Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Budowanie / Projekt domu piętrowego – kiedy warto go wybrać?
projekt domu piętrowego

Projekt domu piętrowego – kiedy warto go wybrać?

Artykuł sponsorowany

W polskim krajobrazie dominują piętrowe domy jednorodzinne. Widzimy to przede wszystkim na przykładzie domów budowanych przed laty, które tworzone były z myślą o wielopokoleniowych rodzinach.

W polskim krajobrazie dominują piętrowe domy jednorodzinne. Widzimy to przede wszystkim na przykładzie domów budowanych przed laty, które tworzone były z myślą o wielopokoleniowych rodzinach. Teraz domy piętrowe budowane są coraz rzadziej, co nie oznacza wcale, że nie są realizowane. Kiedy warto zdecydować się na takie budynek?

Domy piętrowe przede wszystkim dają dużą przestrzeń do dyspozycji. Jest ona jeszcze większa niż w przypadku domów z użytkowym poddaszem, ponieważ nie jesteśmy ograniczeni skosami wynikającymi ze kąta nachylenia dachu. Gotowe projekty domów piętrowych – duże możliwości funkcjonalne. Domy piętrowe są chętnie wybierane przez tych, którzy potrzebują dużej przestrzeni, na przykład dla wielodzietnej rodziny lub wtedy, gdy mieszkają czy w przeszłości zamierzają mieszkać ze swoimi rodzicami i dziadkami, aby się nimi opiekować.

Jak nie wybudować domu na wyrost?

Z drugiej jednak stronie musimy pamiętać o tym, że domy piętrowe dają nam dużo przestrzeni, ale też są w związku z tym droższe w realizacji oraz w utrzymaniu. Duży dom to więcej materiałów budowlanych i dodatkowo większa powierzchnia do ogrzania, co automatycznie przekłada się na rachunki. Dlatego powinniśmy zawsze przemyśleć o tym, czy dany budynek nie będzie po prostu na wyrost i nie będzie pochłaniał zbyt wiele pieniędzy.

Gdy chcemy kupić gotowy projekt domu, do dyspozycji mamy pełną gamę różnorodnych modeli, które różnią się pomiędzy sobą liczbą kondygnacji. Znajdziemy też gotowe projekty domów piętrowych, które tworzone są zarówno w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Możemy wobec tego wybrać wśród nich taki projekt, który będzie odpowiadał nam w pełni. Zwrócimy przy tym szczególną uwagę na powierzchnię oraz rozkład pomieszczeń.

projekt_domu_pietrowego_2

projekt_domu_pietrowego_3

Fot. Nowoczesne domy z Pracownia-projekty.dom.pl

Pamiętaj o kwestiach praktycznych

Przede wszystkim powinien być komfortowy, ale też niedrogi w utrzymaniu. Właśnie dlatego największym zainteresowaniem cieszą się projekty domów o dość zwartej bryle, które nie mają wielu mostków cieplnych. Gdy zależy nam na domu bardziej rozłożystym, z dekoracyjnymi balkonami, wykuszami, wtedy koszty jego realizacji i utrzymania będą wyższe. Dlatego warto też zainteresować się domami, które wykorzystują energooszczędne technologie.

Oczywiście, musimy też pamiętać o tym, aby dopasować dom do działki. Tutaj musimy zwrócić uwagę na Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego albo wystąpić o warunki zabudowy dla danej działki. Z tych dokumentów dowiemy się, jaki dom będziemy mogli wybudować i na tej podstawie wybierzemy odpowiedni projekt domu. W przeciwnym przypadku nie będziemy mogli uzyskać zgody na jego realizację!

Zobacz Również

nierdzewnybalkon.pl-1

Wypełnienia balustrad poziome i ze szkła – porównujemy

Balustrady to element wyposażenia technicznego balkonów, tarasów czy klatek schodowych. Pojawiają się także we wnętrzach ...

17 komentarzy

 1. Karri

  Jak ktoś się zastanawia co wybrać, a dokładnie czy pobudować dom parterowy, piętrowy, czy może jednak z użytkowym poddaszem, to może powinien zacząć od doczytania sobie kwestii technicznych i sprawdzenia co mu najbardziej pasuje i będzie najbardziej funkcjonalne dla jego rodziny. Czasem liczba kondygnacji nie ma znaczenia, a tak naprawdę liczy się tylko wyłącznie rozsądny metraż i wygodny rozkład pomieszczeń. Przed zakupem polecam doczytać ten artykuł https://www.archido.pl/porady/uniwersalny-projekt-domu-czy-taki-istnieje/ – mnie chyba trochę otworzył oczy

  • Wiktor

   Często jest też tak, ze nawet parterowy dom jest większy niż piętrowy projekt domu, trzeba przeanalizować bardziej metraż niż liczbę kondygnacji, chociaż wydaje mi się że dom z piętrem albo z użytkowym poddaszem można sobie lepiej w środku urządzić, bo jednak jest wyraźna strefa nocna, na górze nikt nikomu nie przeszkadza w odpoczynku. Także ja na własnym przykładzize poelcam jednak zainwestować w drugą kondygnację.

 2. Anita99

  My wybraliśmy parterowy dom, bo mielismy świadomość tego, ze dzieci dorosną i wyjadą, za jakieś 10 lat nie będzie nam się chciało już sprzatac dużego piętrowego domu i łazić po schodach ciągle tam i z powrotem, żmudna praca, a cłay duży piętrowy dom dla dwóch osób to zdecydowanie trochę zbyt dużo…

  • Betty

   Anita, uważam, że to bardzo dobry wybór! My z mężem mamy właśnie taką sytuację. Dzieci nam wyjechały na studia i już nawet nam się nie chce zaglądać na górę gdyby nie to, że mamy tam sypialnię. Parterowy domek jest jak mieszkanie tak naprawdę. Duże mieszkanko :) Wszystko jest na jednym poziomie i nie trzeba się nigdzie wspinać. Jak patrzę teraz po wyborach znajomych to zazdroszczę, że się zdecydowali na bungalow. Ale człowiek był młody i nie myślał o takich sprawach.

   • Anita99

    A no właśnie, myjuz jak budowalsmy dom todzieci były niecowieksze wiec spodziewaliśmy się takiego obrotu sprawy, trochę starsi-trochę mądrzejsi , jeszcze mielismy fajnych projektantów, którzy wiele nam pomogli, bo sami pewnie byśmy nie zdecydowal o wielu rzeczach dotyczących dom. Nie stawialiśmy dzięki temu tak bardzo na wygląd elewacji, jak na całokształt i funkcjonalność, żeby dobrze się w srodku mieszkało przede wszystkim.

 3. tomek

  piętrowe domy sa ładne, ale trzeba uważać z piętrami. Zbyt rozbudowany dom jest potm ptoblemem, bo trzeba go ogrzać, od czasu do czasu pomalować i odnowić elewację. Ale zwłaszcza energooszczędność powinna być brana, tak jak tutaj na Archido jest napisane – te domy nie ogą być na wyrost zrobione

 4. Kami

  Ten pierwszy projekt, którego zdjęcie jest dodane w tym artykule o domach piętrowych jest super!!! Czy taki jest dostępny do kupienia gdzieś na stronie Archido i w ogóle do obejrzenia bo najpierw chciałabym sprawdzić jaki jest rozkald w środku i czy jest funkcjonalny ale tak to podoba mi się bardzo z zewnątrz. świetna robota!!!!

 5. xyz

  takie domy piętrowe są świetne bo łatwiej wtedy jest podzielić przestrzeń i mieszka się po prostu wygodniej – parter jest wtedy częscią taką dzienną, a na piętrze robi się sypialnie i strefe do odpoczynku wtedy nikt nikomu nie trzeszkadza. Ale trzeba pamiętać, zę taki dom to od razu większa pwoierzchnia zwykle i kończy się tym, ze dom jest drogi, żeby go pobudować i drogi, zęby go utrzymać niestety.

 6. Michalina

  czy ten drugi projekt, który jest pokazany tutaj w tym artykule na Archido jest dostępny do kupienia na stronie? Strasznie wpadł mi w oko podczas przeglądania rtykułów i chciałabym obejrzeć jego rzuty, wnętrze i dokałdnie przyjrzeć się elewacji. Pozdrowienia!

 7. xxx

  strasznie nam się podobały domy pietrowe bo wydaje nam się że dużo ładniej i funkcjonalnei można pdozieli przestrzeń – czesc dzienna na dole i otwarte przestrzenie. Czesc nocna z sypialniami na górze. Ale mamy starsza osobę w rodzinie – moja mame która z nami mieszka i jednak ąłtweij poruszać się jej po parterowych domach bo ma ograniczoną ruchliwośc. Wiec jednak my z przymusu wybraliśmy projekt parterowy chociaż pietrowe sa super według nas.

 8. Marika

  My idziemy w M173b Pełen energii – wariant II. Nie stac nas na nic większego, nawet garażu nie będzie. Ważna była dla nas kuchnia od ogrodu i kotłownia na pelet. Dom prosty a co za tym idzie tani w budowie, bez balkonów i innych zbędności, i co najwazniejsze znaleźliśmy po wielu dyskusjach cos co nam wszystkim pasuje. https://projekty.muratordom.pl/projekt_pelen-energii-wariant-ii,3322,0%2C0.htm?kdg=4&wsk_1=&gd=&pz_1=&pz_0=&k_1=&k_0=&web_0=&web_1=&knd_0=&v=1&knd_1=&wsk_0=&p_0=&p_1=&a=&c=&wk_1=&wk_0=&q=&wef_0=&wef_1=&t=1&wo_1=&wo_0=&sd=#rzuty

 9. Marika

  My wybraliśmy M173b Pełen energii – wariant II. Nie stac nas na nic większego, nawet garażu nie będzie. Ważna była dla nas kuchnia od ogrodu i kotłownia na pelet. Dom prosty więc tani w budowie, bez balkonów i innych zbędności, i co najważniejsze znaleźliśmy po wielu dyskusjach coś co nam wszystkim pasuje.

 10. Martyna

  nieważne co kto wybiera – czy decyduje się na piętrowy, czy jednak na parterowy – ważne ze jest wybór! Przegladajac gotowe projekty na archido stwierdzam, ze to czasem az za dużo i ciężko przez to się zdecydować. Po rpostu klęska urodzaju ;-) sama raczej gustuje w parterowych, ale tyle tu ładnych piętrowych że ciężko powiedzieć co dalej z tym zrobić i co wybrać :-)

  • Wiktor

   no masz racje, na Archido jest tyle tych projektów gotowych, że nie wiadomo co wybrać. Mamy nadzieję, ze w końcu trafimy na jakiś który będzie nam odpowiadał w stu procentach, na razie cały czas ejszcez pzrglądamy…

   • gość

    no właśnie też mam wrażenie że im więcej tym trudniej, ale projekty gotowe na arhido sa tak różnorodne, ze przeglądają jes można dokąldnie przemyśleć jaki chcemy, zawsze zainspirować się czyms nowym – dodatkowa garderoba, gabinet,który się przyda kiedy ktoś prowadzi własna firmę albo po porstu pptrzebuej spokoju, jakas dodatkowa sypialnia na dole, kuchnia otwarta czy nie…masa pomysłów, ważne żeby wybrać coś co będzie dla nas wygodne i tu uwazama że dom piętrowy jest super, bo na górze zwykle wtedy robi się sypialnie i ma się spokoj.

 11. gość

  Tutaj w artykule Archido padło dużo argumentow na ten temat, że piętrowe sa lepsze i łatwiejsze do zagospodarownaia. I kompletnie się z tym zgadzam!!! :) jednak jak ma się osobno pietro i poddasze użytkowe to moza klasycznie podzielić na strefe dzienna i nocną. Na parterze robi się salon, kuchnie i jadalnię, takżeby zycie się tam toczyło i tam skupiało, a na ietrze sypialnie,żeby można było spokojnie po całym dniu odpocząć.

 12. gość

  Tutaj w artykule Archido padło dużo argumentow na ten temat, że piętrowe sa lepsze i łatwiejsze do zagospodarownaia. I kompletnie się z tym zgadzam!!! :) jednak jak ma się osobno pietro i poddasze użytkowe to moza klasycznie podzielić na strefe dzienna i nocną. Na parterze robi się salon, kuchnie i jadalnię, takżeby zycie się tam toczyło i tam skupiało, a na ietrze sypialnie,żeby można było spokojnie po całym dniu odpocząć. A co powecie o więcej niż jedenj kondygnacji ????

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *