Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Budowa domu / Okna drewniane czy plastikowe? Jakie wybrać?
Okna

Okna drewniane czy plastikowe? Jakie wybrać?

Okna drewniane kojarzą się dwojako. Pięknie zachowane w zabytkowej kamienicy są niewątpliwą ozdobą. Z drugiej strony, podczas termomodernizacji bloków pamiętających czasy Gierka, drewniane okna były wymieniane na plastikowe, bo lepsze, cieplejsze. Ale czy na pewno? Może po prostu najpopularniejsze w dzisiejszych czasach?

Drewniana klasyka.

Okna drewnianeOkna drewniane mają opinię solidniejszych i mniej podatnych na uszkodzenia. Są ciepłe, ciche i najczęściej lepiej wykonane niż plastikowe. Wynika to ze skomplikowanego procesu produkcji. Pasują w zasadzie do każdego rodzaju budynków. Dom z takimi oknami sprawia wrażenie przytulniejszego. Drewno to klasa sama w sobie, ale trzeba o nie dbać. Co kilka lat konieczna jest konserwacja. W przypadku pomieszczeń, w których jest wilgoć, wymagają zabezpieczenia. Wadą jest cena. W niektórych przypadkach nawet dwa razy wyższa w stosunku do plastikowych. Ale warto wziąć je pod uwagę, bo to inwestycja długoterminowa. Jeśli okna będą odpowiednio pielęgnowane, posłużą nawet 90 lat!

 

 

 

 

Plastik – fantastik?

Zdecydowana większość Polaków decyduje się na popularne okna plastikowe. Przede wszystkim mają przystępne ceny, zwłaszcza te obustronnie białe. Ciut droższe są w kolorze jednostronnym, a całe w kolorze najdroższe. Ale nie tylko o ten aspekt tu chodzi. Za niewielkie pieniądze można dobrać okna o bardzo przyzwoitych parametrach. Są stabilne i jednocześnie lekkie. W przeciwieństwie do drewnianych, nie wymagają specjalnej pielęgnacji, oprócz mycia. Plastik nie zżółknie, jak na przykład sosna. Trwałość tych okien określa się na 40 lat. Jednak nie do każdego budynku będą pasowały. Nic tak nie szpeci mieszkania w wiekowej kamienicy, niż plastikowe okna. W pozostałych przypadkach, można uznać, że plastik jest fantastik.

Okna plastikowe

Zobacz Również

blacha gontopodobna

Blacha gontopodobna jak gont drewniany – czym warto nią pokryć dom?

Tradycyjny gont drewniany jest elementem, który najczęściej możemy obserwować w podhalańskich miastach i wsiach. Ale ...

3 komentarze

  1. Sebastian

    Niby drewno na lata i dobra jakoś, ale teraz plastikowe okna tez nie sa złe a jak się wybierze z okładzina z jednej strony, która imituje drewno to będą wyglądaly bardzo estetycznie. Takie trochę oszukiwanie, ale z drugiej strony cena zachęca, wygląd tez daje rade, a technologia coraz lepsza i takie okna tez dużo wytrzymają. Ja osobiście poelcam bo takie mam. Kolor okąłdzin zloty dąb, bardzo uniwersalny :-)

  2. Lidka

    Okna drewniane kojarzą mi się z czasami kiedy byłam jeszcze małym dzieckiem. Były w domu moich dziadków. Zakładało się jedną część na zimę i zdejmowało na cieplejsze dni. Ile z tym było roboty żeby to pomalować itd. Teraz widzę, że okna drewniane wyglądają pięknie i są wykonane w taki sposób, że ciepło zostaje wewnątrz i przez nie nie ucieka. Ja jednak u siebie zamontowałam brązowe okna plastikowe. Bardziej chronią przed hałasem, a mieszkamy przy często uczęszczanej ulicy więc to pomaga.

  3. Him

    Lidka, teraz są takie technologie, że nawet te drewniane chronią przed hałasem i nie ma z nimi najmniejszego problemu. Nie wypaczają się, są do tego bardzo estetyczne i trwalsze! :) Polecam się zastanowić bo naprawdę czasem można też trafić na super okazje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *