są pewne aspekty, na które warto zwrócić uwagę.

Uwaga na niespodzianki!

Zakup działki budowlanej wiosną

działkaZałóżmy, że upatrzyliśmy sobie działkę wczesną wiosną. Nieruchomość znajduje się w szczerym polu, chociaż właściciel zapewnia, że media będą. Ponieważ bez mediów działka absolutnie nie jest warta swojej ceny, musimy się fatygować do urzędów i sprawdzić. Tam dowiadujemy się, że media będą tylko w przypadku, gdy minimum trzy działki w tej okolicy będą kupione. Właściciel niby zapewnia, że sprzedał pięć działek, jednak nie ujawnia danych kupców. Kredyt zaufania jest w takim przypadku zbyt wysoki.

Zakup działki budowlanej latem

Jeśli wymarzony kawałek ziemi chcemy kupić latem, jest to całkiem trafny moment, ale ostrożność nie zaszkodzi. Działka może prezentuje się doskonale, ale jest zarośnięta. Chodzimy po niej, jest działkakrzywo, ale myślimy sobie, że i tak przed budową trzeba wyrównać teren. Podczas podpisywania umowy przedwstępnej jest piękna pogoda. Po kilku tygodniach przygotowujemy teren do budowy. Pogoda spłatała figla i leje jak z cebra. Nic nie wyjdzie z prac ziemnych, ale jedziemy na działkę nacieszyć oczy. Wjeżdżamy kawałek polną, ale uczęszczana przecież drogą i auto grzęźnie w glinie. Patrzymy na naszą działkę i jej nie poznajemy. Wygląda jak jezioro. Kiedy była zarośnięta wysokimi chwastami, trudno było zauważyć, że działka położona jest sporo niżej niż pozostałe. Efekt? Wysokie koszty wyrównania terenu. Przed rozpoczęciem budowy trzeba wydać kilka, a może nawet kilkanaście tysięcy złotych na ziemię. 20-tonowa wywrotka ziemi niezbyt wysokiej jakości to koszt od 200-400 zł. Tańszą glina nie warto wyrównywać terenu, bo jest zbyt grząska.

Zakup działki budowlanej jesienią

Sezon budowlany w pełni. Doskonale widać, że o sąsiedztwo martwić się nie trzeba i nasz przyszły dom nie będzie jedynym w okolicy. A skoro ktoś się buduje, to i media muszą być. A gdybyśmy się rozmyślili, zawsze łatwiej sprzedać działkę na osiedlu niż na pustkowiu.

Zakup działki budowlanej zimą

Zima jest prawdopodobnie najgorszym momentem na zakup działki. Okolica wygląda raczej mało atrakcyjnie bez zieleni i raczej trudno sobie wyobrazić, że w tym miejscu będzie kiedyś pięknie. Chyba, że nad kupnem ziemi w tej okolicy, myślimy od dłuższego czasu, możemy sporo ugrać. Sprzedawca będzie zaskoczony, bo to martwy sezon. Tym samym będzie skłonny do negocjacji. Na cenę może mieć wpływ także kiepsko odśnieżona droga i niezbyt dobry dojazd. To także trudny czas na budowę domu.

Kiedy więc kupić działkę, żeby najwięcej skorzystać? Najlepszym momentem jest późne lato i jesień. Do kolejnego sezonu budowlanego (wiosna), spokojnie zdążymy wybrać projekt i załatwić formalności związane z zamiarem budowy domu. Jeśli dopisze szczęście, przed zimą zdążymy zalać fundamenty.

Zobacz Również

nowoczesna podsiadlosc

Dom jak ze snu – Zobacz najlepsze projekty okazałych rezydencji!

Reprezentacyjny wygląd, okazałe wnętrze i maksimum możliwości – w tym przypadku może chodzić tylko o jedną kategorię projektów a są nią oczywiście rezydencje. Ten rodzaj budynków spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów, którzy chcą na co dzień otaczać się luksusem. Jakie propozycje domów powyżej 200 m2 oferują nam obecnie projektanci?

7 komentarzy

 1. Nasz wymarzony domek

  W artkule napisane są plusy i minusy kupowania działki w poszczególnych porach roku. Wiadomo, że trzeba kupować wtedy kiedy ma się na to fundusze. My swoją kupowaliśmy późną jesienią, była straszna plucha, błoto, „piekna, złota polsa jesień” :P ciężko było się przebić przez drogę, żebyw ogóe tm dojechąc, bo to nowopowstające osiedle i drogi jeszcze niegotowe i nieprzystosowane, dlatego właściciel troszkę zszedł z ceny. W tekście nie ma nic o tym kiedy zacząc się budować. Teraz zastanawiamy się kiedy najlepiej zacząc budowę? Wiosną ? latem? Chodzi chociaż o wylanie fundamentow i podstawienie murów, żeby przykryć to jakoś, z tego co wiem trzeba zdążyć przed zimą?

  • Marcin

   Raczej powinno się z budową wyrobić przed mrozami, żeby świeże mury nie popękały tak mi się wydaje, na zdrowy rozsądek. Co do kupowania, działki, generalnie to chyba nie ma to znaczenia ąztakiego. Zimą jest ponuro, wiosną pewnie ciężko jest dojechać na świeżą działkę bo jest mokro, latem widać dopiero jak to wygląda, jest zielono i ładnie, a zimą pewnie da się cos utargować z ceny. nie wie jaki jest odpowiedni czas na budowę domu. Nie mam pojęcia, mógłby się wypowiedzieć ktoś kto się na tym zna…

  • Misia

   No ja uważam, że już wiosną po osttanich przymrozkach można myśleć o wylewaniu fundamentów. Im wcześniej, tym lepiej, a tutaj masz najdłuższy okres i pole manewru. Wiosna – zaczynają się pierwsze ciepłe dni, potem lato gdzie większość dni jest ciepłych i tak jak wspomniałaś/łeś – złota, polska jesień, która jest cudowna i pozwala na prace wykończeniowe. To najlepszy moment na założenie okien, ocieplenie, itp. Życzę powodzenia w tworzeniu waszego wymarzonego domku :)

 2. gość

  My zaczelismy budowę tradycyjnie tak jak zaczyna towiększosc ludzi – czyli na wiosnę. Jest więcej czasu żeby spokojnie przykryc dom przed zia, doprowadzić do stanu surowego zamkniętego i można sobie wykańczać dom od rodka, nawet jk pojawia się nisie temperatury, albo po prostu zostawić i znowu czekac do wiosny na wykończenie wnętrza.

  • Ania

   W sumie to trudno powiedzieć jaki jest najlepszy czas na budowę domu czy czegokolwike innego. Wlasnie wiosna niby tradycyjna, ale większość moich znajomych budowała się jesienią, przykrywali dom przed zima, a resztę kończyli na wiosne i latem już się wprowadzali. My też budowaliśmy wiosną, wszytsko zależy od tego jak szybko uda się załatwić pozowlenia i tym podobne.

 3. Misia

  Ja z kolei słyszałam, że warto jest zdecydować się na zakup działki jesienią. Zwłaszcza jeżeli wybieramy działkę nad wodą, bądź na podmokłym terenie. W tej sytuacji można wynająć osobę, która sprawdzi poziom wód gruntowych, który jest z kolei najwyższy wiosną. To pomaga uniknąć rozczarowań oraz dodatkowych kosztów związanych z osuszaniem terenu. Jak jest też napisane tutaj w artykule warto chyba upewnić się, że do działki będą doprowadzone media. Nie jest o to prosto, kiedy budujemy się na terenie oddalonym od pozostałych zabudowań.

 4. Kaśka

  Teraz w sumie pora roku nie ma już aż takiego znaczenia. Ludzie budują nawet przed zimą. Znam przypadki, ze ktoś jeszcze w listopadzie na prawie, ze koniec listopada zalewal fundamenty bo teraz jest taka tecnologia, że zaprawy mają wysokątemperaturę zamarzania i do -10 stopni na dworze da się wsyztsko zroić i nie popeka. Także teraz najlepszy czas na budowę domu jest w sumie względny ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *